Jump to content

Δοκιμη Με Νεο 90 Λιτ Φυτεμενο


BillyD

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τους συμφορουμτες,

Θα ηθελα να δοκιμασω να φτιαξω ενα φυτεμενο, και θα ηθελα καποιες εναρκτηριες συμβουλες καθως ακομα αρχαριος. Αν και εχει πεσει πολυ διαβασμα και πολλες ωρες βιντεων εχω μπερδευτει λιγακι και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Καταρχην λεω να παω σε ενα 90 λιτ 60*35*40. Αυτο που μου αρεσει και ηθελα ειναι να φτιαξω γρασιδι και μερικα φυτα για πισω. Για πετρες η ξυλο δεν εχω αποφασισει ακομη.

Τι φυτα προτεινετε?

Θα ηθελα ναμου πειτε τι υποστρωμα θα χρειαστω και ποσο για τα λιτρα μου? Επισης εχω δει και καποιες σκονες που βαζουν κατω απο το υποστρωμα.

Θα χρειαστω και CO2?

Το ενυδρειο θα εχει δυο λαμπες Τ5 24 w ειναι ΟΚ?

Πανω απο το υποστρωμα θα πρεπει να παρω και χαλικι η αμμο η μπαινει μονο του?

Σε ποσο καιρο θα μπορεσω να μεταφερω τα ψαρακια μου? 4 guppies

Δδν ξερω αν ξεχασα τιποτα - θα μου πειτε εσεις. :geek:

Thanks

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλη αρχη με το ενυδρειο σου..απ τη στιγμη που θα βαλεις γκαπι καλο θα ηταν να μην βαλεις πετρες..οποτε σε ενα ξυλο μπορεις να δεσεις με πετονια μια ανουμπια.απο αλλα φυτα θα μπορουσες να βαλεις βαλισνερια, πολυσπερμα και κερατοφυλλο.Προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε υποστρωμα παρα μονο βαζω ταμπλετες για να αναπτυσσονται οι ριζες και μερα παρα μερα ριχνω φλουρις εξελ για τα φυτα. τα βατ μια χαρα ειναι.Oταν βαλεις θερμοστατη θα χρειαστεις τοσα βατ οσα ειναι και τα λιτρα σου δλδ 1w/1L

Έγινε επεξεργασία - ina
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη με το ενυδρειο σου..απ τη στιχου θα βαλεις γκαπι καλο θα ηταν να μην βαλεις πετρες..οποτε σε ενα ξυλο μπορεις να δεσεις με πετονια μια ανουμπια.απο αλλα φυτα θα μπορουσες να βαλεις βαλισνερια, πολυσπερμα και κερατοφυλλο.Προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε υποστρωμα παρα μονο βαζω ταμπλετες για να αναπτυσσονται οι ριζες και μερα παρα μερα ριχνω φλουρις εξελ για τα φυτα. τα βατ μια χαρα ειναι.Oταν βαλεις θερμοστατη θα χρειαστεις τοσα βατ οσα ειναι και τα λιτρα σου δλδ 1w/1L

Ευχαριστω Ινα,

Υποστρωμα σκεφτηκα να βαλω λογω του οτι θελω να φτιαξω γρασιδι, νομιζω δεν γινετε χωρις υποστρωμα.

Ανουμπιες εχω και μια Καρολια'να και πηγαινουν καλα.

Πετρες γιατι οχι? Ανεβαζουν ph?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μονο αν ειναι ασβεστολιθικες ανεβαζουν ph.απλα δεν ταιριαζουν στον βιοτοπο των γκαπις..αν θες να βαλεις φυσικα και μπορεις...δεν θα τα επηρεασει σε κατι.οσο για το γρασιδι και το υποστρωμα δεν ξερω κατι παρα πανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη με το ενυδρειο σου..απ τη στιγμη που θα βαλεις γκαπι καλο θα ηταν να μην βαλεις πετρες..οποτε σε ενα ξυλο μπορεις να δεσεις με πετονια μια ανουμπια.απο αλλα φυτα θα μπορουσες να βαλεις βαλισνερια, πολυσπερμα και κερατοφυλλο.Προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε υποστρωμα παρα μονο βαζω ταμπλετες για να αναπτυσσονται οι ριζες και μερα παρα μερα ριχνω φλουρις εξελ για τα φυτα. τα βατ μια χαρα ειναι.Oταν βαλεις θερμοστατη θα χρειαστεις τοσα βατ οσα ειναι και τα λιτρα σου δλδ 1w/1L

Γιατι να μην βαλει πετρες;

Ευχαριστω Ινα,

Υποστρωμα σκεφτηκα να βαλω λογω του οτι θελω να φτιαξω γρασιδι, νομιζω δεν γινετε χωρις υποστρωμα.

