Jump to content

Θερμανση Ενυδρειου


Mr Ψαρις

Recommended Posts

Λοιπον οπως ολοι γνωριζουμε σιγα σιγα καλωσοριζουμε το φθινοπωρο...Οι θερμοκρασιες πεφτουν και οι μονομαχοι μας κρυωνουν :P
Επειδη το ενυδρειο μ και τον μονομαχο μ τα πηρα καλοκαιρι δεν πηρα θερμοστατη,ηρθε η ωρα ομως και δεν εχω ιδεα τι μαρκα, ποσο μεγαλο κ.α.
Το ενυδρειο μου ειναι γυρω στα 25λ
Οποιος ξερει λεπτομεριες πρακαλω ας βοηθησει :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον παρακάτω πίνακα (και με τη λογική) κοίταξε για θερμαντήρα από 25-50 watt, κάποιον επώνυμο, ο οποίος θα χωράει κάθετα ή διαγώνια στο ενυδρείο σου

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50αρι παρε δεν θα παει χαμμενος...λιγα χρηματα παραπανω και θα ζεσταινει το νερο σου τακα τακα θα δουλευει πολυ χαλαρα!

Για μαρκες απο τι ακουγεται οι "καλοι" (δεν σημαινει οτι δεν χαλανε ...απλα εχουν δειξει καλη διαγωγη)ειναι οι jager !

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Ξερεται πανω κατω ποσο κοστιζουν; γυρω στο 25 υποθέτω

http://www.aquavivere.gr/

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα πειτε και κανενα μαγαζι Αθηνα με καλες τιμες.

Chocolate_Puma πολυ καλος ο πινακας!

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα tip: πάρτε όχι έναν, αλλά δύο θερμοστάτες! Ένας για το ενυδρείο, κι ένας για την προετοιμασία του νερού της αλλαγής, ο οποίος θα σας φανεί χρήσιμος σε μία περίπτωση ανάγκης, όπου (χτύπα ξύλο) χαλάσει ο κανονικός. ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οποτε εγω που την αλλαγη θα την κανω κατευθειαν με λαστιχο να παρω εναν πιο μεγαλο για να ζεσταινει το νερο πιο γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εγω που την αλλαγη θα την κανω κατευθειαν με λαστιχο να παρω εναν πιο μεγαλο για να ζεσταινει το νερο πιο γρηγορα?

Αν κάνεις αλλαγή κατευθείαν με λάστιχο θα πρέπει να την κάνεις τόσο αργά, ώστε να μην πέφτει η θερμοκρασία πάνω από έναν βαθμό την ώρα. Αν έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας το νερό της αλλαγής με το νερό του ενυδρείου τα ψαράκια θα πάθουν σοκ.

Αν το ενυδρείο σου είναι φρέσκο, καλό θα είναι να προετοιμάζεις το νερό πρώτα, όχι μόνο για τη θερμοκρασία, αλλά και με αντιχλώριο ή αεραντλία να διώχνει το χλώριο, ώστε να μην σου χαλάσει η βιολογία.

Και όλα αυτά φυσικά εφόσον τα ψάρια σου είναι σκληρού νερού και όχι μαλακού, όπου χρειάζεται είτε Α/Ο, είτε τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εγω που την αλλαγη θα την κανω κατευθειαν με λαστιχο να παρω εναν πιο μεγαλο για να ζεσταινει το νερο πιο γρηγορα?

Εγω θα ελεγα να παρεις ενα βαρελι και να προετοιμαζεις το νερο εχει και να μη το ριχνεις απευθειας απο την βρυση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω κανει αλλαγη αλλα που να βρω ρε παιδια βαρελι 30 λιτρα? Και χρειαζεται και αντλια.. Αν ριξω αντιχλωριο πριν για ολη την ποσοτητα του ενυδρειου και γεμιζω αργα πειραζει? Ταυτοχρονα θα ζεσταινει και ο θερμοστατης.Εχω διαβασει οτι το κανουν πολλοι ετσι.

