Jump to content

Νέο Νοτιαμερικανικο


kostas_pana

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.
Ετοιμάζω ενα ριο 180 για κοινωνικό νοτιαμερικανικο. Θα ηθελα την βοήθεια σας,
Α) τη αμμο να βαλω; θα μπουν καποια φυτα αλλα τα ψαρια θα ειναι μαλακού νερού.
Β)σαν ψαροσυνθεση σκέφτομαι καμια 30αρια νεον η ροδοστομα. Τη αλλο μπορω να βαλω;
Γ)οπο φιλτρανση υπαρχει απο κατω σαμπ 80 λίτρων. Ψαχνω ομως αντλια επιστροφης. Κοιτουσα τις eheim compact 3000 αλλα εχει τρελη κατανάλωση. Εχει κανεις γνωμη για οικονομικη (στην καταναλωση) αντλια; (με μια εχεθμ 2000 θα ειχα προβλημα?)
Δ) εχει κάνεις ιδεα για πατεντα σε ριο180 με λεντ φωτα; (ψαχνω την μικρότερη δυνατή κατανάλωση ρευματος)

Ελπιζω και αναμένω την βοήθεια σας,
Με εκτίμηση,
Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.

Αυτος πρεπει να ειναι ο μηνας της της Αμερικης σιγουρα!

Θα το σκουρυνεις το νερο;

Πως θα το μαλακωνεις;

Τι διαστασεις εχει η γυαλα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.

Αυτος πρεπει να ειναι ο μηνας της της Αμερικης σιγουρα!

Θα το σκουρυνεις το νερο;

Πως θα το μαλακωνεις;

Τι διαστασεις εχει η γυαλα;

Ρε φιλε οντως ο μηνας της Αμερικης! Χαχαχα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ετοιμάζω ενα ριο 180 για κοινωνικό νοτιαμερικανικο. Θα ηθοελα την βοήθεια σας,

Α) τη αμμο να βαλω; θα μπουν καποια φυτα αλλα τα ψαρια θα ειναι μαλακού νερού.

Β)σαν ψαροσυνθεση σκέφτομαι καμια 30αρια νεον η ροδοστομα. Τη αλλο μπορω να βαλω;

Γ)οπο φιλτρανση υπαρχει απο κατω σαμπ 80 λίτρων. Ψαχνω ομως αντλια επιστροφης. Κοιτουσα τις eheim compact 3000 αλλα εχει τρελη κατανάλωση. Εχει κανεις γνωμη για οικονομικη (στην καταναλωση) αντλια; (με μια εχεθμ 2000 θα ειχα προβλημα?)

Δ) εχει κάνεις ιδεα για πατεντα σε ριο180 με λεντ φωτα; (ψαχνω την μικρότερη δυνατή κατανάλωση ρευματος)

Ελπιζω και αναμένω την βοήθεια σας,

Με εκτίμηση,

Κωνσταντίνος

Καλως ηρθες φιλε στην Αμερικη (σαν κλεμενο απο αφρικανους ακουστηκε).

Χαλαζιακη αμμο θελεις, λευκη η μπεζ...

Σουπερ η ψαροσυνθεση που σκεπτεσαι, δεν ξερω αλλα θα ηταν πανεμορφο με ενα μεγαααλο κοπαδι!

Καλη αρχη και απο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με μια eheim 2000 είσαι μια χαρά σ' αυτά τα λίτρα. Την 3000 τη δουλεύω σε ενυδρείο 130*60*70 και μάλιστα όχι στη πλήρη ισχύ της. Πολύ αξιόπιστα μηχανήματα.

VIVA AMAZONIA :bow::bow::bow:

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το θερμό καλωσόρισμα. Λοιπον απαντοντας σε ολους εχουμε κ λεμε, το νερο που θα μπει κ θα γίνονται οι αλλαγες θα ειναι απο απιονιστη που έχω στη βιοτεχνία που δουλεύω (ανάμιξη κ συσκευασία χημικών)

Χαλαζικη αμμος που βρίσκω; μενω Ελευσίνα. (η ασβεστολιθικη ανεβάζει σκληρότητες ενω η χαλαζιακη οχι σωστά;)

Απο ψαροσυνθεση μπορω να πω πως ειμαι ερωτευμένος με τα συγκεκριμένα κοπαδοψαρα απο 6 χρονών που τα πρωτοείδα σε ενυδρείο πριν 25χρονια δλδ...

