Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο


Recommended Posts

Είμαι μέλος σε αυτό το forum περίπου 3 μήνες.

Ο μεγάλος όγκος πληροφοριών που βρήκα εδώ μαζί με την αγάπη μου για τα ζώα με οδήγησαν να αγοράσω πριν απο 2 μήνες ένα μικρό ενυδρείο για να γνωρίσω και εγώ τον κόσμο της υδρόβιας ζωής.

Ένα μήνα αργότερα έγινα αναδοχη μητέρα των πρώτων ψαριών που φιλοξενούνται στο ενυδρείο μου :bowdown:

Σήμερα (και αφού η κατάσταση στο ενυδρείο πιστεύω πως σταθεροποιήθηκε πλεον...) το παρουσιάζω στο forum που μου έδωσε τα πρώτα ερεθίσματα..

post-2892-1175179315_thumb.jpg

post-2892-1175179419_thumb.jpg

Οι διαστάσεις του είναι 60*30*30

Απο ψαράκια έχω 5 αρσενικά guppy.

Ασπόνδυλα: 1 apple snail και πολλά melanoides tuberculata.

Στο μέλλον ευελπιστώ να προσθέσω 2 platy, 2 γαριδες amano και ένα ακόμα apple snail.

Φυτά: ceratophyllum demersum, egeria densa, hygrophila polysperma, java moss, και lemna minor στην επιφάνεια

Απο πλευράς εξοπλισμού το ενυδρείο περιέχει θερμοστάτη 50 watt,

λάμπα 15 watt,

φίλτρο 200 λίτρα/ώρα (σφουγγαράκι + κεραμικό μακαρόνι),

2 θερμόμετρα (να είμαστε σίγουροι),

θερμοκρασία 25,5 C

Τελευταίες μετρήσεις:

NH3/NH4: 0

NO2: 0

NO3: 5

pH:7,6

kH: 3-6

GH: >7

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον filoxeno (που θα μπορούσε να λέγεται και φιλότιμος :thumbup: ) για τις χορηγίες, τις συμβουλές και την πολύτιμη βοήθεια του. Δεν θα τα κατάφερνα χωρίς αυτόν :D

Περιμένω τα σχόλια σας

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέλος σε αυτό το forum περίπου 3 μήνες.

Ο μεγάλος όγκος πληροφοριών που βρήκα εδώ μαζί με την αγάπη μου για τα ζώα με οδήγησαν να αγοράσω πριν απο 2 μήνες ένα μικρό ενυδρείο για να γνωρίσω και εγώ τον κόσμο της υδρόβιας ζωής.

Ένα μήνα αργότερα έγινα αναδοχη μητέρα των πρώτων ψαριών που φιλοξενούνται στο ενυδρείο μου :bowdown:

Σήμερα (και αφού η κατάσταση στο ενυδρείο πιστεύω πως σταθεροποιήθηκε πλεον...) το παρουσιάζω στο forum που μου έδωσε τα πρώτα ερεθίσματα..

post-2892-1175179315_thumb.jpg

post-2892-1175179419_thumb.jpg

Οι διαστάσεις του είναι 60*30*30

Απο ψαράκια έχω 5 αρσενικά guppy.

Ασπόνδυλα: 1 apple snail και πολλά melanoides tuberculata.

Στο μέλλον ευελπιστώ να προσθέσω 2 platy, 2 γαριδες amano και ένα ακόμα apple snail.

Φυτά: ceratophyllum demersum, egeria densa, hygrophila polysperma, java moss, και lemna minor στην επιφάνεια

Απο πλευράς εξοπλισμού το ενυδρείο περιέχει θερμοστάτη 50 watt,

λάμπα 15 watt,

φίλτρο 200 λίτρα/ώρα (σφουγγαράκι + κεραμικό μακαρόνι),

2 θερμόμετρα (να είμαστε σίγουροι),

θερμοκρασία 25,5 C

Τελευταίες μετρήσεις:

NH3/NH4: 0

NO2: 0

NO3: 5

pH:7,6

kH: 3-6

GH: >7

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον filoxeno (που θα μπορούσε να λέγεται και φιλότιμος :thumbup: ) για τις χορηγίες, τις συμβουλές και την πολύτιμη βοήθεια του. Δεν θα τα κατάφερνα χωρίς αυτόν :D

Περιμένω τα σχόλια σας

όμορφο πολύ. Αν θες παρατήρηση, για φόντο πίσω θέλει κάτι σκούρο!

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορώ λοιπόν αγαπητή μου Ιωάννα, ότι θα τα κατάφερνες μια χαρά και χωρίς εμένα (σιγά τη βοήθεια που σου 'δωσα...) γιατί διαθέτεις ένα πολύ μεγάλο όπλο: ΥΠΟΜΟΝΗ..! Και να ξέρεις ότι είναι πολύ βασική προϋπόθεση στο χόμπι μας αυτή, ειδικά μάλιστα όταν συνδυάζεται και με τόσο μεγάλη αγάπη για τα ζωντανά, όπως αυτή που επίσης διαθέτεις. :D

Εύχομαι καλή συνέχεια με το ενυδρείο σου και είμαι σίγουρος ότι το τελικό αποτέλεσμά του θα βρει και εσένα και τα ψαράκια σου να το χαίρεστε στο έπακρο. Και σύντομα με άλλο ένα ΜΕΓΑΛΟ ενυδρείο, για να κάνει παρέα στο μικρό! :thumbup: (το ενυδρείο δεν κάνει να είναι μόνο του, αλλά σε... κοπάδι!) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

όμορφο πολύ. Αν θες παρατήρηση, για φόντο πίσω θέλει κάτι σκούρο!

Ευχαριστώ. Το φόντο είναι σκούρο σε αποχρώσεις του μπλε και πράσινου. Μέσα υπαρχει και λίγη ασημένια μπογιά που κάνει μερικούς ιριδισμούς με το λίγο φως που φτάνει απο τη λάμπα (εξαιτίας των φυτών) με σκοπό να δείνει μια αίσθηση βάθους, αλλά φαίνεται φωτεινό στις φωτογραφίες επειδή έβαλα το φλας και... έγινε δυνατή η αντανάκλαση... καταλαβαίνεις :thumbup:

Σε ευχαριστώ κ εσένα φιλόξενε. Έχω το ρητό "Πάνω απ' όλα τα ψάρια. Αν είναι αυτά ήσυχα, είμαι και εγώ" :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι Ιωάννα? Τι υπόστρωμα-χαλίκι έχεις βάλει? Είναι χλιδί!!! (Περιμένω απάντηση:bowdown:)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου,καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο πολύ το ενυδρείο σου. Μπράβο.

Μια γνώμη μόνο... δες το και με μονόχρωμο φοντάκι πίσω. :bowdown:

Φιλικά

VTh

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, ΜΠΡΑΒΟ! :bowdown::thumbup::D

Φωτογραφίες από τους κατοίκους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...