Jump to content

Η Αρχη Ενος Βιοτοπικού


almuros

Recommended Posts

Αλλες δυο φωτο ..με κινητο και αυτες ...μολις μπουν και τα υπολοιπα φυτα θα βγει με κανονικη καμερα...για να εχετε και μια αποψη για το περιβαλλον π θα μπουν τα ψαρακια

post-39398-0-59567100-1416682024_thumb.jpg

post-39398-0-32160300-1416682042_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω κρατήσει ζευγάρι απίστο κακάτου (ο αρσενικός είναι στη φωτό στην αρχή του άρθρου που σου έστειλα), πάνω απο τέσσερα χρόνια με γέννες αρκετές σε αυτό το διάστημα, χωρίς ΑΟ. Τα ψαράκια που είναι εκτροφής και όχι άγρια πιασμένα, είναι εντάξει και χωρίς ΑΟ. Όχι ότι αν τη χρησιμοποιήσει κάποιος δε θα τα βοηθήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε τι ph τα ειχες ? απ οτι βλεπω ειχες πετυχει και αναπαραγωγες :bow: !!! απο ευκολια αναπαραγωγων εκτος απο τα κριμπενσις πιο ειναι πιο ευκολο(αν και η λεξη ευκολο ειναι σχετικη ) ?

Link to comment
Share on other sites

πιο ευκολα για αναπαραγωγες νομιζω οτι ειναι τα παρακατω....

https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=lifalili+jewel+cichlid

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πιο ευκολα για αναπαραγωγες νομιζω οτι ειναι τα παρακατω....

https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=lifalili+jewel+cichlid

ωπ καλη προταση (αν και τα απιστο μ φαινονται πιο ομορφα),δυσκολευει και αλλο η επιλογη ...διαβασα στο προφιλ τους οτι φτανουν μεχτι δεκα ενατοστα ειναι οκ για το 180αρι ενα κοπαδακι η να μπει ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Τα λιφαλιλι ειναι αφρικάνικα ψαρια και μπαινουν σε ζευγαρια.Τα φυτά θα βρεθούν στον αέρα πιθανότατα.

Μην φοβάσαι τα απιστο τοσο ειδικα με το πεχα,στο 7 καλά είσαι.Οπως και με τα ραμ προσοχή στα νιτρικά.Σκέψου κ αποφάσισε. :)

Link to comment
Share on other sites

σε τι ph τα ειχες ? απ οτι βλεπω ειχες πετυχει και αναπαραγωγες :bow: !!! απο ευκολια αναπαραγωγων εκτος απο τα κριμπενσις πιο ειναι πιο ευκολο(αν και η λεξη ευκολο ειναι σχετικη ) ?

Σε ph 7 τα είχα. Δεν θα έχεις πρόβλημα μην αγχώνεσαι. Τα κριμπένσις είναι αφρικής.

Link to comment
Share on other sites

Τα λιφαλιλι ειναι αφρικάνικα ψαρια και μπαινουν σε ζευγαρια.Τα φυτά θα βρεθούν στον αέρα πιθανότατα.

Μην φοβάσαι τα απιστο τοσο ειδικα με το πεχα,στο 7 καλά είσαι.Οπως και με τα ραμ προσοχή στα νιτρικά.Σκέψου κ αποφάσισε. :)

οκ οποτε στρεφομαι αναμεσα σε ραμ απιστο η παπιλιοχρομις ...τα τελευταια τα ειχε κανεις ? ζουνε σε υψηλοτερο ph δηλαδη πιο ανετα στο 7 ...

Στα ραμ και στα απιστο να ξεκινησω με κοπαδακι των ποσων ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

Σε ph 7 τα είχα. Δεν θα έχεις πρόβλημα μην αγχώνεσα

οκ ωραια λεω να παω προς τα εκει μιας και ραμιρεζι ειχα και παλιοτερα αλλα χωρις επιτυχη αναπαραγωγη λογω κοινωνικου ενειδρειου ισως...

