Jump to content

Νέοι Κάτοικοι - Apistogramma Agassizii Double Red


pptom

Recommended Posts

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, σωστό αυτό με τις αλλαγές, θα το ακολουθήσω. Την υγρή της JBL θα την πάρω σίγουρα, για κρόκο δεν νομίζω. Όταν λέμε οτι οι τροφές επιβαρύνουν το νερό, εννούμε κάτι άλλο εκτός από νιτρικά; γιατί αυτά λίγο πριν την αλλάγή με το ζόρι είναι μετρήσιμα, είναι το πολύ μέχρι 5.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα μέχρι που έσκασαν τα αυγά τάιζα 2-3 φορές/ημέρα και μια ημέρα νηστεία, από την ημέρα που τα είδα να κολυμπούν και μετά ταίζω 5 φορές/ ημέρα. Βέβαια το τελευταίο τεστ το έκανα Κυριακή πρωί, δηλαδή είχα ταίσει παραπάνω μόνο για 3 ημέρες και έδειχνε κάτω από 5 αλλά σίγουρα όχι 0.

Το τεστ το κάνω με υγρά API τα οποία πρέπει να μετρούν σωστά γιατί πριν 15 ημέρες μου έδειχνε νιτρικά 10 πράγμα λογικό αφού είχα καθυστερήσει την αλλαγή λόγω στρωσίματος με μπόλι. Σε κάθε περίπτωση, σε σχέση με την επιβάρυνση του νερού τα νιτρικά ελέγχω έτσι; Και τώρα με τα μωρά το όριο να φανταστώ είναι 10-15;

Σχετικά με το φαγητό έχω άλλη μια ερώτηση, στον αρσενικό έχει αρχίσει και γεμίζει η κοιλιά του, δεν πιστεύω να σκάσει τώρα που βρίσκει πολύ φαί; :blink:

Έγινε επεξεργασία - pptom
Link to comment
Share on other sites

Tαιζε παραπανω αν εχεις τη δυνατοτητα! Γυρω στις 8 φορες και παρακολουθα την επιβαρυνση του νερου!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ταισματα και πολλές μικρές αλλαγές νερού,ώστε και το νερό να μην επιβαρυνθεί,αλλα και οι παράμετροι να μην αλλάξουν απότομα με μοιραιες πιθανως συνέπειες για τα μωρά.Πάρε καμμιά τροφή για μωρά,που στον μεγάλο θα περάσει λογικά αδιάφορα,αλλά θα την φάνε ευκολα και τα μικρά :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα προσπαθήσω για περισσότερα ταίσματα (να δούμε πως γιατί ευτυχώς δουλέυω ακόμα), baby τροφή ρίχνω, και αλλαγές μικρές ανάλογα με την επιβάρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, σωστό αυτό με τις αλλαγές, θα το ακολουθήσω. Την υγρή της JBL θα την πάρω σίγουρα, για κρόκο δεν νομίζω. Όταν λέμε οτι οι τροφές επιβαρύνουν το νερό, εννούμε κάτι άλλο εκτός από νιτρικά; γιατί αυτά λίγο πριν την αλλάγή με το ζόρι είναι μετρήσιμα, είναι το πολύ μέχρι 5.

Καλημερα και απο εμένα φιλε μου και συγχαρητήρια για τη γέννα σου!! Να σου ζήσουν όλα ελπίζω. Η επιβάρυνση έχει να κάνει με την αύξηση στα επίπεδα αμμωνίας η οποία είναι δηλητηριώδη ακόμη και σε πολύ μικρα επίπεδα!! Κανε την επόμενη φορα μια μέτρηση αμμωνίας πριν την αλλαγή. Η τροφή πως είσαι σίγουρος ότι φτάνει στα μικρα και την τρώνε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμένα φιλε μου και συγχαρητήρια για τη γέννα σου!! Να σου ζήσουν όλα ελπίζω. Η επιβάρυνση έχει να κάνει με την αύξηση στα επίπεδα αμμωνίας η οποία είναι δηλητηριώδη ακόμη και σε πολύ μικρα επίπεδα!! Κανε την επόμενη φορα μια μέτρηση αμμωνίας πριν την αλλαγή. Η τροφή πως είσαι σίγουρος ότι φτάνει στα μικρα και την τρώνε?

Σε ευχαριστώ μακάρι να πάνε όλα καλά. Εννοείται ότι κάνω πάντα και τεστ αμμωνίας, μάλιστα είναι το πρώτο που κάνω. Μέχρι στιγμής δεν έχω μετρήσει ποτέ αμμωνία, καθαρό κίτρινο στο τεστ της API. Όσο για το φαγητό δεν είμαι σίγουρος βλέπω σα να τσιμπάνε από το βυθό και από τα φυτά, αλλά αυτό που χωρά στο στόμα τους μόνο με μικροσκοπιο νομίζω θα το δω.

