Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα!!!

Θα ηθελα να δοκιμασω το συγκεκρενο προιν, δυστηχος ερχαιτε μονο απ' εξω αλλα ειναι καλα λεφτα και δεν ειναι απαγορευτηκη η αγορα του...

Θα ηθελα να μαθω εαν το ειχε κανεις στο παρελθον και τι αποτελεσματα ειχε, επισης θετικα και αρνητικα απεναντη στο elimi aiptes της tropic marin και του aiptes-X(εαν το λεω σωστα) της red sea....

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε εγω χρησιμοποίησα το Aiptasia-X της Salifert και ειδα αποτέλεσμα. Σε οσες ειχα πρόσβαση και μπορούσα τις εξαφάνισε σε ενα 24ωρο.

Για το joy's juice εχω διαβάσει καλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άτυχος.

Το συγκεκριμένο προϊόν το έφερνε και η corals24.

Link to comment
Share on other sites

το ειχα δοκιμάσει εγω το προιον αυτο μεν τις διέλυσε τις απταισιες αλλα και τις πολλαπλασιάσε προσεχε πολυ το πήρα να σκοτώσω 2 και γίνανε παρα πολλες μετα απο ενα μηνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα και εγώ με το αντίστοιχο της tropic marin.

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα σκευάσματα κανουν προσωρινό καλο και πολυ κακο στην πορεία οι λύσεις ειναι εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/86963-aiptasiadhecnioeineaaodheeaiaao-eooaaeo-ea/

Link to comment
Share on other sites

…..και με τα περισσότερα σκευάσματα, που σκοτώνεις τις aptaisia, το ίδιο παθαίνεις. Στην αρχή νομίζεις πως τις εξολόθρευσες αλλά μετά από κάνα μήνες συνήθως τις βρίσκεις περισσότερες και την ίδια το ίδιο μεγάλη να κάθεται στην ίδια θέση ή παραδίπλα. Αυτό συμβαίνει την ώρα που τις τρυπάμε με τη σύριγγα και μάλλον πετάνε "σπόρια" και έτσι αυξάνεται ο πλυθησμός τους. Θέλει πολύ προσοχή!

Εγώ αντιμετώπισα, τις όσες aptaisia που είχα(μετρημέμενες στα δάχτυλα), βγάζοντας τον βράχο έξω και λούζοντάς τες με ξύδι και με μια οδοντογλυφίδα τις απομάκρυνα και δεν ξανά εμφανίστηκαν ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενω προοιον Αγελλε πρωτον το εχει το cosmozoo δευτερον δεν την ακουμπας επανω στην απταζια αλλα αφου εχεις κλεισει κυκλοφορια πας 1 ποντο απο πανω της και τις στο δινεις στο στομα και τελος.το εχω δουλεψει και ολα οκ δεν πειραζει κοραλια ουτε ψαρια τωρα εαν σου ξαναβγει μετα απο κανα δυο μηνες συνεχιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ααα αμα το εχει το cosmozoo ακομα καλητερα!

Βλεπω ομως και θετικα και αρνητικα...

Επισης ομως ισχυει και αυτο που λεει ο Νικολας, μπορει να βγουν και με τα υπολοιπα στο μελλον και αντε παλι απ την αρχη....

Μηπως να κοιταγα για μπεργκια και εγω ή να παω στα σκευασματα κατευθειαν, τις "σπιτικες συνταγες" τις φοβαμαι...

Link to comment
Share on other sites

Με τα σκευάσματα δεν ξέρω αν μπορείς να τις ξεφορτωθείς για πάντα.

Συνέχεια διαβάζω ότι μετά από λίγο καιρό επανεμφανίζονται και μάλιστα πιο πολλές.

Ίσως είναι καλύτερα να κοιτάξεις για κανέναν θηρευτή.

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα για θυρευτες(pepermint) σε συνδυασμο καποιου φαρμακου...

Αλλα επειδη βλεπω το προβλημα να γινεται χειροτερο λεω να παω σε θυρευτες, θα ξεκινησω με γαριδες και βλεπουμε, 4 εχω βρει και φοβαμαι την εξαπλωση....

Link to comment
Share on other sites

Kalkwasser ζουμακι, προσοχη στο target κάψιμο και problem solved. Ετσι καθάρισα ολο το παλιο ενυδρειο μου και ακομα και τωρα βοήθησα κάποιους φιλους σε μερικες aptasias.

Στο παρελθόν ειχα δοκιμάσει διαφορα και πολλα, και τελικα κατέληξα στο kalk. Τα καίει ολα και συμφέρει, προσοχη ομως και υπομονη στη στόχευση, κανει θαυματα με προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Kalkwasser ζουμακι, προσοχη στο target κάψιμο και problem solved. Ετσι καθάρισα ολο το παλιο ενυδρειο μου και ακομα και τωρα βοήθησα κάποιους φιλους σε μερικες aptasias.

Στο παρελθόν ειχα δοκιμάσει διαφορα και πολλα, και τελικα κατέληξα στο kalk. Τα καίει ολα και συμφέρει, προσοχη ομως και υπομονη στη στόχευση, κανει θαυματα με προσοχη.

μπορείς να δώσεις αναλυτικές οδηγίες στη χρήση του? :)

Link to comment
Share on other sites

ευκολο ειναι σε μια κουπα βαζεις μια κοφτή κουταλια του γλυκου καλκ και νερο οσμωσεις το ανακατεύεις καλα και μετα το τραβας με μια σύριγγα κλείνεις κυκλοφορια και στοχεύεις στο στομα την απταισια και την πυροβολας καλα ομως μπορεις να χτυπάς 4-5 την ημερα το θεμα ειναι οτι και αυτος ο τροπος την σκορπά παντου δηλαδη εξόντωσες αυτην την μεγάλη που βλέπεις αλλα παράλληλα βοήθησες να την διασπάσεις και να σκορπιστή επίσης το ποιο σημαντικό καθάρισες μονο αυτες που βλέπεις που το πρόβλημα δεν ειναι μονο αυτες ενω οι θηρευτές τρώνε και πανε σε ολες και με απόλυτη επιτυχία η bergia και μονο που θα την φαει απο την βαση της ενώ οι αλλοι θηρευτές τρωνε οσο θελουν και αυτοί μαζεύεται δεν την τρώνε παντα τελείως

Link to comment
Share on other sites

Ειχα προσέξει οτι το kalk σαν αλκαλικο μέσο εκανε πολυ καλυτερη δουλεια απο τα όξινα μεσα (ξύδι, λεμόνι κτλ). Με το kalk επισης δεν ειχα θεμα να βγάλει η να σκορπισει σπόρια, το ειχα προσέξει. Αλλα προσοχη και λίγα καθε μερα.

Τον τροπο καλα τον λεει ο Λυκουργος, ειναι απλός απλα θελει προσοχη στη στόχευση και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

το εγραψα ετσι ακριβως οπως το εκανες σε εμενα εσυ και στην συνεχεια και εγω :)

και πιστευω ποιο καλο το καλκ απο τα αλλα

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...