Jump to content

Ενυδρείο Νότια Αμερική


giannisss

Recommended Posts

Καλησπέρα σας λέω να ξεκινήσω σιγά σιγά ένα νέο ενυδρείο με ψάρια Νότιας Αμερικής ( δεν λέω βιοτοπικό γιατι μάλλον θα μπούν φυτά και απο άλλες περιοχές )

 

οπότε μέχρι το τέλος του μήνα θα έχω ξεκινήσει ...

 

Για αρχή χρειάζομαι ένα ενυδρείο όπως είναι φυσικό , θα ήθελα λοιπόν να ακούσω προτάσεις !! 

τα ενυδρεία που σκέφτομαι είναι αυτό 

 

JUWEL REKORD 600 

juwel_record_600_all_2.jpg με διαστάσεις 61(μήκος) 31 βάθος και 42 ύψος ΛΙΤΡΑ 79.4 ΜΕΙΚΤΑ  ,

φωτισμός 15watt T8 

φίλτρο Βioflow Filter Super 300lt/h

θερμοστάτης 50 watt

 

 

και αυτό : 

 

HAQUOSS EVOLUTION ECO LED 76 

cd50ade2-7cba-4a9d-b6f2-8ec64f826aaf_det Διαστάσεις 76μήκος 32βάθος 43ύψος ΛΙΤΡΑ  104.5

 

Αντλία: HAQUOSS P-300 COMPACT 300 lt/h 
Θερμοστάτης: HAQUOSS ECOCALOR 2 100 Watt
Φίλτρο: HAQUOSS BIOTRIANGLE Large-Βιολογικό φίλτρο
Εξοπλισμός: CARBON CARTRIDGE, ANTI-NITRATE SPONGE AND BIOBALLS

Φωτισμός 8 WATT LED 

 

 

Η Τιμή και στα δύο ενυδρεία είναι ίδια ( 100 ευρω ~) 

 

Τα ψάρια που θα μπούν στο ενυδρείο είναι 2 ancistrus sp3 ζευγάρι , 6 corydoras panda , 2 ramirezi ζευγάρι

 

Το juwel μου φαίνεται καλύτερο σαν μάρκα και το έχω δεί και απο κοντά και μου άρεσε για το Ηaquoss δεν ξέρω τίποτα , και τα δύο ενυδρεία έχουν φίλτρα που μέσα τους μπάινει ο θερμοστάτης πράγμα που μου αρέσει πολύ σαν εικόνα , το Juwel έχει θερμοστάτη μικρο πιστεύω και δεν ξέρω αν θα μου κάνει για Αμαζόνιο ....

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι η ποιότητα του Haquoss και ο φωτισμός του αν θα είναι επαρκής ( ευτυχώς σε Νότια Αμερική δεν νομίζω να παίζει τόσο ρόλο .... )

 

Εσείς τι θα πέρνατε και γιατί ... ??  :) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πας σε κατι μεγαλυτερο να εχεις την ανεση να παιξεις καλυτερα με την ψαροσυνθεση;

Για τι φυτα σκεφτεσαι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το Juwel το έχω και είναι πολύ καλό, για το Haquoss δεν έχω άποψη όμως θα συμφωνήσω 100% με τον Θοδωρή κοίτα για κάτι μεγαλύτερο γιατί αυτά σε περιορίζουν πολύ στη ψαροσύνθεση. Αν πάλι δεν σου βγαίνει πάρε τουλάχιστον κάτι με 80-100 cm μήκος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , το ενυδρείο ξεκίνησε ως μια ιδέα φθηνή για το φοιτητικό μου σπίτι και απλά για να έχω με κάτι να ασχολούμαι .... και εκεί θα ήθελα να παραμείνει , έψαξα και για μεταχειρισμένα ενυδρεία στο φόρουμ αλλά η αλήθεια είναι ότι όλα είχαν κάποιο μειονέκτημα σε σχέση με κάποιο καινούργιο οπότε αποφάσισα να πάρω καινούργιο ....

