Jump to content

Ανεμιστήρες Το Χειμώνα


Safarpn

Recommended Posts

Έχω 4 12άρηδες ανεμιστήρες στο ενυδρειο μου οι οποίοι ειναι πολυ κοντα στην επιφάνεια του νερού. Τωρα το χειμώνα που δε θα λειτουργούν, δε χρειάζονται, να τους αφαιρέσω ή να τους αφήσω πάνω στο καπάκι; Ρωτάω γιατι απο τα σημεία που ειναι οι ανεμιστήρες βγαίνει πολλη υγρασία (ποτάμια ολόκληρα) που γεμιζει τους ανεμιστήρες σε όλη τους την επιφάνεια και φοβάμαι μη χαλάσουν για κάποιο λόγο απο όλο αυτό. Απο την άλλη βαριέμαι τη διαδικασία να τους αφαιρέσω γιατι έτσι όπως ειναι το καπάκι θα μου βγει πάλι η πίστη. Οι ανεμιστήρες βρισκονται μέσα σε διαμερίσματα και απο πάνω κλείνουν με καπάκι που τους καλύπτει. Αν αφήσω το καπάκι ανοιχτό η υγρασία φεύγει αλλα το χειμώνα θα ειναι κλειστό και εκει ειναι το πρόβλημα.

Ποια η γνώμη σας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να τους βγαλεις γιατι αν δεν το κανεις τωρα θα το κανεις το καλοκαιρι που θα χρειαστει να τους αντικαταστησεις με καινουριους :P Προσωπική μου αποψη παντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να τους βγαλεις γιατι αν δεν το κανεις τωρα θα το κανεις το καλοκαιρι που θα χρειαστει να τους αντικαταστησεις με καινουριους :P Προσωπική μου αποψη παντα.

+1 Πανο, οτι επιμεταλλομενο σιδερο εχει θα σκουριασει

Link to comment
Share on other sites

Το ήξερα απλα ήλπιζα σε άλλες απαντήσεις για να γλιτώσω τον κόπο.....ο τεμπέλης!

Θα τους ξηλώσω λοιπόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ειχα την ιδια απορια με τον Παναγιωτη και αντι να ανοιξω νεο θεμα διαβασα το δικο του και κατατοπιστηκα. Προχωροντας τη σκεψη μου αναρωτιεμαι αν αποσυνδεουμε την κατασκευη - ανεμηστηρων απο τον κοντρολερ;

Δλδ ο κοντρολερ να ρυθμιζει μονο τη θερμανση και να ανοιγοκλεινει τον θερμαντηρα ειναι οκ η εγκυμονει κανενα κινδυνο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις κανα θεμα ρε συ Παρασκευα! 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την ιδια απορια με τον Παναγιωτη και αντι να ανοιξω νεο θεμα διαβασα το δικο του και κατατοπιστηκα. Προχωροντας τη σκεψη μου αναρωτιεμαι αν αποσυνδεουμε την κατασκευη - ανεμηστηρων απο τον κοντρολερ;

Δλδ ο κοντρολερ να ρυθμιζει μονο τη θερμανση και να ανοιγοκλεινει τον θερμαντηρα ειναι οκ η εγκυμονει κανενα κινδυνο;

Την αποσυνδέεις και την αφαιρείς, αν σου πιάνει χώρο

Είναι δεδομένο πως δεν θα ενεργοποιηθεί, εφόσον έχεις αλλάξει τις ρυθμίσεις του controller προς τα κατω και πλέον σε ενδιαφέρει να ανάψει ο θερμαντήρας

Link to comment
Share on other sites

Οκ συμφωνω. Αλλα γιατι να αλλαξω τις ρυθμισεις προς τα κατω; Ειναι στους 26 +-0,3. Τωρα που αναβει το θερμαντικο σωμα παιζει απο 25,7-26. Το καλοκαιρι επαιζε απο 26,3-26. Αρα απο μονο του θα δροσισει το συστημα. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα μπορεις να αφαιρεσεις τους ανεμιστηρες απ το κοντρολερ, δεν εχεις κανενα θεμα

Και δεν πειραζεις καμμια ρυθμιση.....

