Jump to content

Η Αρχη Ενος Βιοτοπικού


almuros

Recommended Posts

Καλησπερα ,ανοιγω το θεμα εδω ωστε να παρω καποια βοηθεια και καποιες γνωσεις  καθως πιστευω οι πιο εμπειροι θα εχουν αξιολογα πραγματα να μ πουν .

Αρχικα εχω και τρεχει το ενυδρειο που βρισκεται στην υπογραφη μου(πιο κατω δλδ) λογω μειωσης της φυτομαζας και του χρονου ασχολιας με τα φυτα μου εχει ερθει στο μυαλο να το γυρισω σε καποιας μορφης πιο βιοτοπικο αμαζονιου με ριζες καποιες κρυπτοκορινες και λιγη μπακοπα σε καποια σημεια ...ααα και θα μπει λευκη χαλαζιακη αμμος .....

Ηθελα να ρωτησω λοιπον αν εχει κανεις καποιες προτασεις στησιματος γιατι στο απο βιντεο στο youtube δεν εχω παρει και πολλες ιδεες .... επιπλεον θα ηθελα μια γνωμη για το ποιοι θα πρεπει να ειναι οι βασικοι κατοικοι του ενυδρειου ...προσανατολιζομαι προς καποιες μικρες κιχλιδες πχ. ραμιρεζι ....το μονο θεμα μου ειναι οτι το νερο δεν θα μπορει να μπορει να πεσει κατω 6,8 απο αποψη ph και οι σκληροτητες θα ειναι κι αυτες οχι αρκετα χαμηλα . Οποτε αναζητω σαν κατοικους κατι που να μπορει να ανταπεξελθει σωστα ...τι προτεινεται ?

Απο αυριο θα μπουν και πρωτες φωτο με το πως θα ξεκινησει να αλλαξει απο το παλιο στο νεο aquascape!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Ριζες και πετρες ειναι το βασικο σου θεμα! Ριζες πεσμενες στον βυθο και μερικες να επιπλεουν αν υπαρχει η δυνατοτητα! Απο φυτα προσανατολισου πιο πολυ σε εχινοδορους! Η κρυπτοκορινα ειναι Ασια!

Εδω ειναι ετσι οπως ρο χω εγω μιας και το αλλαξα προσφατα!

Μαυρο φοντο στην πλατη να προτιμησεις!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω πολλες κρυπτοκορινες οποτε αναγκαστικα θα τις βαλω.... στο φοντο σε βρισκω σωστο....απο πετρες θα προσπαθησω να φτιαξω καμια σπηλια κατω απο την συσταδα με τις ριζες ...δεν ξερω ακομη...

Δυο ανσιστρους π εχω απο το τωρινο να τους προσθεσω ? Σκεφτομαι αν θα δημιουργουσαν προβλημα σε πιθανα αυγα των κιχλιδων ποολυ αργοτερα....(απο κιχλιδες αμαζονιου τι ιδεες υπαρχουν ,απιστογραμα; οχι ε; )

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω την πρωτη φωτο με το νεο στησιμο ωστε να παρω και καμια γνωμη για το τι ψαρια προτεινετε.

Μιας και σημερα στηθηκε εχει ακομη πολλη θολουρα και δεν εχουν μπει ολα τα φυτα και μερικα ξυλα ...post-39398-0-33122300-1416352240_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαινεται! Τι φωτισμος ειναι αυτος;

Για ξαναπες διαστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ! Απο φωτισμο εχω δυο 25 watt grolux απλα ειναι θολο ακομη πολυ λογω του οτι μολις τελειωσα το στησιμο ...απο αυριο θα δειξει!

....ειναι το 180 λιτρο jewel vision ...

Προσανατολιζομαι σε ramirezi η apistogramma με ενα κοπαδακι κορυντορακια ...???

