Jump to content

Η Αρχη Ενος Βιοτοπικού


almuros

Recommended Posts

παιδια ελαβα υπ οψην ολων τις προτασεις και κατεληξα στα δυο ακολουθα .. aquanova 800(θετικα οτι εχει βιολογικο υλικο 800λ/ω 7λιτρα καδο)

και eheim classic 350(620λ/ω 4,7 λιτρα καδο)

και τα δυο ειναι περιπου ιδια τιμη!!!

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

το ειδα ναι ηταν στην τριτη επιλογη λογω τιμης και λογω λιγοτερων λιτρων ανα ωρα ,,,αν και εχει θετικο την καλυτερη ασφαλεια στα βανακια ...επιπλεον τα αλλα δυο τα εχω βρει σε μαγαζια που ειναι σχετικα κοντα... οστοσο ειναι πολλη καλη επιλογη!!!

Βασικα πιστευω βαση χαρακτηριστικων το aquanova ειναι πολυ καλο απλα το θεμα μου ειναι η εταιρια κατασκευης (????)

Link to comment
Share on other sites

το eiheim εχει βανακια ωστε να βγαινουν με ασφαλεια οι σωληνες και να καθαριζεται?

Link to comment
Share on other sites

Το aquanova 800 νομιζω ειναι εσωτερικο! Και απο το eheim εχει περισσοτερα λιτρα κυκλοφορια! Χωρια που θα το κλασικ θα σου βγαλει την ψυχη στο καθαρισμα!

Link to comment
Share on other sites

το eiheim εχει βανακια ωστε να βγαινουν με ασφαλεια οι σωληνες και να καθαριζεται?

Στα περισσότερα φίλτρα... μπορείς να το κάνεις (και με πατέντα) αυτό.-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τι πατεντα ...εχει κανει κανεις να δωσει καμια ιδεα? (ας πουμε με απλα βανακια σε καταστηματα με εργαλεια πχ?)

Επιπλεον μια ερωτηση ακομη...αυτη την εβδομαδα θα ξαναστηθει το ενυδρειο με σωστη αμμο και με εξωτερικο φιλτρο αυτη την φορα ....το θεμα μου ειναι αν θα βγαλω το φιλτροκουτι η να το αφησω ωστε να κρυψω μεσα θερμστατη και εισοδο εξοδο φιλτρου?

Το φιλτροκουτι ειναι περιπου 5 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

τι πατεντα ...εχει κανει κανεις να δωσει καμια ιδεα? (ας πουμε με απλα βανακια σε καταστηματα με εργαλεια πχ?)

Επιπλεον μια ερωτηση ακομη...αυτη την εβδομαδα θα ξαναστηθει το ενυδρειο με σωστη αμμο και με εξωτερικο φιλτρο αυτη την φορα ....το θεμα μου ειναι αν θα βγαλω το φιλτροκουτι η να το αφησω ωστε να κρυψω μεσα θερμστατη και εισοδο εξοδο φιλτρου? Σιγουρα θα ειναι καλυτερο απο το να βλέπεις θερμοστάτες και σωληνες ;)

Το φιλτροκουτι ειναι περιπου 5 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι της ΕΗΕΙΜ... αλλά έχει και στα είδη με πλαστικά βαρέλια κλπ. (πχ. στην Πειραιώς απέναντί από την ΙΟΝ).-

https://www.google.gr/search?q=eheim+quick+disconnect+valves&espv=2&biw=1264&bih=871&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=pQbUVM_mBoL1UviDg5gK&ved=0CAYQ_AUoAQ

και κάτι σαν αυτό...

http://www.e-agroshop.gr/catalog.php?cat=119&ppage=1

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι πατεντα ...εχει κανει κανεις να δωσει καμια ιδεα? (ας πουμε με απλα βανακια σε καταστηματα με εργαλεια πχ?)

Επιπλεον μια ερωτηση ακομη...αυτη την εβδομαδα θα ξαναστηθει το ενυδρειο με σωστη αμμο και με εξωτερικο φιλτρο αυτη την φορα ....το θεμα μου ειναι αν θα βγαλω το φιλτροκουτι η να το αφησω ωστε να κρυψω μεσα θερμστατη και εισοδο εξοδο φιλτρου?

Το φιλτροκουτι ειναι περιπου 5 λιτρα...

εγώ σε φίλτρο eheim αλλα και σε εσωτερικό σαμπ που εφτιαξα και ηθελα να στραγγαλισω την αντλια γιατι ειναι πολλά λίτρα για το ενυδρείο , πήρα απο το πράκτικερ βανάκια ... όπου έχει είδη ποτίσματος μεχρι και στο jumbo βρίσκεις ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ok για τα βανακια μαλλον σε ηδη κηπουρικης θα παω που εχω εδω κοντα ...

Οποτε το κραταω το μαμα φιλτροκουτι για επιπλεον ασφαλεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Στηθηκε το ενυδρειο ξανα με νεα αμμο και νεα πετρωματα και προσπαθησα η μεταφορα να ειναι οσο το δυνατον πιο ομαλη για τα ψαρακια

Επιπλεον προστεθηκαν 2 ακομη αλτισπινοσα οποτε εχουμε εφτα στον αριθμο μαζι με 8 corydoras trinileatus (τα οποια ηταν Julli κατα το καταστημα ,πραγμα που πιστευω οτι ειναι λαθος)

Νομιζω 2 ακομη corydoras θα κανουν την ομαδα με τα ψαρακια πιο ολοκληρωμενη ως κοπαδακι...η θα ειναι πολλα για 180 λιτρα?