σε 80-100cm ενυδρείο βρίσκω με 180 ευρώ το rio125 που είναι 150 λίτρα .. η τιμή όμως ξεφευγει αρκετά , δεν είναι μόνο η αγορά του ενυδρείου , είναι οι ρίζες τα φυτα η αμμος .... όλα αυτα διπλασιάζονται μαζί με τα λίτρα , επίσης με τέτοιο μέγεθος θα αρχίσει να υπάρχει και θέμα με τον χώρο που βρίσκεται το ενυδρείο ...όπως και να έχει θα ήθελα κάτι οικονομικό ωραίο και λιτό χωρίς να ξεφύγω απο την αρχική μου ιδέα .... φυσικα εάν πιστεύεται ότι αυτα τα ψάρια δεν κάνουν για τα λίτρα που παραθέτω ... προτιμώ να μην βάλλω κάποια από αυτά ... θα μπορούσα να παίξω μόνο με τα ancistrus και τα ramirezi ... αν και σε αυτα τα λίτρα με προσοχή στις αλλαγές δεν νομίζω να έχω θεμα και με 6 corydoras ακομα ... τι λετε ?

απο φυτά απλα και ευκολα ετσι ώστε να αντέχουν μόνο με ταμπλέτες στην χαλαζιακή άμμο με χαμηλό φωτισμό και χωρίς προσθηκη Co2 ( μπορεί να δοκιμάσω καποιο DIY αλλά απλά για ενισχυση παρολαυτα τα φυτα θα ήθελα να κανουν και χωρίς ) ..... έλεγα για anubias barteri var. angustifolia ή barteri , christmas moss επάνω στις ρίζες,κερατόφυλο , Pistia stratiotes.....αυτά ....

Link to comment
Share on other sites

Eαν θέλεις κατι φτηνό και αξιόπιστο,πηγαινε στο juwel.Ουτε εγω γνωρίζω το 2ο ενυδρείο.Αν θέλεις απλα να παίξεις με ενα ζευγαράκι απιστο ή ραμ,λιγα κορυ,2 ανσιστρακια,μια χαρά σε καλύπτει.Και ο θερμοστάτης θα σε καλύψει θεωρω,αλλα το βλέπεις και στην πράξη.Αφου τον προσφέρει,να τον εκμεταλλευτείς και βλέπεις κατόπιν.Φως λογικά στον Αμαζόνιο και με αυτο που περιγράφεις δεν χρειάζεσαι πολύ.Καμμια ανούμπια,κερατόφυλλο θα την παλέψουν μια χαρά.Οι πιστιες με κλειστο καπάκι θα υποφερουν και θα μένουν μικρες,αλλα δεν ειναι και θέμα.Καποτε είχα και εγώ.CO2 φυσικα και δεν χρειάζεσαι.

Σκέψου το καλά πριν το πάρεις όμως. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eαν θέλεις κατι φτηνό και αξιόπιστο,πηγαινε στο juwel.Ουτε εγω γνωρίζω το 2ο ενυδρείο.Αν θέλεις απλα να παίξεις με ενα ζευγαράκι απιστο ή ραμ,λιγα κορυ,2 ανσιστρακια,μια χαρά σε καλύπτει.Και ο θερμοστάτης θα σε καλύψει θεωρω,αλλα το βλέπεις και στην πράξη.Αφου τον προσφέρει,να τον εκμεταλλευτείς και βλέπεις κατόπιν.Φως λογικά στον Αμαζόνιο και με αυτο που περιγράφεις δεν χρειάζεσαι πολύ.Καμμια ανούμπια,κερατόφυλλο θα την παλέψουν μια χαρά.Οι πιστιες με κλειστο καπάκι θα υποφερουν και θα μένουν μικρες,αλλα δεν ειναι και θέμα.Καποτε είχα και εγώ.CO2 φυσικα και δεν χρειάζεσαι.

