Jump to content

Νέοι Κάτοικοι - Apistogramma Agassizii Double Red


pptom

Recommended Posts

Καλησπέρα, έκανα κάποιες μικρές αλλαγές μια που είχα λίγο χρόνο, έβαλα μαύρο φόντο πρόσθεσα alder cones και τι νερό έγινε υπέροχο για τα γούστα μου.

Δείτε και μια πρόχειρη φωτό:

post-52181-0-79187200-1419343833_thumb.jpg

Έχω μια ερώτηση παρότι δεν με πειράζει καθόλου να μείνει species tank με τα apistogramma μόνο, μου αρέσουν πολύ τα sterbai, ξέρω ότι πρέπει να μπουν σε ομάδα και κινούνται στο βυθό και άρα δεν με παίρνει εσείς τι πιστεύετε;
Γενικότερα θα μπορούσε να μπει κάτι άλλο; κάποιος είδος πλέκο για παράδειγμα;

Δεν είναι κάτι που θέλω να γίνει άμεσα απλά ρωτάω για να μαθαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θύμισε μου τις διαστάσεις του ενυδρείου. Όπως θα σου πούνε και οι περισσότεροι προτιμάμε να αποφύγουμε προσθήκες που ζουν ως επι το πλείστον στο βυθό, επειδή λόγω του χαρακτήρα των Apistogramma θα εχεις θέμα ειδικά οταν ξαναγεννήσουν.Δεν θα στο πρότεινα και επισης τα Sterbai μεγαλώνουν αρκετά. Ίσως κάποιο Corydoras Pygmaeus να ήταν καλύτερα, εφόσον θέλεις ντε και καλά Corydoras . Θα σου πρότεινα τα αγαπημένα μου Ember Tetra ( Hyphessobrycon Amandae ) τα οποία εχω κρατήσει με Apistogramma με απόλυτη επιτυχία ή καποιο κοπαδάκι Otocinclus Species, εφόσον δεν θέλεις να "χαλάσεις" το βιοτοπικό στυλ του ενυδρείου σου.

ΥΓ. Πολύ μου άρεσε το νέο Update!

Ελπίζω να βοήθησα,

Βασίλης

;)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 60Χ30Χ40, όμορφα τα tetra που προτείνεις από αυτά πόσα μπαίνουν; Επίσης από Otocinclus ρίχτε καμμιά ιδέα γιατί δεν σκαμπάζω. Είδα για παράδειγμα αυτό Otocinclus cocama θα μπορούσε να μπεί;

Εννοείται ότι βοηθάς γιαυτό ρωτάω!!

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ο μόνος που τα εισάγει από όσο ξέρω είναι ο Άγγελος (Predatory). Σε ίδιες διαστάσεις είχα 6 ember με σκοπό να τα κάνω 10, αλλά για λόγο που μετάνιωσα τα έδωσα. Οι cocama είναι.... :mom:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να μεινεις με τα απιστο μονο!

Πλεκο πολυ δυσκολο γιατι γινονται μεγαλουτσικα, ακομη και τα μικρα ανσιστρους και εκει στις γεννες πιστευω θα εχεις οντως θεμα!

Τα κορυ δεν νομιζω να πειραξουν γονο αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις αλλα κι επειδη σαν κοπαδι θα πιανει πολυ χωρο καλυτερα οχι!

Το ενυδρειο, μου αρεσει αλλα νομιζω θελει μια λεπτομερεια για να γινει σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να μεινεις με τα απιστο μονο!

Πλεκο πολυ δυσκολο γιατι γινονται μεγαλουτσικα, ακομη και τα μικρα ανσιστρους και εκει στις γεννες πιστευω θα εχεις οντως θεμα!

Τα κορυ δεν νομιζω να πειραξουν γονο αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις αλλα κι επειδη σαν κοπαδι θα πιανει πολυ χωρο καλυτερα οχι!

Το ενυδρειο, μου αρεσει αλλα νομιζω θελει μια λεπτομερεια για να γινει σουπερ!

Ναι σωστά λείπει ένα καραβάκι και ένα πήλινος αμφορέας :lolu: :lolu: :lolu:

Σοβαρά τώρα πες τι του λείπει; γιατί εμάς (ω ναι και της γυναίκας) μας αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ειλικρινα! Αυτη η ριζα θα μεινει εκει ή θα την βαλεις καπου κατω; Δεν εχει καπου να στηριζεται το ενυδρειο. Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις! Κατι στην πλατη ρε παιδι μου! Παιξε λιγο με τη ριζα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή από κοντα δείχνει πιο όμορφο, θα το αφήσω για λίγο έτσι γιατί έχω στερέψει από ιδέες. Στο aquascape σίγουρα δεν το έχω και αυτό που έχω φτιάξει με τις συμβουλές σας, για μένα είναι υπέρβαση. :usd:

Ψάρια μάλλον δεν βάζω άλλα. Πραγματικά σε αυτή τη φάση νομίζω ότι θέλω απλά να το απολαύσω!!

Και μια φωτό από το θυληκό:

post-52181-0-98014900-1419414063_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η αλλαγή σου! Αστο έτσι και περίμενε κανενα τρίμηνο σιγουρα και θα δεις οτι θα αναπτυχθούν καλύτερα και τα φυτά σου και θα γίνει η αλλαγή να φαίνεται πιο ώριμο το ενυδρείο σου!!! Φοβερό το έκανες!! Μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά, μια χαρά τα πάνε, προς το παρών απολαμβάνω! Χτες είχαμε δραστηριότητα με το ζευγάρι να μένει για αρκετή ώρα στη φωλιά. Λες να έχω πάλι γέννα; Θα δούμε, πάντως τώρα είμαι προετοιμασμένος. Ο αρσενικός επανήλθε στην αρχηγία και το ξέφτισμα στην ουρά εξαφανίστηκε.

Έγινε επεξεργασία - pptom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...