Jump to content

Ενυδρείο Νότια Αμερική


giannisss

Recommended Posts

New era, tetra, sera, nutrafin! Αυτες δινω εγω και τις χλαπακιαζουν! Δεν εχουν θεμα, οτι και να δωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα έχουν θεμα απλα εντάξει θα ήθελα να δώσω οτι καλύτερο γίνεται... Πηρα micro worms εχω τώρα μια καλλιέργεια και σε 2-3 μερες θα την σπάσω σε 3-4, θα παρω grindal την Δευτέρα και θα κανω το ιδιο απο κανονικές τροφές σε κουτί δίνω μεχρι στιγμής sera shrimp natural για τα corydoras, tetra tablets. Tabimin, new life spectrum cichlid formula, και seachem nutri diet cichlid flakes... Και θέλω να βρω Hikari

Link to comment
Share on other sites

Το πλέον ασφαλές χαρακτηριστικό γνωρίσμα είναι το γεννητικό τους όργανο, χοντρό και κατακόρυφο στα κοριτσάκια, λεπτό και με κλίση προς τα πίσω στα αγοράκια.

Επίσης συχνά χρησιμοποιούμενα χαρακτηριστικά διαφοροποίσης αρσενικών-θηλυκών, χωρις όμως να παρέχουν βεβαιότητα είναι οι πρώτες (μπροστινές) ακτίνες του ραχιαίου πτερυγίου του αρσενικού είναι πιο μεγάλες και μυτερές όπως επίσης και το ουριαίο πτερύγιο, η κορυφή του οποίου εκτείνεται πολύ περισσότερο στα αρσενικά από ότι στα θηλυκά- Ακόμα, η κοιλίτσα της θηλυκιάς κοκκινίζει κάπως περισσότερο, αλλά έχω την άποψη ότι αυτό συμββαίνει κυρίως όταν η θηλυκιά είναι έτοιμη για αναπαραγωγή.

Διαφορετικό φύλο πάντως δε σημαίνει απαραίτητα και δημιουργία ζευγαριού.

Τα microworms μάλλον είναι πολύ μικρά για τα ψάρια σου και δε θα τους δωσουν σημασία. Δοκίμασε πάντως.

Διάβασε γενικά και εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/34255-eaeaieeuo-aeuoidhio-aea-mikrogeophagus-altispinosa/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι μικρογεωφαγοι δεν εμφανιζουν κοκκινιλα στην κοιλια σαν τα ραμιρεζι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πλέον ασφαλές χαρακτηριστικό γνωρίσμα είναι το γεννητικό τους όργανο, χοντρό και κατακόρυφο στα κοριτσάκια, λεπτό και με κλίση προς τα πίσω στα αγοράκια.

Επίσης συχνά χρησιμοποιούμενα χαρακτηριστικά διαφοροποίσης αρσενικών-θηλυκών, χωρις όμως να παρέχουν βεβαιότητα είναι οι πρώτες (μπροστινές) ακτίνες του ραχιαίου πτερυγίου του αρσενικού είναι πιο μεγάλες και μυτερές όπως επίσης και το ουριαίο πτερύγιο, η κορυφή του οποίου εκτείνεται πολύ περισσότερο στα αρσενικά από ότι στα θηλυκά- Ακόμα, η κοιλίτσα της θηλυκιάς κοκκινίζει κάπως περισσότερο, αλλά έχω την άποψη ότι αυτό συμββαίνει κυρίως όταν η θηλυκιά είναι έτοιμη για αναπαραγωγή.

Διαφορετικό φύλο πάντως δε σημαίνει απαραίτητα και δημιουργία ζευγαριού.

Τα microworms μάλλον είναι πολύ μικρά για τα ψάρια σου και δε θα τους δωσουν σημασία. Δοκίμασε πάντως.

Διάβασε γενικά και εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/34255-eaeaieeuo-aeuoidhio-aea-mikrogeophagus-altispinosa/

τα pristella νομίζω είναι σε καλό μεγεθος για microworms ... σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα κατσω να τα ψάξω αύριο που θα ειναι ανοιχτό και το φώς !!!

το έχω διαβάσει το αρθρο !!

το ξέρω ότι δεν ειναι απαραίτητο ότι απο αρσενικο θυληκο βγαίνει ζευγάρι , απλά με 10 corydoras μωρα 10 pristella 2 ancistrus και 2 γεωφάγους είμαι ήδη τίγκα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω ομαδα απο γεωφαγους για να βγεί ζευγαρι ...

και σίγουρα θα αποχωριστώ κάποια στιγμή το ένα ή και τα δύο κοπαδάκια λογω μεγέθους γιατι αν και τώρα είναι πολυ καλά΄ ... μιας και απο φιλτρανση έίμαι καλα , μόλις πιασουν τα corydoras τελικο μέγεθος δεν θα χωράει τιποτα άλλο στο ενυδρείο .... βέβαια μέχρι τότε θα έχουν μεταφερθεί σε άλλο ενυδρείο ... ήδη είναι στα σκαριά !

Αυτοι οι μικρογεωφαγοι δεν εμφανιζουν κοκκινιλα στην κοιλια σαν τα ραμιρεζι!

το ενα έχει λίγο πορτοκαλί στην κοιλιά του .... βέβαια αυτό το κάνω μαλλον για αρσενικο ...

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Το πορτοκαλι δεν ειναι τιποτα! Οταν βγαλουν τα χρωματα τους θα δεις οτι οι κοιλιες τους χρυσαφιζουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοασχετη ερωτηση, τις καλλιεργειες σου απο που τις πηρες; Υπαρχει καποιο μαγαζι εδω που να πουλαει ζωντανα micro, grindal, bloodworms κλπ.; Οπου και αν εχω ρωτησει εχουν μονο κατεψυγμενα και συνηθως και απο τετοια μονο bloodworms και artemia...

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοασχετη ερωτηση, τις καλλιεργειες σου απο που τις πηρες; Υπαρχει καποιο μαγαζι εδω που να πουλαει ζωντανα micro, grindal, bloodworms κλπ.; Οπου και αν εχω ρωτησει εχουν μονο κατεψυγμενα και συνηθως και απο τετοια μονο bloodworms και artemia...

Καλά εκανες και ρώτησες .. απο χομπιστες παιρνεις συνηθως αλλιώς απο ebay ... micro worms & grindal βρισκεις ... τωρα για bloodworms δεν εχω ακουσει καλλιεργεια ... εαν μαθεις κατι πες μου ... κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για ατομα στην περιοχή σου που να έχουν αποικιες !! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...