Jump to content

Sos!! Μαϊμού Stc-1000 Στο E-Bay


animalinstict

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι,

Επειδή όλοι λίγο πολύ θέλουμε να γλυτώσουμε 5 - 10 δραχμές (!) απο παντού προκειμένου να πληρώσουμε τον ΕΝΦΙΑ, καταφεύγουμε να αγοράζουμε πράγματα απο το e-bay.

Έτσι έκανα κι εγώ με το controller STC-1000 της Elitech. Τον βρήκα στο e-bay περίπου 16 euro με δορεάν μεταφορικά απο Κίνα, και είπα να τον πάρω για να γλητώσω το κατι τις μου.

Έφτασε λοιπόν ο controller μετά απο καμπόσες μέρες και ξεκίνησα τη διαδικασία τοποθέτησης. Είναι γεγονός ότι έκανα κάτι αλχιμίες με την πλακέτα και όταν ήρθε η ώρα να το βάλω να δουλέψει, έμεινα με τη χαρά στο χέρι...

Ο controller νεκρός...

Ηθικό δίδαγμα πρώτο: Πρώτα δοκιμάζουμε τη συσκευή ότι δουλεύει κανονικά και μετά κάνουμε ότι άλλο θέλουμε. Αυτό γιατι στην δική μου περίπτωση θα είχα δει οτι ο controller είναι νεκρός και θα τον έστελνα πίσω. Τώρα όμως που έχω κάνει επεμβάσεις, τον έφαγα...

Το πρόβλημα δεν είναι όμως αυτο... Στην προσπάθεια να τον φτιάξω, επικοινωνώ με την elitech οι οποίοι πολύ εξυπηρετικοί, προκειμένου να μου στείλουν service manual μου ζήτησαν φωτογραφία που να φαίνονται τα στοιχεία της πλακέτας.

Μώλις έστειλα τη φωτογραφία, μου έρχετε ένα ωραίο e-mail που λέει πως η συσκευή που εχω είναι μαϊμού και δε μπορούν να βοηθήσουν!!

Όταν τους ρώτησα απο που μπορώ να προμηθευτώ ένα γνήσιο controler μου έδωσαν τη διεύθυνση του e-shop τους στην Αγγλία (http://www.elitechstore.com/)

Αυτό που είδα είναι ότι οι τιμές τους δεν είναι παραπάνω απο τα 16Euro που πήρα τη μαϊμού απλά θα πλήρωνα και κάποια μεταφορικά.

Άρα λοιπόν όποιος θέλει να πάρει το συγκεκριμένο controller προτείνω να το κάνει απο το e-shop της εταιρείας και όχι να την πατήσει με καμια μαϊμού όπως εγώ.

Γιατι τελικά τα 16 euro γίναν 32...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αν μπορείς βάλε το λινκ από το οποίο έκανες την αγορά, να δούμε ακριβώς τον controller

Στο ebay, αυτη τη στιγμή ένας STC κάνει περίπου 12-16 ευρώ

Υπάρχουν διάφοροι controller που μοιάζουν με STC, οι οποίοι όμως δεν έχουν ταυτόχρονο έλεγχο θέρμανσης και ψύξης, αλλά αυτό περιγραφεται στις προδιαγραφές του προϊόντος κι επιπλέον έχουν μεταλλικό αισθητήρα κι όχι πλαστικό (πχ http://www.ebay.com/itm/Digital-STC-1000-All-Purpose-Temperature-Controller-Thermostat-Sensor-220V-TR-/310873972594?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item4861885f72)

Επίσης υπάρχουν "κανονικοί" STC, χωρίς την ένδειξη "elitech"

Καλύτερα να βάλεις το λινκ...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Here you are:

http://www.ebay.com/itm/Temperature-Controller-Thermostat-Aquarium-STC1000-Incubator-ge-/251596993514?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a945973ea

με ταυτόχρονο έλεγχο θέρμανσης και ψύξης, και πλαστικό αισθητήρα.

Τώρα που το λες όντος δε γράφει elitech.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έπεσες σε ελλατωματικο μοντέλο

Εχω τον ιδιο και τρέχει μια χαρα

Με τον πωλητή μιλησες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι,

Επειδή όλοι λίγο πολύ θέλουμε να γλυτώσουμε 5 - 10 δραχμές (!) απο παντού προκειμένου να πληρώσουμε τον ΕΝΦΙΑ, καταφεύγουμε να αγοράζουμε πράγματα απο το e-bay.

Έτσι έκανα κι εγώ με το controller STC-1000 της Elitech. Τον βρήκα στο e-bay περίπου 16 euro με δορεάν μεταφορικά απο Κίνα, και είπα να τον πάρω για να γλητώσω το κατι τις μου.