Και τελος οχι δεν θελω να σκουρινω το νερο είναι το μοναδικό βέτο που εθεσε η γυναικα μου... (μεχρι τωρα... :))

Έγινε επεξεργασία - kostas_pana
Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακή άμμο βρίσκεις σε μάντρα με οικοδομικά υλικά και ειναι αρκετα φθηνη. Ο αραγωνίτης θα σου ανεβάσει σκληρότητα οπότε δε θα σου το πρότεινα. Οποια άμμο ή χαλίκι και να πάρεις, πριν το βάλεις στο ενυδρειο τσέκαρέ το με ακουαφόρτε να δεις αν ειναι ασβεστολιθικό πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακη αμμο λογικα εχουν σε ολες τις μαντρες. Αλλιως σε πετ!

Διαστασεις τις γυαλας; Για να σου πω και τι αλλο μπαινει αλλα και αν μπαινει τοσο μεγαλο κοπαδι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ rastafarian για την μεταφορά. Λοιπον η γυαλα ειναι του ριο180 μήκος 1m τα υπολοιπα δεν θυμάμαι... στην μαντρα οικοδομών ομως ξερουν για ασβεστολιθικη η χαλαζιακη; στην μαντρα ποσο μπορει να καμει κ ποσο σε πετ; απο υπολοιπα ξυλα κ λοιπα που ψαχνω;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ rastafarian για την μεταφορά. Λοιπον η γυαλα ειναι του ριο180 μήκος 1m τα υπολοιπα δεν θυμάμαι... στην μαντρα οικοδομών ομως ξερουν για ασβεστολιθικη η χαλαζιακη; στην μαντρα ποσο μπορει να καμει κ ποσο σε πετ; απο υπολοιπα ξυλα κ λοιπα που ψαχνω;

1ον Ναι ξερουν ...

2ον Πολυ φθηνοτερα στην μαντρα.....

3ον Ξυλα μπορεις να βρεις σε πετ αλλα μπορεις να κανεις και DIY....Ξυλα αμπελιου με ξυσιμο να φυγει ο φλοιος και βρασιμο....Πολυ ωραια!!!

Πιστευω να σε καλυψα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Oποτε μενουμε σε ροδοστομους. Νομιζω 30 ειναι μπολικοι. Βαλε 20 για αρχη και βλεπεις.

Μην βαλεις αλλο κοπαδι.

Μετα μπορεις να πας σε πλεκο, ραμ, απιστο και γενικα ψαρια που κινουνται απο μεση και κατω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ rastafarian για την μεταφορά. Λοιπον η γυαλα ειναι του ριο180 μήκος 1m τα υπολοιπα δεν θυμάμαι... στην μαντρα οικοδομών ομως ξερουν για ασβεστολιθικη η χαλαζιακη; στην μαντρα ποσο μπορει να καμει κ ποσο σε πετ; απο υπολοιπα ξυλα κ λοιπα που ψαχνω;

Πρόσεξε, η "χαλαζιακή" δεν ειναι το αντίθετο του "ασβεστολιθικη". Η χαλαζιακή άμμος ειναι απλά μη ασβεστολιθική. Ζητάς δηλαδη άμμο "μη ασβεστολιθική" και εκείνος θα σου δώσει χαλαζιακή, θαλάσσης και δε ξέρω γω ποια άλλη υπάρχει. Η τιμή που την είχα πάρει εγω ηταν 8 ή 7€ τα 20 κιλά. Στο πετ πιστεύω την βαράνε πολυ περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστώ σίγουρα 40 κιλά ε; μήπως κ παραπάνω... για επιστροφή απο το σαμπ τωρα εχω μπερδευτεί. Η εχειμ 2000 όπως ειπε φιλος πιο πανω κανει αλλα εχει κατανάλωση σχεδον 50w... κανει κ 65€... βρήκα απο Γερμανία sunsun 3800lt/h με κατανάλωση 20w 35€+μεταφορά... χάθηκα πάλι. ...