Σκέψου το καλά πριν το πάρεις όμως. :)

Νομίζω ότι παρόλο που το άλλο είναι πιο μεγάλο με τα δεδομένα αυτών των ψαριών ,στα λίτρα και αυτό καλό θα είναι .... απο εκεί και πέρα το φίλτρο της juwel πιστεύω είναι καλύτερο καθως και από φωτιστικό και είναι μία μάρκα πιο γνωστή και δοκιμασμένη .... απλα στο μόνο που υπερέχει κατα την γνώμη μου το άλλο είναι στο ότι είναι 24 μεικτά παραπάνω λίτρα ... :/

εγραψες ''Σκέψου το καλά πριν το πάρεις όμως '' \

τι απο όλα να σκεφτώ ? :)

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα ποιοτικα οποιο ενυδρειο και να παρεις! Εγω εχω κινεζικο 688 λιτρα εδω και δυο χρονια και κανενα προβλημα δεν μου χει παρουσιασει!

Απο θεμα εξοπλισμου μου φαινεται πως τα ιδια ειναι πανω κατω! Γιατι οχι εγω θα επαιρνα το δευτερο! Βαση εχεις;

Τωρα για τα ψαρια, δεν νομιζω πως θα εχεις προβλημα αλλα τα κορυ καλο θα ηταν να ειναι σε μεγαλυτερο κοπαδι. Αυτο που με ανησυχει ειναι η υπαρξη κιχλιδων στον βυθο μαζι με ολα τα αλλα, που σε περιοδο ζευγαρωματος γινονται αρκετα επιθετικες! Ισως χωρις τα ανσιστρακια να ηταν καλυτερα και να αυξανες το κοπαδι των κορυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα ποιοτικα οποιο ενυδρειο και να παρεις! Εγω εχω κινεζικο 688 λιτρα εδω και δυο χρονια και κανενα προβλημα δεν μου χει παρουσιασει!

Απο θεμα εξοπλισμου μου φαινεται πως τα ιδια ειναι πανω κατω! Γιατι οχι εγω θα επαιρνα το δευτερο! Βαση εχεις;

Τωρα για τα ψαρια, δεν νομιζω πως θα εχεις προβλημα αλλα τα κορυ καλο θα ηταν να ειναι σε μεγαλυτερο κοπαδι. Αυτο που με ανησυχει ειναι η υπαρξη κιχλιδων στον βυθο μαζι με ολα τα αλλα, που σε περιοδο ζευγαρωματος γινονται αρκετα επιθετικες! Ισως χωρις τα ανσιστρακια να ηταν καλυτερα και να αυξανες το κοπαδι των κορυ!

Η αλήθεια είναι πως έχω και juwel Korall 54 που το έχω 1,5 χρόνο και έχω πάρει 2 φορές νέα λάμπα γιατί κάηκε ( η λάμπα του είναι σχεδόν μέσα στο νερό και ειδικά το καλοκαίρι απο την εξάτμιση είναι συνέχεια βρεγμένη ....οπότε η ποιότητα είναι σχετική !!

Αναλυτικά απο θέμα εξοπλισμού το θέμα μου είναι :

στο Haquoss

Το φίλτρο του είναι σχετικά περίεργο στο εσωτερικό του και δεν γνωρίζω καθόλου τον χώρο που έχει ... επίσης έχει κάτι βιομπάλες σαν βιολογικό υλικό το οποίο δεν ξέρω τι ποιότητας είναι και εάν αξίζουν ....βέβαια σίγουρα θα προσθέσω siporax στο φίλτρο ...

επίσης με τα led δεν ξέρω τι παίζει ... εαν χαλάσει μία λάμπα στο juwel παω παίρνω μία άλλη juwel που σίγουρα θα βρώ

εάν χαλάσει κάποιο led αμφιβάλλω αν θα βρω κάποιο ίδιο και πιστευω ότι μετα θα αναγκαστώ να κάνω πατέντα στο καπάκι ή να παρω άλλο φωτιστικό ....

