Jump to content

Τύρφη! Κάνω Κάτι Λάθος;


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω ένα θεματάκι με την τύρφη που χρησιμοποιώ για να μαλακώνω το νερό!

Δεν είναι κάποιας εταιρίας αλλά αγορασμένη από κατάστημα χύμα!(αν χρειάζεται το αναφέρω έχει βήμα εδώ στο φόρουμ)

Έχω κάνει μέχρι στιγμής 2 φορές αλλαγή και στα δύο ενυδρεία μου και δεν έχω δει αποτέλεσμα...

Σε βαρέλι 35 λίτρων έχω ένα μικρό φίλτρο(dolphin kf 150) γεμάτο με τύρφη(την έχω βάλει μέσα σε κάλτσα) και θερμοστάτη 100w! Βάζω νερό, αντιχλώριο(prime) και μετά βάζω στην πρίζα το φίλτρο και τον θερμοστάτη και τα αφήνω έτσι μέχρι την επόμενη εβδομάδα που κάνω πάλι την αλλαγή!(ακουμπάω και το καπάκι του βαρελιού από πάνω για να μην έχω εξάτμιση)

Κάνω κάτι λάθος ή φταίει η τύρφη;Μήπως χρειάζομαι μεγαλύτερο φίλτρο;Δεν θα είχα δει έστω και λίγο χαμηλότερο PH;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πριν βαλεις το νερο στο ενυδρειο το μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, κατά αρχήν το αντιχλώριο νομίζω πως δεν χρειάζεται να το βάλεις, μετά από μια εβδομάδα , που όπως λες, αφήνεις το νερό στο βαρελάκι με φιλτράκι , το χλώριο θα έχει εξατμιστεί, αν θες είναι καλύτερα να το βάλεις τη τελευταία στιγμή πριν ρίξεις το νερό στο ενυδρείο. Επίσης και τον θερμαντήρα δεν χρειάζεται να τον έχεις όλη την εβδομάδα, καις άσκοπα ρεύμα, βαλτον 24 ώρες πριν ρίξεις το νερό στο ενυδρείο. Για τη τύρφη, κάπου έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι πού , πως για κάθε 100 λίτρα νερό χρειάζεται περίπου 200 ml τύρφη, άρα εσύ θεωρητικά με 100ml πρέπει να είσαι εντάξει, φοβάμαι μήπως το φιλτράκι που έχεις δεν θα χωρέσει τόσο πολύ , αλλά αυτό θα το δεις μόνο με δοκιμές, δοκίμασε να βάλεις και άλλη τύρφη σε ένα καλτσόν και δέσε το με κάποιο τρόπο μπροστά στην έξοδο του φίλτρου αφού δεν χωράει πιο πολύ το φιλτράκι σου, άστο 24 ώρες και κάνε μετρήσεις (βρύση και βαρέλι) να δεις τη διαφορά. Να έχεις υπόψη σου πως όταν η τύρφη είναι καινούρια θα δεις και λίγο αμμωνία, που θα την εξαφανίσει το φίλτρο του ενυδρείου σου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα, μάλλον δεν επαρκεί η ποσότητα της τύρφης και πρέπει να την αυξήσεις.

Δεν έχεις δεί καμία διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Στα ενυδρεία δεν έχω δει καμία διαφορά στο PH...Στο βαρέλι είχα μετρήσει την πρώτη φορά αλλά δεν θυμάμαι να είχα δει διαφορά...Ακόμα και λίγη να ήταν η ποσότητα δεν θα έπρεπε να είχα δει έστω και μία μικρή αλλαγή στο ph?

Έγινε επεξεργασία - pkmiloupas
Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν λιγη η ποσοτητα μπορει να μην δεις και καθολου διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

παρε δοκιμαστικα καποια επωνυμη τυρφη και δες μηπως φταει η τυρφη η χυμα που παιρνεις..

Λίγο δύσκολο αυτόν τον καιρό να πάρω άλλη τύρφη...Μένω Πάτρα και θα πρέπει να την παραγγείλω!

