Jump to content

Κιχλίδα Τέξας


antony-2

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!Θα ήθελα να μάθω τις ιδανικές συνθήκες διαβίωσης μιας κιχλίδας Τέξας καθώς και το πόσο μέγεθος φτάνουν.Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.seriouslyfish.com/species/herichthys-cyanoguttatus/

Temperature: Very tolerant of higher temperatures; it's been recorded over the range 68-91°F (20 – 33°C) in nature. Somewhere towards the lower end of this is normally recommended for aquarium maintenance.

pH: 6.0 – 7.5

Hardness: 5 – 12°H

Size: An adult male can measure 12″ (30cm).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!Πήρα 3 μωρά προχθές.Ελπίζω να έχω ένα ζευγάρι γιατί λόγο του μεγέθους στο τέλος θα κρατήσω τα δύο.Είναι πολύ όμορφο ψάρι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Ασχολούμε με τα ενυδρεία γύρω στα 20 χρόνια.Αυτό που είδα για πρώτη φορά και θα ήθελα να μου πεί κάποιος κάτι γιατί εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο είναι το θέμα του ταίσματος τους.Οταν τα πήρα πρίν μία εβδομάδα απο το petshop μου είπαν να μήν πάρω πρός ώρας τροφή για κιχλίδες και να τους ρίχνω νιφάδες.Το έκανα και είδα οτι δέν την ακούμπησαν.Πήγα μετά απο δύο μέρες και πήρα τροφή για κιχλίδες και τους ρίχνω και δέν πάνε να φάνε....Μέσα στο ενυδρείο έχω δύο golden apple με αποτέλεσμα στην τροφή που έχει πέσει στον πάτο του ενυδρείου να την τρώνε αυτά.Επίσης ρίχνω χάπια για καβούρια και γαρίδες και ούτε εκεί πάνε.Πρώτη φορά βλέπω ψάρια να μην τρέχουν στο φαί!!!!Είναι λογικό??

Link to comment
Share on other sites

Αναταραξη στην επιφανεια υπαρχει?Εννοω,οξυγωνονεται επαρκως το νερο?

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες τα ψαρια λογο στρεσαρισματος αργουν να φανε... δωσε τους λιγο χρονο.

θα ηθελες να μας πεις τι ενυδρειο εχεις??

αν εχεις κατι αλλο μεσα...??

τι μετρησεις εχεις...??

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω σε 120 lt.Oξυγωνονεται κανονικά και έχω θερμοκρασία 27 βαθμούς.Μέσα έχω απο ψάρια μόνο τα 3 μωρά.Επίσης έχω δύο golden apple,ένα καβούρι και 8 γαρίδες.Εχω για υπόστρωμα ψιλό μαύρο χαλίκι που διάβασα οτι είναι ιδανικό για τις Τέξας και ρίζες mopani.Tωρα ph δέν μπορώ να μετρήσω αλλά λογικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Είναι η πρώτη φορά που βάζω τέτοιο ψάρι και να πώ την αλήθεια τα έβαλα απο σπόντα!Εγώ συνήθως το μεγάλο 360lt το φτιάχνω με αφρικάνες και σε αυτό το είχα φυτεμένο και έβαζα δύο κοπάδια.Δέν ήξερα ούτε το τελικό τους μέγεθος.Δέν είχα ιδέα!Απλά μου κάνει εντύπωση το οτί δέν πάνε στο φαί.Δέν είναι καθόλου φοβισμένα!Είναι πολύ ζωηρά και έχουν συνεχή κίνηση μέσα στο ενυδρείο!Συνήθως αυτό το στάδιο μου κράταγε το πολύ τρείς μέρες αλλά τότε τα ψάρια ήταν και κρυμένα μέσα στο ενυδρείο.Γι'αυτό αναρωτιέμαι....

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησες τι τους δινανε στο πετ; Ισως να δοκιμαζες την ιδια! Ισως και η τροφη που τους δινεις να μην τους αρεσει! Για παιξε λιγο με τροφες!

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα θα είναι λίγα και για τα 3 ψάρια σε λίγο καιρό!

Το δικό μου τέξας όταν το πήρα έφαγε με την πρώτη μέρα..

Τι τροφές του έχεις?

Δοκίμασε να πάρεις της hikari τροφές για αμερικάνες και θα φάνε.

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω οτι τα λίτρα είναι λίγα γι΄αυτό σας είπα οτι τα πήρα απο σπόντα!!!Δέν είχα σκοπό να τα πάρω.Τελικά θα κρατήσω ενα ζευγάρι μαζί με τις αφρικάνες.Αρχισαν και τρώνε απο προχθές.Δέν πάνε αμέσως αλλά μετά απο μερίκα λεπτά αρχίζουν και σκαλίζουν και δεν αφήνουν τίποτα.Ακόμα και την τροφή του κάβουρα που είναι σκληρή την βάζουν μέσα στο στόμα τους και αρχίζουν μία να την φτύνουν,μία να την τρώνε!!Μιά χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καβουρι μου φαινεται λιγο επικινδυνο!