επιπλεον εκτος απο τα κορυς υπαρχει ενας ανσιτρους L 205 αλλα ειναι πολυ ειρινικος και λυπαμαι να τον δωσω... λεω να τον αφησω

Link to comment
Share on other sites

Τα mikrogeophagus altispisnosus ειναι παρα πολυ ομορφα ψαρακια που δυστυχως ζουν στην σκια των ξαδερφων τους mikrogeophagus ramirezi! Eγω τα εχω εδω και δυο χρονια σε ph 7,2 και μου εχουν χαρισει πολλες συγκινησεις! Τα εχω σε κοπαδι των 6 με ενα διαπιστευμενο ζευγαρι και αρκετες γεννες! Εγω θα τα επαιρνα ασυζητητη! Yπαρχουν κι αλλες επιλογες αν ψαχτεις! Nannacara anomala, mesonauta festivus, cleithracara maronii κτλ!

Το ενυδρειο σου ειναι ομορφο και μια χαρα χωρος για τα ψαρια. Θα προτεινα ενα μαυρο φοντο για πλατη!

Το μονο που με χαλαει να σου πω την αληθεια, ειναι οτι θα εχεις μονο ψαρια βυθου! Δηλαδη απο τον βυθο και πανω θα ειναι αδειο!

Link to comment
Share on other sites

Τα mikrogeophagus altispisnosus ειναι παρα πολυ ομορφα ψαρακια που δυστυχως ζουν στην σκια των ξαδερφων τους mikrogeophagus ramirezi! Eγω τα εχω εδω και δυο χρονια σε ph 7,2 και μου εχουν χαρισει πολλες συγκινησεις! Τα εχω σε κοπαδι των 6 με ενα διαπιστευμενο ζευγαρι και αρκετες γεννες! Εγω θα τα επαιρνα ασυζητητη! Yπαρχουν κι αλλες επιλογες αν ψαχτεις! Nannacara anomala, mesonauta festivus, cleithracara maronii κτλ!

Το ενυδρειο σου ειναι ομορφο και μια χαρα χωρος για τα ψαρια. Θα προτεινα ενα μαυρο φοντο για πλατη!

Το μονο που με χαλαει να σου πω την αληθεια, ειναι οτι θα εχεις μονο ψαρια βυθου! Δηλαδη απο τον βυθο και πανω θα ειναι αδειο!

για το φοντο απο την επομενη εβδομαδα το εχω βαλει και εγω στο προγραμμα , :xmas_smile: ,εισαι σωστος!

Μ αρεσει να ειναι λιγο αδειο το ενυδρειο και να μην εχω μεγαλο αριθμο ψαριων αν και οντως πανω θα ειναι λιγο αδειο ... εχω πηξει τοσα χρονια με τετρα και δεν θελω παλι !!!

Και για το αρχικο που ειπες , νομιζω ειναι και το εναυσμα για να κατευθυνθω προς αυτα ... B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα festivus... θα έλεγα να τα αποφύγεις... θα πρέπει να βάλεις στην αρχή ομάδα... ή ΑΝ καταφέρεις να τα διακρίνεις... ζευγάρι (με ότι συνεπάγεται).

Τα ραμ... ακόμα και στρεσαρισμένα σε κατάστημα... είναι πανεύκολο να δεις/βρεις... το ζευγάρι.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για φόντο θα πρότεινα καφέ ή γκρί με μια δυο σταγονες πράσινο(μιλάω για πκαστικό χρώμα βέβαια ),θεωρώ οτι δείχνουν υπέροχα για αμαζόνιο.

Κατέληξες σε ψάρια;Μην σε αγχωνουν τα ψαρια,προσοχηκ καλη διαθεση χρειαζεται :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια σημερα μπηκαν πεντε κορυντορακια ακομη μεσα και θα μπουν.καποια στιγμη αλλα δυο .

