Jump to content

Βιοτοπικό Νότιας Αμερικής


saradoulis

Recommended Posts

Φίλε μου ο Θερμαντήρας σου δεν συ βγάζει ένδειξη LF στο σημείο που τον έχεις;

Ρωτάω γιατί το είχα στο ίδιο σημείο ,μπροστά από το spray bar και με είχε ταράξει στο Low Flow. Αναγκάστηκα και τον έβαλα απέναντι...

Δεν τον χτυπάει το spray bar εκεί που είναι. Άλλο θέμα έχω. Δεν μπορεί να το ζεστάνει ικανοποιητικά για περιβάλλον Αμαζονίου και μάλλον θα πάω σε εξωτερικό 200 watts :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σου λεω. Γραφουν και οι οδηγιεε οτι πρεπει να ειναι απενεντι απο ροη νερου για να αποδωσει. Τον ειχα "κρυψει " λιγο και συνεχως μου εβγαζεενδειξη χαμηλης ροης (!). Το εβαλα απεναντι λοιπον και ηρθε στα ισια του. Γιατι λες οτι δεν θερμαινει ικανοποιητικα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σου λεω. Γραφουν και οι οδηγιεε οτι πρεπει να ειναι απενεντι απο ροη νερου για να αποδωσει. Τον ειχα "κρυψει " λιγο και συνεχως μου εβγαζεενδειξη χαμηλης ροης (!). Το εβαλα απεναντι λοιπον και ηρθε στα ισια του. Γιατι λες οτι δεν θερμαινει ικανοποιητικα;

Εννοώ ότι είναι 100 watt και για μέχρι 120 λίτρα έως 26 βαθμούς με θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμούς. Στην πόλη που ζω το βράδυ έχει 6-7 βαθμούς έξω συνεπώς δεν σταματάει να λειτουργεί. Όπως και να χει τον άλλαξα με έναν 200 watt hydor εξωτερικό στο 2213.

Το aquascape θα μείνει έτσι + το ότι πρόσθεσα επιτέλους ψάρια. Έβαλα 10 ροδόστομα, 4 cory pygmaeus και τέλος παρόλο που έλεγα να το πάω 100% πιστά στη φύση ακόμα και γεωγραφικά το μετάνιωσα και έβαλα και 5 keyhole cichlids. Βενεζουέλα τα keyhole Βραζιλία όλα τα άλλα, εντάξει, ας πούμε πως τα keyhole κάνουν διακοπές στο Μπραζίλ :P

Να προσθέσω πως περιμένω μια διπλή βάνα 9-12 για να συνδέσω το 2211, όλα τα άλλα (εισαγωγές-εξαγωγές-βάνες) τα αγόρασα/κατασκεύασα. Από φίλτρανση λογικά θα μείνω εκεί + το surface skimmer που έβαλα και ίσως αργότερα αν θελήσω να βάλω τύρφη η χρειάζομαι extra μηχανική φίλτρανση να βάλω και ένα eheim liberty(2042).

Το βράδυ λογικά θα ανεβάσω και φωτογραφικό υλικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Κορυ και ροδοστομα δεν θα βαλεις αλλα; Λιγα μου φαινονται!

Link to comment
Share on other sites

Λιτο και πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!! :)

Εγω παντως θα διαλεγα και θα κρατουσα ενα μονο κοπαδι + ενα ειδος ψαρια βυθου.....για αισθητικους περισσοτερο λογους.....

Αν επιτρεπεται....τα cory pygmaeus απο που τα βρηκες?Απο καταστημα στην Αθηνα?

Μικρος ο θερμοστατης που ειχες,οντως....που να προλαβει με τις θερμοκρασιες που εχετε εκει πανω τον χειμωνα!

Τα Jack Daniels απο κατω γιατι ειναι αδεια??? :D

Link to comment
Share on other sites

Κορυ και ροδοστομα δεν θα βαλεις αλλα; Λιγα μου φαινονται!

Έχω σκοπό για κάποια ροδόστομα ακόμα, δεν ξέρω πόσα ακριβώς. Και κόρυ λέω για 3 ακόμα τουλάχιστον όταν με το καλό τα ξαναβρώ. :)

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Λιτο και πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!! :)

Εγω παντως θα διαλεγα και θα κρατουσα ενα μονο κοπαδι + ενα ειδος ψαρια βυθου.....για αισθητικους περισσοτερο λογους.....

