Jump to content

Βιοτοπικό Νότιας Αμερικής


saradoulis

Recommended Posts

Καλησπερίζω την ομάδα!

Μετά από μια μεγάλη παύση, λόγω σπουδών στην επαρχία και των επόμενων βασάνων(το πιο "τροπικό" ψάρι του pet-shop ήταν ένα λαμπίντο που το χε με τα χρυσόψαρα) είπα να ασχοληθώ με κάτι φέτος, μιας και μου χει λείψει η όλη ηρεμία-ρουτίνα του χόμπι μας.

Πέρσι τέτοια εποχή κόλλησα ένα 100χ40χ40 λόγω του ότι είχα ένα έπιπλο και με σκανδάλιζε κάθε τόσο. Ανά περιόδους είχα μέσα ψάρια απ'τη λίμνη,φυτά απ'τη λίμνη, βατράχια απ'τη λίμνη, γενικά υδροπανίδα Καστοριάς καθώς το μαγαζί της πόλης πάσχει. Στο θέμα μας τώρα, σκέφτομαι για κάτι σε blackwater αλλά δεν έχω ιδέα τι είδος θέλω να κρατήσω. Αρχικά γούσταρα πολύ τα ουαρού και έλεγα να το παλέψω για κανα ζευγάρι στα 160 λίτρα  με σωστή φίλτρανση αλλά βλέποντας λίγο στο νετ η ιδέα ναυάγησε. Οποιαδήποτε πρόταση για κάποιο είδος Αμαζονίου με ταπεραμέντο ευπρόσδεκτη. Α! Το ενυδρείο τρέχει κανα 15ήμερο σε φάση στρωσίματος με 2 κούλι μέσα και ένα 2213 με 1 λίτρο siporax. Μόλις γυρίσω λέω να βάλω άλλο 1.

 

Μια αναλυτική

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Βιοτοπικό Νότιας Αμερικής-Blackwater stream

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):100x40x40

Συνολικά Λίτρα:160
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
Φυτά: Κάποια sword λέω.
Ψάρια: Στο ψάξιμο, σίγουρα κάποιο κοπάδι. 
Άλλα είδη: Στο ψάξιμο.

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο βαμμένο με οικολογική kraft

Πέτρες: Λίγα πράγματα στο μέλλον
Ξύλα: Red moorwood
Άλλα διακοσμητικά : Catappa φύλλα στον πάτο.
Υπόστρωμα: - 
Βυθός: Άμμος άσπρη ή μπεζ; Και σε αυτό θέλω γνώμες.

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): glo 2x39 έχω αλλά λειτουργώ τη μία.
Διάρκεια φωτισμού: ένα 6ωρο όντας στο στρώσιμο

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Eheim 2213, έχω παραγγείλει ένα fluval c2 για μηχανικό και γιατί αυτό το mini-wetdry που έχει πολύ εντύπωση μου κανε.
Θέρμανση/ Ψύξη: Fluval e-series 100 watt
Λίπανση:Κάτι θα γίνει μελλοντικά με κανα ζουμί.
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Αυτόματη αναπλήρωση waterwaves. Είχα μια uv 9 watt  στο 2213 αλλά του έκοβε τη ροή και την έβγαλα. Επίσης δεν νομίζω ότι πολυχρειάζεται στο στήσιμο που θέλω να κάνω. 
Διατροφή: Tropical σε γενικές γραμμές αλλά και ocean nutrition.


Παράμετροι
pH: 5,8 - 6 παίζει
Γενική σκληρότητα (GH): Δεν έχω τεστ 
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): Δεν έχω τεστ
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): >0.5
Φωσφορικά (PΟ4): Δεν έχω τεστ
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27.5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Κάθε Κυριακή από Α/Ο

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: aquasafe tetra ή αντιχλώριο tropical.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Blackwater στην αναπλήρωση.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές, φωτογραφίες από αρχές Οκτώβρη γιατί είμαι σε κενό στην πατρίδα. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος και καλη επανοδο!

Για ουαρου δυσκολο το βλεπω το θεμα γιατι ειναι λιγα τα λιτρα και μικρες οι διαστασεις.

Μπορεις να βαλεις ενα ωραιο κοπαδι τετρα και καποια νανοκιχλιδα οπως απιστο, ραμ, μπολιβιαν ραμ, νανακαρα κτλ!

Επισης μπορεις να βαλει μονο ενα ζεγαρι κονβικτ.

Αν μιλαμε ομως για κατι μοναδικο μπορεις να πας σε ενα ζευγος σαλβινι ή ιβανακαρα αν βρεις βεβαια καποιο απο τα δυο ειδη!

