Jump to content

Μετρα Αποφυγης Λαθρεπιβατων.


Recommended Posts

με helena δεν εχετε δοκιμασει παιδια?

οχι 5-6 .. μπολικα helena..

εγω σε 120 λιτρα ,ειχα ριξει 10-15 και εμειναν ελαχιστα μετα απο 2 μηνες.. και σιγα σιγα εξαφανιστηκαν,

Link to comment
Share on other sites

με helena δεν εχετε δοκιμασει παιδια?

οχι 5-6 .. μπολικα helena..

εγω σε 120 λιτρα ,ειχα ριξει 10-15 και εμειναν ελαχιστα μετα απο 2 μηνες.. και σιγα σιγα εξαφανιστηκαν,

Σωστος! Ισως ειναι η καλυτερη λυση αυτη.
Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση ειναι η απολυμανση των φυτων με υπερμαγγανικο καλιο πριν τα βαλουμε στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ας μας πει ποιος ειν αυτος που ΔΕΝ εχει λαθρεπιβατες...Και η απολυτη εξελιξη στο χομπι μας θα ειναι αυτος που θα κανει ενα ενυδρειο αμιγως με λαθρεπιβατες!

Υπάρχουν αρκετοί οι οποίοι εκτέφουν σαλιγκάρια - έχοντας ξεκινήσει απο λαθρεπιβάτες - με σκοπό να ταίζουν πχ παφερς

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για σας πάντως εγώ όταν έβαλα μερικές βαλισνεριες από συνχόμπιστα, ήρθαν μερικά σαλιγκάρια στο ενυδρείο. κάθε φορά που έβλεπα σαλιγκάρια τα αφαιρουσα με το χέρι ένα ένα κ μετά από λίγο καιρό σταμάτησα να τα βλέπω, δεν υπάρχουν πια. σε ενυδρείο τανγκανικα 180 λίτρων με brichardi.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για σας πάντως εγώ όταν έβαλα μερικές βαλισνεριες από συνχόμπιστα, ήρθαν μερικά σαλιγκάρια στο ενυδρείο. κάθε φορά που έβλεπα σαλιγκάρια τα αφαιρουσα με το χέρι ένα ένα κ μετά από λίγο καιρό σταμάτησα να τα βλέπω, δεν υπάρχουν πια. σε ενυδρείο τανγκανικα 180 λίτρων με brichardi.

αν ειναι λιγοστα, μικρα και ανηλικα , μπορεις να τα αφαιρεις.. καποια στιγμη θα αδειασεις.. μαλλον :D

αν ειναι ενηλικα, μεχρι να βγαλεις το ενα σου εχει αφησει αυγα το αλλο..

προχθες εβγαλα μερικα σε ενα κουβαδακι να τα δωσω σε ενα φιλο ... κοιταξα το κουβαδακι μετα απο μια - δυο ωρες και ειχαν κανει 3 τσαμπια με αυγα :D

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα χελενα και ελλατωσα το ταισμα. Ειδα προκοπη. Οχι οτι εξαφανιστηκαν αλλα ελλατωθηκαν δραματικα. Και τωρα παλι εδω και 2-3 μερες τσουπ παλι αρχιζουν και βγαινουν!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα χελενα και ελλατωσα το ταισμα. Ειδα προκοπη. Οχι οτι εξαφανιστηκαν αλλα ελλατωθηκαν δραματικα. Και τωρα παλι εδω και 2-3 μερες τσουπ παλι αρχιζουν και βγαινουν!

αν αρχίσουν να πολλαπλασιάζονται τα Helena δεν θα μείνει τπτ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Βρε και τα χελενα πολλαπλασιαζονται αλλα και παλι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε και τα χελενα πολλαπλασιαζονται αλλα και παλι τιποτα!

Δεν στέλνεις μερικούς λαθρεπιβάτες????? :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Οσους θελεις. Παλιοτερα ειχα και αγγελια αλλα χαθηκε με το καινουριο συστημα! Δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχω προμηθευσει με λαθρεπιβατες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παίδες τα ξεφορτώθηκα... Δεν έχω δεί ούτε ενα για μήνες. Έβαλα ενα μποτια που μου είπαν ότι θα βοηθούσε και για καμιά βδομάδα ήμουν πάνω απο το ενυδρείο και μάζευα όποιο έβρισκα.. Πολύ επίπονο όμως. Γενναίο καθαρισμό ότι τσαμπί με αυγά εβρισκα,καλό καθαρισμό στα φίλτρα γιατί είχαν φτάσει μέχρι και μέσα στο σπρέι μπαρ... Και τέλος... Δεν ξέρω αν έπαιξε κάτι άλλο ρόλο πχ παράμετροι νερού γιατί δεν μετραγα λόγο οικονομικών εκείνη την εποχή ή το μποτια έκανε δουλειά ή και όλα μαζί πάντως καθαρισα. Και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει αν κανουν καλό ή όχι στο βυθό πολύ απλά γιατί σπάνια έβλεπα να περιφέρεται κανένα στο βυθό. Οπουδήποτε αλλου τα έβλεπα όχι πάντως στο βυθό...

Link to comment
Share on other sites

Και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει αν κανουν καλό ή όχι στο βυθό πολύ απλά γιατί σπάνια έβλεπα να περιφέρεται κανένα στο βυθό. Οπουδήποτε αλλου τα έβλεπα όχι πάντως στο βυθό...