Αλλα και για καλοκαιρι χαμηλα το χεις, δεν παθαινουν τιποτα εως και 28

Και στη φυση η θερμοκρασιες διακυμαινονται

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω με το δικό μου σκεπτικό

Στο χρυσοψαράδικο είχα ρυθμίσει τον controller για ανωτατη θερμοκρασία τους 25

Μολις πέρασαν οι ζέστες κι άρχισαν τα κρυα, μείωσα την κατώτατη στους 15, εβγαλα τους ανεμιστήρες κι εβαλα θερμαντήρες

Αφηνω τη θερμοκρασία να διαμορφώνεται μονη της εντός του 24ωρου κι απλά ελέγχω την κατωτατη θερμοκρασία τον χειμώνα και την ανωτατη το καλοκαίρι

 

Γι αυτό λοιπον, αλλάζω τις ρυθμίσεις

Νομιζω πως σε είδη που ζουν σε μεγάλο ευρος θερμοκρασίων, αναγκαστικά πρέπει να πειράζουμε τα ορια στον controller

Στα υπολοιπα ενυδρεία, εντός σπίτιού, αλλάζω και πάλι τις ρυθμίσεις αλλά οχι τόσο πολύ

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω με το δικό μου σκεπτικό

Στο χρυσοψαράδικο είχα ρυθμίσει τον controller για ανωτατη θερμοκρασία τους 25

Μολις πέρασαν οι ζέστες κι άρχισαν τα κρυα, μείωσα την κατώτατη στους 15, εβγαλα τους ανεμιστήρες κι εβαλα θερμαντήρες

Αφηνω τη θερμοκρασία να διαμορφώνεται μονη της εντός του 24ωρου κι απλά ελέγχω την κατωτατη θερμοκρασία τον χειμώνα και την ανωτατη το καλοκαίρι

Γι αυτό λοιπον, αλλάζω τις ρυθμίσεις

Νομιζω πως σε είδη που ζουν σε μεγάλο ευρος θερμοκρασίων, αναγκαστικά πρέπει να πειράζουμε τα ορια στον controller

Στα υπολοιπα ενυδρεία, εντός σπίτιού, αλλάζω και πάλι τις ρυθμίσεις αλλά οχι τόσο πολύ

Ναι αλλα μιλας για χρυσοψαρα. Τα σκαλαρια ας πουμε δεν εχουν θεμα και με 29- 30. Αρα βαζεις θερμαντηρα απο 25 και κατω και ανεμιστηρα απο 29 και πανω.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει μια λογική το "πείραγμα" όταν θέλεις να προσομοιώσεις τις εναλλαγές εποχών στη φύση όσον αφορά την θερμοκρασία (και βέβαια αν τα υπόλοιπα είδη που συνυπάρχουν στο ενυδρείο την ανέχονται). Προσωπικά ίσως να αύξανα το εύρος της ανοχής στον κοντρόλερ, έτσι ώστε η χειμωνιάτικη θερμοκρασία του ενυδρείου να είναι πχ μισό βαθμό χαμηλότερη και αντίστοιχα υψηλότερη η θερινή. 

Δε νομίζω όμως να το επιχειρήσω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μιλας για χρυσοψαρα. Τα σκαλαρια ας πουμε δεν εχουν θεμα και με 29- 30. Αρα βαζεις θερμαντηρα απο 25 και κατω και ανεμιστηρα απο 29 και πανω.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και πως το ελεγχεις,αφού πχ ο STC εχει διαφορά μεταξύ θέρμανσης και ψύξης, τους 3C?

 

Έχει μια λογική το "πείραγμα" όταν θέλεις να προσομοιώσεις τις εναλλαγές εποχών στη φύση όσον αφορά την θερμοκρασία (και βέβαια αν τα υπόλοιπα είδη που συνυπάρχουν στο ενυδρείο την ανέχονται). Προσωπικά ίσως να αύξανα το εύρος της ανοχής στον κοντρόλερ, έτσι ώστε η χειμωνιάτικη θερμοκρασία του ενυδρείου να είναι πχ μισό βαθμό χαμηλότερη και αντίστοιχα υψηλότερη η θερινή. 

Δε νομίζω όμως να το επιχειρήσω...

 

Οι εναλλαγές νομιζω πως ειναι απαραίτητες. Ολα τα ειδη εχουν ευρος θερμοκρασιών, απλά στα χρυσόψαρα η διαφορά ειναι περίπου 10 βαθμούς, χωρίς προβλήματα

Εννοείται πως θα αντέξουν και στους 26-27 το καλοκαίρι και στους 13-14 τον χειμώνα, αλλά όχι μόνιμα

Link to comment
Share on other sites

Και πως το ελεγχεις,αφού πχ ο STC εχει διαφορά μεταξύ θέρμανσης και ψύξης, τους 3C?