Αν ηταν λιγη η ποσοτητα μπορει να μην δεις και καθολου διαφορα.

Αν δέσω περισσότερη μπροστά από το φίλτρο(όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω) θα έχει αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω αλλα μπορω να σου πω τι εχω κανει εγω.Εχω εναν κυκλοφορητη (μπορεις να χρησημοποιησεις το φιλτρο σου) και πηρα ενα μπουκαλι του νερου,εκοψα τον πατο και κρατησα το υπολοιπο.Εδεσα στον πατο ενα κομματι πανι και στην ταπα του μπουκαλιου ανοιξα μια τρυπα να μπαινει σφηνωτα το αλφαδολαστιχο.Ενωσα το αλφαδολαστιχο στην εξοδο του κυκλοφορητη και ετοιμο.Ετσι επεξεργαζομαι το νερο με μεγαλη ποσοτητα τυρφης (μεχρι 1 λιτρο μπορεις να βαλεις) και κυριως ανεξοδα.Οταν εχει πεσει το ph εκει που θελω αφαιρω το μπουκαλι και με το αλφαδολαστιχο οπως ειναι στον κυκλοφορητη γεμιζω το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω αλλα μπορω να σου πω τι εχω κανει εγω.Εχω εναν κυκλοφορητη (μπορεις να χρησημοποιησεις το φιλτρο σου) και πηρα ενα μπουκαλι του νερου,εκοψα τον πατο και κρατησα το υπολοιπο.Εδεσα στον πατο ενα κομματι πανι και στην ταπα του μπουκαλιου ανοιξα μια τρυπα να μπαινει σφηνωτα το αλφαδολαστιχο.Ενωσα το αλφαδολαστιχο στην εξοδο του κυκλοφορητη και ετοιμο.Ετσι επεξεργαζομαι το νερο με μεγαλη ποσοτητα τυρφης (μεχρι 1 λιτρο μπορεις να βαλεις) και κυριως ανεξοδα.Οταν εχει πεσει το ph εκει που θελω αφαιρω το μπουκαλι και με το αλφαδολαστιχο οπως ειναι στον κυκλοφορητη γεμιζω το ενυδρειο.

Θα δοκιμάσω αυτό που λες αύριο και θα σας πω αν δω διαφορά! Αν δεν δω φταίει η τύρφη;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φταει η τυρφη αλλα μπορει να φταιει και το φιλτρο αν ειναι πολυ μικρο.Φαντασου οτι οσο προσθετεις υλικο και το εξαναγκαζεις να περασει απο μεσα μειωνεις τα λιτρα ανα ωρα κυκλοφοριας του φιλτρου.

Εγω εχω αυτο τον κυκλοφοριτη για νερο αλλαγης 30 λιτρα με 300 γραμμαρια (περιπου) τυρφης.

http://www.petsupermarket.gr/8197/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sun-sun-submersible-pump-600-lh.html

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγω εδω και ενα χρόνο χρησιμοποιώ τυρφη κηπουρικής, και για να είμαι σίγουρος , τη κάνω λάσπτη (βάζω λίγο νερό δηλαδή) και τη ψήνω στο φούρνο στους 200 για καμια ώρα, κανένα πρόβλημα έως τώρα

19062014082_zps39b97ac6.jpg

και είναι πολύ φθηνή

έφτιαξα και ένα φίλτρο μονος μου και κάνω τη δουλειά μου

19062014081_zps7dcead11.jpg

και έφτιαξα και ενα μικρότερο που έχω άνθρακα για τον αποχρωματισμό του νερού

19062014078_zpsc76e8eb4.jpg

και στα 2 βάζω και ζεόλιθο και έτσι δεν έχω και αμμωνία από τη τύρφη και ο ζεόλιθος βοηθάει στο να μαλακώνει λίγο και το νερό, επίσης λόγω του άνθρακα δεν χρειάζεται να βάζω αντιχλώριο. Εχω ακούσει από πολλους που χρησιμοποιούν τύρφη κηπουρικής , και μάλιστα σε δισκους, υπάρχει σε μεγάλες συσκευασίες αλλα μπορείς να βρεις και χυμα

