Jump to content

Νέοι Κάτοικοι - Apistogramma Agassizii Double Red


pptom

Recommended Posts

Αυτοι που στα δωσαν σου ειπαν ειναι ζευγαρι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα δεν μπορώ να ειμαι και σίγουρος, στην αρχή κυκλοφορούσαν αρκετά μαζί, αλλα υπήρχαν και κυνηγητά κυρίως την ώρα του φαγητού.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, θεωρητικα απο τα χρωματα, μεγεθος κτλ το ενα ειναι θηλυκο και το αλλο αρσενικο. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε αν ειναι ζευγαρι! Εσυ συνεχισε να κανεις οτι εκανες, παρακολουθωντας για τυχον βιαια ξεσπασματα και ο χρονος θα δειξει τι ειναι το καθε ενα!


Μια τελευται ερωτηση, η θλυκια που ειναι κρυμμενη, σε μια σπηλιτσα που φαινεται στο βιντεο;


Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι εκεί που φαίνεται και στο βίντεο απλά πιο κρυμμένη κάτω απο το ξύλο και δεν κουνιέται σχεδόν καθόλου. Βίαια ξεσπάσματα δεν υπάρχουν πια απλά όταν ο αρσενικός πλησιάζει κάνει μικρές κινήσεις να τον διώξει.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε εχε το νου σου μην εχεις ηδη γεννητουρια! :D

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και αυτό αλλα δεν βλέπω πουθενά αυγά. Τέλος πάντων θα την παρακολουθώ και βλέπουμε. Ευχαριστω για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις την άμμο που λέγαμε τα πράγματα είναι πολύ ευκολα γιατί είναι αρκετά καθαρή.

Γεμίζεις ένα κουβά νερό και ρίχνεις μέσα την άμμο.

Αδειάζεις το νερό. . .

Ξανεγεμίζεις και ανακατευεις. . .

Αδειάζεις το νερό . . .

Ξαναγεμίζεις και ανακατεύεις. . .

Αν το κάνεις αυτό 5-6 φορές είσαι κομπλέ.

Την βάζεις στο ενυδρείο και γεμίζεις με νερό βρύσης σιγά σιγά.Αν αρχίσει να θολώνει πολύ αδειάζεις το νερό και ξαναγεμίζεις.

Καλό θα είναι να βάλεις άνθρακα για 2-3 μέρες στο φίλτρο σου και άφθονο filterwool για να βοηθήσει να καθαρίσει το νερό.

Αν θες βοήθεια φτιάξε καφέ και έρχομαι . . . ;)

Ομορφα τα ψαρακια σου και εχουν και ωραια χρωματα !!

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και αυτό αλλα δεν βλέπω πουθενά αυγά. Τέλος πάντων θα την παρακολουθώ και βλέπουμε. Ευχαριστω για τη βοήθεια

Εμ δεν θα τα δεις τα αυγα! Τα εχει καβατζωμενα εκει! Μην κανεις καποια κινηση τωρα για αλλαγη βυθου και παρακολουθα την θηλυκια! Εγω σου λεω πως εχει γεννησει ηδη!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν αυγά δε πρόκειται να τα δείς όπως λέει και ο Θοδωρής. Τα απίστο όταν γεννάνε τα αυγά δε τα αφήνουν στο βυθό, αλλά στο πάνω μέρος της φωλιάς τους. Δηλαδή αν είχε γεννήσει μέσα σε καρύδα, τα αυγά θα ήταν κολλημένα στο "ταβάνι" της καρύδας απο τη μέσα μεριά. Μή κάνεις καμμία αλλαγή προς το παρόν στο ενυδρείο, μέχρι να ηρεμήσουν τα πράγματα. Αν δείς κάποια μέρα τη θηλυκιά να βγάζει βόλτα το γόνο θα καταλάβεις :)

Link to comment
Share on other sites

Και μην κανεις αλλαγη νερου! Απλα παρακολουθα την! Και οταν με το καλο τα δεις, μην ξεχασεις να μας ενημερωσεις εδω!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά και για την προσφορά σας για βοήθεια, αλλά και για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου δίνετε. Προς το παρών η θυληκιά παραμένει στη θέση της, δεν πλησίασε καν την τροφή που έριξα. Δεν πειράζω τίποτα εννοείται, θα παρακολουθώ και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις χτυπησει κεντρο λεμεεεεεεεε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσε μια δύσκολη μέρα πριν από λίγο μπήκα σπίτι, στο θέμα μας όμως, σήμερα η θυληκιά άρχισε τις βόλτες, γόνο δεν βλέπω πουθενά, θα παρακολουθήσω και αύριο μήπως δω κάτι γιατί έσβησαν και τα φώτα και δεν θέλω να τα στρεσάρω.