Ανουμπιες εχω και μια Καρολια'να και πηγαινουν καλα.

Πετρες γιατι οχι? Ανεβαζουν ph?

Τα γκαπυ θελουν σκληρο νερο !

μονο αν ειναι ασβεστολιθικες ανεβαζουν ph.απλα δεν ταιριαζουν στον βιοτοπο των γκαπις..αν θες να βαλεις φυσικα και μπορεις...δεν θα τα επηρεασει σε κατι.οσο για το γρασιδι και το υποστρωμα δεν ξερω κατι παρα πανω.

Γιατι να μην υπαρχουν πετρες στον βιοτοπο τους;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Αν θες να βαλεις γρασιδι θες πολυ φως εως παρα πολυ μην σου πω και οπωσδηποτε Co2 και μαλιστα μπουκαλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο....

Τα πιο συνηθισμενα και πιο ομορφα ειναι η cuba το glossostigma και η eleocharis sp.mini

Ισως....δεν ειμαι σιγουρος.....να θες και παραπανω απο 2x24 watt....

Σιγουρα υποστρωμα και εγω θα σου προτεινω χαλικι εμπλουτισμενο ως υποστρωμα σκετο για να μπορεις να ''παιξεις'' πολυ πιο ανετα....οπως το seachem flourite και το fluval stratum και υπαρχουν κι αλλα φυσικα......

Για φυτα πλατης ειναι πιο ευκολο....πρωτα θα αποφασισεις αν θα βαλεις γρασιδι ή οχι.....εκει ειναι το ''προβλημα''... :)

Οταν με το καλο στησεις το σεταπ που θελεις,βαζεις μπολι(μερος στρωμενου βιολογικου υλικου απο αλλο ενυδρειο)και τα ψαρακια σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην βαλει πετρες;

Τα γκαπυ θελουν σκληρο νερο !

Γιατι να μην υπαρχουν πετρες στον βιοτοπο τους;

ειτε βαλει πετρα ειτε οχι δεν υπαρχει προβλημα..αυτο εννοω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Αν θες να βαλεις γρασιδι θες πολυ φως εως παρα πολυ μην σου πω και οπωσδηποτε Co2 και μαλιστα μπουκαλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο....

Τα πιο συνηθισμενα και πιο ομορφα ειναι η cuba το glossostigma και η eleocharis sp.mini

Ισως....δεν ειμαι σιγουρος.....να θες και παραπανω απο 2x24 watt....

Σιγουρα υποστρωμα και εγω θα σου προτεινω χαλικι εμπλουτισμενο ως υποστρωμα σκετο για να μπορεις να ''παιξεις'' πολυ πιο ανετα....οπως το seachem flourite και το fluval stratum και υπαρχουν κι αλλα φυσικα......

Για φυτα πλατης ειναι πιο ευκολο....πρωτα θα αποφασισεις αν θα βαλεις γρασιδι ή οχι.....εκει ειναι το ''προβλημα''... :)

Οταν με το καλο στησεις το σεταπ που θελεις,βαζεις μπολι(μερος στρωμενου βιολογικου υλικου απο αλλο ενυδρειο)και τα ψαρακια σου!

Γιωργο αν βαλει αυτα τα γρασιδια δεν χρειαζεται υποστρωμα. Δεν εχουν μεγαλο ριζωμα ωστε να φτασουν

κατω για να παρουν θρεπτικα συστατικα απο αυτα.

Σε αυτα που εχουν μεγαλο χρειαζεται.

Οι σκονες που αναφερες ειναι για ενα συν στο υποστωμα. Στην περιπτωση τη δικη σου που θελεις μονο

γρασιδι θεωρω οτι θα ειναι περιττο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο αν βαλει αυτα τα γρασιδια δεν χρειαζεται υποστρωμα. Δεν εχουν μεγαλο ριζωμα ωστε να φτασουν

κατω για να παρουν θρεπτικα συστατικα απο αυτα.

