Jump to content

Ποιά Dslr?


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα!

Εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά DSLR, μιας και πια δεν με καλύπτουν οι δυνατότητες της ψηφιακής που έχω. Το budget είναι περιορισμένο, οπότε και ψάχνω για κάτι στα 350-450€. Έχω βρει μερικά kits, και θα ήθελα τη γνώμη σας! Κυρίως τη θέλω για φωτογραφίσεις στο ενυδρείο αλλά και γενικά (φύση-τοπία-πορτρέτα κλπ). 

 

  1. Canon EOS 1200D
  2. Canon EOS 100D
  3. Nikon D3200

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας κάποια από τις παραπάνω για φωτογραφίσεις σε ενυδρείο; (Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως, μιας και πιστεύω πως στα υπόλοιπα δεν θα έχουν θέμα)

Περισσότερο θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με διαφωτίσει όσον αφορά τις διαφορές μεταξύ 100D-1200D πέραν της οθόνης αφής στην 100D, διότι είναι σχετικά μεγάλη η οικονομική διαφορά σε σχέση με την 1200D.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ΥΓ. Όλες είναι σε kit με φακό 18-55mm .

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπέρα στην παρέα!

Εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά DSLR, μιας και πια δεν με καλύπτουν οι δυνατότητες της ψηφιακής που έχω. Το budget είναι περιορισμένο, οπότε και ψάχνω για κάτι στα 350-450€. Έχω βρει μερικά kits, και θα ήθελα τη γνώμη σας! Κυρίως τη θέλω για φωτογραφίσεις στο ενυδρείο αλλά και γενικά (φύση-τοπία-πορτρέτα κλπ).

  1. Canon EOS 1200D
  2. Canon EOS 100D
  3. Nikon D3200

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας κάποια από τις παραπάνω για φωτογραφίσεις σε ενυδρείο; (Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως, μιας και πιστεύω πως στα υπόλοιπα δεν θα έχουν θέμα)

Περισσότερο θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με διαφωτίσει όσον αφορά τις διαφορές μεταξύ 100D-1200D πέραν της οθόνης αφής στην 100D, διότι είναι σχετικά μεγάλη η οικονομική διαφορά σε σχέση με την 1200D.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ. Όλες είναι σε kit με φακό 18-55mm .

:)

Εγώ έχω την D3100 και ως αρχάριος είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ρίξε μια ματιά στα θέματά μου να δεις δείγματα. :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/78912-waterhome-54l/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/81174-calvus-200-essona/

Γενικότερα και έξω που την χρησιμοποιώ είμαι επίσης απόλυτα ευχαριστημένος. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι σαν κάτοχος canon 650D (ενα σκαλί κατω, σε θέμα αισθητήρα , απο την 700D που ειναι ο μεγαλόσωμος αδερφός της 100D) θα σου πρότεινα canon, ακομα και την 1200 που εχει πολυ καλο iso average και ικανοποιητικό noise reduction.....

Επίσης να ξέρεις πως με τον 18-55 στην φωτογράφηση ενυδρειου ίσως να μην τον χαρείς.... Διάβασε παρακατω τι εννοώ και κολλησεις χαρά μου να το αναλύσουμε.

ποστ 14

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93844-tips-dhanioossaoco-oeuoianaoeethi-aaioaenaassio/?p=981103

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την D3100 και ως αρχάριος είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ρίξε μια ματιά στα θέματά μου να δεις δείγματα. :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/78912-waterhome-54l/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/81174-calvus-200-essona/

Γενικότερα και έξω που την χρησιμοποιώ είμαι επίσης απόλυτα ευχαριστημένος. :)

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Οι φωτός στο #127 post είναι από την ίδια φωτογραφική;

Link to comment
Share on other sites

Ναι από την 3100 είναι με τον στάνταρ φακό.

Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η διαφορά σε σχέση με τις προηγούμενες που είδα.. Είχες αλλάξει φωτισμό ή κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι σαν κάτοχος canon 650D (ενα σκαλί κατω, σε θέμα αισθητήρα , απο την 700D που ειναι ο μεγαλόσωμος αδερφός της 100D) θα σου πρότεινα canon, ακομα και την 1200 που εχει πολυ καλο iso average και ικανοποιητικό noise reduction.....

Επίσης να ξέρεις πως με τον 18-55 στην φωτογράφηση ενυδρειου ίσως να μην τον χαρείς.... Διάβασε παρακατω τι εννοώ και κολλησεις χαρά μου να το αναλύσουμε....

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93844-tips-dhanioossaoco-oeuoianaoeethi-aaioaenaassio/?p=981103

Ενώ καταλαβαίνω τι λέει το ποστ , δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις.. Ότι χρειάζεται χαμηλό διάφραγμα;

Τι ρόλο παίζει το zoom? (Με αυτό βασικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, τις άλλες παραμέτρους πάνω κάτω τις γνωρίζω θεωρητικά)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Canon 500D. Είμαι αρχάριος στη φωτογραφία αλλα θεωρώ οτι γι' αυτο που τη θέλω (φύση - ζώα) ειναι πολυ καλη. Δες ενα δείγμα από φωτογραφίες που έχω τραβήξει στο ενυδρειο εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91866-i-safareeuiio-malawi-lake/page-7

.....έχω φακό 18-135 πάνω

Link to comment
Share on other sites

Το ζουμ καταρχάς θα σε βοηθήσει να είσαι μακρυα απο το ζώο όποτε δεν θα το τρομάξει και θα πάρεις ποιο εύκολα την πόζα που θες.....

Τώρα αν πάρεις ζουμ φακό με πτυσσόμενο διάφραγμα, στο τέρμα ζουμ θα εχεις πολυ μικρό διάφραγμα, το οποιο θα σου δώσει πολυ καλο βάθος πεδίου, αλλα αυτο θα σε αναγκάσει να ανεβάσεις iso (και εδω θές το καλο noise reduction για να μην σου βγάλει "θόρυβο")

Απο την άλλη αν πάρεις ζουμ με σταθερό διαφραγμα στο τέρμα ζουμ, για να μην τρομάξεις το ζώο, θα εχεις πολυ μεγάλο διάφραγμα, άρα πολυ μικρό βάθος πεδίου, και θα πετύχεις το τέλειο bokeh. ....

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η διαφορά σε σχέση με τις προηγούμενες που είδα.. Είχες αλλάξει φωτισμό ή κάτι τέτοιο;

Οι πρώτες πρώτες φωτογραφίες είναι από μια απλή compact. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ζουμ καταρχάς θα σε βοηθήσει να είσαι μακρυα απο το ζώο όποτε δεν θα το τρομάξεις και θα πάρεις ποιο εύκολα την πόζα που θες.....

Τώρα αν πάρεις ζουμ φακό με πρησμένο διάφραγμα, στο τέρμα ζουμ θα εχεις πολυ μικρό διάφραγμα, το οποιο θα σου δώσει πολυ καλο βάθος πεδίου, αλλα αυτο θα σε αναγκάσει να ανεβάσεις iso (και εδω θα θεέ καλο noise reduction για να μην σου βγάλει "θόρυβο")

Απο την άλλη αν πάρεις ζουμ με σταθερό διαφραγμα στο τέρμα ζουμ, για να μην τρομάξεις το ζώο, θα εχεις πολυ μεγάλο διάφραγμα, άρα πολυ μικρό βάθος πεδίου, και θα πετύχεις το τέλειο bokeh. ....

Μικρό διάφραγμα είναι αντίστροφο του f, δηλαδή υψηλό f έτσι;

Όταν μιλάς για ζουμ φακό, πόσα mm εννοείς;

Γενικά, τι από όλα αυτά μπορώ να κάνω με τον 18-55mm?.. Διότι τουλάχιστον για αρχή , δεν θα πάρω δεύτερο φακό.