Τι εννοεις θα τα κρατησεις με τις αφρικανες;

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω οτι τα λίτρα είναι λίγα γι΄αυτό σας είπα οτι τα πήρα απο σπόντα!!!Δέν είχα σκοπό να τα πάρω.Τελικά θα κρατήσω ενα ζευγάρι μαζί με τις αφρικάνες.Αρχισαν και τρώνε απο προχθές.Δέν πάνε αμέσως αλλά μετά απο μερίκα λεπτά αρχίζουν και σκαλίζουν και δεν αφήνουν τίποτα.Ακόμα και την τροφή του κάβουρα που είναι σκληρή την βάζουν μέσα στο στόμα τους και αρχίζουν μία να την φτύνουν,μία να την τρώνε!!Μιά χαρά!!!

μας μπερδευεις λιγο. μας ειπες οτι πηρες 3 texas και τα εχεις σε 120 λιτρα...

τωρα γραφεις οτι θα κρατησεις ενα ζευγαρι μαζι με τις αφρικανες....

αν εννοεις στο ιδιο ενυδρειο, ξεκινα να φτιαχνεις κασονακια....

με τα τεχας δεν θα μπορεσει να ζεισει αλλο ψαρι ειρηνικο και πολυ μικροτερο με την καμια....

αν μπορεις βαλε μας φωτο το ενυδρειο και πες μας ποσα και τι ψαρια εχεις μεσα....

το οτι αρχισαν να τρωνε ειναι το μονο καλο μεχρι στιγμης..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά.Στα 120 λίτρα έβαζα πάντα δύο κοπαδάκια.Τώρα τα έδωσα σε έναν φίλο που φύτεψε το δικό του και ήθελε ήρεμα ψαράκια και είπα να βάλω κάτι άλλο.Πήγα στο μαγαζί που ψωνίζω σχεδόν πάντα και είδα τρία μωρά τέξας.Εγώ το ψάρι δέν το ήξερα και απο λάθος το πήρα.Εγώ νόμιζα οτι δέν μεγάλωνε πολύ και δέν ρώτησα απο βλακία τίποτα.Ο μαγαζάτορας με ξέρει και είχαμε πιάσει την πάρλα για άλλα θέματα οπότε τα πήρα και ήρθα σπίτι.....Βάζω το όνομα στο google και μένω παγωτό!!!!!Απλά τώρα που ξέρω μόλις μεγαλώσουν λίγο μου είπαν οτι μπορώ να τα βάλω στο ίδιο ενυδρείο με αφρικάνες και θα κάνω την μεταφορά.Αλλά θα κρατήσω,άν είμαι τυχερός,ένα ζευγάρι μήπως και βγάλω καμία γέννα.Ο κάβουρας που με ρωτάει ο φίλος δέν τα πειράζει καθόλου.Οτι ψάρια είχα μέσα ποτέ δεν τους έκανε επίθεση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά.Στα 120 λίτρα έβαζα πάντα δύο κοπαδάκια.Τώρα τα έδωσα σε έναν φίλο που φύτεψε το δικό του και ήθελε ήρεμα ψαράκια και είπα να βάλω κάτι άλλο.Πήγα στο μαγαζί που ψωνίζω σχεδόν πάντα και είδα τρία μωρά τέξας.Εγώ το ψάρι δέν το ήξερα και απο λάθος το πήρα.Εγώ νόμιζα οτι δέν μεγάλωνε πολύ και δέν ρώτησα απο βλακία τίποτα.Ο μαγαζάτορας με ξέρει και είχαμε πιάσει την πάρλα για άλλα θέματα οπότε τα πήρα και ήρθα σπίτι.....Βάζω το όνομα στο google και μένω παγωτό!!!!!Απλά τώρα που ξέρω μόλις μεγαλώσουν λίγο μου είπαν οτι μπορώ να τα βάλω στο ίδιο ενυδρείο με αφρικάνες και θα κάνω την μεταφορά.Αλλά θα κρατήσω,άν είμαι τυχερός,ένα ζευγάρι μήπως και βγάλω καμία γέννα.Ο κάβουρας που με ρωτάει ο φίλος δέν τα πειράζει καθόλου.Οτι ψάρια είχα μέσα ποτέ δεν τους έκανε επίθεση.