Σε αυτα που εχουν μεγαλο χρειαζεται.

Οι σκονες που αναφερες ειναι για ενα συν στο υποστωμα. Στην περιπτωση τη δικη σου που θελεις μονο

γρασιδι θεωρω οτι θα ειναι περιττο.

Δημητρη,ελεγα για σκετο χαλικι-υποστρωμα τυπου flourite..σιγουρα αν ο φιλος βαλει υποστρωμα απο κατω και αλλο χαλικι απο πανω ειναι αχρηστο ουσιαστικα γιατι οι ριζες απο τα γρασιδια δεν θα φτασουν ποτε τοσο κατω στο υποστρωμα.....

Λες με σκετο απλο χαλικι να ειναι οκ?

Για το φως που εχει διαθεσιμο ο φιλος τι λες?Γιατι δεν ξερω... :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα γρασιδια θελουν υποστρωμα για να μπουσταρουν στην αρχη!

Απο φωτισμο,θεωρω οτι θες αλλη μια λαμπα και οπωσδηποτε μπουκαλα co2.

Τα γρασιδια ειναι απαιτητικα φυτα.

Οι σκονες που εχεις δει...αστες..δεν ειναι για μας..ειναι για εμπλουτισμο του υποστρωματος αλλα και βακτηρια.Μολις θα δεις ποσο εχει τοενα απο αυτα τα μπουκαλακια θα αλλαξεις γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα γρασιδια θελουν υποστρωμα για να μπουσταρουν στην αρχη!

Απο φωτισμο,θεωρω οτι θες αλλη μια λαμπα και οπωσδηποτε μπουκαλα co2.

Τα γρασιδια ειναι απαιτητικα φυτα.

Οι σκονες που εχεις δει...αστες..δεν ειναι για μας..ειναι για εμπλουτισμο του υποστρωματος αλλα και βακτηρια.Μολις θα δεις ποσο εχει τοενα απο αυτα τα μπουκαλακια θα αλλαξεις γνωμη...

Ρε Κωστα πως θα μπουσταρουν οπως λες, αφου οι ριζες τους δεν φτανουν κατω?

ΥΓ. Ισως ειναι κατι που δεν γνωριζουμε διαφωτισε μας!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κωστα πως θα μπουσταρουν οπως λες, αφου οι ριζες τους δεν φτανουν κατω?

ΥΓ. Ισως ειναι κατι που δεν γνωριζουμε διαφωτισε μας!

Δημητρη ποιος το λεει αυτο ρε συ?

Μια χαρα ριζες εχουν τα γρασιδια,εμενα η κουμπα ειχε κανει ριζες που εφταναν 10εκ κατω..

Επισης,δεν χρειαζεται να φτασουν το υποστρωμα οι ριζες,δηλαδη μη νομιζεις οτι οσοι κανουν ανισοπεδα τμηματα απο κατω βαζουν 10εκ υποστρωμα..το υποστρωμα ειναι 3-4εκ και το υπολοιπο 10-15εκ ειναι χαλικι.Το υποστρωμα απελευθερωνει σιγα σιγα τα θρεπτικα του προς τα πανω,γι αυτο μερικες φορες με μερικα υποτρωματα εχουμε προβλημα με αλγες γιατι απελευθερωνεις πχ πολυ σιδηρο στη στηλη του νερου.

Επισης οποιος δοκιμασει να βαλει γρασιδι σε μη ενεργο βυθο (χαλικι σκετο η αμμο) το πιθανο ειναι να το χασει.Για να κανεις κατι τετοιο θα πρεπει το ενυδρειο να τρεχει τουλαχιστον κανα χρονο και χωρις να εχει γινει ποτε σκουπα βυθου,ωστε να εχει πιασει οργανικα ο βυθος και να εχει φτιαχτει υποστρωμα απο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανει ο φιλος κατι σαν αυτο?

Αν το κανει αυτο,μετα απο λιγο καιρο ξερεις το βρωμια θα εχει μαζευτει απο κατω?Αστα...

