Jump to content

Nano Med 30 Lt


DrKOI

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

έπειτα από περίπου 6 μήνες που διαβάζω το aquazone έφτασε η στιγμή

να ξεκινήσω αυτό που ονειρεύομαι έστω και με ένα μικρό ενυδρείο. Αυτό που

ονειρευόμουν ήταν ένα μεσογειακό θαλασσινό μικρόκοσμο στο σπίτι μου.

Έχω απέραντη αγάπη για την ελληνική θάλασσα και τα πλάσματά της.

Για να μην πλατιάζω απέκτησα ένα ενυδρείο Hailea 30 Lt από μια συνάδελφο

που δεν το ήθελε ποια και αγόρασα:

1 φίλτρο νερού Hailea HL-BT 200 Internal Filter για μέχρι 60 lt

1 κυκλοφορητή AS Astro Liquid Filter 300

1 σύστημα μέτρησης αλατότητας νερού

1 κουτί με άνθρακα και αντιφώσφορο για να βάλω στο φίλτρο της Seachem Seagel

2lt αλάτι της Red Sea

1 σκούπα JBL Aqua EX 10-35 (Αυτή αλήθεια θα μου χρησιμεύσει και που???)

1 Hailea Food Timer (θα μου χρειαστεί στην πράξη όταν λείψω για διακοπές???)

Ζωντανό αραγονίτη της Natural Colors

1 Stability της Seachem

Από φωτισμό το ενυδρείο έχει μια λάμπα οικονομίας 11 Watt

Για σκίμερ μου είπε το παλικάρι στο κατάστημα ότι λόγω λίτρων δεν το χρειάζομαι. Αληθεύει

ή να το λάβω υπόψην μου για το μέλλον?

Οπότε σήμερα 08/11/2014 με πολύ όρεξη, μεράκι οδηγίες από το κατάστημα

και αρκετό διάβασμα από τους γνώστες του forum και των med aquariums

1) ξέπλυνα τον αραγονίτη και τον τοποθέτησα σε στρώμα πάχους 3cm,

2) έσπασα το άλατι με τον κυκλοφορητή σε ζεστό νερό και έφτασα την αλατότητα σε 1027 γιατί διάβασα ότι

ιδανική για αυτό το είδος είναι η 1028, τοποθέτησα το νερό στο ενυδρείο με τον κυκλοφορητή και αύριο θα

μετρήσω πάλι το νερό ενυδρείο να δω πόση αλατότητα έχει ώστε με χειρουργικές μεθόδους να το ανεβάσω λίγο ακόμη

αν χρειαστεί.

3) Επειδή θα φέρω βράχο ζωντανό από θάλασσα μου είπαν να μην θέσω ακόμη το φίλτρο σε λειτουργία

παρά μόνο όταν βάλω τον βράχο μέσα να ρίξω βακτήρια και μετά να αγοράσω και τα ανάλογα τεστάκια για να

αρχίσω να μετράω.

Αλήθεια πότε πρέπει να αρχίσω να μετράω και μπορείτε να μου προτείνετε κάποια αξιόπιστα και οικονομικά

τεστάκια?

Μου είπαν να αρχίσω να ανάβω το φως μετά από 20 ημέρες είναι σωστό αυτό?

Δεκτή οποιαδήποτε βοήθεια καθότι αρχάριος... Αναμένω απόψεις και σχόλια

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες του εγχειρήματος

Καλή αρχή και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που αποκόμισα αλλά και αυτές που θα αποκομίσω από τις

μελλοντικές συμβουλές σας

post-59046-0-94880000-1415479343_thumb.jpg

post-59046-0-45695700-1415479347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη σου ευχομαι οταν λες οτι επασες το αλατι σε ζεστο νερο τι εννοεις σε τι θερμοκρασια? απο τεστ τις salifert ειναι πολυ καλα τα φωτα οταν ξεκινήσεις να τα αναβεις θα το κανεις με σταδιακη αυξηση στην φωτοπεριοδο σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την υποδοχή και τις συμβουλές. Δεν μέτρησα την θερμοκρασία όμως δεν ήταν ούτε καν χλιαρό ήταν λίγο πιο ζεστό από το κρύο (πωπω απάντηση κατατοπιστικότατη :thumbsu:). Για την αύξηση της φωτοπεριόδου εννοείς ότι θα το ανάβω φεριππήν την πρώτη μέρα 1 ώρα και μετά σταδιακά ανα ημέρα θα ανεβάζω μέχρι να φτάσω σε ποιο επίπεδο ? (το τελικό στάδιο της φωτοπεριόδου πόσο θα πρέπει να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη κι απο μενα :thumbsu:

