Jump to content

GOLDFISH


Recommended Posts

ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΕ ΕΝΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ 2 CORY KAI ENA PLECO KAI ENA RAM, ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΚΑΠΩΣ ΠΑΡΑΞΕΝΑ.. ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΝΟΡΜΑΛ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΡΟΜΑΖΕ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΝΟΜΙΖΩ.ΚΟΛΥΜΠΟΥΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥΜΠΕΣ, ΣΑΝ ΝΑ ΕΠΑΙΖΕ. ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ. ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΕΧΘΕΣ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΙΟΠΑ ΝΑ ΤΟ ΤΡΩΝΕ.. ΕΠΑΘΑ ΕΝΑ ΣΟΚ, ΤΟ ΕΒΓΑΚΑ ΣΕ ΑΘΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΖΩΝΤΑΝΟ, ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 2 ΩΡΕΣ ΨΟΦΗΣΕ. ΤΟ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ??? ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία και μια αναλυτικότερη περιγραφή του ιστορικού θα μας βοηθούσε αρκετά να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα!

Μόνο η συνεχής παρατήρηση μπορεί να μας δώσει στοιχεία για το τί συμβαίνει μέσα στο ενυδρείο μας!

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΕ ΕΝΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ 2 CORY KAI ENA PLECO KAI ENA RAM, ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΚΑΠΩΣ ΠΑΡΑΞΕΝΑ.. ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΝΟΡΜΑΛ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΡΟΜΑΖΕ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΝΟΜΙΖΩ.ΚΟΛΥΜΠΟΥΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥΜΠΕΣ, ΣΑΝ ΝΑ ΕΠΑΙΖΕ. ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ. ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΕΧΘΕΣ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΙΟΠΑ ΝΑ ΤΟ ΤΡΩΝΕ.. ΕΠΑΘΑ ΕΝΑ ΣΟΚ, ΤΟ ΕΒΓΑΚΑ ΣΕ ΑΘΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΖΩΝΤΑΝΟ, ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 2 ΩΡΕΣ ΨΟΦΗΣΕ. ΤΟ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ??? ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα, αλλά θα ήθελα να δώσεις και κάποια άλλα στοιχεία όπως τα λίτρα του ενυδρείου σου, τις παραμέτρους του νερού σου, αλλά και πόσο καιρό το έχεις και πότε έβαλες ψάρια.

Δεύτερο, τα ψάρια σου δεν είναι συμβατά καθώς τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού.

Link to comment
Share on other sites

Τη θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια ειναι στους 25 βαθμους, οι μετρησεις ολες κανονικες ως τωρα, και τα ειχα μαζι περιπου 6 μηνες.Το ενυδρειο μου το χαρισε ενας φιλος και ειναι 100 λιτρα.Το πηρα οπως ηταν και το εχω ενα εξαμηνο περιπου.Προηγουμενα προβληματα δεν υπηρχαν.

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια ειναι στους 25 βαθμους, οι μετρησεις ολες κανονικες ως τωρα, και τα ειχα μαζι περιπου 6 μηνες.Το ενυδρειο μου το χαρισε ενας φιλος και ειναι 100 λιτρα.Το πηρα οπως ηταν και το εχω ενα εξαμηνο περιπου.Προηγουμενα προβληματα δεν υπηρχαν.

...κανονικές? ...Τί εννοείς? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

...οι μετρησεις ολες κανονικες ως τωρα...

Δεν υπάρχουν "κανονικές μετρήσεις"...

Υπάρχουν μόνο συγκεκριμένες τιμές, που πρέπει να έχουν προκύψει από αξιόπιστα τεστ που έχουν γίνει με τη δέουσα προσοχή... Και χωρίς αυτές (αλλά και ένα σωρό από άλλες λεπτομερείς παραμέτρους του ενυδρείου) είναι δύσκολο να σου πει κάποιος συγκεκριμένα πράγματα...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι χρυσόψαρο που ζει μαζί με corydoras, ramirezi & pleco, είναι θέμα χρόνου να βγάλει πρόβλημα (ή αυτό ή τα υπόλοιπα) και φυσικά μετά να κολλήσουν όλα. Τα ψάρια αυτά θέλουν εκ διαμέτρου αντίθετες συνθήκες νερού, διατροφής, θερμοκρασίας κλπ, συν ότι η συνύπαρξή τους σαν είδη, δεν είναι συμβατή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...