Jump to content

Νέο Νοτιαμερικανικο


kostas_pana

Recommended Posts

  • 3 months later...

καλησπέρα σας,

προχωράμε με αργους ρυθμούς αλλα παρόλα αυτά προχωράμε,

σας παραθέτω και δυο φωτο χτεσινές απο την αλλαγή νερού post-47643-0-11225600-1425224055_thumb.jpgpost-47643-0-82861800-1425224056_thumb.jpg, η αλλαγές δεν είναι μεγάλες αλλά λόγω έλειψης χρόνου και κυρίως χρήματος πάλι καλα.

έχουν μπει οι πέτρες λάβας και μια μικρή ρίζα (θα μπει άλλη μια όταν μπορώ οικονομικά) και 3 σκαλάρια απο μωρά (πριν 3 μήνες δλδ)

Μέσα στην εβδομάδα θα μπουν 20 καρδινάλιου και 4 κορυ.

Νομίζω πως με τα ψάρια είμαι οκ (ισως και λίγο παραπάνω...)

Θέλω κι πάλι την πολύτιμη βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή των φυτών, και φόντου που ο καφέ τοίχος απο πίσω έχει αρχίσει και μου σπάει τα νεύρα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι...

Έγινε επεξεργασία - kostas_pana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι σκαλαρουκλες ειναι παρα πολυ ομορφες αλλα το ενυδρειο θελει δουλεια! Πιο πολυ αφρικανικο μου θυμιζει παρα Αμαζονιο. Θελει αλλαγη σκηνικου ωστε να δημιουργηθουν κρυψωνες για τα ψαρια! Δηλαδη ριζες!

Η αμμος ειναι ψιλη γιατι μου φαινεται αρκετα χοντρη;

Καρδιναλιους δεν θα εβαζα γιατι τους βλεπω για τροφη των σκαλαριων. Κορυ τουλαχιστον 8 και σκαλαρια τουλαχιστον 6! Θυμισε μου το μηκος και τα λιτρα!

Την πλατη να την βαψεις μαυρη!

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τις πέτρες γιατί μου φαίνονται αιχμηρές κ μπορούν να τραυματιστούν τα ψάρια.Βάλε ρίζες,γιατί τα ψάρια δεν έχουν που να κρυφτούν.

Μπορείς να βάλεις εχινόδορο bleheri.

Απο ψάρια μονο ένα κοπάδακι κόρυ θα έβαζα,είναι μικρό ενυδρείο για σκαλάρια.

Την πλάτη θα την αφηνα,το καφέ δένει με τα ξύλα κ τα φυτα για αμαζόνιο.

Την αμμο θα άλλαζα ίσως σε πιο ανοιχτόχρωμη,είναι ψιλόκοκκη; :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Όπως και εσύ καταλαβαίνεις, από τα ψαράκια σου λείπουν κρυψώνες και σκιερά μέρη για να χαλαρώνουν! Από φυτά, κάποιοι μεγάλοι εχινόδοροι, βαλισνέρις και φυτά επιφανείας κάνουν γι αυτή τη δουλειά!

Από φόντο, χαρτόνι μαύρο, γκρι ή βαμμένο σε κάποια σκούρα απόχρωση. Είναι θέμα γούστου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...