Ίσως να είναι μια ένδειξη το στομάχι τους, επειδή είναι διάφανα αλλάζει χρώμα ( ανάλογα την τροφή; ) άλλοτε πορτοκαλί, άλλοτε κίτρινο. Δεν είμαι σιγουρος όμως γιαυτό μπορεί να λέω και βλακείες.

Έγινε επεξεργασία - pptom
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ μακάρι να πάνε όλα καλά. Εννοείται ότι κάνω πάντα και τεστ αμμωνίας, μάλιστα είναι το πρώτο που κάνω. Μέχρι στιγμής δεν έχω μετρήσει ποτέ αμμωνία, καθαρό κίτρινο στο τεστ της API. Όσο για το φαγητό δεν είμαι σίγουρος βλέπω σα να τσιμπάνε από το βυθό και από τα φυτά, αλλά αυτό που χωρά στο στόμα τους μόνο με μικροσκοπιο νομίζω θα το δω.

Ίσως να είναι μια ένδειξη το στομάχι τους, επειδή είναι διάφανα αλλάζει χρώμα (ανάλογα την τροφή ;) άλλοτε πορτοκαλί, άλλοτε κίτρινο. Δεν είμαι σιγουρος όμως γιαυτό μπορεί να λέω και βλακείες.

Είναι ένδειξη και το στομάχι τους.Παρακολουθείς και την ώρα του ταισματος την συμπεριφορά τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αυτό είναι η καλύτερη ένδειξη! Το δύσκολο είναι στις πρώτες μέρες να μάθουν να τρώνε.. τώρα που έμαθαν πιστεύω δεν θα καθίσουν νηστικά. Είναι καλό να ταίζεις συχνά και συγκεκριμένα κάθε 2 ώρες περίπου. Αν λείπεις το πρωι όμως δεν χρειάζεται πιστεύω με το ζόρυ μέχρι να πας για ύπνο να ταίσεις 8 φορές. Δες τα στομαχάκια τους και τάιζε συχνά!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά, αυτό είναι η δύναμη του φόρουμ, να γίνεται γνώση σου η εμπειρία των άλλων και μάλιστα τη στιγμή που το θες. Θα συνεχίσω την προσπάθεια και ελπίζω να τα καταφέρω να επιζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά, αυτό είναι η δύναμη του φόρουμ, να γίνεται γνώση σου η εμπειρία των άλλων και μάλιστα τη στιγμή που το θες. Θα συνεχίσω την προσπάθεια και ελπίζω να τα καταφέρω να επιζήσουν.

Εννοείται!! Πόσων ημερών είναι τα μωρά??!!

Link to comment
Share on other sites

Περίπου μιας εβδομάδας.

Ωραία περιμένουμε νέο βίντεο τη δεύτερη βδομάδα. Πάντως αν θέλεις pistia επειδή είδα ότι σκεφτόσουνα μπορω να σου δώσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Βλέπω τα πας πολύ καλά! Την Ocean την τρωνε;

Έτσι φαίνεται αλλά θέλω να το παρακολουθήσω λίγο ακόμη και θα σου ξαναπώ.

Ωραία περιμένουμε νέο βίντεο τη δεύτερη βδομάδα. Πάντως αν θέλεις pistia επειδή είδα ότι σκεφτόσουνα μπορω να σου δώσω!

Θα ετοιμάσω βίντεο το ΣΚ. Για πίστια σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά αλλά δύσκολα θα ζήσει όπως μου είπαν με το καπάκι που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς άσχημη εξέλιξη χτες, το απόγευμα που γύρισα στο σπίτι είχαν μείνει μόνο τρία ψαράκια, όσο κι αν έψαξα για τα υπόλοιπα δεν βρήκα ίχνος τους, το φίλτρο δεν τα ρούφηξε γιατί είχα βάλει τούλι, να τα έφαγε ο αρσενικός; Μετρήσεις έκανα αμέσως και 0 αμμωνία 0 νιτρώδη 0-5 νιτρικά. Στεναχωρήθηκα γαμώτο...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και το ενδεχομενο να ψωφισαν και επειτα να τα εφαγε καποιο σαλιγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Tα ψαρακια ειναι μεσα στο κυριως ενυδρειο με τον αρσενικο? Αν ναι, εκει ειναι το θεμα. Τα τρωει. Η μανα οσο μπορει τα προστατευει, παιρνει στο στομα της αν ξεφυγει κανενα και το φτυνει παλι μακρια απο τον αρσενικο, αλλα οπως και να χει, δεν μπορει να κανει αυτη τη δουλεια συνεχεια.

Φιλος μου που του γεννησαν apistogramma cacatuoides τα εφαγε ολα ο αρσενικος. Μολις ξανα γεννησαν, εφυγε ο αρσενικος σε αλλο ενυδρειο που ειχε και επιβιωσαν μια χαρα.