Link to comment
Share on other sites

Το πεχα μην σε αγχώνει τόσο,στο 6.8 εισαι μια χαρά.Πολύ πιο σημαντικά είναι τα χαμηλά νιτρικά.Καλά είναι απιστο και κόρυ στοβυθό,αλλά το υπόλοιπο ενυδρείο θα δείχνει άδειο.Θα μπορούσες να βάλεις κάποιο ψάρι ακόμη.Σκέφτεσαι να το πας αυστηρά κατα περιοχή;

:)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο στησιμο!!!! οταν καθαρισει το νερο τηα δειξει πολυ ομορφο....

τα ψαρακια που λες ειναι πολυ ομορφα και θα ελεγα να ξεκινησεις με αυτα.

μπορεις να βαλεις 5-6 ramirezi η apistogramma με ενα αρσενικο και πολλες θυληκες. θα φτιαξουν περιοχες και θα ειναι γεματο ολο το ενυδρειο

θα προσθεσεις και ενα μεγαλο κοπαδι κορυ και θα εχεις ενα πολυ ομορφο βιοτοπικο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Aπο νανοκιχλιδες θα ελεγα ενα ζευγαρι. Οχι παραπανω! Ενα κοπαδακι κορυ και ενα κοπαδακι τετρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε απίστο, που είναι τα αγαπημένα μου, θα σου έλεγα ένα ζευγάρι μόνο. Ένα κοπαδάκι cardinal θα βοηθήσει να έχεις κίνηση και χρώμα και στα πιο ψηλά επίπεδα. Τα cory είναι και αυτά μια καλή προσθήκη αλλά θα πρέπει να φροντίσεις να έχεις πολλές κρυψώνες. Αν τα απίστο γεννήσουν πίστεψέ με τα cory θα τα βρούν σκούρα

Link to comment
Share on other sites

Εχαριστω για τις ιδεες παιδια ...σε λιγο θα ανεβασω και νεες φωτο ..επειδη ομως απο χτες εχω στην βοηθητικη δεξαμενη τους δυο ancistrous εναν l 205 και εναν sp να τους βαλω μεσα τι να κανω ? η να τα δωσω τα ψαρακια ? θα δημιουργησουν προβλημα στα ramirezi μετεπειτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω μωρε! Μαλλον το αντιστροφο θα γινει αν πλησιαζουν στα αυγα, αν και εφοοσον στο μελλον γεννησουν οι κιχλιδες!

Link to comment
Share on other sites

Αν και το αδικουν δυο πρωτες φωτο ..με τα πρωτα τολμηρα κορυς μεσα!!!

post-39398-0-35491800-1416403110_thumb.jpg

post-39398-0-39296700-1416403112_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα τα ξύλα που έχεις μέσα από τι δέντρο είναι ρωτάω γιατί είναι όμορφα και ψάχνω και εγώ να βρω τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι πολύ ωραίο το στήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μπράβο σου!!! Με το καλό να βάλεις και τα ψάρια που θες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τα καλα σας λογια .

Τα ξυλα ειναι απο πλατανια πεσμενα ξεραμενα αρκετο καιρο ...απο εμπειρια σε τετοια θεματα δεν αντεχουν παρα πολυ καθως σε εναμιση με δυο χρονια λιωνουν

Εκτος απο τα μακροστενα τα υπολοιπα π ειναι στην βαση για να δημιουργησουν και κλιση στο ενυδρειο ειναι red moore.

Επισης εχω βαλει και πλατανοφυλλα σε μερικα σημεια ως υποστρωμα ..να δουμε πως θα λειτουργησει αυτο ....

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις την γνωμη μου πρεπει να βαλεις μερικα pistia stratiotes!!!

το ενυδρειο σου ειναι πανεμορφο και θα γινει τρομερο αμα κρεμασουν οι ριζες απο τις pistia stratiotes αναμεσα στα ξυλα....

Link to comment
Share on other sites

το ειχα ηδη στο μυαλο μου φιλε μου το συγκεκριμενο και απο την επομενη εβδομαδα θα το ψαξω ... :thumbsu: ..

Οσον αφορα το μαλακωμα του νερου τι χρησιμοποιειτε οι περισσοτεροι ? το aquatan blackwater κανει δουλεια στο μαλακωμα(μ φαινεται μουφα) η να δουλεψω μονο με τυρφη ?