Τωρα απο διακοσμηση κατα κυριο λογο μιλαμε για ριζες και πετρες οπως σχιστολιθος, πλακε για να γεννανε η κιχλιδες σου εκει.

Φυτα εχινοδορος, εγκερια, λευκοκεφαλα, μυριοφυλλο , σατζιταρια και καμπομπα ειναι απο τα πιο διαδεδομενα φυτα για αμερικανικο στησιμο!

Αντε με το καλο να το στησεις να δουμε και κανα αμερικανικο κι εμεις.

Τα κουλι πρεπει να τα βγαλεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα κούλι όντας ΟΥΚάδες τα χω βάλει για να ξεκινήσει το στρώσιμο και γιατί ο γείτονας τα χε βάλει σε λεκάνη για φούντο.

Με την άμμο καμιά ιδέα; Άσπρη ή μπεζ;

Link to comment
Share on other sites

Aσπρη αμμο,αφου πας σε black water θα δειξει πολυ ομορφα.

Mηπως να το κανεις πλεκοενυδρειο;

:)

Πλεκοενυδρείο αποκλειστικά δε νομίζω αλλά σίγουρα έναν L177 και γενικά ο,τι πιο ιδιαίτερο βρίσκω σε πλέκο με μικρό τελικό μέγεθος σκέφτομαι να το προσθέτω σιγά σιγά.

Έχεις μήπως υπόψιν κανα μαγαζί που να χει στοκ carat 6? :)

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Πλεκοενυδρείο αποκλειστικά δε νομίζω αλλά σίγουρα έναν L177 και γενικά ο,τι πιο ιδιαίτερο βρίσκω σε πλέκο με μικρό τελικό μέγεθος σκέφτομαι να το προσθέτω σιγά σιγά.

Έχεις μήπως υπόψιν κανα μαγαζί που να χει στοκ carat 6? :)

Aποκλειστικα carat ή και οποιαδήποτε αλλη παρόμοια; :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχε 2 τσουβαλακια ο ωκεανος προχθες τα πηρα εγω..! 😁😁😁

Link to comment
Share on other sites

Aποκλειστικα carat ή και οποιαδήποτε αλλη παρόμοια; :)

Οποιαδήποτε με τα χαρακτηριστικά της θα με ενδιέφερε. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! :)

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Ειχε 2 τσουβαλακια ο ωκεανος προχθες τα πηρα εγω..! ???

Μας την έκανες.:P

Το θέμα μου είναι πως την θέλω κατά προτίμηση συσκευασμένη γιατί είμαι Πειραιά και η άμμος πρέπει να φτάσει στην Καστοριά..

Link to comment
Share on other sites

ΤΑΑΑΧΥΔΡΟΟΟΜΟΟΣ!

11mgxfs.jpg

Πολύ καλά προϊόντα και τα δύο. Τα χρησιμοποιώ. Ειδικά το φίλτρο που το έχω 2,5 χρόνια σε λειτουργία είναι καταπλητικό!

Για τον θερμοστάτη θα έχω την αντίστοιχη εμπειρία σε 2 χρόνια και κάτι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέκτηκες.................

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι για τα κρεμαστα φίλτρα. Αν πέσει η στάθμη του νερού πχ το καλοκαίρι οταν λείπουμε διακοπές, έχουν πρόβλημα στο να αντλούν το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι για τα κρεμαστα φίλτρα. Αν πέσει η στάθμη του νερού πχ το καλοκαίρι οταν λείπουμε διακοπές, έχουν πρόβλημα στο να αντλούν το νερό;

Προσωπικά γεμίζω αρκετά το ενυδρείο, σε σημείο κάποια χιλιοστά κάτω από την έξοδο του νερου (καταρράκτης). Όσες φορές έχει κατέβει η στάθμη, μέχρι και 2/3 εκατοστά χαμηλότερα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το αντλεί κανονικά.

Νομίζω ότι αρκεί να είναι η είσοδος μέσα στο νερό , να μην πάρει αέρα δλδ.

ΥΓ για να ξεκινήσει χρειάζεται γέμισμα νερού μα ποτηράκι από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά γεμίζω αρκετά το ενυδρείο, σε σημείο κάποια χιλιοστά κάτω από την έξοδο του νερου (καταρράκτης). Όσες φορές έχει κατέβει η στάθμη, μέχρι και 2/3 εκατοστά χαμηλότερα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το αντλεί κανονικά.