%CE%A4%CE%A5%CE%A1%CE%A6%CE%97_KLASMANN_

%CE%A4%CF%8D%CF%81%CF%86%CE%B7-275lt-enl

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία πρόχειρη πατέντα να δω αν θα κατέβει καθόλου το PH μέχρι αύριο! Έχει μειωθεί η ροή του νερού αλλά θέλω να δω αν φταίει η τύρφη!

2prfwug.jpg

1qsl0j.jpg

w99ppv.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κόλπο, δοκίμασε το

Link to comment
Share on other sites

Έχει μειωθεί αρκετά η ροή οπότε δεν θα μείνει σίγουρα έτσι...ή θα αφαιρέσω τύρφη ή θα κάνω κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

το νερο πρεπει να περναει ολο μεσα απο την τυρφη..

η τυρφη δεν πρεπει να ειναι σφιχτη στο καλτσακι γιατι ετσι δεν θα δεις διαφορα.. δωσε χωρο στην τυρφη για να ειναι ανετη.

Ετσι οπως το εκανες νομιζω ειναι μια χαρα και θα δεις διαφορα.

φανταζομαι εκλεισες το στομιο του καπακιου καπως ωστε να μην τραβαει τα μπιλακια της τυρφης η αντλια...

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Τάκη, πολυ ωραια η δουλεια που εχεις κανει, και μου αρεσει η έμπνευση και η χρήση του ζεολιθου για την αμμωνία, χρήσιμη κινηση αν κανεις μεγαλη αλλαγή.

Αλλα η απορια μου ειναι η ταυτόχρονη χρήση τύρφης και ανθρακα. Αυτο που γνωριζω ειναι ο άνθρακας τραβαει παρα πολλα απο την τύρφη, κατα μια εννοια εξουδετέρωντας την, γιατι κανεις χρήση ταυτοχρονα αυτών των δυο υλικών;

Link to comment
Share on other sites

Τάκη, πολυ ωραια η δουλεια που εχεις κανει, και μου αρεσει η έμπνευση και η χρήση του ζεολιθου για την αμμωνία, χρήσιμη κινηση αν κανεις μεγαλη αλλαγή.

Αλλα η απορια μου ειναι η ταυτόχρονη χρήση τύρφης και ανθρακα. Αυτο που γνωριζω ειναι ο άνθρακας τραβαει παρα πολλα απο την τύρφη, κατα μια εννοια εξουδετέρωντας την, γιατι κανεις χρήση ταυτοχρονα αυτών των δυο υλικών;

Οντως είναι αλήθεια πως χάνω καποια στοιχεία από τον άνθρακα αλλά τον έχω για αποχλωρίοση και αποχρωματισμό του νερού,

πριν μήνες είχα κάνει μετρήσεις και είχα πολύ ικανοποιητικό απότελεσμα

μετά από 12 ώρες είχα

PH Βαρέλι 6,8 Βρύση 7,8

GH Βαρελι 6 Βρύση 9

ΚΗ Βαρέλι 5 Βρύση 7

ΝΗ3/ΝΗ4 Βαρέλι 0 (Αναμενόμενο λόγω ζεόλιθου)

από τότε το έκανα ρουτίνα το τρόπο αυτό και συνεχίζω έτσι, ίσως λόγω του άνθρακα να βάζω λίγη τυρφη παραπάνω, αλλα αυτή είναι παμφθηνη και δεν με απσχολεί :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει μειωθεί αρκετά η ροή οπότε δεν θα μείνει σίγουρα έτσι...ή θα αφαιρέσω τύρφη ή θα κάνω κάτι άλλο...