Πχ στα 18mm δεν θα φαίνονται καλά εφόσον τα ψάρια μου κάθονται ήσυχα;

Επίσης, στη φωτογράφιση ψαριών, θέλουμε μικρό βάθος πεδίου, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Το f ειναι το διάφραγμα..... Απλα το f2.8 η και το f1.4 ειναι πολυ μεγάλα διαφράγματα (μεγαλύτερη διάμετρος κύκλου φαντάσου) όποτε περνάει περισσότερο φως, και σου επιτρέπει να βαλεις μεγαλύτερη ταχυτητα κλειστού, για να πετύχεις το ψάρι ακίνητο και χωρίς να εχει γύρω του την "αύρα" του. Βέβαια τοσο μεγάλο διάφραγμα μας δίνει πολυ μικρό βάθος πεδίου, όποτε ολα τα αλλα πισω απο την εστιασμένη περιοχη ειναι θολά (bokeh) και μας κανει να επικεντρωθούμε σε αυτα που φωτογραφίσαμε...

Το f5.6 η f22 απο την άλλη ειναι πολυ μικρό διάφραγμα (πολυ μικρή διάμετρος κύκλου) όποτε περνάει πολυ λίγο φωως, και η που θα πρέπει να ανεβάσεις πολυ iso για να μην εχεις το ψάρι με την αύρα του (που κινδυνεύεις να εχεις ομως φορυβο) η να βαλεις μικρή ταχυτητα κλειστρού που αναπόφευκτα θα σου δώσει και την "αύρα" του ψαριού....

Στο 18 που ειναι το ευριγωνιο άκρο, και με δεδομένη την απόσταση που θελει ο φακός απο το τζάμι του ενυδρειου για να εστιάσει, κοιτα πόσο μεγάλο κάδρο βγάζει....

http://www.aquazone.gr/forums/uploads/monthly_09_2014/post-9162-0-15138200-1411931945.jpg

Χάνεις το "πορτραίτο" και γίνετε φωτογραφια "τοπίου"

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Canon 500D. Είμαι αρχάριος στη φωτογραφία αλλα θεωρώ οτι γι' αυτο που τη θέλω (φύση - ζώα) ειναι πολυ καλη. Δες ενα δείγμα από φωτογραφίες που έχω τραβήξει στο ενυδρειο εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91866-i-safareeuiio-malawi-lake/page-7

.....έχω φακό 18-135 πάνω

Όμορφες φωτογραφίες, όμως ξεφεύγει λίγο στο budget η φωτογραφική..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να πετύχουμε το πορτραίτο στα ψάρια χρειάζεται χαμηλό διάφραγμα και σχετικά υψηλό zoom; Λειτουργία Macro στις DSLR δεν υπάρχει;

Με το 55mm θα καταφέρνω κάτι ή μπα; Δεδομένου ότι η 1200D πχ έχει καλό noise reduction, αν ανεβάσω λίγο το ISO θα μπορώ να πετύχω κάτι καλύτερο;

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την D3100 και ως αρχάριος είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ρίξε μια ματιά στα θέματά μου να δεις δείγματα. :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/78912-waterhome-54l/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/81174-calvus-200-essona/

Γενικότερα και έξω που την χρησιμοποιώ είμαι επίσης απόλυτα ευχαριστημένος. :)

Και εγω την d3100 εχω, αλλα για διαγωνισμους εξωτετικου χρησιμοποιω ενος φιλου την d700 :)

Link to comment
Share on other sites

Το μακρο λειτουργεί μόνο αν πας κοντά.. Ναι οι dslr εχουν μακρο ρύθμιση αλλα ειναι "και καλά" μακρο.... Εκτός και αν πάρεις ειδικούς φακούς..... Και ξαναλέω πως ειναι μόνο για να πας πολυ κοντά και να βγάλεις εστιασμένη μια λεπτομέρεια....

