Jump to content

Θέρμανση Και Χειμώνας


Stelios_moraitis

Recommended Posts

Η σιδερενια βαση απο γλαστρα οπως ειπωθηκε η χοντρο ξυλο με μεγαλουτσικα ροδακια DIY βασουλα....αλλιως βλεπω το βαρελακι να (κατρα) κυλαει!

Αν θελει να το μεταφερει?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε,30 λιτρα δεν ειναι πολυ.Φαντασου τα πλαστικα πιατα 40 εκκατοστα με ροδες ειναι για να σηκωνουν μεγαλες γλαστρες με γιουκα μεσα.Για τα χαλια και το μαγκωμα εχεις ενα δικιο...

Τα πιατάκια για γλάστες ή οι μεταλικές βάσεις για γλάστες είναι απλά για να τις μετακινείς λίγο δεξια αριστερά και όχι συνέχεια και ούτε μεγάλες αποστάσεις, αλλιώς θα τα πάρεις στο χέρι (εχω 60+ γλάστρες στη ταράτσα , μικρές μεσαίες και μεγάλες και όλες σε μεταλικλές βάσεις) το μόνο που μπορεί να αντέξει είναι DIY μεταλική βάση με ροδάκια πάνω από 5 πόντους διάμετρο αν μιλάμε για χαλιά, στη χειρότερη να έχει ροδάκια από πολυθρονες/καρέκελες γραφείου

Link to comment
Share on other sites

Τα πιατάκια για γλάστες ή οι μεταλικές βάσεις για γλάστες είναι απλά για να τις μετακινείς λίγο δεξια αριστερά και όχι συνέχεια και ούτε μεγάλες αποστάσεις, αλλιώς θα τα πάρεις στο χέρι (εχω 60+ γλάστρες στη ταράτσα , μικρές μεσαίες και μεγάλες και όλες σε μεταλικλές βάσεις) το μόνο που μπορεί να αντέξει είναι DIY μεταλική βάση με ροδάκια πάνω από 5 πόντους διάμετρο αν μιλάμε για χαλιά, στη χειρότερη να έχει ροδάκια από πολυθρονες/καρέκελες γραφείου

Στο πρωτο θα συμφωνησω, στο δευτερο οχι γιατι σε αυτες τις ροδες μαζευονται ευκολα τριχες απο τις

μοκετες και θα στουμπωνει!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο θα συμφωνησω, στο δευτερο οχι γιατι σε αυτες τις ροδες μαζευονται ευκολα τριχες απο τις

μοκετες και θα στουμπωνει!

Για αυτό ότι και να βάλεις δεν το γλυτώνεις εύκολα,

όσο πιο μεγάλη διάμετρο έχει η ρόδα τόσο πιο λίγες τρίχες μαζεύονται αλλά καθαρίζεται και πιο εύκολα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά... θα προτιμούσα ένα ξύλινο κουτί... επενδυμένο εσωτερικά με DOW (ούτε φαγούρα... ούτε κίνδυνος).-

Link to comment
Share on other sites

@discus fan, τι εννοείς ξύλινο , με τι επένδυση εσωτερικά ;; Για δώσε μου ιδέες για το καλοκαίρι που χω πιο πολυ χρόνο ...;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ... απ' ότι κατάλαβα ότι το θέλει να βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο. ΑΝ θέλεις και να το μετακινείς... ροδάκια... όπως γράφτηκε παραπάνω.- ;)

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι παιδευεστε αδικα με τους θερμοστατες τους ενυδρειακους...εγω το καλοκαιρι αλλαζα απο την βρυση κατευθειαν με πολυ χαμηλη ροη ωστε να πεφτει 1 βαθμο το πολυ η θερμοκρασια και αν ...

τωρα που χειμωνιασε ή θα δοκιμασω το θερμοσιφωνα ( εχω την τυχη να ειναι glass και η συνδεση γινεται με λαστικα και οχι με χαλκο )

ή θα παιξω με βαρελι και αντλιακι αλλα θα το ζεσταινω με αντισταση θερμοσιφωνου ... στο 20 λεπτο δηλαδη ετοιμο το βαρελακι ...ουτε 20λεπτο βασικα

1 περιπτωση που την ειδα και σε διπλανο φορουμ και εχει το καλο οτι ζεσταινει μονο το σημειο που ειναι κυκλομενο ολο το υπολοιπο δν ζεσταινεται και μπορει να ειναι και εκτος νερου εν ωρα λειτουργιας

pgE5QOc.png

2 περιπτωση με ατισταση πετσετοκρεμαστρας ή σωματα καλοριφερ τυπου φετες..

xhc9ZFY.png

3 και πιο οικονομικη

αντισταση χωρις θερμοστατη και τσεκαρουμε με ενα θερμομετρο και μετα την βγαζουμε απο την πριζα

7ZcV8ck.png

4 περιπτωση και αυτη μαλλον θα κανω ...απλη αντισταση θερμοσιφωνου θα φτιαξω μια βαση στο βαρελι και θα την προσαρμοσω επισης οικονομικη αν επιλεξετε χωρις θερμοστατη ..