Καλημέρα

Ειναι δεδομένο ότι κάνουν καλό στον βυθό και στον καθαρισμό του ενυδρείου, τρώγοντας σάπια φύλλα και υπολείπματα τροφών

Τα περισσότερα από τα γνωστά είδη κινούνται αποκλειστικά στον βυθό

Συνήθως τα βλέπουμε να κινούνται προς την επιφάνεια του νερού, κολλημένα πάνω στα τζάμια, όταν το ενυδρείο δεν έχει επαρκή οξυγόνωση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ειναι δεδομένο ότι κάνουν καλό στον βυθό και στον καθαρισμό του ενυδρείου, τρώγοντας σάπια φύλλα και υπολείπματα τροφών

Τα περισσότερα από τα γνωστά είδη κινούνται αποκλειστικά στον βυθό

Συνήθως τα βλέπουμε να κινούνται προς την επιφάνεια του νερού, κολλημένα πάνω στα τζάμια, όταν το ενυδρείο δεν έχει επαρκή οξυγόνωση

Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου απλα σε εμένα δεν έκαναν τπτ στο βυθό γιατί πολύ απλά δεν τα είδα ποτε στο βυθό. Σε πέτρες φυτά και στο φίλτρο ήταν κατα κύριο λόγο και λιγότερο στα τζάμια και καθόλου στο βυθό. Με βάση αυτά που είχα εγώ πάντα... Τα κωνικά που σκάβουν ναι σίγουρα αεριζουν τον βυθό, αυτά που είχα εγώ όχι. Όσο για τα σάπια φύλλα η λύση είναι καθαρισμός και φροντίδα και για την περίσσια τροφή... Λιγότερη τροφή... Απλά... Εμένα αισθητικά δεν μου άρεσαν οπότε ξεπαστρεμα....

Έγινε επεξεργασία - orestispap2001
Link to comment
Share on other sites

Απλα προς ενημερωση, και αν μιλαμε για m. tuberculata , αν τα βλεπεις την ¨ημερα¨ κατι δεν παει καλα...

Τα σαλιγκαρια ειναι χωμενα στον βυθο καθ'ολη την διαρκεια της φωτοπεριοδου και βγαινουν προς αναζητηση τροφης το βραδυ..

Προσωπικα εχω 10δες στα κοχυλοψαρα και τα βλεπω να ξεχυνονται στο ενυδρειο μετα το κλεισιμο του φωτος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι εσεις δεν τα θέλετε...

Εγω πάντως σε ολα μου τα ενυδρεια εχω σαλλιγκαρια, και αν σε καποιο εχουν μειωθει μεταφέρω καινουρια....

Μονο καλό κάνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα προσθεσα μια βαλισσνερια στο ενυδρειο.Στη ριζα της στο βαμβακι υπηρχαν καποιοι λαθρεπιβατες,Ειχα προμηθευτει απο χθες υπερμαγγανικο καλιο απο φαρμακειο.Ειναι παμφθηνο.15 λεπτα το φακελακι.Το αραιωσα σε μια λεκανη με νερο.Περισεψε κι ολας!Προσπαθησα να κανω το νερο ροζ (οπως αναφερεται και στις οδηγιες απολυμανσης φυτων στο φορουμ) κ αφησα τη βαλισσνερια για 15 λεπτα.Μετα καλο ξεπλυμα κ ελπιζω να απεφυγα τους λαθρομεταναστες.Ειναι πανευκολη διαδικασια που πιστευω οτι ολοι πρεπει να κανουμε γιατι αν ξεφυγει ο πλυθυσμος των σαλιγγαριων μετα ο κοπος να απαλλαγουμε θα ειναι πολλαπλασιος.Βεβαια εγω πρωτα επαθα κ μετα εμαθα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι εσεις δεν τα θέλετε...

Εγω πάντως σε ολα μου τα ενυδρεια εχω σαλλιγκαρια, και αν σε καποιο εχουν μειωθει μεταφέρω καινουρια....

Μονο καλό κάνουν.

Και εμενα γιατι μου λες να τα βγαλω??? :bigemo_harabe_net-171:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια οτι ειναι πιο ρυπογονα αλλα μπορεις να ελεγξεις τον πλυθησμο τους.Ειναι μεγαλα και μπορεις να τα αφαιρεσεις,επισης γενανε στην επιφανεια σε τσαμπι οποτε το παιρνεις και το πετας.

Παντως η λυση για τους λαθρεπιβατες ειναι τα ελενακια..Οσο καλα και να πλυνεις τα φυτα ολο και κατι θα βρεθει ή μπορει να υπαρχει ηδη εκτος και αν μιλαμε για νεο ενυδρειο και μπουν ολα προσεκτικα απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Ελενακια και κωστηδες...! :-) (πλακα κανω!!!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσωπικά την έχω καταβρεί με τους λαθρεπιβάτες μου, έχω 7-8 Ramshorn και σήμερα ένα από αυτά μου αμόλησε αυγά στο τζάμι.

Πρόσφατα είδα 2 που μου μοιάζουν με Trumpet και είναι καταπληκτικά, πραγματικά πανέμορφα.

Επίσης, είδα άλλα 2 που πιστεύω ότι είναι Clea Helena, έχουν σχήμα στρογγυλό και μυτερό πίσω και πέτυχα ένα να προχωράει σε σκοτάδι σχεδόν και θάφτηκε στο χαλίκι και περίσσευε η "προβοσκίδα" του στην επιφάνεια.

Σαφώς και δεν θέλω να γεμίσω σαλιγγάρια, αλλά είναι εκπληκτικό πως βρίσκουν το δρόμο τους για την επιβίωση όλα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η βιολογια μου ειχε ΓΕΜΙΣΕΙ!Ευτυχως εχω καιρο να δω τωρα,φτου φτου φτου μου!Χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...