Έφτασε λοιπόν ο controller μετά απο καμπόσες μέρες και ξεκίνησα τη διαδικασία τοποθέτησης. Είναι γεγονός ότι έκανα κάτι αλχιμίες με την πλακέτα και όταν ήρθε η ώρα να το βάλω να δουλέψει, έμεινα με τη χαρά στο χέρι...

Ο controller νεκρός...

Ηθικό δίδαγμα πρώτο: Πρώτα δοκιμάζουμε τη συσκευή ότι δουλεύει κανονικά και μετά κάνουμε ότι άλλο θέλουμε. Αυτό γιατι στην δική μου περίπτωση θα είχα δει οτι ο controller είναι νεκρός και θα τον έστελνα πίσω. Τώρα όμως που έχω κάνει επεμβάσεις, τον έφαγα...

Το πρόβλημα δεν είναι όμως αυτο... Στην προσπάθεια να τον φτιάξω, επικοινωνώ με την elitech οι οποίοι πολύ εξυπηρετικοί, προκειμένου να μου στείλουν service manual μου ζήτησαν φωτογραφία που να φαίνονται τα στοιχεία της πλακέτας.

Μώλις έστειλα τη φωτογραφία, μου έρχετε ένα ωραίο e-mail που λέει πως η συσκευή που εχω είναι μαϊμού και δε μπορούν να βοηθήσουν!!

Όταν τους ρώτησα απο που μπορώ να προμηθευτώ ένα γνήσιο controler μου έδωσαν τη διεύθυνση του e-shop τους στην Αγγλία (http://www.elitechstore.com/)

Αυτό που είδα είναι ότι οι τιμές τους δεν είναι παραπάνω απο τα 16Euro που πήρα τη μαϊμού απλά θα πλήρωνα και κάποια μεταφορικά.

Άρα λοιπόν όποιος θέλει να πάρει το συγκεκριμένο controller προτείνω να το κάνει απο το e-shop της εταιρείας και όχι να την πατήσει με καμια μαϊμού όπως εγώ.

Γιατι τελικά τα 16 euro γίναν 32...

Μήπως φταίει κάτι που έκανες εσύ; τι αλχιμίες έκανες; Πάντως κι εγώ τον ίδιο έχω και μια χαρά μου πάει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει κάτι που έκανες εσύ; τι αλχιμίες έκανες; Πάντως κι εγώ τον ίδιο έχω και μια χαρά μου πάει.

Και μενα εκει πηγε το μυαλο μου ,μιας και οι περισσοτεροι δεν εχουν προβλημα με το μηχανημα...!

οπως προειπαν ή επεσες σε ελαττωματικο ή οι αλχημειες δεν πετυχαν!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους απο πανω.

Εκανες σωστη επιλογη controller (αν και δεν ειναι elitech) βαση προδιαγραφων τουλαχιστον.

Για να λεμε την αληθεια, και ο elitech μαιμουδιά ειναι.

Απο το Eliwell ειναι "εμπευσμενος".

Ο κλεψας κινεζος του κλεψαντος κινεζου.

Δεν αναβει καθολου?

Εκανες σωστη συνδεσμολογια?

http://www.aquazone.gr/forums/topic/77329-controller-eaaniienaossao-stc-1000/

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι εφόσων η εταιρία του είπε με βάση την πλακέτα ότι είναι μαϊμού προφανώς δεν φταίει αν σκάλισε ή έκανε το οτιδήποτε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα παραγγείλει και δε μου ήρθε ποτέ...

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα παραγγείλει και δε μου ήρθε ποτέ...

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

κανε παραπονα... Στειλε μηνυμα
Link to comment
Share on other sites

κανε παραπονα... Στειλε μηνυμα

δεν γινεται μετα απο καποιο χρονικο διαστημα. 1.5 μηνας ειναι το μαξιμουμ αν δεν κανω λαθος βεβαια. μετα απο αυτο το διαστημα απλα δεν...

οποιος ξερει σιγουρα για το χρονικο διαστημα ας το πει

Link to comment
Share on other sites

Eχω 5 απο αυτους , ολοι απο το ebay, οι πιο φθηνοι που ειχα βρει...

Τους 2 του εχω 3 χρόνια, χωρις κανενα προβλημα.

Τους αλλους του πηρα αυτο το καλοκαίρι.

Αν και στον πρωτο ,μη γνωριζωντας ηλεκτρονικα, ειχα συνδεσει οπως εγω καταλαβαινα το σχεδιαγραμα , χωρις τις γεφυρωσεις...

Και μαυρισε ολοκληρος αφου εριξε και την ασφάλεια , αλλα δουλευει ακομη μια χαρα...

Μηπως ετυχες σε ελατωματικο..?