Για να δεις αν φταιει η τυρφη δοκιμασε το σε πιο λιγο νερο για να προλαβει να το ριξει.Αν δεις οτι το ριχνει παρε εναν κυκλοφορητη σαν αυτον που σου εδειξα.Αν δεις οτι δεν το ριχνει παρε αλλη τυρφη,αν και δεν νομιζω να φταιει η τυρφη.

Link to comment
Share on other sites

Takis_gt επειδή και εγώ καμιά φορά αν δεν μπορώ να βρω την τύρφη που χρησιμοποιώ μπορεί να πάρω άλλη μάρκα και να έχω άλλα αποτελέσματα στο ph απο αυτά που θέλω και συνήθως είναι λάθος αναλογία. το κόστος της ενυδριακή τύρφης λόγο συχνών αλλαγών είναι επίσης ένα μεγάλο θέμα. Με ενδιαφέρει πολύ αυτό που λες για την κηπουρική τύρφη, αλλά πολλοί αναφέρουν πως είναι ακατάλληλη αφού μπορεί να περιέχει μέσα και άλλα χημικά τα οποία είναι βλαβερά για το ενυδρείο. για δώσε μας λίγες πληροφορίες. αναλογία ενυδριακή με κηπουρική τύρφη, πιθανά προβλήματα που μπορεί να έχουμε, πως είσαι σίγουρος οτι είναι ασφαλής η χρήση της και αν είναι δυνατόν άρθρα που να υποστηρίζουν την χύση της κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Takis_gt επειδή και εγώ καμιά φορά αν δεν μπορώ να βρω την τύρφη που χρησιμοποιώ μπορεί να πάρω άλλη μάρκα και να έχω άλλα αποτελέσματα στο ph απο αυτά που θέλω και συνήθως είναι λάθος αναλογία. το κόστος της ενυδριακή τύρφης λόγο συχνών αλλαγών είναι επίσης ένα μεγάλο θέμα. Με ενδιαφέρει πολύ αυτό που λες για την κηπουρική τύρφη, αλλά πολλοί αναφέρουν πως είναι ακατάλληλη αφού μπορεί να περιέχει μέσα και άλλα χημικά τα οποία είναι βλαβερά για το ενυδρείο. για δώσε μας λίγες πληροφορίες. αναλογία ενυδριακή με κηπουρική τύρφη, πιθανά προβλήματα που μπορεί να έχουμε, πως είσαι σίγουρος οτι είναι ασφαλής η χρήση της και αν είναι δυνατόν άρθρα που να υποστηρίζουν την χύση της κ.τ.λ.

Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ τύρφη κηπουρικής όταν διάβασα σε αρκετά άρθρα σε διάφορα φόρουμ πως την χρησιμοποιούν και άλλοι, και συγκριμένα το είδα σε άρθρα για δίσκους, που ως γνωστό είναι λίγο ευαίσθητα ψάρια αλλά και ακριβά για να κάνεις δοκιμές επάνω τους. Ρώτησα αλλά και έψαξα λίγο σε μαγαζιά κηπουρικής , για το τι άλλο περιέχει αυτή η τύρφη μέσα και αν είναι καθαρή , μου είπαν πως επειδή είναι πάμφθηνη δεν συμφέρει να βάλουν και κάτι άλλο μέσα, θα ανέβαζε το κόστος, να σκεφτείς πως το τσουβάλι 200 λίτρα κάνει 18 ευρώ και θα περάσεις χρόνια, εγώ την παίρνω από χωματοτεχνική που ανοίγει τα μεγάλα τσουβάλια και το συσκευάζει σε 10λιτρα και τη δίνει 2,5 Ευρώ http://xomatexniki.gr/%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%BF%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1.php/%CF%87%CF%8E%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%BF%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1.php