Επίσης το Haquoss σαν κατασκευή δεν το έχω δεί και ούτε μπορώ να το δώ και αυτό είναι για μένα το μόνο του μειονέκτημα γιατι κατα τα άλλα μια χαρά μου φαίνεται ! επισης με φοβίζει το αποτέλεσμα του φωτισμού των led .... δυστυχώς είμαι Κρήτη και το ενυδρείο θα το παραγγείλω απο Αθήνα....

Το ενυδρείο θα μπεί πάνω σε μπουφέ -έπιπλο

Η αλήθεια είναι ότι το ενυδρείο το ξεκίνησα με την λογική ότι θα βάλλω ancistrus ζευγάρι και με την ελπίδα ότι με τις σωστές συνθήκες θα πάρω γέννες ...οπότε εαν είναι να αφαιρεσω κάτι προτιμώ να είναι οι κιχλίδες ...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να σκεφτεία καλά πριν την αγορά του ενυδρείου,μην ψωνίσεις "εν θερμώ" :D

Το επιπλο που θα στηθεί το ενυδρειο να είναι στοιβαρό,γιατί και στα μικρά ενυδρεία το βάρος δεν είναι και λίγο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πάντως ότι οι φίλοι μας οι Ιταλοί σε μερικά site τους λένε καποια καλά λόγια για τον φωτισμό του Haquoss!!! και γενικα για το ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να σκεφτεία καλά πριν την αγορά του ενυδρείου,μην ψωνίσεις "εν θερμώ" :D

Το επιπλο που θα στηθεί το ενυδρειο να είναι στοιβαρό,γιατί και στα μικρά ενυδρεία το βάρος δεν είναι και λίγο.

:)

το έπιπλο είναι πολύ στιβαρό !! κράταγε παλαιότερα το 120 λιτρό μου !! ;)

ναι η αληθεια είναι ότι το ξεψυρίζω οπότε ότι πάρω θα το πάρω μετά απο πολύ πολύ σκέψη !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δίνει εγγύηση αγόρασε το ιταλικό τοτε.

Επίσης,αν σε ενδιαφέρει αναπαραγωγή απο ανσιστρους,μην βάλεις απίστο ή ραμ,γιατί θα σου φάνε τα μωρά.

Την αναπαραγωγή θα την πετύχεις ευκολα,είτε θα πάρεις έτοιμο ζευγάρι,πουθα σου στοιχίσει παραπάνω,είτε θα πάρεις μια 5αδα πχ μικρά και πραττεις αναλόγως.Θα χρειαστείς και σπηλιά. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα corydoras θα υπάρχει θέμα στην συμβιωση τουw με τα ancistrus ??

Kαι εγώ αυτό σκέφτηκα με την εγγύηση και έστειλα μήνυμα στο μαγαζί για το άν υπάρχει εγγύηση και πόσο κάνουν και αν υπάρχουν τα ανταλλακτικά του ...

σπηλιά μπορώ να κάνω με τα ξύλα ή θέλει πήλινη ?? με καρύδα μισή ?

για τα ancistrus σκεφτόμουν να ζήταγα κάποια ενήλικα από κάποιο κατάστημα ένα θυληκό και ένα αρσενικο... υπαρχει περιπτωση να μην κάνουν ζευγαρι ? τα μικρά γνωρίζεις σε πόσο καιρό γίνεται εμφανές το φύλο τους ?

Link to comment
Share on other sites

Σπηλια μπορεις να φτιάξεις κ με σχιστολιθο,υπάρχουν θέματα ανάλογα στο φορουμ,ψαξε κ θα βρεις.Καρυδα για ανσιστρους όχι.

