Jump to content

Φοβούνται Οι Δίσκοι Μου


kalmichalis

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω ένα πρόβλημα με το ενυδρείο μου,

Είναι 300 λίτρα (Rio 300) Και έχω μέσα 8 δίσκους 7-9cm

Το πρόβλημα που παρατηρώ είναι ότι όταν είναι σβηστα τα φώτα κόβουν βόλτες ανενοχλητα ψάχνουν για φαγητό και γενικά υπάρχει κίνηση, όταν ανάβουν τα φώτα κάθονται όλα πίσω από τα ξύλα όλα μαζί και κάνουν δηλες δηλες κινήσεις μια στο τόσο για φαγητό...

Ο φωτισμός μου δεν είναι δυνατός έχω τις δύο λαμπες και έχω βάλει και αλουμονοχαρτο ανάποδα για να μειωθεί ο φωτισμός αλλά ακόμα τα ίδια... Τι άλλο να κάνω? Όταν είναι κλειστα τα φώτα δεν υπάρχει θέμα, μόλις πλησίασω έρχονται κι αυτά για φαγητό αλλά με τα φώτα ανοιχτά υπάρχει θέμα...

Από συνθήκες έχω 28.5C kh 3,gh 5 και αλλαγή κάνω κάθε 5 μέρες με προσθηκη trace και strees coat api

Link to comment
Share on other sites

Τα τέσσερα 5 μήνες και τα άλλα τέσσερα 3μερες αλλά κρύβονται όλα μαζί και αυτό δεν καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

3 συμβουλές

Υπομονή

Υπομονή

Υπομονή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί κρύβονται και οι οχτώ?

Link to comment
Share on other sites

Ψιλό τα ίδια με κλειστά φώτα κυκλοφορουσαν αλλά από χρώματα είναι κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναβει το φως του ενυδρειου μηπως καθρεφτιζει απο μεσα προς τα εξω?

Link to comment
Share on other sites

Βρε Μιχάλη γιατί ανησυχείς ?

Καλύτερα είσαι έτσι. Που να δεις τι κάνουν οι δικοί μου όταν ανάβουν τα φώτα. Το ξύλο και το κυνηγητό πέφτει βροχή :):)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μιχαλη, διαλεξες ισως το πιο δειλο ( για να μην επεκταθω και χρησιμοποιησω και αλλα κοσμητικα επιθετα και με πουνε και γραφικο ) απο ψαρια που κυκλοφορει στο γλυκο νερο.

Οπως σου ειπαν κι αλλοι πιο πανω, υπομονη. Δισκος δικος μου παλιοτερα, εκανα να τον δω να τρωει 6 μηνες! Ποσο μαλλον να τον δω να κυκλοφορει εξω!

Οχι αποτομες κινησεις μπροστα απο το ενυδρειο, οχι εντονος φωτισμος, ταιζε πιο συχνα με κλειστα φωτα κτλ!

Γενικα υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναβει το φως του ενυδρειου μηπως καθρεφτιζει απο μεσα προς τα εξω?

Τι εννοείς? Πως μπορώ να το καταλάβω και γτ να επιρραζει από τι στιγμή που δεν κάνω σκιές στο ενυδρείο μέσα όταν πλησιαζω?

Εντάξει μπορεί όντως να είναι νωρίς απλά είχα την απορία γτ να κρύβονται και τα άλλα όταν ανάβουν τα φώτα, πριν βάλω τα νέα τέσσερα ψάρια πίστευα ότι είχα λίγα στο ενυδρείο και τώρα με οχτώ δίσκους απορώ αλλά ίσως να είναι όντως νωρίς...

Link to comment
Share on other sites

Κινηση στο δωματιο του ενυδρείου υπάρχει;Μήπως να τα 'κοινωνικοποιήσεις';Αν ειναι αυτό βέβαια.Πόσο καιρό τα έχεις;Απο νιτρικά πως πας;Εχεις και άλλα ψάρια μέσα;Ο υγειης δίσκος είναι κινητικός πολλές φορες ( πέρα απο παύσεις ρέκλας...:D ) και ρίχνει ξύλο....

Link to comment
Share on other sites

Κινούνται και τσακώνονται συχνά εκεί που είναι πίσω από το ξύλο και το ένα διώχνει το άλλο και ειδικά με κλειστά τα φώτα όταν πάνε να φάνε...

Από νιτρικά είμαι κάπου 10-15 και έχω άλλους 20 καρδιναλιους,

Τι εννοείς να τα κοινωνικοποιησω? Λες να σταματήσω να τα ταιζω με αυτόματη ταιστρα, και να ταιζω με το χέρι για να μάθουν ότι εγώ είμαι αυτός που τα φροντίζω?

