Jump to content

Τοποθέτηση Stc 1000


malaw

Recommended Posts

Χαίρεται φίλοι, με την έλευση του νέου μου ενυδρείου μου (Anubias 400 λίτρα τύπου Rio) ξεκίνησα να σκέφτομαι σε ποιό σημείο θα μπορούσα να τοποθετήσω/στήσω τον Stc-1000 ώστε να μπορώ να

παρατηρώ η ακόμα και να παραμετροποιώ ανα πάσα στιγμή θεσμοκρασία/ψύξη. Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποια ιδέα?

post-14095-0-85474500-1412585904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενημερώνω ότι στα 2 κλειστά ντουλάπια δεξιά/αριστερά θα μπούν εξωτερικά φίλτρα, οπότε δεν σκοπεύω να τοποθετήσω πολύμπριζα κοντά στα εξωτερικά φίλτρα.

O κεντρικός αποθηκευτικός χώρος του επίπλου που είναι και ανοιχτός από εμπρός δεν έχει τρύπες να περάσουν απο πίσω κάλωδια κλπ ωστε να στηθούν τα ηλεκτρολογικά εκεί

οπότε ψάχνω εναλλακτικές λύσεις ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο μεσαίο που λες, μπορείς να ανοίξεις με ποτηροτρύπανο στην πλάτη, ψηλα για να μη φαίνεται, μια τρύπα ίσα να χωράει το φις του καλωδίου και να τον βάλεις εκεί. Αν πάλι δε θέλεις, άνοιξε μια οπή στη μια πόρτα, κοντα στον μεντεσέ και βγάλεις τα καλώδια απο πίσω που λογικά θα έχει πολύμπιριζο. Τα καλώδια τα στερεώσεις εσωτερικά στο τοίχωμα του ντουλαπιού και αφήνεις μπόσικα κανά 2-3 πόντους για το άνοιγμα της πόρτας. Εγω έτσι το έχω κάνει. Αν πάλι δεν έχεις στήσει το ενυδρειο σου, άνοιξε την οπή στο πλαινό ξύλο και βάλτο εκεί. Αν στήσεις ενυδρειο αυτη ημ επιλογή ξέχασέ την, το ξύλο πρεπει να βγει για να ανοίξεις τρύπα ορθογώνια.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεσαίο που λες, μπορείς να ανοίξεις με ποτηροτρύπανο στην πλάτη, ψηλα για να μη φαίνεται, μια τρύπα ίσα να χωράει το φις του καλωδίου και να τον βάλεις εκεί. Αν πάλι δε θέλεις, άνοιξε μια οπή στη μια πόρτα, κοντα στον μεντεσέ και βγάλεις τα καλώδια απο πίσω που λογικά θα έχει πολύμπιριζο. Τα καλώδια τα στερεώσεις εσωτερικά στο τοίχωμα του ντουλαπιού και αφήνεις μπόσικα κανά 2-3 πόντους για το άνοιγμα της πόρτας. Εγω έτσι το έχω κάνει. Αν πάλι δεν έχεις στήσει το ενυδρειο σου, άνοιξε την οπή στο πλαινό ξύλο και βάλτο εκεί. Αν στήσεις ενυδρειο αυτη ημ επιλογή ξέχασέ την, το ξύλο πρεπει να βγει για να ανοίξεις τρύπα ορθογώνια.

εάν ανοίξω τρύπα με ποτηροτρύπανο οπουδήποτε στο έπιπλο δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το συνολικό βάρος και με την στατικότητα του..??

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,μπορείς να τον βάλεις στα πλαινά που εξέχει στο πάνω μέρος η βάση του ενυδρείου.Εκεί από κάτω μπαίνει άν τον τοποθετήσεις σε ένα μικρό πλαστικό κουτί(βρίσκεις στις διαστάσεις που θές σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικά-δορυφορικά είδη) όπου θα φαίνεται μόνο η πρόσοψή από το πλάι.Βιδώνεις το κουτί στο ξύλο και τα καλώδια φεύγουν απ΄το πλάι και πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι τρύπα θα κάνεις, αν ανοίξεις φινιστρίνι για να χώρας κι εσυ, θα σου πέσει. Όχι δε θα έχεις πρόβλημα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,μπορείς να τον βάλεις στα πλαινά που εξέχει στο πάνω μέρος η βάση του ενυδρείου.Εκεί από κάτω μπαίνει άν τον τοποθετήσεις σε ένα μικρό πλαστικό κουτί(βρίσκεις στις διαστάσεις που θές σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικά-δορυφορικά είδη) όπου θα φαίνεται μόνο η πρόσοψή από το πλάι.Βιδώνεις το κουτί στο ξύλο και τα καλώδια φεύγουν απ΄το πλάι και πίσω.

νομίζω αυτή η λύση είναι η πιό καλή!!!!!!!! θα το ψάξω και θα αναρτήσω ξανά με το όλο εγχείρημα, ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις σπουδαίες προτάσεις τους!!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,μπορείς να τον βάλεις στα πλαινά που εξέχει στο πάνω μέρος η βάση του ενυδρείου.Εκεί από κάτω μπαίνει άν τον τοποθετήσεις σε ένα μικρό πλαστικό κουτί(βρίσκεις στις διαστάσεις που θές σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικά-δορυφορικά είδη) όπου θα φαίνεται μόνο η πρόσοψή από το πλάι.Βιδώνεις το κουτί στο ξύλο και τα καλώδια φεύγουν απ΄το πλάι και πίσω.

+1000

Ετσι ακριβώς το εχω κάνει και εγω ωραίος!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...