Κινεζια και παλι κινεζια, αν αγοραζα απο Ελλάδα με 50 ευρω περιπου ο ενας , υπολογίστε ποσα θα ήθελα...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Η αλχημια που έκανα ειναι οτι απλα ξεχωριστά την πλακέτα του display απο την υπόλοιπη πλακέτα. Τίποτα το ιδιαίτερο...

Το θέμα ειναι οτι τώρα φαίνετε οτι εχει μπει χέρι οπότε οτι και να πω στον πωλητή θα μου πει έβαλες χέρι.

Ασε που το κουτί το έχω κανει κομμάτια.

Βασικα ήθελα να βάλω την οθόνη του stc-1000 στο καπάκι απο το ενυδρειο, και το υπόλοιπο να μπει αλλού.

Μιας και κάποιοι έχετε το ίδιο, στο δικό μου (φωτο) λοιπόν κάποια εξαρτήματα απο την πλακέτα. Και στα δικά σας ετσι ειναι;

Παντός απο τη στιγμή που δεν ειναι μαϊμου όπως λέτε τότε κάποιος moderator ας αλλαξει τον τίτλο. Μη κατηγορουμέ τσάμπα...

post-58292-0-34823600-1409881901_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και κάποιοι έχετε το ίδιο, στο δικό μου (φωτο) λοιπόν κάποια εξαρτήματα απο την πλακέτα. Και στα δικά σας ετσι ειναι;

Οι δικοί μας βρε συ δουλεύουν μια χαρά, επειδή δεν τους έχουμε ανοίξει!!! :bow:

Που να ξέρουμε πως ειναι οι πλακέτες?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι το έκανες σμπαράλια χαχαχαχα!!! Τι να σου πω, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, δε ξέρω πως ειναι μέσα το δικό μου γιατι ούτε εγω το πείραξα.

Link to comment
Share on other sites

Δε φτάσαμε καν στο κομμάτι της υπόλοιπης συνδεσμολογίας...

Μόνο με τροφοδοσία 220V και δεν ανάβει καθόλου...

Υπάρχει κάποιος που έτσω και απο περιέργια να το έχει ανοίξει για να μου πει αν και σε αυτόν λοίπουν εξαρτήματα?

Link to comment
Share on other sites

Eχω 5 απο αυτους , ολοι απο το ebay, οι πιο φθηνοι που ειχα βρει...

Τους 2 του εχω 3 χρόνια, χωρις κανενα προβλημα.

Τους αλλους του πηρα αυτο το καλοκαίρι.

Αν και στον πρωτο ,μη γνωριζωντας ηλεκτρονικα, ειχα συνδεσει οπως εγω καταλαβαινα το σχεδιαγραμα , χωρις τις γεφυρωσεις...

Και μαυρισε ολοκληρος αφου εριξε και την ασφάλεια , αλλα δουλευει ακομη μια χαρα...

Μηπως ετυχες σε ελατωματικο..?

Κινεζια και παλι κινεζια, αν αγοραζα απο Ελλάδα με 50 ευρω περιπου ο ενας , υπολογίστε ποσα θα ήθελα...

Τα ίδια και εγώ όπως ο Νίκος. Έχω 5 και τους έχω βραχυκυκλώσει και δούλεψαν μια χαρά. Δεν μασάν τίποτα.

Η αλχημια που έκανα ειναι οτι απλα ξεχωριστά την πλακέτα του display απο την υπόλοιπη πλακέτα. Τίποτα το ιδιαίτερο...

Το θέμα ειναι οτι τώρα φαίνετε οτι εχει μπει χέρι οπότε οτι και να πω στον πωλητή θα μου πει έβαλες χέρι.

Ασε που το κουτί το έχω κανει κομμάτια.

Βασικα ήθελα να βάλω την οθόνη του stc-1000 στο καπάκι απο το ενυδρειο, και το υπόλοιπο να μπει αλλού.

Μιας και κάποιοι έχετε το ίδιο, στο δικό μου (φωτο) λοιπόν κάποια εξαρτήματα απο την πλακέτα. Και στα δικά σας ετσι ειναι;

Παντός απο τη στιγμή που δεν ειναι μαϊμου όπως λέτε τότε κάποιος moderator ας αλλαξει τον τίτλο. Μη κατηγορουμέ τσάμπα...

Αφού έβαλες τα χεράκια και του έβγαλες τα ματάκια, πως θες να δουλέψει; :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι φταίει το άνοιγμα και θα το αποδείξω μόλις λάβω τον 2ο που έχω παραγγείλει :)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι φταίει το άνοιγμα και θα το αποδείξω μόλις λάβω τον 2ο που έχω παραγγείλει :)

Α εσυ είσαι αδιόρθωτος!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν έβαλες μακρύτερα καλώδια, να ξέρεις οτι εχεις αλλάξει και την ωμική αντίσταση......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...