Jump to content

Αναλογία νερού βρύσης με R.O


Recommended Posts

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση. Πως μπορώ να υπολογίσω την αναλογία νερού βρύσης με νερού της οσμωσης; Για να φτάσω στις τιμές που θέλω χωρίς να είμαι με τα τεστ στο χέρι μέχρι να βρω την αναλογία. Δεν εννοώ την ακριβής αναλογία αλλά να βρω στο περίπου ώστε από εκεί και πέρα να έχω να παίξω με μικροαποκλίσεις. Λέτε να έχω σοβάρο πρόβλημα που δεν έχω κάποιο κουβά προετοιμασίας του νερού. Γιατί εκτός ότι δεν έχω που να το βάλω εδω μέσα, εδώ Σπέτσες δεν ξέρω που να βρω δοχείο 40λίτρων γιατί δεν έχει και κανένα μαγαζί της προκοπής

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση. Πως μπορώ να υπολογίσω την αναλογία νερού βρύσης με νερού της οσμωσης; Για να φτάσω στις τιμές που θέλω χωρίς να είμαι με τα τεστ στο χέρι μέχρι να βρω την αναλογία. Δεν εννοώ την ακριβής αναλογία αλλά να βρω στο περίπου ώστε από εκεί και πέρα να έχω να παίξω με μικροαποκλίσεις. Λέτε να έχω σοβάρο πρόβλημα που δεν έχω κάποιο κουβά προετοιμασίας του νερού. Γιατί εκτός ότι δεν έχω που να το βάλω εδω μέσα, εδώ Σπέτσες δεν ξέρω που να βρω δοχείο 40λίτρων γιατί δεν έχει και κανένα μαγαζί της προκοπής

κατεβασε το AQUARIX και θα σε βοηθησει...

κατεβαζεις το demo που ληγει σε μερικες μερες και μπορεις οποτε θελεις να το αγορασεις....

εδω

Link to comment
Share on other sites

Για δοχείο, όποτε έρθεις Αθήνα, έχει το ALexPak 40 λίτρων με 12 €, κοντό και φαρδύ, ιδανικό και για μελλοντική μεταφορά των ψαριών...

Link to comment
Share on other sites

Για δοχείο, όποτε έρθεις Αθήνα, έχει το ALexPak 40 λίτρων με 12 €, κοντό και φαρδύ, ιδανικό και για μελλοντική μεταφορά των ψαριών...

Το θέμα είναι πως θα το φέρω από Αθήνα. Θα κουβαλάω τις βαλίτσες και κουβάδες στο δελφίνι; Δεν είναι και μικρό 40lt.

Link to comment
Share on other sites

Καποιο πλαστικο βαρελακι δεν μπορεις να βρεις εκει στις Σπετσες η ενα καινουργιο μπετονι.Πρεπει να πας μεχρι την Αθηνα,σκεψου το λιγο καποια λυση θα υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση. Πως μπορώ να υπολογίσω την αναλογία νερού βρύσης με νερού της οσμωσης; Για να φτάσω στις τιμές που θέλω χωρίς να είμαι με τα τεστ στο χέρι μέχρι να βρω την αναλογία.

Ανέφερε πόσο KH, ή GH έχει η βρύση σου και πόσο KH ή GK θέλεις να έχεις στο ενυδρείο σου και θα σου πω πόσο νερό θα βάλεις απο την ΑΟ και πόσο από την βρύση.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να υπολογίσω την αναλογία νερού βρύσης με νερού της οσμωσης; Για να φτάσω στις τιμές που θέλω χωρίς να είμαι με τα τεστ στο χέρι μέχρι να βρω την αναλογία.

Το νερό της βρύσης δεν εχει πάντοτε σταθερή τιμή και γιαυτον τον λόγο θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις όποτε κάνεις αλλαγή νερού.

Στο παρακάτω λινκ μπορείς να κάνεις τον υπολογισμό αρκεί να εχεις κάνει τις μετρήσεις.

http://www.aquarix.com/en/haerte.asp

Στο Tapwater βάζεις την τιμή ΚΗ του νερού της βρύσης

Στο R/O-water βάζεις την τιμή ΚΗ της όσμωσης που συνήθως ειναι ΚΗ=1

Στο Total volume τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου σου.

Στο Desired hardness βάζεις την επιθυμητή σκληρότητα για παράδειγμα 5

Πατάς στο calculate και σου βγάζει την αναλογία.

Το aquarix σαν πρόγραμμα υπάρχει σε demo έκδοση για 30 ημέρες.

http://www.aquarix.com/en/download.asp

ΥΓ.

Σορρυ κλαζούλη μου όμως έπρεπε να συμπληρώσω κάποια κενά

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...