για τον καβουρα να μην εισαι ποτε υσηχος, αλλα οκ, εσυ οτι νομιζεις...

για το να βαλεις ομως το texas οταν μεγαλωσει μαζι με αφρικανες, μην το κανεις... εκτος αν θελεις να μεινει μονο το τεχας στο ενυδρειο..... θα τα ριμαξει ολα...

μιλαμε για να ψαρι που γινετε 3-4 φορες μεγαλητερο απο της αφρικανες και το εχει στην φυση του να ειναι αγριο και να μαλωνει....

η επιλογη ειναι δικη σου...

Link to comment
Share on other sites

Τα Τέξας μεγαλώνουν όπως τα Οscar??Δέν παίζει δηλαδή ρόλο το μέγεθος του ενυδρείου??Το πρώτο μου ενυδρείο πρίν χρόνια ήταν ένα 50λιτρο.Οταν το πήρα είδα στο pet shop και ένα αλμπίνο Oscar.O μαγαζάτορας δέν μου είπε οτι το ψάρι μεγάλε δέν μένει μικρό οπότε εγώ το πήρα.Δέν ήξερα τίποτα τότε.Εφτασε σε σημείο να μην στρίβει και ήταν η αιτία να πάρω τότε το REKORD 800 που είναι 110 λίτρα μόνο και μόνο για να βάλω το ψάρι.Μετά απο καιρό το πήγα σε μαγαζί για να το βάλει στην βιτρίνα του..Πολύ όμορφος αλλά λίγα λίτρα.Τα τέξας μεγαλώνουν ανεξέλεγκτα??Εγώ έλεγα οτί έχω μία επιλογή να τα αφήσω τα δύο μόνο στα 120 λίτρα χωρίς άλλο ψάρι μέσα ή να τα βάλω μαζί με τις αφρικάνες.Κάπου διάβασα οτι μεγαλώνουν τα αρσενικά μέχρι 30 πόντους αλλά παίζει ρόλο και το ενυδρείο.

Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία αλλα μου λέει συνέχεια να περιμένω και δείχνει οτι την "ανεβάζει" αλλα μάταια.... :growl:

Link to comment
Share on other sites

δεν μεγαλωνει ανεξελεκτα οχι, αλλα ειναι γινετε πολυ μεγαλητερο απο τις αφρικανικες, ειναι σκληρο ψαρι σαν χαρακτηρας, και τσαμπουκας...

ειδικα αν ειναι σε μικρο ενυδρειο και ψαχνει τον χωρο του θα τα ριμαξει τα ηρεμα αφρικανικα...

Link to comment
Share on other sites

Στα 360 λίτρα δηλαδή παίζει να έχω θέμα με τις αφρικάνες?Πάντως όπως τα βλέπω μάλλον θα τα αφήσω μόνα τους με τον κάβουρα και τις γαρίδες και τα golden apple.Mέχρι στιγμής υπάρχει ηρεμία!

Link to comment
Share on other sites

Γαριδες με καβουρια,σαλιγκαρια και κιχλιδες και υπαρχει ηρεμια?

Τι δινεις βαλεριανα?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια!

Για αρχη, καμια αφρικανα δεν ειναι ηρεμη! Ειναι τα περισσοτερα πολυ τσαμπουκαλεμενα ψαρια!

Τα τεξας γινονται μεγαλα και ουδεμια σχεση εχει το ενυδρειο! Αν το ψαρι μεινει μικρο λογω ενυδρειου, τοτε καποια στιγμη θα βγαλει προβληματα νανισμου και τελικα θανατο!

Τα αφρικανικα ψαρια θελουν σκληρο ph ενω τα τεξας θελουν μαλακο προς ουδετερο!

Τελος αλλη διακοσμηση ενυδρειου θελουν οι αφρικανες και αλλη οι τεξας!

Με λιγα λογια καθολου καλη επιλογη η συγκατοικηση τους!

Για το καβουρι, θα σου πω οταν καποια στιγμη αποφασισει να επιτεθει, μετα δεν θα σταματαει! Ειναι στη φυση του!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις γαρίδες τις έχω γύρω στα 3 χρόνια μέσα στο ενυδρείο.Μία φορά έχουν κάνει επίθεση σε ψάρια και αυτό ήταν αμέσως μέτα την είσοδο καινούργιων ψαριών μέσα στο ενυδρείο.Δέν είχε γίνει σωστά η προσαρμογή ή είχαν κάποιο πρόβλημα.Ηταν lemon tetra και ούτε που τα είδα!!!!Ο κάβουρας τώρα ήταν ο μεγαλύτερος σε τρείς που είχα.Αυτός τους έκανε επίθεση και μέσα σε δύο μέρες τους έφαγε.Απο τότε που είναι μόνος του,γύρω στον ένα χρόνο τώρα,δέν έχει πειράξει ούτε λέπι.Το ενυδρείο αυτό δουλεύει έτσι,δηλαδή με αυτά τα είδη ψαριών απο το 2005.Αυτές είναι οι μόνες φορές που έχει γίνει κάτι.