Αν επιτρεπεται....τα cory pygmaeus απο που τα βρηκες?Απο καταστημα στην Αθηνα?

Μικρος ο θερμοστατης που ειχες,οντως....που να προλαβει με τις θερμοκρασιες που εχετε εκει πανω τον χειμωνα!

Τα Jack Daniels απο κατω γιατι ειναι αδεια??? :D

Τα κόρυ είναι από cosmozoo Πειραιά και δεν έχει άλλα προς το παρόν.

Τα Jack μετά την κάβα λαμβάνουν ρόλους διακόσμησης :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγια!Τι θα φτιαξεις?Καινουριο φιλτρο?

Ολα αυτα τα εξαρτηματακια που βλεπουν οι γυναικες στο τραπεζακι του σαλονιου και γουσταρουν πολυ!!!!χαχαχαχα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μεγια!Τι θα φτιαξεις?Καινουριο φιλτρο?

Ολα αυτα τα εξαρτηματακια που βλεπουν οι γυναικες στο τραπεζακι του σαλονιου και γουσταρουν πολυ!!!!χαχαχαχα!!! :D

Σύνδεσα το 2211 και νοικοκύρεψα λίγο την αναπλήρωση.

Η οικογένεια eheim :P

jruws9.jpg

Η οικογένεια keyhole (είναι 5 αλλά είναι τέρμα ντροπαλά) :)

97jvqo.jpg

FTS όταν καθαρίσω λίγο τζάμια μέσα-έξω :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απιθανα ψαρια! Κανα βιντεο τραβα οταν μπορεσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόσθεσα cabomba caroliniana & valisneria spiralis. Ιδού ..

ehm3co.jpg

Τώρα που γυρίζει πείτε απόψεις. Όπως είναι; Ή να βάλω στη θέση της cabomba την vallisneria και το αντίστροφο;

Link to comment
Share on other sites

Αριστερά εννοούσα.... :o:D

Κατάλαβα!! Απλά μπορεί να φαίνεται κενό και κάπως άσχημο από αριστερά αλλά ο διαθέσιμος χώρος που υπάρχει είναι ελάχιστος. Το κακόμοιρο για ενυδρείο είναι 1 μέτρο μόνο :( :(

Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω κάποια φύλλα catappa στον βυθό και μάλλον τα περισσότερα θα μπουν απ' τα αριστερά. :)

Από κιτρινάδα πως το βλέπεις;; Δεν έχω ιδέα πόσο πρέπει και θα ταν καλό κάποιος με εμπειρία στο "θέμα" βιοτοπικό blackwater να μου δώσει τα φώτα του.

Ένας Ολλανδός φίλος με 2τονο βιοτοπικό μου είπε όσο λένε οι αναλογίες + τύρφη + ΑΟ αλλά αν τώρα το νερό μόνο από ΑΟ έχει 5.4ph (ηλεκτρονική μέτρηση) φαντάζομαι πως με όλα αυτά μαζί θα το πάρει η κατηφόρα :P :P

Από την άλλη πλευρά όταν τηρώ τις αναλογίες της sera(αυτό το blackwater δουλεύω, τo tetra πεταμένα λεφτά κατ' εμένα) κρατάει για 4-5 μέρες και μετά χάνεται. Δεν χρησιμοποιώ άνθρακα. Αυτά! Ευχαριστώ πολύ! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οοολα τα υγρα που σκουραινουν τα νερα εξασθενουν σιγα σιγα, εχω της nutrafin που ειναι λενε συμπυκνωμενο και κραταει μια εβδομαδα....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οοολα τα υγρα που σκουραινουν τα νερα εξασθενουν σιγα σιγα, εχω της nutrafin που ειναι λενε συμπυκνωμενο και κραταει μια εβδομαδα....

Καμένοι από χέρι είμαστε :P Όλα είναι θέμα κατανάλωσης σε τελική ...........

Link to comment
Share on other sites

Καμένοι από χέρι είμαστε :P Όλα είναι θέμα κατανάλωσης σε τελική ...........

+1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...