Jump to content

Mikrogeophagus Ramirezi Project


bbetta

Recommended Posts

Γιατί το ενυδρείο ειναι full-planted και έχει πολλές κρυπτοκορίνες. Χαρακτηριστικό του είδους ειναι ότι με μια μικρη μεταβολή στις συνθήκες λιώνουν μαζικά. Από το 25.5 που πήγα στο 27.5 έλιωσαν πολύ. Δεν επιδιώκω να ανεβάσω παραπάνω αυτή τη στιγμή, έτσι και αλλιώς οι θερμοκρασίες που ευδοκιμούν ( όχι που αντέχουν) είναι 26-28 και παραπάνω για γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ, αλλα στη συγκεκριμενη θα πρεπει να δεις τι θελεις, να ζευγαρωσουν τα ραμ ή να εχεις τις κρυπτοκορινες!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή υπερβολές ειναι αυτά ρε συ.. Για 27.5 μιλάμε.. Και αν θέλουν ζευγάρωμα ας περιμενω και μέχρι την άνοιξη ( το καλοκαιρι φτάνω ορισμένες φορές 31) . Ετσι και αλλιώς ο χειμώνας δεν ειναι η εποχή τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα σε αυτο συμφωνουμε! Κι εγω το καλοκαιρι τα αφηνω και ζευγαρωνουν! Απλα νομιζα πως ηθελες να το κανεις τωρα! Καλυτερα το καλοκαιρι, να εισαι και προετοιμασμενος αλλα και να μην εχεις θεματα με τις θερμοκρασιες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη νομιζω πως στην αρχη ειχες δυο θυληκα... Κρατα και στο πισω του μυαλου σου πως μπορει να εχεις παλι δυο θυληκα...

Παντως ειναι πανεμορφα τα ατιμα!!

Link to comment
Share on other sites

Το κρατάω μπροστά Μαίρη ;).

Εχω μια ερώτηση όμως, αν και λίγοι τσαμπουκάδες υπάρχουν, τα ψάρια πανε κυριως μαζί σαν κοπαδακι. Θα το έκαναν αυτο άτομα του ίδιου φύλου;

Βασίλης

;)

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν πρόκειται να βρω ησυχία με αυτά τα ψάρια! Ο κυνηγημένος έγινε κυνηγός! Πολυ σύντομα φωτός για να μου πειτε την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Έχουμε εξελίξεις.

Το υποτιθέμενες αρσενικο απεβίωσε. Δεν παρατήρησα καμια εξωτερική πληγή και οι μετρήσεις μου βγήκαν εντάξει. Για ενα διήμερο πριν πεθάνει ήταν νωχελικό και κρυβόταν. Το υποτιθέμενο θηλυκό είχε το πάνω χέρι και έδειχνε επιθετικότητα δικαιολογημένη, οχι όμως. σε μεγάλο βαθμό.

Για το ψαρι που αγοράστηκε ως θηλυκο και ζει και βασιλεύει δεν μπορω να πω με σιγουριά το φύλο του. Οι φωτογραφίες που εβγάλα πριν κάποιες μέρες δεν αντικατοπτρίζουν σε καμια περίπτωση την σημερινή κατάσταση για αυτο θα βγάλω νέες φωτο. Δεν θέλω να σας πω τι πιστεύω περισσότερο οτι ειναι για να μην σας επηρεάσω.

Επισης προστέθηκαν στο ενυδρειο 10 νέον που σε συνδυασμό με τα ραμ θα αποτελέσουν την τελική ψαροσυνθεση.

Θα ενημερώσω με φωτογραφίες σύντομα .

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Kριμα ρε φιλαρακι!

Παντως με τετρα μεσα δυσκολα θα κρατησεις μικρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ελέγξει τα νιτρικά σου; Είναι πολύ ευαίσθητα σε αυτό, μήπως με τα 10 νέον ανέβηκαν τις τελευταίες μέρες; Γενικά μήπως η απώλεια του ψαριού και η προσθήκη του κοπαδιού σχετίζονται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-Θοδωρή δε νομίζω να έχουν τοσο θέμα τα μικρα με τα τετρα. Εχεις παρόμοια εμπειρία; Ξέρεις τι γονείς ειναι τα ραμ.

-spyrval σίγουρα δεν σχετίζονται επειδή τα ψάρια μπήκαν μετα τον θάνατο και δεν έχουν μπει καν ολα μέσα, θα μπουν σε δόσεις

Στεναχωρήθηκα πολυ για το ψαράκι, ήταν πολυ καλή περίπτωση. Θα ανεβάσω φωτός απο το αλλο μάλλον το βράδυ

Φιλικά

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Nαι ειχα απο καρδιναλιους στα σκαλαρια και στα αλτισπινοσους που εχω! Για μενα καλο θα ηταν να πετυχαινες πρωτα την αναπαραγωγη και μετα να εβαζες τα αλλα!