Ο φιλος τοτε τα μεγαλωσε με την ocean nutrition που εχεις και εσυ. Εγω δοκιμασα στα δικα μου μικρα τωρα την υγρη της jbl και ειναι πολυ πολυ μικρη, ισως καλυτερη για τις πρωτες μερες και μετα να ξεκινησει καποιος την ocean nutricion.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και το ενδεχομενο να ψωφισαν και επειτα να τα εφαγε καποιο σαλιγγαρι.

Tα ψαρακια ειναι μεσα στο κυριως ενυδρειο με τον αρσενικο? Αν ναι, εκει ειναι το θεμα. Τα τρωει. Η μανα οσο μπορει τα προστατευει, παιρνει στο στομα της αν ξεφυγει κανενα και το φτυνει παλι μακρια απο τον αρσενικο, αλλα οπως και να χει, δεν μπορει να κανει αυτη τη δουλεια συνεχεια.

Φιλος μου που του γεννησαν apistogramma cacatuoides τα εφαγε ολα ο αρσενικος. Μολις ξανα γεννησαν, εφυγε ο αρσενικος σε αλλο ενυδρειο που ειχε και επιβιωσαν μια χαρα.

Ο φιλος τοτε τα μεγαλωσε με την ocean nutrition που εχεις και εσυ. Εγω δοκιμασα στα δικα μου μικρα τωρα την υγρη της jbl και ειναι πολυ πολυ μικρη, ισως καλυτερη για τις πρωτες μερες και μετα να ξεκινησει καποιος την ocean nutricion.

Ότι και να συνέβη (κάτι από τα 2 έγινε, δεν μπορεί να εξαφανίστηκαν :bling:), όπως είχα πει και από την αρχή δεν είναι στόχος μου η αναπαραγωγή. Από την άλλη μεριά όμως για λογους ηθικής, δεν μου αρέσει να τα βλέπω να χάνονται και να μην κάνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Προσπάθησε τψρα αυτα που έχεις να τα σωσεις ή άστα στο ενυδρείο και ότι γίνει τουλάχιστον για πρώτη φορά. Αν ειναι κλειστό το ενυδρείο σου όντως θα χαλάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Tα ψαρακια ειναι μεσα στο κυριως ενυδρειο με τον αρσενικο? Αν ναι, εκει ειναι το θεμα. Τα τρωει. Η μανα οσο μπορει τα προστατευει, παιρνει στο στομα της αν ξεφυγει κανενα και το φτυνει παλι μακρια απο τον αρσενικο, αλλα οπως και να χει, δεν μπορει να κανει αυτη τη δουλεια συνεχεια.

Φιλος μου που του γεννησαν apistogramma cacatuoides τα εφαγε ολα ο αρσενικος. Μολις ξανα γεννησαν, εφυγε ο αρσενικος σε αλλο ενυδρειο που ειχε και επιβιωσαν μια χαρα.

Ο φιλος τοτε τα μεγαλωσε με την ocean nutrition που εχεις και εσυ. Εγω δοκιμασα στα δικα μου μικρα τωρα την υγρη της jbl και ειναι πολυ πολυ μικρη, ισως καλυτερη για τις πρωτες μερες και μετα να ξεκινησει καποιος την ocean nutricion.

θα συμφωνήσω,ο αρσενικός είναι πιθανώς το πρόβλημα.Μπορεί να θέλει να ξαναζευγαρώσει κ τα τσάκισε...

:)

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα που γύρισα δεν υπήρχε κανένα, σίγουρα κατι παίζει με τον αρσενικό. Πάντως αμέσως σταμάτησε το ξύλο και άρχισαν να βολτάρουν παρέα. Να πω την αλήθεια για πρώτη φορά μετά από μέρες κοιτάζω το ενυδρείο και ηρεμώ, τα μωρά σε συνδυασμό με το ξύλο που έτρωγε ο αρσενικός μου ειχαν δημιουργήσει ένα άγχος.

Αν υπάρξει επόμενη φορά πιστεύω θα είμαι πιο προετοιμασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα που γύρισα δεν υπήρχε κανένα, σίγουρα κατι παίζει με τον αρσενικό. Πάντως αμέσως σταμάτησε το ξύλο και άρχισαν να βολτάρουν παρέα. Να πω την αλήθεια για πρώτη φορά μετά από μέρες κοιτάζω το ενυδρείο και ηρεμώ, τα μωρά σε συνδυασμό με το ξύλο που έτρωγε ο αρσενικός μου ειχαν δημιουργήσει ένα άγχος.

Αν υπάρξει επόμενη φορά πιστεύω θα είμαι πιο προετοιμασμένος.

Ετσι πανε αυτα! Δεν πειραζει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...