Στους 25 βαθμουςφτιαχνουμε την αλατοτητα

Εγω στη θεση σου θα εβαζα κατευθειαν απο θαλασσα εφοσον προκειται για μεσογειακο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Στις ενδεχόμενες αλλαγές που θα κάνω στο μέλλον μπορώ να βάζω από θάλασσα?? Θα πρέπει να αλλάζω το 1/3 ανα βδομάδα? Μου είπαν ότι αν έχει κάποιο βακτήριο μέσα το νερό από την θαλασσα μπορεί να μην ζήσει τίποτα και για αυτό δεν έβαλα θαλασσινό κατά πόσο ισχύει αυτό?? Εγώ θα έφερνα νερό από Κόρινθο από καθαρό μέρος όπως και τον βράχο μέσα σε κουβά με νερό θα τον φέρω. Η μια ώρα ταξιδιού είναι καλή για να επιζήσουν οι μικροοργανισμοί στον βράχο? Επίσης το υδρόμετρο που έχω έχει τιμές μέχρι το 1028 το παραπανίσιο πως το μετράω υπάρχει κάποιος τρόπος?

Επίσης μπορώ να βάλω βακτήρια από τώρα ή είναι καλύτερα όταν βάλω τον βράχο?

Έγινε επεξεργασία - Magiatikos
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπειτα απο 4 ημέρες που γέμισα το ενυδρείο με νερό παρέλαβα τα τεστ νερού και είπα να κάνω μια μέτρηση για να αρχίσω να συνηθίζω. Η αλατότητα είναι 1027 την οποία μετράω με υδρόμετρο, το pH=8, το KH=10, το PO4=0,1 , το NO2=0,05 , το ΝΟ3=5, και το ΝΗ4=0,25 . Ακόμη δεν έχω βάλει βράχο και δεν έχω θέσει σε λειτουργία το φίλτρο άνθρακα και αντιφώσφορο μόνο με κυκλοφορητή παίζω. Για πείτε μου την άποψη σας για τις τιμές και επίσης αφότου βάλω τον βράχο αυτό το Σάββατο και αλλάξω το 1/3 του νερού με θάλασσα σκοπεύω να ρίξω τα πρώτα βακτήρια μετά από πόσες μέρες να ξανακάνω μέτρηση?

Link to comment
Share on other sites

αφου βαλεις βραχο και βακτήρια να ασχοληθεις με τις μετρησεις τωρα δεν εχει νοημα με τον βραχο θα αρχιζει να στρωνει επισης προσεχε με το νερο απο θαλασσα μπορει να μεταφερεις στο ενυδρειο ανεπιθυμητους οργανισμους στην στηλη του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Σημερα πηγα στο εξοχικο μου στην Κορινθο που εχει μια λιμνοθαλασσα και μαζεψα ζωντανο βραχο βεβαια το σχημα του δεν ηταν τελειο αλλα μου αρεσει. Μολις τους εβαλα σε κουβαδες σε μιαμισι ωρα ημουν στην Αθηνα και παρατηρησα οτι ειχε απειρες μικροσκοπικες γαριδουλες και κατι μικρα ζουζουνια με πολλα ποδαρακια. Οι βραχοι ειχαν πανω τους καποιες ανεμωνες; ντοματες; δεν ξερω τι ειναι θα χρειαστω τα φωτα σας. Οποτε απο σημερα εθεσα σε συνεχη λειτουργια το φιλτρο με ανθρακα και αντιφωσφορο. Αντικατεστησα το νερο 30% περιπου με θαλασσινο. Ποσο καιρο να περιμενω για να ξεκινησω μετρησεις; Ολοι αυτοι οι οργανισμοι μπορει να χρειαστουν ταισμα; Σας παραθετω φωτογραφιες και θελω την γνωμη σας πως να κινηθω στο μελλον με τον βραχο μεχρι να στρωσει το νερο.

