Jump to content

Νέο Νοτιαμερικανικο


kostas_pana

Recommended Posts

Φίλε μου την tunze την είχα σε ο,τι θαλασσινό έκανα για επιστροφή 3,5 χρόνια και τα τελευταία 2 την έχει ο κολλητός μου για επιστροφή σε αφρικάνικο.5μιση χρόνια σε λειτουργία δηλαδή. Επίσης είναι αθόρυβη και με καλό μανομετρικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι χρώμα ψάχνω??? τα περισσότερα ενυδρεία Αμαζονίου που έχω δει έχουν άσπρη αλλά εγώ γουστάρω τρελα την μαυρη... καθε λεπτό καινούρια απορία...

Αν το πας σε βιοτοπικό θα πάς για λευκή ή μπέζ (η χοματεχνική έχει μαύρη και μπέζ μόνο). Αλλιώς βάζεις και μαύρη αν σου αρέσει.

Προσωπικά προτιμώ την ανοικτόχρωμη.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μπηκε σπιτι του... αυτο ειναι το ευχάριστο νεο της ημέρας...

Ερχονται κ φωτο...

Να ρωτησω παλι κατι ρε παιδιά, βρηκα αμμο χαλαζιακη σε σακι 20κιλων σε μια μαντρα δίπλα στο σπιτι μου αλλα ειναι τις isomat... στα 9ευρω. Το περνω η μπα;

Και δευτερο τη λετε για την αντλια την τουνζ; να την παρω;

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει αν ειναι της ισοματ; Δεν ξερω γιαυτο ρωταω.

Δωσε κατι παραπανω και ψαξου για ξυλα απο πετ και θα χεις και το κεφαλι σου ησυχο.

Περιμενουμε φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μπηκε σπιτι του... αυτο ειναι το ευχάριστο νεο της ημέρας...

Ερχονται κ φωτο...

Να ρωτησω παλι κατι ρε παιδιά, βρηκα αμμο χαλαζιακη σε σακι 20κιλων σε μια μαντρα δίπλα στο σπιτι μου αλλα ειναι τις isomat... στα 9ευρω. Το περνω η μπα;

Και δευτερο τη λετε για την αντλια την τουνζ; να την παρω;

Η τιμη της χαλαζιακής ειναι μια χαρά. Απο ξύλο μπαίνει και πλατανος (με την κατάλληλη επεξεργασία και στην κατάλληλη κατάσταση) αλλα όπως είπε και ο Sturm, πάρε απο πετ σοπ κάποιο ενυδρειακό για να είσαι ήσυχος.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ακολούθησαν κιαλλες εξελίξεις. Πηρα αμμο απο χωματοτεχνικη και την πλενω ακομα για να την βαλω. Κανονισα να μου εθρει τριτη τεταρτη και η αντλια (την tunze πηρα τελικα) βρηκα και ξερα αμπελια και τα εχω σε νερο να βγαλουν μαυριλα και να βουλθαξουν και τελος αυριο λογικα γεμιζω με νερο απο ro και ψαχνω μπολι για να αρχισουν τα νερα στο σπιτι να γυριζουν... την tunze υπερχείλιση πως ια ξεκινήσω δεν εχω σκεφτεί ακομα αλλα ακομα εχω χρόνο. ..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα? Πηρα μερικες σιδεροπετρες που μου αρε σ αν (καθως ηταν μη ασβεστολιθικες) αλλα φοβάμαι να τις βαλω μεσα μην βγαλουν τπτ υπολυματα μετάλλων. Τι λετε και εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλαρακι, σαν κακο μου ακουγεται. Χωρις να ξερω κατι, εγω δεν θα τις εβαζα!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θεμα (ακομα χωρίς να βρω μπολι) ηρθε κ η αντλια επιστροφης, την τουνζ πήρα απο φιλο συνχομπιστα και εχω παλι απορία, λοιπον πως βαζω το λάστιχο στο ενυδρείο; τι εννοώ; στην αντλια βαζω ενα λαστιχο και το ανεβαζω επάνω, πως το στριβω και πως το σπαω το νερο; με σπρει μπαρ; πουλανε σε πετ; γωνίες απο αυτοματο μου κανουν;

Link to comment
Share on other sites

Τα νερα μολις μπήκαν ασπρα άσπρα σημερα 3η μερα καθάρισαν.

Αναζητω ακομα μπολι για να στρωθεί...