Πιο αργα θα ανεβουν και φωτο απο το νεο στησιμο ..οπου ολα τεσταριστηκαν εξονυχιστικα ωστε να μην μπει κατι ασβεστολιθικο...

Μια απορια μου ειναι πιο ειναι το κατωτερο σημειο στην κλιμακα ph που μπορει να πεσει το νερο της αθηνας (ph 7,6 -7,8 συμφωνα με τα τεστ api),,,ειναι δυνατον να φτασει στο 6,5-6,6 ...το δικο μου φτανει μεχρι 7-6,8 ...εχει καποιος ως εμπειρια να παραθεσει καποια καλυτερη ποιοτητα τυρφης στο εμποριο (με πιο μεγαλη επιδραση στο νερο)

Link to comment
Share on other sites

και μια πρωτη φωτο !!! θα ακολουθησει μολις ολοκληρωθει η συνθεση απο αποψη ψαριων μια πιο πληρης παρουσιαση!

ελπιζω να σας αρεσει!

post-39398-0-57107900-1423777558_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα και η ποσότητα της τύρφης θα παίξει ρόλο... για το πόσο.- ;)

Link to comment
Share on other sites

το εστησα βασει των αναφορων του περιβαλλοντος των αλτισπινοσα και ειδα οτι αναφερεται οτι υπαρχουν λεειες πετρες στον βιοτοπο τους...οστοσο δεν ειναι πολλες περιπου δυο πεντε κιλα πετρες ειναι απλα εχουν μπει ολες μπροστα επειδη μ αρεσε οπως εβγαινε η αντιθεση με την λευκη αμμο αλλα και οτι ειναι ενας φραγμος να μην φευγει μπροστα η αμμος...λετε να βγαλω μερικες?

επειδη γενικα εχω δωσει αρκετη κλιση με τον καιρο η αμμος θα ερθει προς τα μπροστα και θα καλυφθουν...

Για να σκουρινω ακομη το νερο εκτος απο την τυρφη ,alder cones ειναι η επομενη επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

το εστησα βασει των αναφορων του περιβαλλοντος των αλτισπινοσα και ειδα οτι αναφερεται οτι υπαρχουν λεειες πετρες στον βιοτοπο τους...οστοσο δεν ειναι πολλες περιπου δυο πεντε κιλα πετρες ειναι απλα εχουν μπει ολες μπροστα επειδη μ αρεσε οπως εβγαινε η αντιθεση με την λευκη αμμο αλλα και οτι ειναι ενας φραγμος να μην φευγει μπροστα η αμμος...λετε να βγαλω μερικες?

επειδη γενικα εχω δωσει αρκετη κλιση με τον καιρο η αμμος θα ερθει προς τα μπροστα και θα καλυφθουν...

Για να σκουρινω ακομη το νερο εκτος απο την τυρφη ,alder cones ειναι η επομενη επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξερω πολλα απο βιοτοπικα

μου αρεσει πολυ

το νερο θα το ηθελα λιγο πιο σκουρο

και στον βυθο να υπαρχουν λιγα διασπαρτα alder cones

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες από κάτω εν καιρώ θα μαζέψουν πολύ "πράμα"... και μακρόχρονα θα έχεις "θέμα".

Εγώ θα έβγαζα αρκετές.-

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το κοιταξω απο την επομενη εβδομαδα ,γιατι δεν θελω να βαλω χερια μεσα να στρεσαρω παλι τα ψαρακια...

ναι φιλε μου το εχω και εγω υποψην θα σκουρινει κι αλλο γιατι με την λευκη αμμο υπαρχει αρκετη αντανακλαση και θελω να βγει κατι λιγοτερο φωτεινο.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο! Μπραβο!

Τα ραμακια ειναι πολλα για τα λιτρα! Τωρα τα βλεπω πανε ολα μαζι αλλα με τον καιρο θα δεις φαπα που θα παει συννεφο! Εγω να φανταστεις εχω 6 σε 500+ λιτρα!

Οι πετρες ειναι ωραιες αλλα πρεπει να τις σκορπισεις. Αν καποιο διαλεξει μια απο αυτες για γεννα και καποιο αλλο διαλεξει μια κοντινη θα γινεται μαχη θανατου! Θα πρεπει να τις σκορπισεις τις πετρες ωστε να μην ειναι κοντα η μια στην αλλη! Επισης πρεπει να αφησεις και κενο χωρο για τις λακουβες που σκαβουν για να μεταφερουν τα νεογνα τους αλλα και για τις εκσκαφες των κορυ!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αρχικα.... οποτε θα ανοιξω λιγο τις πετρες απο την επομενη εβδομαδα ..... ειναι πολλα? επειδη δεν εχω αλλα ψαρια πιστευα ειμαι οκ .... δεν ξερω γενικα πιστευω εχουν αρκετο χωρο ...αν με τον καιρο γινεται φασαρια θα βγουν μερικα να πανε σε αλλο χομπιστα η σε αλλο δικο μ ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

ισως ...βλεποντας και κανοντας ... βασικα αν σχηματιστει ζευγαρι θα φυγει για ενυδρειο μικροτερο οποτε θα ελαφρυνει καπως το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Θα τα ξεχωριζεις; Δεν ειναι και τοσο ευκολο οσο νομιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...