Link to comment
Share on other sites

Άστα φίλε η απόλυτη καταστροφή. 'Εφυγα εκτάκτως για επαγγελματικό ταξίδι, γύρισα σήμερα και δυστυχώς η θυληκιά μας άφησε την Τετάρτη και ο αρσενικός έχει πάρει την κάτω βόλτα. Ίδια συμπεριφορά με την θυληκιά ακίνητος ανάμεσα σε ένα ξύλο και το φίλτρο, δεν φαίνεται να έχει κάτι εξωτερικά ομως αναπνέει με δυσκολία και δεν τρώει, εκεί που είναι με το ζόρι τον βλέπω. Τώρα είμαι στη δουλειά ελπίζω το βράδυ να δω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θερμοκρασία 26, Kh,Gh δεν έχω μετρήσει ποτέ. Το Ph το ρίχνω σταδιακά κάνοντας αλλαγές 12lt A/O και 6lt βρύση κάθε εβδομάδα. Όταν μπήκαν τα ψάρια το ph ήταν 7,8 ξέρω οτι είναι ψηλά και μάλλον αυτό ήταν το λάθος αλλά είχα διαβάσει οτι τα συγκεκριμένα ψάρια αντέχουν και πιο σκληρό νερό. Κάτι το λάθος ph κάτι ο λάθος βυθός μάλλον τα πήρα στο λαιμό μου τα ψάρια. :(

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια σε τι η ph ηταν οταν τα πηρες; Δεν μπορω να καταλαβω τι προβλημα εβγαλε! Ισως καποια δηλητιριαση! Μη τα παρατας ομως! Μια κακοτοπια ειναι!

Το αρσενικο πως ειναι τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται βρύσης, έχω στεναχωρηθεί πολύ και τα βάζω με τον εαυτό μου γιατί έχω κάνει λάθη, :headonwall: με βασικότερο ότι όταν τα βρήκα, δεν είχα την υπομονή να φτιάξω πρώτα το ενυδρείο σωστά. Δηλητηρίαση από τι; Το αρσενικό είναι στα τελευταία του δεν νομίζω να βγάλει το βράδυ, με το ζόρι επιπλέει κρυμμένος και ακίνητος. Από αυτό που μπορώ να δω φαίνεται φουσκωμένος γενικά, έχει κιτρινίσει η κοιλιά του και στο στόμα σαν να είναι μπουκωμένος. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν τα παρατάω, ίσα ίσα που πεισμώνω, θα φτιάξω το νερό και το βυθό και θα ψάξω να ξαναβρώ τα ίδια ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Απο κει που τα πηρες ειχαν νερο βρυσης; Δηλητηριαση απο πολλους παραγοντες νερου! Παιζει και το στρες, η κακη προσαρμογη, κακη διατροφη, οσμοτικο σοκ κτλ! Δεν νομιζω οτι το ph απο μονο του μπορει να κανει τετοια ζημια αλλα η αποτομη αλλαγη ph μπορει!

Το μονο που μπορω να σκεφτω τωρα ειναι melafix και καλη οξυγονωση του νερου και ο θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, melafix έχω ήδη βάλει από το πρωί, σκέφτηκα και για φάρμακο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει, άσε που διάβασα ότι είναι και ευαίσθητα στα φάρμακα. Για την ιστορία αλλά και για να αποφυγω κάποιο λάθος στο μέλλον, όταν τα πήρα από τον φόβο μου έκανα 3 ώρες προσαρμογή με τη μέθοδο της σταγόνας (κυριολεκτικά), από διατροφή είχα τέσσερις αποξηραμένες κόκκους και flakes, bloodworms και artemia. Για να κατεβάσω το ph και να μην το κάνω απότομα έκανα τη μίξη που έγραψα πιο πάνω και η αλλαγή 18lt κρατουσε 1 ώρα με αντλία. Να ρωτήσω κάτι, υπάρχει περίπτωση να υπήρχε κάποια ασθένεια στα χρυσόψαρα που είχα πριν, η οποία δεν εκδηλωνόταν επειδή είναι πιο ανθεκτικά;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, melafix έχω ήδη βάλει από το πρωί, σκέφτηκα και για φάρμακο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει, άσε που διάβασα ότι είναι και ευαίσθητα στα φάρμακα. Για την ιστορία αλλά και για να αποφυγω κάποιο λάθος στο μέλλον, όταν τα πήρα από τον φόβο μου έκανα 3 ώρες προσαρμογή με τη μέθοδο της σταγόνας (κυριολεκτικά), από διατροφή είχα τέσσερις αποξηραμένες κόκκους και flakes, bloodworms και artemia. Για να κατεβάσω το ph και να μην το κάνω απότομα έκανα τη μίξη που έγραψα πιο πάνω και η αλλαγή 18lt κρατουσε 1 ώρα με αντλία. Να ρωτήσω κάτι, υπάρχει περίπτωση να υπήρχε κάποια ασθένεια στα χρυσόψαρα που είχα πριν, η οποία δεν εκδηλωνόταν επειδή είναι πιο ανθεκτικά;

Τι να σου πω ρε συ, δεν ξερω, εφοσον λες οτι ηταν και ειναι ολα οκ εξωτερικα! Αν ειναι φουσκωμενη η κοιλια που λες και δεν εχει ορεξη και δεν κολυμπαει, μου παει το μυαλο σε dropsy!

Αν ειναι αυτο, πολυ δυσκολα τα πραγματα και σιγουρα πιο δυσκολα οταν ειναι προχωρημενο! Αλλαγη νερου ποτε εκανες;

Το ph μεσα σε ποση ωρα το κατεβασες;

Link to comment
Share on other sites

Dropsy θα έλεγα και εγώ, και από ότι μου είπαν για το θυληκό (δεν το είδα) μαλλόν τα λέπια ήταν ανασηκωμένα, αλλαγές νερού καθε εβδομάδα τελευταία την προηγούμενη Παρασκευή. Το ph πήγε από 7,4 στο 7,2 σε μια ώρα περίπου. Τώρα που μιλάμε το ψάρι άρχισε να μπατάρει, το λυπάμαι ρε γαμώτο να το βγάλω να ησυχάσει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...