post-59046-0-63916200-1416066125_thumb.jpg

post-59046-0-49808200-1416066140_thumb.jpg

post-59046-0-36226700-1416066161_thumb.jpg

post-59046-0-25042700-1416066185_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Magiatikos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι ανεμώνες Actinia equina έχεις, να σου ζήσουν! Θα χρειαστούν τάισμα.. Προμηθεύσου μια μακριά λαβίδα και μια φορά την εβδομάδα τάιζέ τις και λιγάκι... Όταν μεγαλώσουν λίγο βγάλε και απομάκρυνε στη θάλασσα μερικές γιατί έχεις πάρα πολλές...

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα δεν τρεχει πολλες μερες το ενυδρειο σου.

Περιμενεις τωρα να στρωσει. Λογικα θα ανεβασεις αμμωνια κλπ μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος σου. Τα γαριδακια κλπ που εχει ο βραχος θα τα χασεις επειδη δεν εχει στρωσει το νερο.

Ανα 7 μερες μετρα αμμωνια και νιτρωδη για να δεις πως παει το στρωσιμο. Υπομονη.

Βαζεις μπροστα τα φιλτρα σου εννοειτε. Ανθρακα και αντιφωσφορο εγω ισως για αρχη να μην χρησιμοποιουσα, εκτος αν μυριζε το νερο. Τοτε θα εβαζα ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να βρεις τραγνα που ειναι πιο ποροδες! αυτο που πηρες πιο πολι για πετρα μου φενεται και μαλλον δεν θα βοηθαει και παρα πολι στην βιολογια!

επισις πρεπει να προσεξεις το ταισμα που μαλλον θα θελουν πολι! μηπος δεν ειναι ακριβως ανεμονες αυτα που ειναι μεσα ?

εει πιο καθαρη φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλησπερα σημερα καθαρισα το ενυδρειο απο τις πολλες ανεμωνες επειδη ειδα οτι θα γινει χημικος πολεμος αν τα τεζαρουν οποτε δεν ειμαστε για τετοια. Εχω αφησει 2 μονο (ετσι νομιζω δηλαδη). Θα αλλαξω τον μεγαλο βραχο με αγοραστο νεκρο πορωδη και θα αφησω τους 2 μικρους που εχουν καποια σκαλισματα γιατι εχω πει σε καποιο ψαρα για τραγανα αλλα δεν το βλεπω για συντομα και δεν θελω να περιμενω αλλο. Τα περισσοτερα απο τα ζωυφια που εφερα με τους βραχους,ζουνε ακομη και ειναι και μεσα στον αραγωνιτη τρυπωμενα. Εχει κανεις να μου προτεινει ενα αξιοπιστο και οικονομικο ρεφρακτομετρο? Επισης με τι να ταισω την ανεμωνη?

Link to comment
Share on other sites

φιλος καλισπερα αμα βαλεις μεταφορικα με μεταφορικη μπορω να σου στηλω δωρο τραγανα που εχω μαζεψει εγω απο Σαμο!

Link to comment
Share on other sites

Για τις ανεμωνες ταιζεις νωπη γαριδα,καλαμαρακι,φιλετο ψαριου (γαυρο πχ) κομενο σε μικρα κοματακια 1/4 της φακης. Οτιδηποτε απο αυτα θα το φαει.