Εκτος αυτου,η μοςς αναπτυσσεται οπως ναναι και κουρευται δυσκολα,ασε που γεμιζει το ενυδρειο με κομματακια..

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο σκελος που λες, γιατι και τα αλλα δεν μαζευουν σχεδον το ιδιο ειναι.

Στο δευτερο, εδω ειναι ολο το θεμα κατα το ποσο καλως ( κουρεας ) εισαι.

Αν κλεισεις το φιλτρο την ωρα που κουρευεις δεν πανε να χωθουν και με ενα λαστιχο ( σωληνα ) την ωρα τις αλλαγης

τα μαζευεις. Μπορεις να το κουρευεις τυπου περιμετρικα και να το αφηνεις απο πανω ( βεβαια με καποιο ελενχο ).

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα γρασιδια θελουν υποστρωμα για να μπουσταρουν στην αρχη! Λοιπόν, αποφασίστηκε "υπόστρωμα ναι" . Πόσο θα χρειαστώ για τα 90λιτρα ?

Απο φωτισμο,θεωρω οτι θες αλλη μια λαμπα και οπωσδηποτε μπουκαλα co2. Δεν νομιζω να εχει υποδοχη για άλλη μια λαμπα να ανεβω μηπως σε Watt?

Τα γρασιδια ειναι απαιτητικα φυτα.

Οι σκονες που εχεις δει...αστες..δεν ειναι για μας..ειναι για εμπλουτισμο του υποστρωματος αλλα και βακτηρια.Μολις θα δεις ποσο εχει τοενα απο αυτα τα μπουκαλακια θα αλλαξεις γνωμη...

Στο video που είδα για την cuba, δεν είδα να βγάζει το αφρολεξακι όταν τη χώριζε σε κομμάτια - Όντως?

Πάντως λέω να δοκιμάσω dry-start μέχρι να πιάσει λίγο το γρασίδι και στη συνέχεια να μπουν τα άλλα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο υποστρωμα θα χρειαστεις,δεν μπορω να στο πω με σιγουρια,ειναι αναλογα τι θα βαλεις αλλα και τι διαστασεις εχει ο πατος του ενυδρειου σου.Εσυ τι σκοπο εχεις?

Για το φως τωρα,οι λαμπες αναλογα με το μηκος τους εχουν και τα αναλογα βατ,οπωτε δεν μπορεις να ανεβεις σε βατ με τις υπαρχουσες λαμπες,μονο να βαλεις και αλλη λαμπα με πατεντα.

Καποιοι δεν βγαζουν το βαμβακι που εχει το φυτο για να φυτευτει πιο ευκολα,εγω προσωπικα το βγαζω.

Dry start μπορεις να κανεις αλλα πρεπει να γινει για τουλαχιστον 2 μηνες και να εχεις και καλη θερμοκρασια μεσα στο δωματιο,γιατι αλλιως δεν θα αναπτυσσεται η κουμπα.

co2 εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο υποστρωμα θα χρειαστεις,δεν μπορω να στο πω με σιγουρια,ειναι αναλογα τι θα βαλεις αλλα και τι διαστασεις εχει ο πατος του ενυδρειου σου.Εσυ τι σκοπο εχεις? Οι διαστασεις ειναι 60*35*43. Το σιγουρο ειναι οτι θελω να φτιαξω γρασιδι με καποιο ειδος οχι τοσο δυσκολο. Επισης θα μπουν και 2,3 φυτα πιο ψηλα στο πισω μερος.

Για το φως τωρα,οι λαμπες αναλογα με το μηκος τους εχουν και τα αναλογα βατ,οπωτε δεν μπορεις να ανεβεις σε βατ με τις υπαρχουσες λαμπες,μονο να βαλεις και αλλη λαμπα με πατεντα. Δυστυχως δεν ειμαι και τοσο καλος σε πατεντες, πιστευεις οτι δεν θα φτανουν αυτα τα watt?

Καποιοι δεν βγαζουν το βαμβακι που εχει το φυτο για να φυτευτει πιο ευκολα,εγω προσωπικα το βγαζω.

