Jump to content

Ενυδρείο 110Lt...κάποιος Να Με Συμβουλέψει Για Το Νέο Ξεκίνημα;;;;


Recommended Posts

Πριν έναν μήνα μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο 100lτ και σκέφτομαι να το βάλω σε λειτουργία! Θα είναι γλυκού νερού! Καθάρισα το φίλτρο, το οποίο είναι πλάτης, και τα διάφορα άλλα διακοσμητικά. Θα είναι χωρίς φυτά. Μπορείτε να με συμβουλέψετε στο στρώσιμο;;; Το νερό θα είναι βρύσης. Μόνο αντιχλώριο και βακτήρια έχω στην διάθεσή μου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα διαβασμα...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79787-oonthoeii-aaioaenaassio/

Μην βαλεις διακοσμητικα μεσα βαλε ευκολα φυτακια!

Link to comment
Share on other sites

Μου είναι δύσκολο να φροντίσω τα φυτά...δεν έχω αρκετό χρόνο στην διάθεσή μου...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τι ψαρακια σκεφτεσαι να βαλεις?

Ειναι βασικο να γνωριζεις απο πριν για να στυσεις το ενυδρειο συμφωνα με τις αναγκες του ειδους που θα επιλεξεις.

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα και καλως ηρθες στο φορουμ! :)

Το βασικο κατα την γνωμη μου ειναι να στρωσεις οπως λες κι εσυ πρωτα το ενυδρειο σου....

Εχεις ορεξη για διαβασμα? :)

Διαβασε το λινκ που σου εδωσε ο φιλος πιο πανω καθως επισης κι αυτο και ο,τι αποριες εχεις ρωτας.... http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/

Απο διακοσμηση δηλαδη τι σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις εύκολα φυτά που δεν εχουν πολλές απαιτήσεις και κάποια καθόλου απαιτήσεις και το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει. Τίποτα δε συγκρίνεται με το φυσικό στοιχείο μέσα σε ενα ενυδρειο με ζωντανά. Βάλε ανούμπιες, το πιο εύκολο φυτο, δεμένες πάνω σε ενα ενυδρειακό ξύλο και θα δεις οτι έχω δίκιο. Η μόνη φροντίδα αυτών των φυτών, ειναι το βλέμμα σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις εύκολα φυτά που δεν εχουν πολλές απαιτήσεις και κάποια καθόλου απαιτήσεις και το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει. Τίποτα δε συγκρίνεται με το φυσικό στοιχείο μέσα σε ενα ενυδρειο με ζωντανά. Βάλε ανούμπιες, το πιο εύκολο φυτο, δεμένες πάνω σε ενα ενυδρειακό ξύλο και θα δεις οτι έχω δίκιο. Η μόνη φροντίδα αυτών των φυτών, ειναι το βλέμμα σου!

+1

Link to comment
Share on other sites

Μια βδομάδα διαβάζω...Λοιπόν...Το ενυδρείο το έχω καθαρίσει, του κουτιού το έκανα..Έχει 2 κουρτίνες οξυγόνου, μια ρίζα, δεν είναι πλαστικιά, αλλά φαίνεται ότι είναι από συνθετικό υλικό...και κάτι αλλά διακοσμητικά...το φίλτρο είναι πλάτης όπως είπα με τρεις θαλάμους στον έναν έχει το αντλιάκι, στον άλλον μια κάλτσα με κάτι πράγματα μέσα...και από πάνω ένα σφουγγάρι...και σκούπα έχω για το μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Τι πράγματα ειναι αυτα; Σα κοφτό μακαρανάκι; Βγάλε φωτό και ανέβασε να δούμε. Τα υπόλοιπα τα έχεις; Θερμοστάτες, θερμόμετρο κτλ; Οτι ψεύτικο και πλαστικοσυνθετικόυλινογυψινογυαλινο κτλ βγάλτα και πάμε σε φυσικά υλικά. Αυτα που έχεις μπορεί να ειναι και επικίνδυνα για τα ψάρια σου μεθαύριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις εύκολα φυτά που δεν εχουν πολλές απαιτήσεις και κάποια καθόλου απαιτήσεις και το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει. Τίποτα δε συγκρίνεται με το φυσικό στοιχείο μέσα σε ενα ενυδρειο με ζωντανά. Βάλε ανούμπιες, το πιο εύκολο φυτο, δεμένες πάνω σε ενα ενυδρειακό ξύλο και θα δεις οτι έχω δίκιο. Η μόνη φροντίδα αυτών των φυτών, ειναι το βλέμμα σου!

Καλα μιλαμε εχεις ΤΟ λεγειν!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν θέλω να είναι φυτεμένο, απλά μπορεί να βάλω βράχους μέσα...Πλαστικά φυτά δεν γίνεται;;; Για υπόστρωμα τι να βάλω;;; Χαλίκια;;;

Έγινε επεξεργασία - dimitristhess
Link to comment
Share on other sites

Για βυθο καλο θα ηταν να βαλεις φυσικο χαλικι σε φυσικο χρωμα ή αμμο.....

Δεν χρειαζεται να το κανεις φυτεμενο....μπορεις να βαλεις πετρες,ξυλα και ανουμπιες!Πετρες και ξυλα αληθινα εννοειται! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου, το παν ειναι να ξεκινησεις με σωστο στρωσιμο του νερου. Ειμαι 100% υπερ των φυσικων υλικων και 100% κατα των μη φυσικων. Δεν ειναι λιγα τα λιτρα σου, μπορεις να κανεις κατι πολυ ομορφο. Και .... Υπομονη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαλίκια και άμμο μπορώ να προμηθευτώ από pet shop?? Όσο για τα ανούμπια...δεν χρειάζονται καθόλου φροντίδα...?

