Jump to content

Έλειψη οξυγόνου στο ενυδρείο


Recommended Posts

Ρε παιδιά έχω μια απορία και θα ήθελα να μου την λύσετε. Ποιοι είναι οι λόγοι που δημιουργείτε έλλειψη οξυγόνου σε ένα ενυδρείο και αναγκάζει τα ψάρια να κάθονται στην επιφάνεια του ενυδρείου για να αναπνεύσουν;;;; εφόσον οι μετρήσεις είναι καλές. Και σε περίπτωση που φταίνε οι μετρήσεις τι είναι λάθος και πως μπορεί να φτιάξει;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι που δημιουργείτε έλλειψη οξυγόνου σε ένα ενυδρείο ειναι πολυ. Το θεμα ειναι εσυ με ποιο τροπο παρεχεις οξυγωνο στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι που δημιουργείτε έλλειψη οξυγόνου σε ένα ενυδρείο ειναι πολυ. Το θεμα ειναι εσυ με ποιο τροπο παρεχεις οξυγωνο στο ενυδρειο σου.

Το δικό μου ενυδρείο είναι οκ για ένα φίλο μιλάω. Αλλά είναι επείγων γιατί θα του ψοφήσει το ψάρι με αεραντλία σε στυλ κουρτίνας. Και έχει και φυτά. Γιατί ποιος άλλος τρόπος υπάρχει να οξυγονώνετε το ενυδρείο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος οξυγόνωσης είναι με την αναταραχή της επιφάνειας του νερού τοποθετώντας την επιστροφή του φίλτρου στο επίπεδο της επιφάνειας ή αν αντέχουν τα νεύρα σου λίγο ψηλότερα. Τώρα καλό θα ήταν να ξανακάνατε τα test για την ποιότητα του νερού και να μας δίναται καμιά παραπάνω πληροφορία. Παρατηρείστε αν είναι άρρωστα τα ψάρια και δεν έχουν έλλειψη οξυγόνου αλλά κάτι άλλο. Για τι ψάρια μιλάμε?? Είναι στρωμένο το ενυδρείο?? Υπάρχει παροχή CO2 ?? Αν ναι checkαρετε τα επίπεδα του. Ελπίζω να τα προλάβουμε τα ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος οξυγόνωσης είναι με την αναταραχή της επιφάνειας του νερού τοποθετώντας την επιστροφή του φίλτρου στο επίπεδο της επιφάνειας ή αν αντέχουν τα νεύρα σου λίγο ψηλότερα. Τώρα καλό θα ήταν να ξανακάνατε τα test για την ποιότητα του νερού και να μας δίναται καμιά παραπάνω πληροφορία. Παρατηρείστε αν είναι άρρωστα τα ψάρια και δεν έχουν έλλειψη οξυγόνου αλλά κάτι άλλο. Για τι ψάρια μιλάμε?? Είναι στρωμένο το ενυδρείο?? Υπάρχει παροχή CO2 ?? Αν ναι checkαρετε τα επίπεδα του. Ελπίζω να τα προλάβουμε τα ψαράκια!

Ένα χρυσόψαρο έβαλε λέει για αρχή και κάτι παίχτηκε. Ένα γατόψαρο ήταν όλη μέρα στην επιφάνεια μαζί με το orada και μόλις τώρα με πήρε τηλ και μου πώς το πέταξε μέσα στο ενυδρείο υπάρχει άλλο ένα γατόψαρο. Το ενυδρείο είναι στρωμένο και οι τιμές στα φυσιολογικά πλαίσια, σήμερα το πρωί τις μέτρησε όλες είναι οκ. Δεν υπάρχει οξυγόνο. Είχε βέβαια και πολύ μικρό φίλτρο περνούσε το νερό μια φορά με τα βίας την ώρα, και πήρε σήμερα ένα που το περνάει 3 φορές την ώρα και του είπανε απο το pet shop πως έφταιγε ότι το φίλτρο του ήταν μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Co2 δεν έχει. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό;;;; να του πω να πάρει το πρωί μήπως τα προλάβει;;;

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο μικρό φίλτρο οι μετρήσεις του ενυδρείου ήταν εντάξει? :bowdown:

Καλύτερα να αφήσει και τα δύο φίλτρα να δουλεύουν τώρα στην αρχή.