Τις αφρικάνες τις έχω με άμμο και πολλές πέτρες.Το ξέρω οτι τα τέξας θέλουν αλλη διακόσμηση (χαλίκι ψιλό και ρίζες) και είναι και αυτός ένας λόγος να της αφήσω μόνες τους στα 120 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να δεις που μολις μεγαλωσουν αυτα τα Τεξας..θα μεινουν στο ενυδρειο μονα τους...ουτε γαριδες,ουτε καβουρια θα επιζησουν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε στα 120 λιτρα ειναι καλα! Προς το παρον που ειναι μικρα ισως να μην εχεις προβλημα αλλα σιγουρα στο μελλον θα πρεπει να αναθεωρησεις!

Αφου ο καβουρας ηταν τοσο επιθετικος, δεν ανησυχεις; Ή νομιζεις πως το ξεπερασε; Αν με το καλο αποκτησεις γεννα, θα ειναι η πρωτη που θα φυγει απο τις δαγκανες του!

Οι γαριδες επιτεθηκαν σε ψαρια; Τι γαριδες ηταν;

Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες είναι amano.Εκείνα τα ψάρια δέν ήταν καλά.Δέν ξέρω τι έφταιγε άλλα με το που έπεσαν στο νερό μέτα απο λίγο μου φωνάζει ο μικρός μου,που περίμενε πώς και πώς να δεί τα καινούρια μας ψάρια,και μού λέει οτί οι γαρίδες τα τρώνε.Πήγα και είδα να γίνεται γλέντι....είχαν πέσει όλες πάνω του και τα τρώγανε.Λογικά αυτά πρέπει να μην άντεξαν κατά την μεταφορά οπότε ψυχοραγούσαν και τί καλύτερο για τις γαρίδες????Ποτέ δεν έχουν ξαναπάει να πειράξουν άλλο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες amano αποκλείεται να σκότωσαν ψάρι. Πιθανώς όπως και εσύ αναφέρεις σε προηγούμενο ποστ, δεν έγινε σωστή προσαρμογή στα καινούργια ψάρια, οπότε και στη συνέχεια προέκυψε αυτό που περιγράφεις.

Πάντως, αν και είναι καθαρά δικό σου θέμα, θα σου έλεγα το καβούρι να βγει άμεσα από μέσα, και από κει και πέρα να επιλέξεις με βάση τις απαιτήσεις των ψαριων ποια ψάρια θα φιλοξενήσεις, έτσι ώστε να ευχαριστηθείς και εσυ το ενυδρείο σου χωρίς απώλειες και αρρώστιες. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Ασχολούμε με τα ενυδρεία γύρω στα 20 χρόνια.Αυτό που είδα για πρώτη φορά και θα ήθελα να μου πεί κάποιος κάτι γιατί εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο είναι το θέμα του ταίσματος τους.Οταν τα πήρα πρίν μία εβδομάδα απο το petshop μου είπαν να μήν πάρω πρός ώρας τροφή για κιχλίδες και να τους ρίχνω νιφάδες.Το έκανα και είδα οτι δέν την ακούμπησαν.Πήγα μετά απο δύο μέρες και πήρα τροφή για κιχλίδες και τους ρίχνω και δέν πάνε να φάνε....Μέσα στο ενυδρείο έχω δύο golden apple με αποτέλεσμα στην τροφή που έχει πέσει στον πάτο του ενυδρείου να την τρώνε αυτά.Επίσης ρίχνω χάπια για καβούρια και γαρίδες και ούτε εκεί πάνε.Πρώτη φορά βλέπω ψάρια να μην τρέχουν στο φαί!!!!Είναι λογικό??

Εγώ πάντως από κάποιον που ασχολείται 20 χρόνια με ενυδρεία... περίμενα να έχει δώσει μεγαλύτερη προσοχή... και να γνωρίζει περισσότερα τουλάχιστον σε θέματα όπως οι συνθήκες νερού που απαιτούνται και η δυνατότητα συμβίωσης.

Πως μπορούν να ζήσουν Αφρικάνες... μαζί με Τέξας (έστω κι αν ΔΕΝ σκοτωθούν). Στο νερό του ενυδρείου... κάνεις μετρήσεις;

Μερικές επιπλέον πληροφορίες... για το είδος στο παρακάτω link.-

http://diszhal.info/english/cichlids/en_Cichlasoma_cyanoguttatum.php

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...