Τα βαζεις πανω στα πλοκαμια τους και αυτες αναλαμβανουν να το βαλουν στο στομα για να το φανε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την προσφορα τον Σακη αλλα ειναι μικρο το ενυδρειο μου και θα μου κοστισει πιο φθηνα να το παρω απο μαγαζι.Επειδη το φιλτρο μου κανει λιγο θορυβο μαλλον επειδη συντονιζει με το καπακι του ενυδρειου αλλα ο κυκλοφορητης μου astra 300 liquid filter pump που προσφερει καλη κυκλοφορια δεν κανει θορυβο αν το βραδυ το κλεινω για 8 ωρες το φιλτρο θα υπαρξει προβλημα με την οξυγονωση η την φιλτρανση ανθρακα και αντιφωσφορου; θυμιζω οτι το ενυδρειο μου ειναι 30λιτρο και το εχω σε λειτουργια μια εβδομαδα μονο.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να μην το κλείσεις, ιδιαίτερα αφου το ενυδρείο σου τρεχει μονο μια εβδομάδα.

Δεν μπορεις να το μετακινήσεις λιγο να μη συντονίζει;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα 17/11/2014 εκανα αναδιοργανωση εβγαλα τους αχρηστους βραχους και αντικατεστησα με νεκρο πορωδη κοραλλιογενη και αφησα μονο ενα ζωντανο με μια ανεμωνη οπου ταισα με γαυρακι. Δουλευω το φιλτρο με ανθρακα και αντιφωσφορο το οποιο κανει λιγο θορυβο μαλλον απο συντονισμο αλλα εβαλα κατω απο το ενυδρειο μαξιλαρι πολυουρεθανης 5 εκατοστων ως αντικραδασμικο και βλεπω οτι κανει δουλεια. Σας παραθετω φωτογραφιες. Απο εδω και στο εξης αφηνω το νερο να στρωσει και θα κανω μετρησεις ανα βδομαδα. Σε αυτη την φαση χρειαζεται αλλαγη νερου; αν ναι ποσο και καθε ποτε;

post-59046-0-97941200-1416255310_thumb.jpg

post-59046-0-38759000-1416255336_thumb.jpg

post-59046-0-13661100-1416255353_thumb.jpg

post-59046-0-01806900-1416255380_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να στρωσει η βιολογια του φιλτρου σου. αυτο θα το καταλαβεις οταν θα εχεις 0 αμμωνια και 0 νιτρωδη, και μια ποσοτητα νιτρικων. (Θα πρεπει να μετρας αυτα τα 3 δηλαδη με τεστακια)

Μεχρι να γινει αυτο ομως η αμμωνια ενδεχεται να εχει αρνητικες επιπτώσεις στην ανεμωνη,γιαυτο και τάιζε την 1 φορα την εβδομαδα το πολυ. Αν την παλέψει οκ.

Θεωρητικα : θα επρεπε να εβαζες βραχια και να περιμενες κανα μηνα χωρις κανενα ζωντανο μεσα.

Αν θες παρε ετοιμα βακτηρια (για αλμυρο νερο) για να τρέξεις ποιο γρήγορα το στρώσιμο της βιολογίας των βράχων.

Αλλαγες νερου εγω δεν θα εκανα. Θα το αφηνα να στρωσει με την ησυχια του.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να στρωσει η βιολογια του φιλτρου σου. αυτο θα το καταλαβεις οταν θα εχεις 0 αμμωνια και 0 νιτρωδη, και μια ποσοτητα νιτρικων. (Θα πρεπει να μετρας αυτα τα 3 δηλαδη με τεστακια)

Μεχρι να γινει αυτο ομως η αμμωνια ενδεχεται να εχει αρνητικες επιπτώσεις στην ανεμωνη,γιαυτο και τάιζε την 1 φορα την εβδομαδα το πολυ. Αν την παλέψει οκ.

Θεωρητικα : θα επρεπε να εβαζες βραχια και να περιμενες κανα μηνα χωρις κανενα ζωντανο μεσα.

Αν θες παρε ετοιμα βακτηρια (για αλμυρο νερο) για να τρέξεις ποιο γρήγορα το στρώσιμο της βιολογίας των βράχων.

Αλλαγες νερου εγω δεν θα εκανα. Θα το αφηνα να στρωσει με την ησυχια του.