Νομίζω ότι αρκεί να είναι η είσοδος μέσα στο νερό , να μην πάρει αέρα δλδ.

ΥΓ για να ξεκινήσει χρειάζεται γέμισμα νερού μα ποτηράκι από πάνω.

Σ' ευχαριστώ φίλε μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι για τα κρεμαστα φίλτρα. Αν πέσει η στάθμη του νερού πχ το καλοκαίρι οταν λείπουμε διακοπές, έχουν πρόβλημα στο να αντλούν το νερό;

Ναι,θα εχεις θεμα.υπαρχει ο κινδυνος να σταματησει να τραβαει νερο αν πεσει η σταθμη κοντα στο υψος της εισαγωγης,και αν κοπει η ορη,οπως ειπες και ο φιλος,παιρνεις ποτηρακι να ξαναγεμισεις το φιλτρο για να παρει μπρος.

ΤΑΑΑΧΥΔΡΟΟΟΜΟΟΣ!

11mgxfs.jpg

Πολυ ομορφος θερμαντηρας,εξαφανιζεται μεσα στο ενυδρειο

:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά γεμίζω αρκετά το ενυδρείο, σε σημείο κάποια χιλιοστά κάτω από την έξοδο του νερου (καταρράκτης). Όσες φορές έχει κατέβει η στάθμη, μέχρι και 2/3 εκατοστά χαμηλότερα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το αντλεί κανονικά.

Νομίζω ότι αρκεί να είναι η είσοδος μέσα στο νερό , να μην πάρει αέρα δλδ.

ΥΓ για να ξεκινήσει χρειάζεται γέμισμα νερού μα ποτηράκι από πάνω.

Αυτο με το ποτηρακι χρειαζεται και στα φιλτρα Eheim?? Μου ειχανε πει οτι γεμιζουν μονα τους τα Eheim...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ποτηρακι χρειαζεται και στα φιλτρα Eheim?? Μου ειχανε πει οτι γεμιζουν μονα τους τα Eheim...

Την πρωτη φορα,ολα θελουν γεμισμα με ποτηρακι.

Στο eheim,επειδη το εχω,δεν αδειαζει ολος ο καδος του απο νερο,οπωτε και να κοπει το ρευμα γεμιζει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη φορα,ολα θελουν γεμισμα με ποτηρακι.

Στο eheim,επειδη το εχω,δεν αδειαζει ολος ο καδος του απο νερο,οπωτε και να κοπει το ρευμα γεμιζει μονο του.

Στην περιπτωση που η σταθμη νρου κατεβει πολυ χαμηλα τι γινεται;Τραβαει μεχρι ξενερισματος;Οπως και στην διακοπη σε αυτην την περιπτωση,επανερχεται η ροη κατοπιν; :)

Link to comment
Share on other sites

Στο videάκι που είδα λέει πως αν είναι γεμάτο ξαναξεκινάει μόνο του. Επίσης βρήκα είδος να ασχοληθώ. Keyhole cichlid και ακούω γνώμες! Επίσης έχω στα σχέδια και ένα ζευγάρι L142. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ψαρακι. Δεν ξερω αν θα το βρεις ευκολα ομως!

Δεν θελει blackwater και δεν θελει δυνατη ροη!

Για ποσα μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που η σταθμη νρου κατεβει πολυ χαμηλα τι γινεται;Τραβαει μεχρι ξενερισματος;Οπως και στην διακοπη σε αυτην την περιπτωση,επανερχεται η ροη κατοπιν; :)

Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ξεκινάει πάλι μόνο του. Αν η στάθμη κατέβει στην εισαγωγή (πράγμα απίθανο μου φαίνεται) και πάρει αέρα τότε μάλλον σταματάει να τραβάει.

Δεν γίνεται ρε παιδιά να κατέβει τόσο η στάθμη.... το μπαστούνι εισαγωγής έχει κάποιο μήκος! Και στην μικρότερη διάσταση του να είναι, μια που είναι αυξομειούμενο το μήκος του, δεν παίζει να κατέβει τόσο η στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ψαρακι. Δεν ξερω αν θα το βρεις ευκολα ομως!

Δεν θελει blackwater και δεν θελει δυνατη ροη!

Για ποσα μιλαμε;

Πες πως το βρήκα. Το ότι δεν θέλει blackwater το διάβασες κάπου;; Δυνατή ροή και να θέλω δεν μπορώ να έχω.

Λέω για μια 5άδα B)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ζει σε καθαρα νερα με χαμηλη ροη! Μακαρι να το βρεις και να το αναπαραγεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...