Link to comment
Share on other sites

και αυτό,μην σταματήσεις την ταίστρα,στην οποία ομως θα βαζεις τροφή που την τρώνε ολοι οι δίσκοι.Με το τάισμα δια χειρός βεβαιώνεσαι για το τι τρώει ο καθένας κ έρχεσαι πιοκοντά με τα ψάρια σου.Μπορείς κ πρέπει κατά την γνώμη μου να κάθεσαι μπρος στο ενυδρειο σου συχνά κ να κινεισαι ήπια επίσης,ώστε να συνηθίσουν την παρουσία σου.Σιγά σιγά θα γινει αυτό,ισως αυτός είναι λόγος που φοβούνται στο φώς.Επίσης,αν κατάλαβα καλά,εχεις 2 λάμπες.Τ 5 ή 8 είναι.

2 λάμπες σε 300 λίτρα δεν ειναι λίγο για δίσκους.Τουλάχιστον εγώ σε ιδια αλλά και πολλαπλάσια λίτρα έπαιζα με μια λάμπα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία 28.5c

Gh 5

Kh 3

No3 10-15

Τάισματα με αυτόματη ταιστρα 3 φορές την ημέρα διαφορά flakes και μια δυο φορές την ημέρα Discus pellet tropical

Τώρα ίσως η αυτόματη ταιστρα με κρατάει σε απόσταση από τα ψάρια... Και δεν τους κάνει φίλους με εμένα,

Συγγατοικους έχουν 20 καρδιναλιους που δεν τους δίνουν σημασία και 5 Cory

Αλλά άκου ένα παράδειγμα πριν βάλω φωτογραφίες,

Την προηγούμενη εβδομάδα που είχα 4 ψάρια μόνο κυκλοφορούσε ένα μόνο το οποίο είναι τσαμπουκαλης χαρακτήρες και γενικά δε φοβάται καθόλου, τα άλλα δύο έχουν πιάσει τη γωνία τους και ένα άλλο μόνο του,

Μετά βάζω δύο μικρά 6cm τα οποία με το που τα έριξα έψαχναν αμέσως γι τροφή, τότε βγήκαν όλα μαζί να τα δούνε και έψαχναν όλα με τροφή, τα πρωινά πριν ανάψουν τα φώτα κοβουν όλα βόλτες σε όλο το ενυδρείο γύρω γύρω πάνω κάτω, μόλις ανάψουν τα φώτα πάνε όλα πίσω από ένα ξύλο, βάζω και τα άλλα δύο και καθοντουσαν όλα εκεί, ΔΕΝ θεωρώ ότι είναι αρρωστα γτ πέφτουν φαπες μεταξύ τους και τρώνε με τα φώτα ανοιχτά δειλά δειλά, αλλά θα τα δεις να ξαναμπαινουν όλα μαζί πίσω από το ξυλο

Ο φωτισμός μου είναι δύο λαμπες τ5 54watt εκ τον οποίων στην μια την μπροστά, της έχω βάλει ανάποδα αλουμονοχαρτο για να κοβει λίγο φως

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διατύπωσα σωστά,δεν εννοούσα οτι στην προκειμένη τα ψάρια σου είναι άρρωστα,απλά όταν μπουν σε "ρυθμό" γίνονται κινητικα και δεν είναι απαθή ακίνητα ψάρια,ήταν γενική διατύπωση.

Στην θέση σου θα τύλιγα τελείως την μια λαμπα.Χρόνο θέλουν τα ψάρια,γιατί έχουμε θέμα κυριαρχικής "καταταξης" στο ενυδρειο.

Παρακολούληθησέ τα κ το βλέπουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι? Έχω άκουσει ότι οι δίσκοι εκτροφής δεν έχουν πρόβλημα με το φως, και καμιά φορά μπορεί να φταίει το ότι δεν υπάρχει επαρκείς φωτισμός και μπορεί να έχουμε κάτι αρνητικό και όχι θετικό με το λιγοστο φως... Τωρα δεν ξέρω αν ισχύει, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το παρατηρήσω πως θα εξελιχθεί

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα. Δέν είμαι έμπειρος σε θέματα δίσκων και οι παραπάνω που σου γράφουν ξέρουν περισσότερα αλλά μιά ιδέα μου είναι να μειώσεις-σταματήσεις τα ταίσματα με φώτα σβηστά και σιγά σιγά να το γυρίσεις σε μέρα.

Επίσης άν έχεις χρόνο παράλληλα με το προηγούμενο καλό θάναι στην αρχή να ταίζεις εσύ και όχι η ταίστρα ώστε να σε συνηθίσουν και να μή φοβούνται.

Ειδικός δέν είμαι αλλά πέρα από φοβίες πιθανόν να έχουν συναισθηματισμούς και να πρέπει να αισθανθούν ασφάλεια και εμπιστοσύνη από σένα για να πάρουν τα πάνω τους. Είναι ιδιαίτερα ψάρια και θέλουν χρόνο και υπομονή.

