Jump to content

Μη Μετρήσιμο Gh, Kh Με.... Αυξημενό Ph?


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μετά απο πολυυυυ καιρό έκανα τελικά το ενυδρείο που είχα στο νου μου.

Το γέμισα προχθές για την ακρίβεια.

...Και παρατηρώ όμως αυτό που γράφω στον τίτλο....

Θα μου πείτε ότι μπορεί να έχω πρόβλημα με τις μετρήσεις, για να σας βοηθήσω σε αυτό:

1) Χρησιμοποιώ υγρά API

2) Το νερό της ΑΟ έχει GH~0, KH~0, PH~5.5

3) To νερό του δικτίου μου έχει GH~13-15, PH~8, το οποίο συμφωνεί απόλυτα με τα στοιχεία της ΕΥΑΘ.

Μια μέρα μετά το γέμισμα, και ενώ ήμουν πολύ ήσυχος για το νερό στο ενυδρείο γιατί έκανα καμία 10αρία τεστ στην AO σε διάφορες φάσεις για να είμαι ήσυχος, είχα τις εξής μετρήσεις:

GH, KH ~ 0, PH 7.5

Αυτό δεν είναι περιεργο? ΠΩΣ γίνεται το PH να έχει αυξηθεί.

Έχω επαναλάβει τις μετρήσεις και στο νερο της βρύσης και στο νερό της Α/Ο, όλα είνα πάλι τα ίδια, δυστυχώς όμως κάποιο άλλο τρόπο μέτρησεις δεν έχω.

Χαρακτηριστηκά του ενυδρείου:

-Περίπου 90 λίτρα

-Χαλίκι απο Πανγαία, μαύρο βασάλτη***

-2 Ρίζες bogwood, μια μικρή πολύ παλία που την είχα παλία σε ενυδρείο, μια μεσσαία καινούρια

-2 Ρίζες που δεν έχω ιδέα τι είναι αλλά τις αγόρασα απο pet shop, είχαν περιτύλιγμα της juwel (?)

τις ρίζες τις είχα στο νερό τόσες μέρες ώστε να βγάζουν ελάχιστη κιτρινίλα

-Λίγες μικρές υφαιστιακές πέτρες στο φίλτρο και στο κυρίως ενυδρείο

τις είχα απο παλία και για να είμαι ειλικρινής απλά τις άφησα να μουλιάσουν μόνο πριν τις βάλω στο ενυδρειο

-Λίγο μετά το γέμισμα έβαλα μια δόση seachem stability και aquarium munster aquavital conditioner

-A και επίσης, έβαλα και ένα ποτήρι νερό βρύσης γιατί είχε πάει μια το βράδυ και έφαγα πρίξιμο και έπρεπε να το κλέισω :angel:

Γιατί μα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

-Παίζει να φταίει αυτο το καημένο ποτήρι νερο βρύσης που έβαλα?

-Παιζει να φταίει που δεν έπλυνα καλά τις πέτρες?

-Παίζει να φταίει ότι από τις 12ώρες που είχα ανοιχτή την ΑΟ, κάποιο διάστημα, μικρό, όταν χρησιμοποιούνταν κι άλλη βρύση, έπεφτε η πίεση και τότε η ΑΟ (με μετρήσεις) δέν μου έβγαζε τόσο καθαρό νερό, αλλά μιλάμε για ελάχιστο χρόνο, και ποτέ δεν μμου έβγαλε PH~7.5.

Έχετε κάποια άλλη ιδέα? Ή κάτι που έκανα λάθος?

Εγώ έτσι κι αλλιώς αύριο θα κάνω μια αλλαγή το 15%-20% με ΑΟ για να δώ τι θα παιχτεί.....

***

Αφού πήρα βασάλτη από πανγαία βρήκα στο ιντερνετ ότι κάποιοι το ενοχοποιούν για αύξηση του GH.

Όντως ο βασάλτης έχει και καφε, κόκκινα, άσπρα χαλικάκια ελάχιστα όμως

Έκανα και το ''τεστ'' με χλωρίνη, και το τεστ με το ποτήρι (το άφησα μέχρι 4 μέρες) και δεν είδα κάτι τέτοιο.

Έγινε επεξεργασία - pikatsu
Link to comment
Share on other sites

το ποτηρι το νερο σιγουρα δεν φταιει... οπως και η λιγη ωρα που δεν δουλευε με σωστη πιεση η Α/Ο....

αυτο που ισως φταιει ειναι οι ενοχες πετρες σε συνδιασμο με τα λιτρα του ενυδρειου σου...

δεν βρισκω κατι αλλο απο αυτα που μας λες...

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου, και ποσα κιλα πετρες εχεις βαλει...??

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι περίπου 90λίτρα, και οι πέτρες επδειδή είναι μικρές ζήτημα να είναι 1 κιλο (αβρεχτες εννοείται) :P

Απλά μου κάνει εντύπωση διότι κι αν έφταιγαν οι πέτρες, θα έπρεπε να ανέβει και το gh παράλληλα με το ph, αν δε κάνω λάθος, μόνο που δεν συμβαινει κατι τετοιο.... -.-

Link to comment
Share on other sites

Στο νέρο της αντίστροφης όσμωσης ΔΕΝ μπορούμε να μετρήσουμε ph! Η μέτρηση είναι αξιόπιστη και σωστή αφού βάλουμε το εν λόγω νερό στο ενυδρείο. Μετά από πόσες μέρες μέτρησες το gh;

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gh, ph, kh μέτρησα πρώτη φορά μεσα στο ενυδρείο ~14 ώρες αφότου γέμισε -έκανε περίπου 12 ώρες να γεμίσει-.

Από προχθές Gh, kh άρχισε να ανεβαίνει, μετρούσα 2-3 βαθμούς στο καθένα προχθές, και kh,gh 5 χθές το πρωι με πάντα το ph σταθερά 7,5.

Γι αυτό το απόγευμα χθες έβγαλα τις υφαιστειακές πέτρες και έκανα μια μικρή αλλαγή νερού να δω αν φταίνε οι πέτρες.

Σήμερα το πρωί είχα kh, gh 4, ph 7..... Πριν λίγο που μέτρησα είχα τα ίδια με ph7.5.

Τελοσπαντων, το νερό ειναι οκ αν παραμείνει το kh, gh σταθερό που θέλω να πιστεύω δε θα αλλάξει, το θέμα μου είναι απλά ότι με τις πρώτες μετρήσεις δεν έβγαζα νόημα και οτι θα προτιμούσα να έχω ph~6.5.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το νερό από Α/Ο δεν έχει PH και τυχόν μετρήσεις είναι ανασφαλείς. Όταν βάλουμε νερό από Α/Ο σε φρέσκο ενυδρείο , το πιο πιθανό είναι ανέβει το PH πολύ ή λίγο ανάλογα με τα υλικά που υπάρχουν στο ενυδρείο, ακόμα και αν υπάρχουν χαλαζιακά ή ουδέτερα υλικά. Όσο το ενυδρείο ωριμάζει τόσο πιο πολύ πέφτει το PH, και αυτό λόγω ζυμώσεων και αποσυνθέσεων που οφείλονται σε βακτήρια και μικροοργανισμούς και δημιουργούνται χουμικα οξέα. Και για το λόγο αυτό προτείνεται σε ενυδρεία που θέλουμε να έχουν υψηλό PH να βάζουμε ασβεστολιθικά υλικά ή αραγωνίτη που σταθεροποιεί ψηλά το PH

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...