Να παραθεσω λιγο τις μετρησεις νερου που εχω για επιπλεον σχολιασμο ,μεχρι να μπουν και οι νεες φωτο με τα επιπλεον φυτα απο τριτη .

Στο ενυδρειο εκτος απο ταμπλετες βυθου και λιγο σιδηρο μπαινει κατα την φωτο περιοδο και diy co2 με περιπου 1 φυσαλιδα ανα sec

Το νερο βρυσης μου δινει ph 7,8

με την τυρφη στο βαρελι για μια μερα το ph πεφτει στο 6,8 ισως και λιιγο χαμηλοτερα ...

το ενυδρειο το πρωι εχει ph 6,8 και το βραδυ πριν.κλεισουν τα φωτα 7

μ φαινεται οτι το νερο της βρυσης πεφτεινπολυ ευκολα???? εχω τεστακια απι ...ομως

Για ψαρακια πιστευω θα κινηθω προς τα αλτισπινοσα ...σε κανα 15 ημερο θα αποφασισω σιγουρα ...το μονο που με προβληματιζει ειναι αν θα βγαλω τον l 205 ...? ισως επηρεασει και ενοχλει τις κιχλιδες μου ...δεν ξερω ...

Link to comment
Share on other sites

επισης δεν απαντω προσωπικα αλλα λαμβανω ολους υπ οψην μου ... οποτε ολα τα σχοια ευπροσδεκτα

Link to comment
Share on other sites

Oμορφα! Ο πλεκο δεν νομιζω να σου κανει προβλημα αν εχει χωρο! Πως το βλεπεις εχει χωρο;

Link to comment
Share on other sites

γενικα παντα ηταν ηρεμος και δεμ τσακωνοταμ παρα μονο με τον αλλον ανσιστρους π.ειχα πιο παλια ..το θεμα ειναι οτι ειναι κυριως μεσα σε τρυπες και τετοια π χρειαζονται και τα αλτισπινοσα ... η θα τον διωξουν ?

Αααα και αν.οι μετρησεις φαινονται καπως περιεργες ας σχολιασει καποιος...

Link to comment
Share on other sites

απ οτι εχω δει στην βιβλιογραφια θελουν μερη που τα κλαδια σχηματιζουν σπηλιες και τετοια...

Link to comment
Share on other sites

Μετα το σημερινο φυτεμα το ενυδρειο δειχνει καπως ετσι ...αν και υπαρχει ακομη μια θολουρα .... (να ευχαριστησω τον χρηστη

georgemisir για τα φυτα )

Απο μετρησεις ειμαι ακομη στο 7 μεση τιμη 24 ωρο ...πιο κατω δεν βλεπω να πεφτει με τπτ!!!

post-39398-0-98659800-1417527799_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαινεται! Οι φωτο πιστευω το αδικουν!

Τωρα σιγουρα δεν ειναι βιοτοπικο! :D

Link to comment
Share on other sites

χαχα δικιο εχεις δεν αντεξα να μην βαλω μερικα φυτα ..μου βγηκαν και πολλα οποτε βγηκε λιγο πιο φυτεμενο απ οτι ηθελα αρχικα ,αλλα μ αρεσει περισσοτερο !

Ναι το αδικουν λιγο ..θα το βγαλω με την φωτογραφικη οταν στρωσουν και τα φυτα .!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα μπηκε η πρωτη ομαδα απο τεσσερα αλτισπινοσα αναμενονται ακομη δυο ... και μαλιστα αν και μου φαινονταν ταλαιπωρημενα και ενω δεν τους αναψα καθολου φωτα πρωτη μερα εκλεψαν τις ταμπλετες απο τα κορυντορακια !!! (εκτος απο ενα που δεν την καταπινε την τροφη ...αλλα πιστευω θα στρωσει)...

Απο σαββατο φωτο με τα νεα φυτακια που εχουν αρχισει να παιρνουν τα πανω τους...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...