Jump to content

Ανεμιστήρες Το Χειμώνα


Safarpn

Recommended Posts

Πανο, το ενυδρειο ειναι σε εξωτερικο χωρο?

Link to comment
Share on other sites

Πανο, το ενυδρειο ειναι σε εξωτερικο χωρο?

Για το δικό μου λέω, επειδή εγώ ανέφερα τους θερμαντήρες στα χρυσοψαρα

 

Μην τον μπλέκουμε τον ανθρωπο, εφόσον ήδη τα έβγαλε τα ανεμιστηράκια

 

Δεν βρίσκω λογικο - εφόσον μπορούν να βγουν χωρίς κόπο - να κρατήσεις κάτι που δεν λειτουργεί

Δλδ με την ιδια λογική, το καλοκαίρι οι θερμαντήρες πρέπει να παραμένουν στην πριζα κι εντός ενυδρείου???

 

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τους θερμαντηρες δεν τους αφαιρω ποτε χειμωνα καλοκαιρι και συνδεδεμενους στον κοντρολερ. Ποιος ο λογος να τον βγαλω;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τους θερμαντηρες δεν τους αφαιρω ποτε χειμωνα καλοκαιρι και συνδεδεμενους στον κοντρολερ. Ποιος ο λογος να τον βγαλω;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κανένας συγκεκριμένος λόγος, πέρα από το αισθητικό μέρος της υπόθεσης & ενδεχόμενο θέμα χώρου

 

Εγώ πάντως τους βγάζω από όλα τα ενυδρεία, όταν σταματήσουν να δουλευουν (λόγω ζέστης)

 

Γενικά προτιμώ να αφηνω τη θερμοκρασία να αυξομειώνεται μόνη της κατά τη διάρκεια ενός 24ωρου και να ελέγχω μόνο τα κατώτατα και ανώτατα όρια

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν επεμβαινω στις θερμοκρασιες. Οπως ακριβως το ειπες μονο στα ορια.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον θερμαντηρα δν τον αφαιρεσα το θερμαντηρα ολο το καλοκαιρι μιας που δεν με ενοχλει στο ματι και δεν παθαινει τιποτα οντας βυθισμενος. Το καπακι με τα ανεμιστηρια ομως το εβγαλα. Μιας που δεν θα δουλεψουν θεωρω οτι τσαμπα υποκεινται στη φθορα της υγρασιας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένας συγκεκριμένος λόγος, πέρα από το αισθητικό μέρος της υπόθεσης & ενδεχόμενο θέμα χώρου

 

Εγώ πάντως τους βγάζω από όλα τα ενυδρεία, όταν σταματήσουν να δουλευουν (λόγω ζέστης)

 

Γενικά προτιμώ να αφηνω τη θερμοκρασία να αυξομειώνεται μόνη της κατά τη διάρκεια ενός 24ωρου και να ελέγχω μόνο τα κατώτατα και ανώτατα όρια

Αυτο πως το πετυχαιχεις και με τη ευρος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πως το πετυχαιχεις και με τη ευρος?

 

Αφήνω τη φύση να το πετύχει

 

Η εξωτερική θερμοκρασία έχει μεγαλύτερο ευρος από to εύρος της θερμοκρασίας του νερού

Πχ αυτή την περίοδο η θερμοκρασία του νερου είναι μεταξύ 17 - 19 ή 18 με 20 κλπ, ενώ η θερμοκρασία αέρα ειναι απο 15 εως 25 (γραφω μεσες τιμές, δεν ειμαι με το θερμομετρο στο χερι ολη την ωρα!!)

 

Εγώ ελέγχω μόνο την κατώτατη θερμοκρασία, με τη χρήση controller (στους 15C) και δύο θερμαντήρων

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Αφήνω τη φύση να το πετύχει

 

Η εξωτερική θερμοκρασία έχει μεγαλύτερο ευρος από to εύρος της θερμοκρασίας του νερού

Πχ αυτή την περίοδο η θερμοκρασία του νερου είναι μεταξύ 17 - 19 ή 18 με 20 κλπ, ενώ η θερμοκρασία αέρα ειναι απο 15 εως 25 (γραφω μεσες τιμές, δεν ειμαι με το θερμομετρο στο χερι ολη την ωρα!!)

 

Εγώ ελέγχω μόνο την κατώτατη θερμοκρασία, με τη χρήση controller (στους 15C) και δύο θερμαντήρων

 

 

Αρα δεν το αφηνεις απολυτα στην φυση.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχουμε μια λιμνη στον κηπο, που ειναι τελειως εκτεθειμενη, εκει τοτε τη γινεται?

Θα δουλευουν συνεχεια οι θερμοστατες ? Εστω και οπως λες να κρατας το κατωτατο οριο.

Τα ψαρια ομως ζουν απ οτι ξερω.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Κανένας συγκεκριμένος λόγος, πέρα από το αισθητικό μέρος της υπόθεσης & ενδεχόμενο θέμα χώρου

 

Εγώ πάντως τους βγάζω από όλα τα ενυδρεία, όταν σταματήσουν να δουλευουν (λόγω ζέστης)

 

Γενικά προτιμώ να αφηνω τη θερμοκρασία να αυξομειώνεται μόνη της κατά τη διάρκεια ενός 24ωρου και να ελέγχω μόνο τα κατώτατα και ανώτατα όρια

 

 

Αυτό το παθαίνεις από... ζεστή ή κρύα... σοκολάτα;   :bigemo_harabe_net-163:

 

:kookoo:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω διυλιζουμε τον κονοπα και δεν υπαρχει λογος. Εκτος αυτου, νομιζω πως ξεφευγουμε απ το θεμα που ειναι αν βγαζουμε τα ανενιστηρακια το χειμωνα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν εχουμε μια λιμνη στον κηπο, που ειναι τελειως εκτεθειμενη, εκει τοτε τη γινεται?

Θα δουλευουν συνεχεια οι θερμοστατες ? Εστω και οπως λες να κρατας το κατωτατο οριο.

Τα ψαρια ομως ζουν απ οτι ξερω.

 

Δεν μπορουμε να συγκρίνουμε ενυδρείο με λίμνη, και ας είναι τα ιδια λίτρα. Οι λίμνες λόγω γεωθερμίας είναι πολύ λιγότερο ευμετάβλητες, επίσης το χώμα που τις περιβάλει λειτουργει σαν μονωτικό. Μια λίμνη μπορεί να έχει διαφορα θερμοκρασίας επιφάνεια με βυθό 4 βαθμους και ακομα περισσοτερο, αναλογα με τον ογκο και το βαθος

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω διυλιζουμε τον κονοπα και δεν υπαρχει λογος. Εκτος αυτου, νομιζω πως ξεφευγουμε απ το θεμα που ειναι αν βγαζουμε τα ανενιστηρακια το χειμωνα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συγνωμη ρε Τεο! Δεν θα το ξανακανω!

 

 

Ευχαριστω Τακη για τις απαντησης σου!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε Τεο! Δεν θα το ξανακανω!

Ευχαριστω Τακη για τις απαντησης σου!

Να μη το ξανακανεις γιατι θα σε βαλω τιμωρια.:P

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν το αφηνεις απολυτα στην φυση.

Αν το αφησω απολυτως στη φυση, μπορει και να μ αφησουν και τα ψάρια!

 

Νομιζω διυλιζουμε τον κονοπα και δεν υπαρχει λογος. Εκτος αυτου, νομιζω πως ξεφευγουμε απ το θεμα που ειναι αν βγαζουμε τα ανενιστηρακια το χειμωνα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...