Περιμενουμε φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την απώλεια σου,αλλα με όσα περιγράφεις,πιο πολύ για ψάρι που δεν προσαρμόστηκε στο ενυδρείο μου κάνει.Κάτι το ξύλο,ίσως δεν έτρωγε κιόλας.Και πιθανότατα αυτο που πήρες θηλυκο πχ στο πετ σοπ,επειδή δεν είχε πχ μακριά ραχιαια πτερύγια,να είδες σταδιακά να μεγαλώνουν,όταν πλεον βρέθηκε σε κατάλληλες συνθήκες.Το έχω δει,αλλα ξαναλέω ισως.

Λιγο στραβά σε πήγε για αρχή,αλλα υπομονή,θα αμοιφθείς για την επιμονή σου. :)

Link to comment
Share on other sites

-Θοδωρής θα το προσέξω πολύ αυτό που μου λες, ευτυχώς τα ψαράκια ειναι τα δημοφιλή νέον και δεν θα δυσκολευτώ να τα δώσω αν χρειαστεί.

-Δημήτρη το ψάρι που απεβίωσε ήταν αυτό που εξαρχής ήταν ο κυρίαρχος του ενυδρειου και έριχνε το ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φίλε αλλά αυτά συμβαίνουν, συνέχισε την προσπάθεια σου με υπομονή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για τις φωτογραφίες.

Πρώτη μέρα στο ενυδρείο:

post-39178-0-30084700-1419857329_thumb.jpg

Πρώτη βδομάδα παρέα με το ψάρι που απεβίωσε. Το βελάκι δείχνει το ζωντανό ψάρι.

post-39178-0-76637600-1419857571_thumb.jpg

Σημερινές φώτος

post-39178-0-74943700-1419857726_thumb.jpgpost-39178-0-38559300-1419857728_thumb.jpgpost-39178-0-32594500-1419857729_thumb.jpgpost-39178-0-61565400-1419857730_thumb.jpg

Υπενθυμίζω ότι αυτό το ψάρι αγοράστηκε ως θηλυκό και αποστάλθηκε σε μένα από Αθήνα.

Ευχαριστώ πολύ,

Βασίλης

:)

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτας το ραχιαιο μονο! Αν και εμενα δεν μου λεει τιποτα που σηκωνετε το λοφιο! Την αποληξη να κοιτας που στο συγκεκριμενο ψαρι δεν ειναι μυτερο ουτε στην ουρα ουτε στο ραχιαιο ουτε κανει σαν λωριδα!

Επισης στη φωτο που τα εχεις μαζι, αν και το θηλυκο φαινεται μεγαλυτερο, το βλεπεις οτι φαινεται και πιο γεματο στο σωμα και δεν ειναι και τοσο χρυσαφι στο κεφαλι και συν οτι τα πτερυγια του ειναι μυτερα και μακρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν δεν δω κοιλιά ροζ άκρη δεν θα βγάλω. Θα συμφωνήσω με τον argy1 στην εκτίμηση του αν και κρατάω αρκετές επιφυλάξεις. Το ροζ μπορω να το δω αν ειναι μονο του το ψαρι ή χρειάζεται και παρουσία αρσενικού για να ειναι σε αναπαραγωγικό mood?

Θοδωρη πολυ σωστές η παρατηρήσεις σου, βεβαια μην ξεχνάμε οτι τα εικονιζόμενα ψάρια ειναι απο διαφορετικό εκτροφέα , συνεπώς έχουν μορφολογικές διαφορές.

Οποιαδήποτε πληροφορία και ειδικά αν εμφανίζεται η ροζ κοιλιά απλα οταν το ψάρι ειναι σε καλή κατάσταση η αν χρειάζομαι αρσενικο για να φανεί , ειναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 ψάρια... ΔΕΝ ξέρω ΑΝ είναι από διαφορετικό εκτροφέα...αλλά όπως βλέπω είναι... ένα κανονικό και ένα μακρύφτερο.

Η διαφορά στο φύλλο κάνει μπαμ από χιλιόμετρο... σε αυτά τα ψάρια και σε τέτοιο μέγεθος.-

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η ροζ κοιλια φαινεται παντα,απλα οταν ειναι σε οιστρο ειναι πιο εντονο το χρωμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...