Πάντα φιλικά...καλή συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σαν να ξεθαρεψανε σημερα και κοβουν βολτες σε ολο το ενυδρειο αλλα τσακωνονται φουλ μεταξυ τους ολοι μαζι, μιλαμε για μπαχαλο, ΠΟΛΥ Μ ΑΡΕΣΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

σαν να ξεθαρεψανε σημερα και κοβουν βολτες σε ολο το ενυδρειο αλλα τσακωνονται φουλ μεταξυ τους ολοι μαζι, μιλαμε για μπαχαλο, ΠΟΛΥ Μ ΑΡΕΣΕΙ!!!

Θα έχουν αρχαιρεσίες για τον Αρχηγό του επιτελέιου....!!!!

:gunsmilie::gunsmilie::gunsmilie::gunsmilie::gunsmilie::gunsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πιο είναι ένα θεματακι που έχω, έχω λίγη πειρα και θέλω να μου πείτε την άποψη σας, τα δύο νέα δισκάκια είναι White Diamond που έβαλα και έχουν εντερικα, όχι λευκά ινώδη, αλλά σκούρα απλά δεν αποκολουνται, λέω μήπως είναι από το στρες γτ από εκεί που τα πήρα δεν ήταν και πολύ προσεγμένα, λέω να τα πλάκωσω στη σπιρουλινα και πιστεύω τώρα που είναι σε καλύτερες συνθήκες θα βελτιωθούν τι λέτε? Πάντως είναι υπερκινητικα και λαιμαργα

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειδη προαναφερθηκε ποιο πανω, το καλυτερο δεσιμο με αυτα τα ψαρια ειναι το ταισμα με το χερι.

Γενικα ισχυει σε ολα τα ψαρια αυτο.

Σιγουρα η ταιστρα ειναι ενας τροπος ταισματος οταν θα απουσιαζουμε.

Η χρηση της στην καθημερινοτητα ( χωρις να θελω να προσβαλω ) μας δειχνει βαριεστημαρα να ασχοληθουμε.

Βεβαια υπαρχουν και οι παραγωντες τις εργασιας του καθενος μας.

Επιλογος, ταισμα με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

3 συμβουλές

Υπομονή

Υπομονή

Υπομονή

Ταισμα και αυτο που σου λεει ο Πανος!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειδη προαναφερθηκε ποιο πανω, το καλυτερο δεσιμο με αυτα τα ψαρια ειναι το ταισμα με το χερι.

Γενικα ισχυει σε ολα τα ψαρια αυτο.

Σιγουρα η ταιστρα ειναι ενας τροπος ταισματος οταν θα απουσιαζουμε.

Η χρηση της στην καθημερινοτητα ( χωρις να θελω να προσβαλω ) μας δειχνει βαριεστημαρα να ασχοληθουμε.

Βεβαια υπαρχουν και οι παραγωντες τις εργασιας του καθενος μας.

Επιλογος, ταισμα με το χερι.

Δεν προσβάλεις κανέναν,αποψή σου είναι στο κάτω κάτω,αλοίμονο αν αγχωθούμε σε καθε διαφωνία.

Τους μικρούς μου δίσκους-και εννοώ πχ αυτους που αγοράζουμε- τους τάιζα τουλάχιστον 8 φορες την ημερα.Ενας φοιτητής,οικογενείαρχης εργαζομένος πως θα προλάβει να τα κάνει;Προσωπικα λείπω τουλάχιστον 9 ωρες καθε μέρα κ συνηθως απο τις 11.30 μεχρι τις 22.00 .Και αλλοι βέβαια αλλα ωράρια ίδιου μήκους...

Έπειτα η ταίστρα δεν κάνει όλα τα ταίσματα,απλα διασφαλίζει 2-3 σε τακτικές ώρες.Κ ταίζει κάποια τροφή που τρώνε ολοι,συνήθως βασική τροφή.Εχουμε έτσι την αυτονομια να λείψουμε κ να έχουμε την ταιστρα έτοιμη,με την σωστό ανοιγμα στο στόμιο,την κατάλληλη τροφή,στην σωστή θεση,ώστε να γίνει σωστή διασπορά στο νερό και να φάνε όλοι.Αυτα τελευταία στιγμή δεν γίνονται.Δεν λέω βέβαια να γίνουμε υστερικοί,η απώλεια ταισματος δεν σημαινει κατι.Αλλά η ταιστρα βοηθά καθημερινά και στην απουσία μας.Δεν σημαινει τεμπελια.

Κατά τα αλλά υπομονή φίλε,δώσε πολλές κ ποικίλρς τροφές,αλλαγές κ υπομονή,το ξύλο μόλις αρχισε... :D

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη, γιατι δεν βαζεις φυτα επιφανειας (πχ pistia) ωστε να δημιουργει σκιες και να μειωθει επιπλεον ο φωτισμος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...