Οι εναλλαγές νομιζω πως ειναι απαραίτητες. Ολα τα ειδη εχουν ευρος θερμοκρασιών, απλά στα χρυσόψαρα η διαφορά ειναι περίπου 10 βαθμούς, χωρίς προβλήματα

Εννοείται πως θα αντέξουν και στους 26-27 το καλοκαίρι και στους 13-14 τον χειμώνα, αλλά όχι μόνιμα

Ε δεν θα τα χαλασουμε εκει. 25 με 28 ειναι μια χαρα η 26 με 29.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω, γιατι πρεπει να βγουν οι ανεμιστηρες?

Σε πολλα σπιτια στην τουαλετα εχουν ανεμιστηρα ( καταλαβαινεται το λογο )!

Το χειμωνα τον βγαζουνε ( εφ οσον χρειαζεται ) με τις υγρασιες που εχει ο χωρος απο τους υδρατμους?

Με αυτο το σκεπτικο τις μονιμοτητας, θα επρεπε να τους αλλαζουν καθε χρονο.

Προσωπικα τους εχω μονιμα και στα δυο ενυδρεια και δεν εχω θεμα. Στο ενα ( 240 ) ειναι πανω απο 6 χρονια,

στο αλλο 1 χρονο ( νωρις θα μου πεις ) και δουλευουν ακομα ( δοξα το θεο ).

Και να πω επισης οτι δεν ειναι και οι μασς

 

 

Σε επικεφαλιδες  για τα χρυσοψαρα  αναφερουμε ( ψαρια κρυου νερου ).

Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να υπαρχει θερμοστατης. Συνηθως η θερμοκρασιες μεσα στα σπιτια μας

δεν ειναι τοσο χαμηλες και ο λογος ειναι ευνοητος ( θερμαντικα σωματα ).

Ενταξει ανεμιστηρες για να μην ανεβαινει το καταλαβαινω!

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

 

 

Σε επικεφαλιδες  για τα χρυσοψαρα  αναφερουμε ( ψαρια κρυου νερου ).

Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να υπαρχει θερμοστατης. Συνηθως η θερμοκρασιες μεσα στα σπιτια μας

δεν ειναι τοσο χαμηλες και ο λογος ειναι ευνοητος ( θερμαντικα σωματα ).

Ενταξει ανεμιστηρες για να μην ανεβαινει το καταλαβαινω!

 

Οταν είναι έξω από το σπίτι όμως οι διαφορες θερμοκρασίες είναι μεγάλες μέσα στο 24ωρο, ειδικα φθινόπωρο ή άνοιξη,  και το χειμώνα αν υπάρχουν και funcy καλό είναι μη κατέβει η θερμοκρασία κατω από 14-15

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω, γιατι πρεπει να βγουν οι ανεμιστηρες?

Σε πολλα σπιτια στην τουαλετα εχουν ανεμιστηρα ( καταλαβαινεται το λογο )!

Το χειμωνα τον βγαζουνε ( εφ οσον χρειαζεται ) με τις υγρασιες που εχει ο χωρος απο τους υδρατμους?

Με αυτο το σκεπτικο τις μονιμοτητας, θα επρεπε να τους αλλαζουν καθε χρονο.

Προσωπικα τους εχω μονιμα και στα δυο ενυδρεια και δεν εχω θεμα. Στο ενα ( 240 ) ειναι πανω απο 6 χρονια,

στο αλλο 1 χρονο ( νωρις θα μου πεις ) και δουλευουν ακομα ( δοξα το θεο ).

Και να πω επισης οτι δεν ειναι και οι μασς

 

 

Σε επικεφαλιδες  για τα χρυσοψαρα  αναφερουμε ( ψαρια κρυου νερου ).

Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να υπαρχει θερμοστατης. Συνηθως η θερμοκρασιες μεσα στα σπιτια μας

δεν ειναι τοσο χαμηλες και ο λογος ειναι ευνοητος ( θερμαντικα σωματα ).

Ενταξει ανεμιστηρες για να μην ανεβαινει το καταλαβαινω!