Πρέπει να δώσεις παραπάνω πληροφορίες παντως...

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο μικρό φίλτρο οι μετρήσεις του ενυδρείου ήταν εντάξει? :bowdown:

Καλύτερα να αφήσει και τα δύο φίλτρα να δουλεύουν τώρα στην αρχή.

Πρέπει να δώσεις παραπάνω πληροφορίες παντως...

Οι μετρήσεις ήταν καλά ρε παιδιά όταν δεν έπαιζαν ψάρια και έβαλε χθες ένα χρυσόψαρο. Του είπα και έκανε είδη αυτό με το φίλτρο να το αφήσει έτσι μέχρι το πρωί θα βοηθήσει;;;; Φταίει το Co2;;;; Να του πω να πάει πάρει ένα χαπάκι co2 αύριο το πρωί να το βάλει μέσα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Oranda με γατόψαρα.... μήπως είναι λίγο μπλέξιμο? Σε τι θερμοκρασία τα έχει? Το φίλτρο καλά έκανε και το άλλαξε...

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις ήταν καλά ρε παιδιά όταν δεν έπαιζαν ψάρια και έβαλε χθες ένα χρυσόψαρο. Του είπα και έκανε είδη αυτό με το φίλτρο να το αφήσει έτσι μέχρι το πρωί θα βοηθήσει;;;; Φταίει το Co2;;;; Να του πω να πάει πάρει ένα χαπάκι co2 αύριο το πρωί να το βάλει μέσα;;;;;;

Μου είπε πως έβγαλε το φίλτρο απ έξω και το ψάρι κατεβαίνει και κάτω και είναι καλύτερα. Να το αφήσει έτσι μέχρι το πρωί;;; αλλά το πρωί τι να κάνει;;;; Δεν μπορεί να μείνει έτσι για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Oranda με γατόψαρα.... μήπως είναι λίγο μπλέξιμο? Σε τι θερμοκρασία τα έχει? Το φίλτρο καλά έκανε και το άλλαξε...

Στους 25 βαθμούς τα έχει αλλά αυτά τα βλέπουμε άλλη ώρα το ζήτημα είναι να ζήσει το ψάρι και εμένα δεν μου έχει τύχει και δεν ξέρω τι να του πω...Βοηθήστε ρε παιδιά όσοι ξέρετε είναι κρίμα...Το λυπάμε το κακόμοιρο...

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας πληροφοριες οπως τιμες νερου,λιτρα ενυδρειου,τι φιλτρο εχει και με τι το εχει γεμισει,αν χρησιμιποιει αεραντλια, επισης και μια φωτογραφια θα ηταν ΟΚ.

Να παρουμε μια εικονα του ενυδρειου γιατι στα τυφλα δεν γινεται τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας πληροφοριες οπως τιμες νερου,λιτρα ενυδρειου,τι φιλτρο εχει και με τι το εχει γεμισει,αν χρησιμιποιει αεραντλια, επισης και μια φωτογραφια θα ηταν ΟΚ.

Να παρουμε μια εικονα του ενυδρειου γιατι στα τυφλα δεν γινεται τιποτα.

Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα και το φίλτρο που πήρε τώρα για 800αρι αυτό έχω και εγώ που έχω 130 λίτρα. Μετρήσεις δεν του είπανε να του ξανακάνουν μετά απο 4-5 μέρες. Μα δεν φταίνε οι τιμές φταίει το οξυγόνο γιατί μόλις έκανε αυτό με το φίλτρο τα ψάρια είναι μια χαρά. Τι να κάνει για να είναι καλά το οξυγόνο;; Θα φτιάξει μόνο του;;;;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και αυτό στα γρήγορα, λέει κάποια λίγα πράγματα σχετικά με το Ο2...:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=585

Αν φροντίσει να έχει καλή ανατάραξη της επιφάνειας από τη ροή του φίλτρου του, συνήθως είναι αρκετό σε φυσιολογικά και στρωμένα ενυδρεία. Διαφορετικά η χρήση αεραντλίας είναι απαραίτητη, μέχρι να ισορροπήσουν όλοι οι σχετικοί παράμετροι.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και αυτό στα γρήγορα, λέει κάποια λίγα πράγματα σχετικά με το Ο2...:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=585

Αν φροντίσει να έχει καλή ανατάραξη της επιφάνειας από τη ροή του φίλτρου του, συνήθως είναι αρκετό σε φυσιολογικά και στρωμένα ενυδρεία. Διαφορετικά η χρήση αεραντλίας είναι απαραίτητη, μέχρι να ισορροπήσουν όλοι οι σχετικοί παράμετροι.