Dry start μπορεις να κανεις αλλα πρεπει να γινει για τουλαχιστον 2 μηνες και να εχεις και καλη θερμοκρασια μεσα στο δωματιο,γιατι αλλιως δεν θα αναπτυσσεται η κουμπα. Ενδεχετε να διαλεξω και καποιο αλλο για γρασιδι απο τις προτασεις σας. Ποσο πρεπει ν ειναι η θερμοκρασια για dry-start? Λες καλυτερα να μην το προσπαθησω λογω χειμωνα? Λογω του οτι δουλευουμε και οι δυο μαζευομαστε απο αργα το μεσημερι με αποτελεσμα τις πρωινες ωρες εως το μεσημερι το σπιτι να μην ιδιαιτερα ζεστο.

co2 εχεις? Οχι δεν εχω, τωρα θα φτιαχνω budget να δω τι μπορω να παρω. Για το Nutrafin CO2 Natural System ποια ειναι η γνωμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες γρασιδι τοτε θα πρεπει να βαλεις καποιο καλο υποστρωμα.Θα ειναι φλατ το στησιμο σου η θα το κανεις ανησοπεδο?

Ο φωτισμος σου,για μενα δεν φτανει,θες αλλη μια λαμπα.

Αν το σπιτι ειναι κρυο,τοτε δεν θα μπορεις να κανεις dry start η οποια θελει 24-25 βαθμους για να πανε καλα τα φυτα σου.Επισης θελει 12-14 ωρες φωτισμου και τουλαχιστον 2 φορες την ημερα ψεκασμα.

Για co2,ξεχνας αυτα τα συστηματακια που δεν κανουν δουλεια και πας αναγκαστικα σε ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες γρασιδι τοτε θα πρεπει να βαλεις καποιο καλο υποστρωμα.Θα ειναι φλατ το στησιμο σου η θα το κανεις ανησοπεδο?

Το έχω σκεφτεί με λόφους δεξιά και αριστερά.

Ο φωτισμος σου,για μενα δεν φτανει,θες αλλη μια λαμπα.

Θα ψαξω το φόρουμ για λύση.

Αν το σπιτι ειναι κρυο,τοτε δεν θα μπορεις να κανεις dry start η οποια θελει 24-25 βαθμους για να πανε καλα τα φυτα σου.Επισης θελει 12-14 ωρες φωτισμου και τουλαχιστον 2 φορες την ημερα ψεκασμα.

Για co2,ξεχνας αυτα τα συστηματακια που δεν κανουν δουλεια και πας αναγκαστικα σε ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα.

Απο ότι καταλαβαίνω ξεχναω το dry start. Για το CO2 είδα οτι τα συστήματά πανε γύρω στα 300 ευρω (δύσκολο). Έχω δει κάποια συστήματα με μικρή μπουκάλα αλλά δεν ξερω για ποσο καιρό διαρκεί. Αρχιζω παντως και το ξανασκεφτομαι καθώς ανεβαίνει πολύ το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι καταλαβαίνω ξεχναω το dry start. Για το CO2 είδα οτι τα συστήματά πανε γύρω στα 300 ευρω (δύσκολο). Έχω δει κάποια συστήματα με μικρή μπουκάλα αλλά δεν ξερω για ποσο καιρό διαρκεί. Αρχιζω παντως και το ξανασκεφτομαι καθώς ανεβαίνει πολύ το κόστος.

Co2 στηνεις και με 100 ευρω...

Απο ebay μανομετρα και μπουκάλα στην περιοχη σου οποου και θα την γεμίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση με 300 ευρω..

Μια 2κιλη με μανομετρα,διαχυτηρα και σωληνακι,παει περιπου στα 100 ευρω..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετα απο 5.5 ώρες τελειωσε το στήσιμο. Τελικά ήταν πολύ πιο δύσκολο σπό οτι νόμιζα. Δεν μπήκε και το ξύλο καθώς ξέχασα να παραγγειλω ριτσια. Έχουμε μέλλον ακόμη. Ευχαριστώ το Γιώργο Μισιρλη για την αψογη παράδοση τα φυτά είναι Σουπερ ελπίζω να μου πιάσουν. Λογω χωρου πηγα σε 63 λιτρα. Εχω ξεκινησει με excel και τον αλλο μηνα μαλλον θα παω για μπουκαλα.

IMG_20141223_211939013_HDR_zpsfc74f53e.j

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θα γινει.....

Θυμασαι τα φυτα που εβαλες ποια ειναι?

Απο φως τι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...