Link to comment
Share on other sites

Για βυθο καλο θα ηταν να βαλεις φυσικο χαλικι σε φυσικο χρωμα ή αμμο.....

Δεν χρειαζεται να το κανεις φυτεμενο....μπορεις να βαλεις πετρες,ξυλα και ανουμπιες!Πετρες και ξυλα αληθινα εννοειται! :)

Ωραία μου φάνηκε η πρότασή σου...πέτρες, ξύλα και ανούμπιες,,,από που θα προμηθευτώ??

Link to comment
Share on other sites

Χαλίκια και άμμο μπορώ να προμηθευτώ από pet shop?? Όσο για τα ανούμπια...δεν χρειάζονται καθόλου φροντίδα...?

Ούτε λίπασμα ούτε διοξείδιο ούτε τίποτα. Απλά τις δένεις με λίγη πετονιά πάνω σε μια πετρούλα ή ξύλο και δεν ξανασχολείσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ευκολα φυτα δεν θελουν πολυ φροντιδα.Εκτος απο ανουμπιες υπαρχουν και αλλα ευκολα φυτα.

Ολα αυτα θα τα παρεις απο πετσοπ.

Εναλλακτικα αν δεν θες φυτα,μπορεις να πας σε κιχλιδες αφρικης που θελουν αμμο και πετρες,κατα προτειμιση της λιμνης Τανγκανια.

Link to comment
Share on other sites

Τα ευκολα φυτα δεν θελουν πολυ φροντιδα.Εκτος απο ανουμπιες υπαρχουν και αλλα ευκολα φυτα.

Ολα αυτα θα τα παρεις απο πετσοπ.

Εναλλακτικα αν δεν θες φυτα,μπορεις να πας σε κιχλιδες αφρικης που θελουν αμμο και πετρες,κατα προτειμιση της λιμνης Τανγκανια

rastafarian ευχαριστώ! κιχλιδες δεν θελω γιατι δεν θα μπορω να εχω μεγαλη ποικιλια ψαριων στο ενυδρειο...τα φυτα να τα βαλω την 1η μερα που θα το βαλω σε λειτουργια ή μετα απο καμια εβδομάδα;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε παντα για ανουμπιες,μπορεις να τις βαλεις απο την πρωτη μερα....

Τι ψαρακια σκεφτεσαι να βαλεις?

Ο rastafarian μιλαει αν δεν κανω λαθος για τα κοχυλοψαρα της λιμνης ταγκανικα που μπαινουν σε ενα χαρεμι 1αρσενικο με 3 θυληκα και δεν ειναι και πολυ πολυχρωμα οπως οι αλλες κιχλιδες που μαλλον εχεις δει.....παρ'ολα αυτα ειναι πολυ ομορφα και ενδιαφεροντα ψαρακια!

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

rastafarian ευχαριστώ! κιχλιδες δεν θελω γιατι δεν θα μπορω να εχω μεγαλη ποικιλια ψαριων στο ενυδρειο...τα φυτα να τα βαλω την 1η μερα που θα το βαλω σε λειτουργια ή μετα απο καμια εβδομάδα;;;

Δημητρη, καλησπερα, καλως ηρθες και χρονια πολλα!

H Aφρικη αλλα και μερικα κομματια της Αμερικης ειναι απο τις πιο καλες επιλογες για σενα αφου δεν θες φυτα αλλα... εγω θα σταθω σε αυτο που εχω κοκκινησει!

Τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις, ποσες ποικιλιες και σε τι ποσοστητα; Ας ξεκινησουμε απο αυτο. Το ενυδρειο σου δεν ειναι και τοσο μεγαλο για να εχεις τρελες ποικιλιες! Μην το κανεις ψαροσουπα!

Η ανουμπια ειναι ενα φυτο το οποιο δεν εχει τρελες απαιτησεις αλλα δεν θελει πολυ φως γιατι γεμιζει αλγη!

Για τα πλαστικα και ψευτικα διακοσμητικα, καλα δεν το συζηταω, τα λεω και στην υπογραφη μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, καλησπερα, καλως ηρθες και χρονια πολλα!

H Aφρικη αλλα και μερικα κομματια της Αμερικης ειναι απο τις πιο καλες επιλογες για σενα αφου δεν θες φυτα αλλα... εγω θα σταθω σε αυτο που εχω κοκκινησει!

Τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις, ποσες ποικιλιες και σε τι ποσοστητα; Ας ξεκινησουμε απο αυτο. Το ενυδρειο σου δεν ειναι και τοσο μεγαλο για να εχεις τρελες ποικιλιες! Μην το κανεις ψαροσουπα!

Η ανουμπια ειναι ενα φυτο το οποιο δεν εχει τρελες απαιτησεις αλλα δεν θελει πολυ φως γιατι γεμιζει αλγη!

Για τα πλαστικα και ψευτικα διακοσμητικα, καλα δεν το συζηταω, τα λεω και στην υπογραφη μου!

Φίλε Strum...Γέμισα το ενυδρείο μου με νερό σήμερα και έβαλα 20ml αντιχλώριο και το φίλτρο να δουλεύει...μέσα στο φίλτρο έβαλα βιολογικά υλικά κάτω κάτω έβαλα μακαρόνια...από πάνω έβαλα ζεόλιθο και τελευταίο το σφουγγάρι...μόνο χαλίκι έβαλα μέσα τίποτε άλλο...στην συνέχεια τι κάνουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας μερικα στοιχεια του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

110Lt...1m μήκος....Φίλτρο πλάτης...με βιολογικα υλικα....μονο χαλικι εχω βαλει τπτ αλλο

τα υλικα στο φιλτρο ειναι μακαρονια κατω κατω...απο πανω ζεολιθος και το σφουγγαρι

Έγινε επεξεργασία - dimitristhess
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...