 

 

Το ότι ΔΕΝ έχουν όλοι τις ΙΔΙΕΣ θερμοκρασίες (πχ. Ορεστιάδα, Διδυμότειχο) με την Αθήνα... το σκέφτηκες; Το ότι είναι πλέον αρκετοί αυτοί... που ΔΕΝ βάζουν πετρέλαιο για τον χειμώνα; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Σε επικεφαλιδες  για τα χρυσοψαρα  αναφερουμε ( ψαρια κρυου νερου ).

Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να υπαρχει θερμοστατης. Συνηθως η θερμοκρασιες μεσα στα σπιτια μας

δεν ειναι τοσο χαμηλες και ο λογος ειναι ευνοητος ( θερμαντικα σωματα ).

Ενταξει ανεμιστηρες για να μην ανεβαινει το καταλαβαινω!

 

Εδω αναφερω για μεσα!

 

Οταν είναι έξω από το σπίτι όμως οι διαφορες θερμοκρασίες είναι μεγάλες μέσα στο 24ωρο, ειδικα φθινόπωρο ή άνοιξη,  και το χειμώνα αν υπάρχουν και funcy καλό είναι μη κατέβει η θερμοκρασία κατω από 14-15

 

 

Σαφως και ειναι διαφορετικες.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στα γαριδαδικα ο χωρος τον χειμωνα πιανει τους 13c....

Και εχω ενυδρειο με 28 c.

Τον χειμωνα μιας και δεν με νοιαζει η εμφανιση στα ενυδρεια, αφου μονο εγω τα βλέπω τα ντυνω με φελιζολ... :)

Τα ανεμιστηρια καλο ειναι να βγαινουν τον χειμωνα , αλλιως με την υγρασια σε οσους τα εχουν σε καπακια θα σκουριασει μεσα το πηνιο...

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως σημερα τους έβγαλα. Τα λυπηθηκα οταν είδα τι είχαν πιάσει απο άλατα. Πέρα απο την υγρασία, δε μπορούν να πάθουν ζημιά απο τα αλατα; Αν όλο το χειμώνα δηλαδή πιάνουν αλατα και δε θα δουλεύουν, δεν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσουν τα κινούμενα μέρη τους κάποια στιγμή απο αυτα που θα κολλήσουν πάνω τους;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως σημερα τους έβγαλα. Τα λυπηθηκα οταν είδα τι είχαν πιάσει απο άλατα. Πέρα απο την υγρασία, δε μπορούν να πάθουν ζημιά απο τα αλατα; Αν όλο το χειμώνα δηλαδή πιάνουν αλατα και δε θα δουλεύουν, δεν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσουν τα κινούμενα μέρη τους κάποια στιγμή απο αυτα που θα κολλήσουν πάνω τους;

Βαλτους calgon. Χαχαχαχα. Πλακα κανω, μην παει κανεις και βαλει.

Εγω παντως δεν βαζω ανεμιστηρια και ειμαι ησυχος.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαλτους calgon. Χαχαχαχα. Πλακα κανω, μην παει κανεις και βαλει.

Εγω παντως δεν βαζω ανεμιστηρια και ειμαι ησυχος.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το καλοκαίρι τι θερμοκρασίες πιάνεις; έχεις κλιματιστικό στο χώρο και αν ναι, πως διατηρείς σταθερή τη θερμοκρασία;

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαιρι φετος το ενυδρειο εφτασε τους 29 οσο ημουν εδω και χτυπησε 31 το μικρο διαστημα που ελειψα. Βεβαια το φετινο καλοκαιρι ηταν ακραιο.

Τα ψαρια ομως δεν νοιωθουν μιας και καταγονται απο τον Αμαζονιο. Αφηνω τις εποχες να δουλεψουν.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε επικεφαλιδες  για τα χρυσοψαρα  αναφερουμε ( ψαρια κρυου νερου ).

Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να υπαρχει θερμοστατης. Συνηθως η θερμοκρασιες μεσα στα σπιτια μας

δεν ειναι τοσο χαμηλες και ο λογος ειναι ευνοητος ( θερμαντικα σωματα ).

Ενταξει ανεμιστηρες για να μην ανεβαινει το καταλαβαινω!

 

Γιατι το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι σε εξωτερικό χώρο και τον χειμώνα η θερμοκρασία πέφτει στους μηδεν... :bigemo_harabe_net-125:

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...