Jump to content

Τι Λάμπα;


scalare

Recommended Posts

Επειδή βλέπω ότι τα φυτά μου αν και εύκολα δεν παν καλά θα ήθελα την βοήθεια σας τι λάμπα με συμβολευετε να βαλω τωρα εχω μια κινη λαμπα φθορίου φιλιπς έχουν ομως χαθεί τα γράμματα και δεν ξέρω ουτε βατ ούτε κελβιν είναι κοντή 40 με 50 εκ δεν είμαι σίγουρος και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο λιπασμα υγρό κατά προτίμηση ο βυθός μου είναι άμμος και δεν θα ήθελα να βαλω ταμπλέτες γιατί σκέφτομαι σε κανα μήνα να βαλω γατόψαρα

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τι φυτά έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Την έχω γύρω στον ενα μήνα όσο καιρό τρέχει και το ενυδρείο μου παλιότερα είχε της μάνας του δεν ξερω τι ήταν τωρα που το ξαναεστησα γιατί καθόταν κάνα δυο χρόνια δεν άναψε και έβαλα μια που ειχα στο σπίτι κια αυτη σε ενα έπιπλο ηταν από παλιά αλλά δεν βλέπω να κάνει δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις μια 6500Κ

Βεβαια δεν μας εχεις δωσει καμια πληροφορια για το ενυδρειο σου,μετρησεις,φυτα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια λάμπα 6500 κελβιν αλλα είναι 15 βατ λίγα δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τιποτα για το ενυδρειο σου. Λιτρα, διαστασεις;

Link to comment
Share on other sites

60 λίτρα είναι τρέχει περίπου 1 μήνα για βυθό έχει άμμο ψάρια έχω τετρα νεον και αρλεκίνους και εχω κάποια φυτά τα οποία εκτός από την ανουμπια νανα δεν γνωρίζω τα ονόματα τους

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την ανουμπια,για τα υπολοιπα φυτα δεν μπορουμε να σου πουμε αν το φως επαρκει οπως ρωτας γιατι πρεπει να μας πεις ποια φυτα ειναι..... :)

Μπορεις να τα βγαλεις φωτογραφια?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και το όνομα ακόμα δύο φυτών μου eleocharis parvula και vallisneria

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,η vallisneria δεν εχει ιδιαιτερο προβλημα.....η eleocharis ομως μαλλον θελει παραπανω φως,σε watt,γιατι σε kelvin η λαμπα που πηρες ειναι μια χαρα....

Εμενα στα ιδια λιτρα με παρομοια λαμπα,η eleocharis δεν παει και πολυ καλα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Hygrophila difformis, vallisneria, anubias nana, eleocharis parvula αυτά είναι τα ονόματα των φυτών μου μετα απο λίγο ψάξιμο στις φωτογραφίες του φόρουμ τα βρήκα τελικά

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος.....η λαμπα που πηρες ειναι μια χαρα για αυτα τα φυτα.....μονο η ελεοχαρις μπορει να μην την παλεψει......

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα πλάκα εμένα η vallisneria δεν πάει καλά τα φύλλα της γίνονται λεπτά σαν κλωστες ενώ η eleocharis σαν να πηγαίνει κάπως καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Υγρό λίπασμα θα βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Για λιπασμα δεν ξερω να σου πω.....δεν εχω ασχοληθει.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν προσθέσω αλλά 15 βατ λεντοταινια θα κερδισω τίποτα ή τζάμπα το 20ευρο;

Έγινε επεξεργασία - scalare
Link to comment
Share on other sites

Ουτε για τα λεντ ξερω....ας περιμενουμε καποιον ποιο εμπειρο να σου απαντησει γι'αυτα.....

Link to comment
Share on other sites

Βάλε άλλη μία λάμπα στα 4500Κ των 15 βατ. Με μία μόνο λάμπα που έχεις, δεν επαρκεί. Ξεκίνα με τον φωτισμό και άσε τα λιπάσματα για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι μου δεν έχει χώρο για δεύτερη λάμπα φθορίου για αυτό ρωτάω αν θα κάνει δουλειά μια λεντοταινια

Link to comment
Share on other sites

Οι στρογγυλές οι λάμπες λεντ που μπαίνουν στα σποτ θα μπορούσαν να κάνουν δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Λάμπες αν ψάξεις θα βρεις εκατοντάδες στο εμπόριο για να κάνεις την δουλειά σου. Δεν είναι απαραίτητο να είναι τ8 ή τ5. Μπορείς να βάλεις τύπου λεντ η Ε27 φθορίου ή τέλος πάντων, ότι σε βολεύει με το καπάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Με τη λεντοταινια δεν θα κανεις δουλεια.

Πρεπει να βαλεις αλλη μια λαμπα οπως σου ειπε ο Σταματης πιο πανω.

Η eleocharis χωρις co2 δεν θα την παλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξω θέμα σχετικά με το co2 και θα χρειαστω την βοήθεια σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...