Στα ραμιρεζι να ξεκινισω με ενα ζευγαρι ? Ειχα και πιο παλια και μ φαινεται δυσκολο να πετυχεις ζευγαρι αγοραζοντας μονο δυο ψαρια(καθως στα καταστηματα ειναι στρεσαρισμενα και δεν βγαζουν τα χρωματα τους) ...αν βαλω κοπαδι μολις γινει το ζευγαρι τα υπολοιπα πρεπει να φυγουν ?

Βασικο ερωτημα μου ειναι απο τα δυο ειδη ειναι πιο ευκολο σε αναπαραγωγη και ποιοτητα νερου ? Υπαρχει καποια αλλη νανοκιχλυδα που να μπορω να βαλω ...οχι μαζι με της παραπανω ως ζευγαρακι παλι?

Link to comment
Share on other sites

κατι επιπλεον για οποιον συντονιστη το δει ..επειδη δεν το βρισκω υπαρχει αρχειο στο φορουμ για νανοκιχλιδες αμαζονιου;;; ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το blackwater δεν πρόκειται να σου μαλακώσει το νερό,τουλάχιστον αισθητα και σταθερα.Ειτε ΑΟ είτε τύρφη σε βαρέλι πριν την αλλαγή,αυτοι είναι αξιοπιστοι τρόποι,ωστε να μην έχεις σκαμπανεβάσματα στις τιμές σου.Φυσικά πρέπει να μετράς στην αρχή,ώσπου να βρείς την ρουτίνα σου και πάρει το ενυδρειο τον δρόμο του.

Ενα ζευγάρι απιστο ή και ραμ δεν είναι τόσο δύσκολο να το ξεχωρίσεις,εκτος και αν είναι πολύ μικρά τα ψάρια,πράγμα που όντως συμβαίνει συχνά στις εισαγωγές.

Καλύτερα αν πάρεις ομαδα,να αφήσεις μονο το ζευγάρι.

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

κατι επιπλεον για οποιον συντονιστη το δει ..επειδη δεν το βρισκω υπαρχει αρχειο στο φορουμ για νανοκιχλιδες αμαζονιου;;; ευχαριστω!!!

Αν μπεις στις κιχλιδεα Αμερικης και ψαξεις λιγο θα βρεςι μερικες που εχουμε φτιαξει!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ευχαριστω παιδια ...θα το ψαξω λιγο ακομη μεχρι να σταθεροποιηθουν και οι συνθηκες και βλεπουμε ...θα ανεβασω νεες φωτω με παρουσιαση του ενυδρειου ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε φανταζιο ευχαριστω πολυ για το λινκ και τις πληροφοριες

Λοιπον μιας και το ενυδρειο θελει το χρονο του για να στεθεοποιηθει λιγακι και να μπουν και μερικα νεα φυτα εχω καταληξει στα εξης ...εκτος απο την ομαδα κορυντορακια που εχω και θα συμπληρωθει ...

Το κονσεπτ ειναι ενα ενυδρειο με μικρο αριθμο ψαριων και δυο μονο ειδη ωστε να προσφερει καποιες αναπαραγωγες ...αν αυτο ειναι δυνατον ...θελω λοιπον να μπει μια ομαδα απο 4-6 ψαρακια ωστε να σχηματιστει καποιο ζευγαρι(δεν ξερω αν τα υπολοιπα μπορουν να μεινουν μολις σχηματιστει το ζευγαρι).

Κατεληξα στα εξης ψαρακια με

1.ραμιρεζι

2.κριμπενσις

3.απιστογραμμα

4.papiliochromis altispinosa

Μιας και δεν εχω αντιστροφη οσμωση και το ph αγγιζει το 7 λεω να κατευθυνθω προς το 4 αφου απ οτι εχω διαβασει ζουν ικανοποιητικα σε τετοιο νερο ...

Κρυφος ποθος παραμενουν τα απιστο η τα ραμιρεζι αλλα δεν θελω να ταλαιπωρησω τα ψαρακια...

τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...