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα!

Με 30 κιλά ο γείτονας μου σε ενυδρείο ίδιων διαστάσεων με το ριο 180 πήρε 4.5 πόντους βυθό σε όλο το ενυδρείο οπότε νομίζω πως τα 40 πόσο μάλλον περισσότερα είναι υπερβολή.

Για της αντλίες επιστροφής μάλλον κάτι κάνεις λάθος. Η sunsun αφενός είναι κινέζικη και όχι γερμανική και αφετέρου η 2300 λ/ω έχει 55 watt κατανάλωση: http://www.sunsun-china.com/en/product/html/?506.html άρα το 3800 λ/ω με 20 watt χλωμό.

Για μένα μιας και θα στήσεις γλυκό δεν χρειάζεσαι τόσο έντονη κυκλοφορία στο σάμπ. Με 1000 λ/ω δηλαδή χονδρικά 5 φορές την ώρα όλη τη γυάλα μέσα απτο σαμπ είσαι παραπάνω από οκ νομίζω.

Σε watt η πιο οικονομική της αγοράς πρέπει να ναι αυτή : http://aquario.gr/pump-extra/kykloforites/nyos-viper-2-0.html#.VCcPlvl_saU καλή πρέπει να ναι.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα λίγο χρόνο και έψαξα για χαλαζιακη άμμο και βρήκα κάποια πραγματάκια... λόγο δουλείας (πωλητής χημικών σε χρωματοπωλεία) νομίζω πως το έχω εύκολο. μιλάμε για το υλικό του παρακάτω λινκ έτσι?

http://www.olympus-minerals.com/site/page/%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CE%AF%CE%B1%CF%82---%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%86%CE%BC%CE%BC%CE%BF%CF%82---%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82?CMCCode=100301&extLang=

τώρα φίλε saradoulis ευχαριστώ πολύ για την διεύκρινιση σχετικά με τα κιλά που θα χρειαστώ.

Σχετικά με τις αντλίες έχω βρει αυτήν http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p11040_SunSun-CTP-3800-SuperEco-Fish-Pond-Pump-submersible-Pumps-3600l-h-20W.html που λέει sunsun αλλα μόνο στην Γερμανία την βρίσκω και με έχει βάλει σε χοντρές σκέψεις....

Όσο για τα ξύλα... αμπέλι θα πρέπει να βρω περσινό ξερό έτσι???

Link to comment
Share on other sites

τι χρώμα ψάχνω??? τα περισσότερα ενυδρεία Αμαζονίου που έχω δει έχουν άσπρη αλλά εγώ γουστάρω τρελα την μαυρη... καθε λεπτό καινούρια απορία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συγκατοίκους στους ροδόστομους να βάλω? λεω μερικα κορυ στο βυθό. κατι άλλο να μπορεί να μπει? ψάχνουμε το χρώμα να εντυπωσιάσουμε τα 2 μικρά παιδιά μας...

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζησουν.

Mια χαρα μπορουν να μπουν κορυ. Μπορεις να βαλεις καμια 10αρια παντα ή στερρμπαι ή μπορεις να βαλεις κανενα απιστογραμμο, ραμ κτλ!

Εγω αν και εχω λευκη, θα προτιμουσα σκουρα πλεον! Δεν λερωνει τοσο ευκολα και δινει μια σκουριλα που θυμιζει βυθο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=GB&user_tunzeprod_pi1%5Bpredid%5D=-infoxunter051 απο αυτες τις αντλιες ζαχαρώνω μια 1073.020 με 2400 ονομαστικά λιτρα ανα ωρα και πιο χαμηλη κατανάλωση απο την εχειμ. Για πειτε γνώμες; ...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...