Από εκεί και πέρα το μόνο που φοβήθηκα είναι μήπως υπάρχουν παθογόνα και για αυτό το λόγο τη ψήνω στο φούρνο, γεμίζω ένα κουβαδάκι (πλαστικό από τα 3λιτρα χρώματα) ρίχνω λίγο νερό έτσι ώστε να γίνει παχιά λάσπη (όχι πολύ νερό γιατί θα κάνει πολύ καιρό να στεγνώσει, τη βάζω σε αλουμινένια μπολάκια , ταψάκια κλπ και τη ψήνω για καμιά ώρα στους 200 βαθμούς, εδώ λίγη προσοχή γιατί αν την αφήσετε πολύ ώρα θα καεί και θα γίνει σαν κάρβουνο, αυτό το κάνω συνήθως βραδύ, τα αφήνω όλο το βράδυ στο σβηστό φούρνο με τη πόρτα μισάνοιχτη , ότι κάνουν οι γυναίκες μας με τα γλυκά, το καλοκαίρι την αφήνω στον ήλιο λίγες ημέρες μέχρι να στεγνώσει τελείως και το χειμώνα ή στο καλοριφέρ ή κάπου που να μην έχει υγρασία, αυτό τα κάνω για να μη μουχλιάσει, και μετά τη φυλαω σε πλαστικά ταπερ και χρησιμοποιώ όση χρειάζομαι. Η τύρφη ως γνωστό είναι ορυκτό και θεωρώ πως και η ενυδρειακή τύρφη το ίδιο είναι αλλά την κάνουν πέλετ και ίσως κάποια απολύμανση. Η κηπουρική θέλει προσοχή όμως στη χρήση της γιατί σε αντίθεση με τις έτοιμες που είναι πέλετ βγάζει πολύ σκόνη, για αυτό τη βάζω σε καλτσόν και στο φιλτράκι βάζω και ενυδρειακό βαμβάκι, την αφήνω να δουλεύει για 24 ώρες μαζί με ζεόλιθο, στο μικρό φιλτράκι έχω άνθρακα και ζεόλιθο για αποχρωματισμό αλλά και για την αφαίρεση της αμμωνίας, επίσης έχω διαβάσει πως ο ζεόλιθος εκτός από την αμμωνία μαλακώνει και λίγο το νερό, επίσης τον ζεόλιθο τον έχω για ακόμα ένα λόγο, το φιλτράκι με τη τύρφη δε βουλιάζει με τίποτα και έχω τον ζεόλιθο για βαρίδι :) και ο ζεόλιθος κηπουρικής είναι , τον αγοράζω 3 Ευρώ τα 12 λίτρα / 7 κιλά και αυτόν από την χωματοτεχνική, αλλά θέλει καλό πλύσιμο γιατί έχει πολύ σκόνη, στο φιλτράκι με το ενυδρειακό βαμβάκι κρατάει τα πάντα και μετά από 24 ώρες έχω έτοιμο κρυστάλλινο νερό με ελαφρύ κίτρινο χρώμα, όποιος θέλει black water δεν χρειάζεται άνθρακα, επίσης η μείωση του PH εξαρτάται από τη ποσότητα της τύρφης και το χρόνο που θα παραμείνει μέσα στο νερό, αν έχετε το νερό σε προετοιμασία 1 εβδομάδα θα χρειαστείτε λιγότερη τύρφη αλλά θα την αλλάζεται και πιο τακτικά, όλα αυτά θέλουν και λίγο δοκιμή. Επίσης διαβάζω πως πολλά παιδία στο νερό προετοιμασίας βάζουν και αντιχλώριο, παιδιά αν έχετε αεραντλία σε λίγες ώρες το χλώριο έχει εξατμιστεί, αλλά και με σκέτη αντλία να γυρίζει σε 24 ώρες το χλώριο έχει εξατμιστεί και πάλι, αν θέλετε να βάζετε αντιχλώριο και σαν προστατευτικό για τη βλέννα των ψαριών , να το βάζετε πριν βάλετε το φρέσκο νερό στο ενυδρείο, γιατί αλλιώς μετά από τόσες ώρες ή ημέρες που το έχετε έχει χάσει αυτές τις ιδιότητες. Μέτρησα το νερό με τον άνθρακα που βάζω , και μετά από 1 ώρα δεν υπάρχει ίχνος από χλώριο. Επίσης να σας πω πως και άνθρακα δεν βάζω ενυδρειακό, αλλά χύμα άνθρακα σε μικρούς κόκκους που βάζουν σε οικιακά φίλτρα νερού, είχα πάρει 2 σακούλες από Καλογερόπουλο με 5 ή 8 Ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) http://www.kalochem.gr/ , πολύ μαύρη σκόνη και αυτός αλλά το ενυδρειακό βαμβάκι κάνει δουλειά, τον ξεπλένω λίγο πριν τον βάλω σε καλτσόν και αυτόν και μετά στο φιλτράκι. Εχω πολλούς μήνες να χρησιμοποιήσω αντιχλώριο, το έχω μόνο για ώρα ανάγκης. Όπως καταλάβατε υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι και φθηνά υλικά που με πολύ χαμηλότερο κόστος να κάνουμε τη δουλειά μας , και μια που είπα για εναλλακτικά υλικά να σας πω πως και σε όλα τα φίλτρα μου βάζω πλέον μόνο ελαφρόπετρα με 2 Ευρώ τα 12 λίτρα