Τα ξυλα απο αμπελι ειναι ήδη σε νερο να βουλιαξουν και βγαλουν την μαυρίλα τους εδώ και 10 μερες (ακομα δεν εχουν βουλιάξει. ..) θα ακολουθήσει βρασιμο και ψήσιμο*...

Παμε σιγα σιγα να αποκτα ζωη...

Πετρες μπορω να βαλω λαβα; τι αλλο μπαίνει απο πέτρες;

post-47643-0-53472000-1413221359_thumb.jpg

post-47643-0-44669000-1413221444_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο!

Απο πετρες μπαινει και σχιστολιθος! Πολυ καλο για να γεννανε τα ψαρια οπως γεοφαγοι, σκαλαρια κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Τα νερα μολις μπήκαν ασπρα άσπρα σημερα 3η μερα καθάρισαν.

Αναζητω ακομα μπολι για να στρωθεί...

Τα ξυλα απο αμπελι ειναι ήδη σε νερο να βουλιαξουν και βγαλουν την μαυρίλα τους εδώ και 10 μερες (ακομα δεν εχουν βουλιάξει. ..) θα ακολουθήσει βρασιμο και ψήσιμο*...

Παμε σιγα σιγα να αποκτα ζωη...

Πετρες μπορω να βαλω λαβα; τι αλλο μπαίνει απο πέτρες;

Αδερφέ με το καλό! Τα αμελόξυλα να ξέρεις δεν βγάζουν και καμιά τρομερή σκουρίλα....είναι πολύ πιο light από τα άλλα σε αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι Καλησπέρα. Να ρωτησω εχω 3 ριζες απο αμπελι στο νερο εδω και 15μερες. Όμως δεν εχουν βουλιαξει ακομα και το νερο εχει μαυρίσει και βρομάει. Δεν εχω κυκλοφορητη να το γυρναει, τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αλάζεις ανά 2-3 μέρες το νερό στις ρίζες.Επίσης γιατί μέχρι τώρα δέν είδα να αναφέρετε ότι υπάρχουν περιπτώσεις απώλειας ψαριών στο παρελθόν από "αμπέλια" που έβγαλαν αρκετά χημικά στο νερό του ενυδρείου.....Με προσοχή λοιπόν.

Μπόλι μπορώ να σου φέρω (substrat pro) μέσα στο ΣΚ.

Ένα άλλο σημαντικό που δέν είδα να απάντηση είναι τα ψάρια πέραν των ροδόστομων και για τον υπόλοιπο διάκοσμο....Τί σκέφτεσε για αυτά?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε, για αρχή παω για αλλαγή νερου στις ρίζες...

όσον αφορά το διάκοσμο, θα μπούν οι ρίζες μερικές πέτρες και απο ψάρια οι ροδόστομοι (ή τελικα καρδινάλιοι, θα επιλέξουν τα πιτσιρίκια) και θα συμπιρώσουν 6 κορυ μάλλον παντα και 3 μικρά σκαλάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα στην παρέα. Εχω ενα πρόβλημα. Το ενυδρείο τρεχει ακομα μονο με την αμμο, εχουν προστεθεί 3 σκαλαρια μωρα και τα φωτα αναβουν 4 ωρες την μερα. Εχω ομως πρωτεινικο φιλμ στην επιφάνεια κυριος του σαμπ. Ταιζω 2 φορές την μερα και το τρωνε νε χαρα ολο τα σκαλαρια. Τη μπορει να φτεει;

Link to comment
Share on other sites

Τί και ποιά τροφή ταίζεις?Έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

Στην επιφάνεια εχω την επιστροφη της αντλίας οχι τιποτα σουπερ αλλα απο χτες εβαλα κ μια κοραλια νανο να ταραζει τα νερα. Ταιζω μονο με τετρα μιν 2 φορες την ημερα και το τρωνε ολο... το περίεργο για μενα ειναι ο σχηματισμός του φιλμ στο σαμπ....

Link to comment
Share on other sites

Το φιλμ έχει να κάνει σίγουρα και με το ότι το ενυδρείο είναι φρέσκο. Εντύπωση μου κάνει όμως ότι παρόλο το σαμπ και την διαδικασία υπερχείλισης-επιστροφής συνεχίζει και υπάρχει φιλμ. Υαλοβάμβακα χρησιμοποιείς; Από βιολογικά πως είσαι; :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...