100006.jpg

αλλιως μια χειρος που λεει και ο απο πανω πολυ σωστα ,...και τελιωνει το παραμυθι!!!!

Επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα, και ο θερμαντήρας ή αργούσε ή δούλευε συνέχεια, πήρα ένα βραστήρα χειρός και τον βάζω στο βαρέλι μισή ώρα το πολύ πριν την αλλαγή, εδω και 1 χρόνο περίπου έτσι κάνω της αλλαγές , το βαρέλι μου είναι 75 λίτρα, και ο βραστήρας 1000 watt

10.56.00.10.jpg

Ωραίες ιδέες!! Δεν το είχα σκεφτει!! Ευχαριστώ! :sword: Μην παιδεύομαι με τους παλιοθερμοστατες!!χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει να το μεταφερει?

Τι εννοεις μεταφερει; Απο δωματιο σε δωματιο πχ; Τσουλωντας.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά... θα προτιμούσα ένα ξύλινο κουτί... επενδυμένο εσωτερικά με DOW (ούτε φαγούρα... ούτε κίνδυνος).-

Ωραια ιδεα!
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις μεταφερει; Απο δωματιο σε δωματιο πχ; Τσουλωντας.

%CE%92%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CE%93%CE%BB%CE Με αυτό εδώ εννοεί να το τσουλαέι!! Μου το λέει και η μανα μου για να μη σηκώνω 35 λίτρα κουβά!!! Επιβεβαιώθηκε και επισήμως! :bow::bow::bow:

Link to comment
Share on other sites

Εχθες πηρα το πιατο αυτο ετσι οπως το δειχνεις με 3.99 ευρω απο jumbo,ενημερωτικα

Link to comment
Share on other sites

Εχθες πηρα το πιατο αυτο ετσι οπως το δειχνεις με 3.99 ευρω απο jumbo,ενημερωτικα

Ωραία, θα σου πω και εγώ τιμη να κάνουμε έρευνα αγοράς όταν το πάρω!

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα την πρωτη αλλαγη ζεστου νερου προχθες και μιας και ειμαι ατυχος γιατι ενω ο θερμοσιφωνας θα περναγε νεσα απο το φιλτρο ανθρακα και δν θα ειχα θεμα με σωματιδια κλπ μου το φιλτρο δν αντεχει θερμοκρασια πανω απο 25 βαθμους και δν μπορω να το ελεγχω εκτος αν πειραζω συνεχεια το καπακι και τον θερνοστατη του θερμοσιφωνα ...που δν το εχω σκοπο..οποτε

αγορασα ενα μπετονι 30λτ , μου εκατσε και μια αντισταση πετσετοκρεμαστρας 600w

zrFyCjc.png

τσαμπα απο μαγαζι με υδραυλικα γιατι ειχε χαλασει ο θερμοστατης της και δουλευε συνεχεια (εμενα δν με νοιαζει καθως χρονομετρησα και σε 15λεπτα μου παει το νερο στο μπετονι 26 βαθμους ..και αγορασα και μια αντλια για δραπανο τιμη 13ευρω

http://www.e-toolsmarket.com/antlia-gia-drapano-mini-990048.html

και κανω και το αδειασμα απο το ενυδρειο στο σιφωνι και το γεμισμα..ετσι εχοντας 100λτ καθαρο (λογω σταθμης νερου και εσωτερικου φιλτρου ) αλλαζω γρηγορα και στανταρ πλεον ποσοτητα σε καθε αλλαγη

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια, δεν βάζω θερμοστάτη για τις αλλαγές. Αφήνω μια μέρα το νερό μέσα στο σπίτι

δίπλα στο καλοριφέρ με αντλία μέσα για να γυρίζει το νερό (φεύγει και το χλώριο) και κάνω την αλλαγή

την επομένη. Σπανίως θα πέσει πάνω από 1-1.5 βαθμό η θερμοκρασία του ενυδρείου.

(Το σπίτι έχει θερμοκρασία περίπου 20 βαθμούς και το βαρέλι είναι 60lt όπου θα χρησιμοποιήσω τα

40 στο ένα ενυδρείο και τα υπόλοιπα στο μικρό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...