Καλημέρα όλη μέρα σήμερα μου φαίνεται ότι το νερό έχει κιτρινίσει λιγάκι ίσως προέρχεται από τον βράχο που έβαλα μέσα χθες. Το φίλτρο πλέον δουλεύει συνεχώς με άνθρακα και αντιφώσφορο και ο κυκλοφορητής επίσης. Απο χθες και για άλλες 3 μέρες συνεχόμενα θα βάζω 2 καπάκια βακτήρια στο νερό το οποίο είναι το stability της seachem, μετά από ένα καπάκι τον μήνα. Η ανεμώνη σήμερα αφού ντερλίκωσε μου φαίνεται κανονική.Το νερό να το μετράω κάθε εβδομάδα ή συχνότερα?

Link to comment
Share on other sites

Μετρα το ανα εβδομαδα. Και μολις διαπιστωσεις την πρωτη αυξηση ΝΟ2, ΝΟ3 μετρα ανα 3-4 μερες.

Αν δεν εχεις ΝΗ3 (να ειναι 0) ριξε λιγο ψαροτροφη μεσα, να ανεβασεις.

Για την ανεμωνη αν επιβιωσει θα της δωσεις μεταλειο ανδρειας!! χεχε :D

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος σου μπορεί να τοποθετηθεί λίγο καλύτερα.

Εάν τον γυρίσεις και το στρογγυλό που φαίνεται από αριστερα μπεί στην άμμο θα δείξει καλύτερα.

Το άλλο βραχάκι που έχεις παό την θάλασσα αναποδογύρισέ το κάπου για να δημιουργήσεις κάποια σπηλιά. Νομίζω ότι έτσι θα είσαι best.

Κάνε καμιά αλλαγή νερού για το κιτρίνισμα, 10% ανά εβδομάδα.

Όσο για τις ανεμώνες λίγο κράτει, στο φαγητό....

Το πρώτο καιρό άλλαζε άνθρακα και αντοφώσφωρο λίγο πιο συχνά...κάθε 2 εβδομάδες για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο την Σαμο σε ευχαριστω για την συμβουλη σου το εκανα ηδη και εχω μια ωραια σπηλια. Το ενυδρειο μου ειναι δυστυχως μικρο και με περιοριζει ομως με πεισμα,διαβασμα,υπομονη και την βοηθεια σας θα τα καταφερω να κανω το ονειρο πραγματικοτητα. Επισης να ξερεις ζηλευω την δουλεια σου οσον αφορα την σταγονα Αιγαιου εισαι παραδειγμα προς μιμηση για το μεσογειακο ενυδρειο. Για αλλη μια φορα να ευχαριστησω ολα τα μελη του φορουμ που με βοηθουν με τις πολυτιμες συμβουλες τους και τις παρατηρησεις τους.

post-59046-0-50781300-1416330934_thumb.jpg

post-59046-0-24620700-1416331034_thumb.jpg

post-59046-0-82831900-1416331075_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Magiatikos
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά απο μια εβδομαδα σχεδον μετρησα το νερο. Το ΝΟ2=0,5 το ΝΟ3=75 το ΝΗ3=0,25. Η αμμωνια μου ειναι σταθερη ενω τα αλλα αυξηθηκαν αρκετα. Σημερα η ανεμωνη εχει αλλαξει θεση και την βλεπω πιο μαζεμενη μεσα στην φουσκα της μηπως φταιει που την ειχα στο σκοταδι ολημερις;Θερμοκρασια νερου 22 βαθμους και αλατοτητα 1025 πρεπει να την αυξησω σταδιακα. Θα κανω μια αλλαγη νερου 10% νομιζετε οτι πρεπει να κανω σε μεγαλυτερο ποσοστο;

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη αλλαγή, σίγουρα.

Οι ανεμώνες όταν δεν υπάρχει φαγητό στην στήλη του νερού, ή δεν υπάρχει αρκετή κυκλοφορία ή είναι ημέρα, συνήθως κλείνουν....Είναι φυσικό μην σε ανησυχεί.

Την αλατότητα ...πρόσεξέ την !!!!

Τα είδη που ζουν σε πολύ ρηχά νερά έχουν συνηθήσει τις αυξημένες ή μειωμένες αντίσοιχα τιμές αλατότητα αλλά και θεροκρασίας !!

Περιμένουμε νέα σου :skydive: :skydive:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...