Μα έχει και αεραντλία αυτό είναι το παράλογο της υπόθεσης...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα και το φίλτρο που πήρε τώρα για 800αρι αυτό έχω και εγώ που έχω 130 λίτρα. Μετρήσεις δεν του είπανε να του ξανακάνουν μετά απο 4-5 μέρες. Μα δεν φταίνε οι τιμές φταίει το οξυγόνο γιατί μόλις έκανε αυτό με το φίλτρο τα ψάρια είναι μια χαρά. Τι να κάνει για να είναι καλά το οξυγόνο;; Θα φτιάξει μόνο του;;;;

Ωραία σε αυτόν τον πίνακα λέει πως αν η θερμοκρασία είναι 18 χρειάζονται 9.45mg/lt αυτός πως μπορεί να μετρήσει αν είναι πράγματι 9.45mg/lt???

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε τώρα ότι ρώτησε στο pet shop τότε αν όλες οι αεραντλίες είναι ίδιες ή πρέπει να πάρει κάποια για τα δικά του λίτρα και του είπανε λέει να πάρει αυτή που πήρε παίζει να μην κάνει;;;; Και τώρα που το λέω και εμένα χύμα μου την δώσανε την δικιά μου αεραντλία λές να μου δημιουργήσει και εμένα πρόβλημα στο μέλον;;;; παιδιά πρέπει να την διαλέξουμε την αεραντλία για τις δικές μας ανάγκες;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτός λέει έχει την Resun AC-series την βρήκα στο Internet και είναι αυτό το μοντέλο AC-9903 6W. 4.5 litres per min. Double adjustable outlets. Το κακό με αυτόν είναι πως δεν έχει net... Πρέπει να την αλλάξει να πάμε αύριο το πρωί να πάρουμε άλλη;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλια ειναι μια χαρα για τα λιτρα του να μην την αλλαξει.Ας βαλει την εξοδο του φιλτρου

οπως ειπαν και οι προηγουμενοι να αναταραζει την επιφανεια του νερου και θα ειναι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλια ειναι μια χαρα για τα λιτρα του να μην την αλλαξει.Ας βαλει την εξοδο του φιλτρου

οπως ειπαν και οι προηγουμενοι να αναταραζει την επιφανεια του νερου και θα ειναι ενταξει.

4.5 litres per min βγαίνει ότι οξυγονώνει 50 λίτρα την ώρα τι και αυτός έχει 100 λίτρα χάλια είναι. Πήγαμε σήμερα και έκανα φασαρία και μας δώσανε μια που έγραφε 110 λίτρα την ώρα της sera. Και δείχνουν όλα οκ προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

4.5 litres per min βγαίνει ότι οξυγονώνει 50 λίτρα την ώρα τι και αυτός έχει 100 λίτρα χάλια είναι. Πήγαμε σήμερα και έκανα φασαρία και μας δώσανε μια που έγραφε 110 λίτρα την ώρα της sera. Και δείχνουν όλα οκ προς το παρόν.

4,5 λιτρα το λεπτο ειναι 270 λιτρα την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

4,5 λιτρα το λεπτο ειναι 270 λιτρα την ωρα.

Ναι συγνώμη έκανε αυτός λάθος του είπανε πάντως πως το sera ήταν καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι το Οξυγωνο αλλα κατι αλλο φταιει.Ψαξτε αλλου να βρειτε την αιτια Παραμετρους συνθικων του νερου κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι το Οξυγωνο αλλα κατι αλλο φταιει.Ψαξτε αλλου να βρειτε την αιτια Παραμετρους συνθικων του νερου κ.τ.λ.

:bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι το Οξυγωνο αλλα κατι αλλο φταιει.Ψαξτε αλλου να βρειτε την αιτια Παραμετρους συνθικων του νερου κ.τ.λ.

Αλάξαμε την αεραντλία και όλα έφτιαξαν αυτό έφταιγε. Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια και τον χρόνο σας :bowdown: .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...