Σορυ κιολας αν χαλαω το θεμα του φιλου..

Link to comment
Share on other sites

Το βαρελι που εχω ειναι 60 λιτρα...

Κανω αλλαγη νερου με μια αντλια που εχω βγαλει απο ενα εσωτερικο κινεζικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αντί για βαρέλι μπορείς να πάρεις από Jumbo ή IKEA ένα πλαστικό δοχείο για την προετοιμασία του νερού, το οποίο μπορεί να χρησιμεύσει ως καραντίνα σε μία ώρα ανάγκης.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το βαρελι που εχω ειναι 60 λιτρα...

Κανω αλλαγη νερου με μια αντλια που εχω βγαλει απο ενα εσωτερικο κινεζικο φιλτρο.

Και νομιζω υπαρχουν και σκουπες βυθου που μπορουν να λειτουργησουν και σαν αντλιες για αλλαγες νερου?

Link to comment
Share on other sites

Και νομιζω υπαρχουν και σκουπες βυθου που μπορουν να λειτουργησουν και σαν αντλιες για αλλαγες νερου?

Υπάρχουν σκούπες βυθού οι οποίες αφαιρούν το νερό και τις ακαθαρσίες, αλλά δεν είναι βολικές για να βάλεις πίσω στο ενυδρείο το προετοιμασμένο νερό της αλλαγής, γιατί λειτουργούν με τη μέθοδο των συγκοινωνούντων δοχείων και θα πρέπει το νερό το καινούριο να βρίσκεται ψηλότερα από το ενυδρείο. :wacko: Είναι καλές για να το βγάλεις, αλλά για να το βάλεις θα χρειαστείς είτε μία αντλία, είτε ένα ποτιστήρι με πολλές τρύπες για να πέφτει το νερό σαν βροχή και όχι σαν λάστιχο και αναταράζει το βυθό.

Υπάρχουν όμως και σκούπες βυθού οι οποίες καθαρίζουν τον βυθό χωρίς να αφαιρούν το νερό, έχω πάρει μία τέτοια και μου αρέσει πολύ. Εγώ στην αρχή έκανα την αλλαγή νερού με σκούπα βυθού και ποτιστήρι, πήρα μία αντλία και τώρα την κάνω πολύ πιο εύκολα. :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια αναλογία βατ ανά λίτρο για τους θερμοστάτες;

Link to comment
Share on other sites

Δες το post #2.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δες το post #2.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

επειδή μπαίνω μόνο από κινητό δεν μπορώ να διαβάσω το ποστ πιξελιαζει
Link to comment
Share on other sites

Παει βατ/λιτρο...

Αλλα και λιγο μεγαλητερος να ειναι δεν υπαρχει προβλημα...

Πχ στα 30 λιτρα βαζεις εναν 50ρι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια αναλογία βατ ανά λίτρο για τους θερμοστάτες;

Εξαρτάται από τα λίτρα του ενυδρείου και το πόσο θέλεις να αυξήσεις τη θερμοκρασία

Ο πίνακας (στο ποστ 2) ειναι αναλυτικός

Link to comment
Share on other sites

Παει βατ/λιτρο...

Αλλα και λιγο μεγαλητερος να ειναι δεν υπαρχει προβλημα...

Πχ στα 30 λιτρα βαζεις εναν 50ρι....

Στον Ισημερινό πάει λιγότερο από watt ανά λίτρο και στους Πόλους πάει πολύ περισσότερο από watt ανά λίτρο... :geek:

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο εχουμε ομως και χομπυ κανουμε, δεν χρειαζεται τοσο πολυ ψαξιμο για να επιλεξει καποιος εναν θερμοστατη, οποτε η αναλογια βατ/λιτρο ειναι ενας πολυ καλως μπουσουλας...

Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα ελήφθη ακρίδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...