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη απο φυτορια ΔΕΝ κανει για ενυδρειο!Δεν ξερεις τι μπορει να περιεχει μεσα και εχει και διαφορα χημικα που δεν κανουν για το ενυδρειο μας και τα ψαρια μας.

Αν βαλεις την τυρφη σκετη μπροστα στο φιλτρο δεν θα κανεις τιποτα,το νερο πρεπει να παιρναει με ροη μεσα απο την τυρφη για να φιλτραρετε.

Βαλε η περισσοτερη τυρφη η δοκιμασε καποιες εταιριας,οχι ομως κυπουρικη!

Τυρφη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , για τη τύρφη κηπουρικής δεν το είπα έτσι με "ελαφρα η καρδία" , δεν κάνουμε παιχνίδια με αυτό, το έκανα και είπα επειδή το έχω διαβάσει και αλλού,

και αναφέρει μάλιστα πως τη πήρε από το praktiker

Οι πρώτες δοκιμές που έκανα με το κλασικό κόλπο του κουβά (τύρφη σ' ένα δοχείο απ' όπου περνάει νερό με πολύ μικρή ροή και εξέρχεται από μια μικρή τρύπα στον πάτο), έδιναν εξαιρετικά ενδιαφέροντα αποτελέσματα (pH: ~5, GH: ~1). Η τύρφη ήταν καθαρή χωρίς προσμίξεις από την Λιθουανία, αγορασμένη από το Praktiker σε μεγάλη συσκευασία και εξαιρετικά οικονομική, που προοριζόταν για χρήση σε κήπους. Μετά από πολύ έρευνα, πολλές δοκιμές κι ακόμη περισσότερη εργασία κατέληξα στην κατασκευή που φαίνεται στις εικόνες που ακολουθούν:

το επαναλαμβάνω, δεν παίρνουμε χώμα με τύρφη , αλλά σκέτη τύρφη

Το λινκ αφαιρεθικε! Λινκ απο αλλα Ελληνικα ενυδρειακα φορουμ η σελιδες ιδιου περιεχομενου με του Αquazone,απαγορευονται!

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

και επειδή δεν μου αρέσουν λόγια του αέρα ψάχτε το λίγο, δεν έχετε να χάσετε κάτι,

και άλλο άρθρο

http://www.reptilesgreece.com/forum/index.php?/topic/6604-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B7-%CF%84%CF%85%CF%81%CF%86%CE%B7/

Η τύρφη δεν παράγεται αλλά συλλέγεται από την φύση(υπάρχει κόσμος που δεν συμφωνεί με την χρήση της) οπότε ο όρος βιολογική αναφέρεται στο ότι δεν έχουν προστεθεί υλικά που αυξάνουν το κόστος. Θέλω να καταλήξω πως η καθαρή συνήθως είναι πιο φθηνή.(γεωπόνος είμαι)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...