Το φύλο φαίνεται μετα απο λίγους μήνες καθως τα ψάρια αναπτύσονται.

Με τα κόρυ δεν θα έχεις θέμα,τουλάχιστον με όσα εχω δεί :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη φαση να κανεις αναπαραγωγη στα ανσιστρους αλλα αν βαλεις και κορυ, το ενυδρειο σου θα ειναι μονο βυθοψαρα! Ξερω γω, μου φαινεται καπως! Βεβαια και νανοκιχλιδες να βαλεις παλι βυθο θα καθονται!

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσα να βάλλω και ένα κοπάδι tetras ... πχ neon tetras για να δείξει είτε Hyphessobrycon Megalopterus, δεν έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου ...

! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα τετρα τρωνε τον γονο! Δεν ξερω ομως επειδη τα ανσιστρακια οταν τα βγαζει η μανα ειναι λιγο μεγαλα μηπως και δεν εχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση !

Οπως και να έχει το πρώτο που θα μπεί στο ενυδρείο μετά την διακόσμηση και τα φυτά θα είναι τα ancistrus .... οπότε βλέπουμε ... ίσως και να μείνει και έτσι ... Όπως και να έχει περιμένω την απάντηση του μαγαζιού για το Haquoss και αν έχει εγγυηση και μπορεί να μου στείλει και μια φώτο του φωτισμού του , τότε θα πάρω αυτο αλλιώς θα παραγγείλω το juwel !!

Link to comment
Share on other sites

Αρα περιμενουμε νεα σου! Με φωτο κτλ! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Haquoss έχει εγγύηση 2 χρόνια ... για ανταλλακτικά βέβαια είναι φαρμακείο νομίζω 2 χρόνια είναι καλα και μάλλον αυτό θα πάρω !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπον μετα απο αρκετό καιρό λέω να κάνω ένα update , τελικά ενυδρείο έφτιαξα diy μιας και ηθελα να εκμεταλευτώ τον μεγιστο χωρο που διαθέτω , έτσι το ενυδρείο έχει διαστάσεις 80x40x40 με εσωτερικό sump 40x40x12

Αν και τρώει μερικά λίτρα το σάμπ είναι αρκετά οικονομικό σαν κατασκευή ,και θα έχω σίγουρα την καλυτερη δυνατη φιλτρανση που θα μπορούσα να έχω μιάς και έχω περίπου 12 λίτρα για να μπορέσω να βάλλω βιολογικό υλικό και υλικά για την μηχανική φιλτρανση ....

στο σαμπ τοποθετήθηκε μια αντλια 1500 l/h , και ενας θερμοστάτης 50watt ο οποίος είναι σίγουρα αρκετά μικρός για το ενυδρείο έτσι θα μπεί άλλος ενας 50αρης ή 75αρης , έτσι θα έχω και την ασφάλεια του ότι δεν θα ανεβεί υπερβολικά η θερμοκρασία άν κολλήσει ο θερμοστάτης ... παρόλαυτα για μεγαλύτερη ασφάλεια θα μπεί και ενας stc-1000 controller ...

απο φωτισμό χρησιμοποίησα ενα φωτιστικο PL 11Watt Aquael το οποίο ίσως κάποια στιγμή αλλαχθεί παρόλαυτα μεχρι στιγμής φαίνεται αρκετό ....

απο ζωντανα έχουν μπεεί μερικά φυτά ( anubias nana μάλλον ,sagittaria subulata,Valisneria Americana,Java moss ,Riccia Fluitans, ceratopteris Thalictroides) καθώς και μερικά σαλιγκάρια , λαθρεπιβάτες , physa fontinalis melanoides turbeculata, planorbarius corneus )

Στο ενυδρείο επίσης έχει μπεί ενα diy background το οποίο αν και τρώει χώρο παρέχει πολλές σπηλιές στους μελλοντικούς κατοίκους ...

Φωτογραφίες θα ανεβούν σε λίγο ! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...