Jump to content

Πρόβλημα Με Anubia Nana


Recommended Posts

Καλησπερα, σε παρακαλω, διαχωρισε τα δυο φυτα και βγαλε μια καλη φωτο για να δουμε τι ριζες εχει το καθε φυτο!

Τα κλαδακια απο τα φυλλα που εκοψες, κοψτα τελειως, δεν υπαρχει λογος να μενουν εκει.

Στην τευταια φωτο βλεπω καποιες ριζες, ψαλιδισε τις! Δεν εχει σημασια αν το φυτο αποκοπηκε σε δυο κομματια. Τωρα εχεις δυο φυτα!

Αν καποιο κομματι ειναι μονο κορμος, δεν νομιζω να σωθει!

Link to comment
Share on other sites

. . . παρ'του την ψαλίδα :) (θα λέγαμε για μαλλιά)

Αν καποιο κομματι ειναι μονο κορμος, δεν νομιζω να σωθει!

Μια περμανάντ νομίζω θα το σώσει . . . :usd:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

:blush::D

ένας κομμωτής όμως θα καταλάβαινε τι θέλω να πω!!!! :P

Έγινε επεξεργασία - fwtini
Link to comment
Share on other sites

Ωρε και γω σε καταλαβαίνω απόλυτα !!

Μ`αρεσει ο τρόπος που το έχεις στο μυαλό σου

και χαίρομαι που δεν πήρες στραβά το καλοπροαίρετο σχόλιο μου :)

Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπια αν έχει 3 φύλλα σε κάθε ριζομα (κορμος) της φτάνουν για να αναπτυχθεί ακόμα και χωρίς ρίζες. Θα βγάλει καινούργιες . Αλλιώς 2 φύλα και λίγη ρίζα. Έτσι τις πολαπλασιαζεις, κοβοντας τον κορμό αφήνοντας 3 φύλα σε κάθε κομμάτι

Link to comment
Share on other sites

Οπως γραφει και ο Τζιμης απο πανω.Καταρχην εχεις καταλαβει τι λεμε κορμο,φυλλα και ριζες ετσι? Καθε φυτο (ανουμπια) χρειαζεται κορμο (ασχετος μεγεθους) 3 φυλλα και ριζες ακομα και αν δεν εχει θα βγαλει.Στις πρωτες φωτογραφιες νομιζω οτι στις ριζες τις ηταν μπλεγμενη και μος (αλλο φυτο).Εσυ εχεις δυο φυτα ανουμπιες και ενα κοτσανι χωρις φυλλα που δεν θα επιβιωσει.Πετα τον σκετο κορμο,κρατα τα δυο φυτα και αφαιρεσαι αρκετο ριζομα (ριζες θα ξαναβγαλει).Βαλτην σε ενα σκιερο μερος (οχι καρφι κατω απο την λαμπα) και δωσε της αρκετο χρονο.Mην την χωσεις στην αμμο και μην την δεσεις πολυ σφιχτα,απλα να στεκεται.Ειναι πολυ ευκολο φυτο και θα επανελθει.Μην αρχισεις να ριχνεις ουτυε λιπασματα ουτε τιποτα και μην την μετακινεις και την πειραζεις συχνα.Κανε αυτα που πρεπει και μετα δωσε της χρονο.

Και κυριως μην αγχωνεσαι.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στενοχωριέμαι να βλέπω κάτι ζωντανό να αργοπεθαίνει και να μην μπορώ να κάνω τίποτα.Έχω προηγούμενα βλέπεις, γι' αυτό προσπαθώ να διορθώσω τα λάθη μου και νευριάζω-στενοχωριέμαι όταν κάνω ό,τι μπορώ από πλευράς μου χωρίς αποτέλεσμα.

Anyway αυτό με μπέρδεψε και εμένα στην αρχή και δεν μπορούσα να ξεχωρίσω το φυτό, είχε και κάποιο άλλο πάνω του το οποίο το καθάρισα βέβαια.

Σκέτος κορμός νομίζω δεν είναι κανένας απ' τους δυο.Και οι δύο έχουν κοτσάνια με φύλλα αν δεν κάνω λάθος.

Θα κόψω και αυτά που μου είπε ο Sturm ώστε να καθαρίσει λίγο ακόμη το φυτό και θα ανεβάσω και άλλες φώτο να δείτε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ στο φυτό κάτι σαν χνούδι πάνω του.Άλγη είναι;

@Sturm γιατί να κόψω εντελώς αυτά που είχα ψαλιδίσει στην αρχή;Δεν μπορεί να πετάξει φύλλα από εκεί μελλοντικά;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Oxi δεν παιζει να πεταξει! Θα σαπισει και θα πεσει!

Για βαλε φωτο απο το χνουδι!

Link to comment
Share on other sites

Σαν βαμβάκι είναι στην όψη.Φώτο δεν μπορώ να βγάλω αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η φωτό με το χνούδι:

DSC00899.jpg

DSC00900.jpg

DSC00901.jpg

Το έβγαλε και πριν αλλάξω το νερό-χαλίκι (δεν ήταν χαλαζιακό στην αρχή) και μετά που έβαλα πάλι καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μου το ειπε κι αλλος ενας φιλος για το χνουδι και πραγαμτικα δεν ξερω τι ειναι! Δεν μου εχει συμβει ποτε! Μηπως δεν ειναι ασπρο και ειναι πρασινωπο;

Να ξερεις, η ανουμπια θελει σκια! Αλλιως θα γεμισει αλγη!

Link to comment
Share on other sites

Άσπρο μου φαίνεται, γι'αυτό το έβγαλα και φώτο με φόντο το φίλτρο που είναι μαύρο (σε μια απ'τις τρεις φαίνεται). Για να φανεί το χρώμα!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το φως τώρα, απ' το κατάστημα που την πήρα (γνωστό κιόλας) μου είπαν ότι χρειάζεται φως το φυτό ή λάμπα καλύτερα.

Τελικά θέλει ή δεν θέλει;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το φως τώρα, απ' το κατάστημα που την πήρα (γνωστό κιόλας) μου είπαν ότι χρειάζεται φως το φυτό ή λάμπα καλύτερα.

Τελικά θέλει ή δεν θέλει;

Ολα τα φυτα για να μεγαλωσουν , ενα βασικο τους στοιχειο ειναι το φως.

Το Συγκεκριμενο φυτο , χρειαζεται ελαχιστο φως, ισα ισα να φωτιζεται,και ο λογος ειναι επειδη ειναι φυτο αργης αναπτυξης.

Αφησε το φυτο στην υσηχια του και σιγα σιγα θα παρει τα πανω του.

Τι φως εχεις εσυ ?

Link to comment
Share on other sites

Από λάμπα δεν έχω τίποτα, απλά είναι πίσω απ' την κεντρική πόρτα του σπιτιού και φωτίζεται μόνο απ' αυτό.

Αν χρειαστεί να πάρω, δεν έχω πρόβλημα.Απλά διάβασα ότι χρειάζεται λίγο έως μέτριο φως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...