Jump to content

Αρλεκινος Χωρίς Ουρα


Recommended Posts

Σημερα παρατηρησα ότι σε έναν από τους αρλεκίνους του λείπει η ουρά τι μπορεί να φταίει; για να του την δαγκωσε κάποιο άλλο ψάρι δεν νομίζω γιατί το έχω μαζί με τετρα νεον

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μεγάλη η ζημιά και δεν λείπει ενα μικρο κομμάτι ανέβασε φωτο για σιγουριά. Μπορεί να ειναι καποια ασθένεια πχ fin rot ή κάτι άλλο αν και δεν αποκλειεται να τη δαγκώσει κάποιο ψάρι

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία θα ανέβει το μεσημέρι γιατί τωρα είμαι στην δουλειά λείπει όλη η διχάλα να το πω έτσι από εκεί που ξεκινά η ουρά αλλά όχι κάποιο κομμάτι κρέας

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες από τον αρλεκίνο

post-10276-0-29310000-1409667906_thumb.jpg

post-10276-0-81550600-1409667949_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν κατι του επιτέθηκε, κάνε καλού κακού μια θεραπεία με melafix γιατί τετοιες πληγές είναι πολύ επιρρεπείς σε fin rot ή fungus. Αν το ψαράκι μπορεί να κολυμπήσει κανονικά, μην κάνεις κάτι άλλο μετά το melafix

Link to comment
Share on other sites

Κολυμπάει κανονικά και τρώει κανονικά θα δοκιμάσω το μελαφιξ και θα δω συγνώμη που δεν συμπληρώνω την λίστα αλλά μόνο από κινητό μπορώ και μπαίνω

Link to comment
Share on other sites

Μου δώσανε ένα φάρμακο στο πετ σοπ το οποίο ζητάει τις δύο πρώτες μέρες που θα το χρησιμοποιεισω να βγάλω το βιολογικό υλικό από το φίλτρο και να μην ταΐζω είναι φρόνιμο κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Το medimor της aquarium munster

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να σου κάνει, αλλά πρόκειται για πολύ δυνατό φάρμακο΄.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα είναι καλύτερα να κάνεις την θεραπεία σε άλλο ενυδρείο ή σε ένα δοχείο με μια αεραντλία μόνο για να μην

δημιουργήσεις άλλα προβλήματα ??

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μπορεί να είναι αποτέλεσμα κάποιας μόλυνσης και να έχουν μηνει αυγα μεσα στο ενυδρείο και πρέπει να γίνει η θεραπεία μέσα σε αυτό. Η θεραπεία κρατάει 7 μέρες τις δύο πρώτες θέλει το φίλτρο εκτός λειτουργίας και όχι τάισμα το ίδιο και την έβδομη τις 4 ενδιάμεσες κανονικά φίλτρο και τάισμα και μια αλλαγή νερού

Link to comment
Share on other sites

Η ουρά θα ξανά μεγαλώσει η θα μείνει έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως σε τί σημείο έχει κοπεί. Αν δεν έχουν πειραχτεί ζωτικά σημεία πιθανόν.

Link to comment
Share on other sites

Τον αρλεκίνο τον έχεις μόνο του ή είναι σε κοπάδι;

Είχες ένα θέμα με τον θερμοστάτη σου ή εγώ δεν θυμάμαι καλά; Είσαι εντάξει τώρα από θερμοκρασία;

Η δική μου μικρή πείρα είναι ότι μου ήρθε μελανοταινία από Αθήνα (εγώ μένω Αλεξανδρούπολη).. με κομμένη ουρά.

Μόνο με τις κατάλληλες συνθήκες κ βιταμίνες η ουρά επανήλθε στο ακέραιο μέσα σε μία εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Ο αρλεκινος είναι σε κοπάδι η θερμοκρασία μου είναι οκ ειχα κάνει βλακεια με την ροή του φίλτρου και τα έχασα τα ψαράκια από έλλειψη οξυγόνου

Link to comment
Share on other sites

Ο αρλεκινος είναι σε κοπάδι η θερμοκρασία μου είναι οκ ειχα κάνει βλακεια με την ροή του φίλτρου και τα έχασα τα ψαράκια από έλλειψη οξυγόνου

Άρα καλά θυμόμουν..

Έχεις ελπίδες να στρώσει!

Περαστικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει να βγάζει κάτι σαν χνουδι στην ουρά του ελπίζω να έχει αρχίσει να διορθώνεται και να μην είναι κάτι άσχημο το κακό είναι ότι δεν προλαβαίνει να φάει πολύ και έχει μείνει πίσω στο μέγεθος

Link to comment
Share on other sites

Το φοβήθηκα και δεν το χρησιμοποιησα

Link to comment
Share on other sites

Το μελαφιξ το ζήτησα στο πετ σοπ αλλά δεν το έχει και δυστυχώς άλλο μαγαζί στην Καβάλα δεν έχει μόνο σε κανένα χωριό αμα βρω πετ σοπ αλλά δύσκολα θα βρω το φάρμακο πιας εταιρείας είναι;

Link to comment
Share on other sites

της API. Μιας και είσαι επαρχία, μπορείς να παραγγείλεις και απο κάποιο eshop, υπάρχουν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...