Επίσης παρε την μηχανη, και πίστεψε με, στην πορεία θα αλλάξεις μόνος σου τους φακους.... Κανεις δεν έμεινε στον 18-55...

Οσο για το παιχνίδι με το iso που λες στα 55mm με f5.6 (που ειναι αρκετα σκοτεινό, φαντάσου οτι εγω εχω f5.6 στα 200mm του 18-200) θα είσαι με ταχυτητα 40-60 βία, με iso 800 η καλυτερα 1600

Link to comment
Share on other sites

Το μακρο λειτουργεί μόνο αν πας κοντά.. Ναι οι dslr εχουν μακρο ρύθμιση αλλα ειναι "και καλά" μακρο.... Εκτός και αν πάρεις ειδικούς φακούς..... Και ξαναλέω πως ειναι μόνο για να πας πολυ κοντά και να βγάλεις εστιασμένη μια λεπτομέρεια....

εδω δεν εχεις δικιο!! αν εχεις ειδικους φακους δεν χρειαζεται να πας καθολου κοντα. οταν τραβαω το ενυδρειο και θελω λεπτομερια απο καποιο ψαρι η κατι πολυ κοντινο καθομαι στα 2-3 μετρα και τραβαω φωτογραφιες Macro...

εκει εχει να κανει με τον φακο και οχι με την λειτουργεια Macro της μηχανης.

Κατι ακομη που θελω να πω ειναι πως ειναι ατοπο να βαζεται στο παιδι φωτογραφιες για να καταλαβει τι μηχανη πρεπει να παρει... το καθε χερι αναλογα με τις ρυθμισεις και τις επιλογες απο την μηχανη μπορει να τραβιξει διαφορες ποιοτικα φωτογραφιες...

γι αυτο και το ιδιο πραγμα αν το τραβιξουν 10 ατομα με ιδια φωτογραφικη θα βγει διαφορετικο...

απο εκει και περα στις φωτογραφιες για να εχουμε πολυ καλο αποτελεσμα απο DSLR χρειαζομαστε ενα λογικο σε χρηματα σωμα μηχανης και μετα παιζουμε με τους φακους. οι καλες φωτογραφιες που βλεπουμε κατα καιρους ειναι λολο φακων....

Για εναν αρχαριο και για ερασιτεχνικες φωτογραφιες μια DSLR και ενας φακος 18-55 ειναι υπερ αρκετος!!!!!

μην ξεχνατε οτι τα ψαρια μας μας μαθαινουν και μολις πανε στο ενυδρειο τρεχουν κοντα μας, για πιο λογο λοιπον να χρειαστουμε ενα φακο για να τραβαμε απο πολυ μακρυα??

με ενα φακο 18-55 τραβαμε φωτογραφιες απο 20εκατ. απο το τζαμι μεχρι και 2 μετρα ανετα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό είπα "εκτός"..... Επίσης από τα 2 μέτρα μακρια, εκτός του ενυδρείου με όλα τα ψάρια στο πλάνο, θα βγάλεις και τους γύρω τοίχους μαζί, όποτε η φωτογραφία δεν θα είναι fts αλλά fws.....

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό είπα "εκτός"..... Επίσης από τα 2 μέτρα μακρια, εκτός του ενυδρείου με όλα τα ψάρια στο πλάνο, θα βγάλεις και τους γύρω τοίχους μαζί, όποτε η φωτογραφία δεν θα είναι fts αλλά fws.....

στα 2 μετρα σχεδον δεν το μετρησα... αναλογα ποσο θα κανεισ ζουμ φερνεις το ενυδρειο κοντα. ΑΛΛΑ και παλι οπως ειπα και στο μισο μετρο να πρεπει να ειμαστε δεν εχουμε προβλημα γιατι τα ψαρια εχουν συνηθησει την παρουσια μας...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις αναλύσεις!!

Για τον φακό που λες, το έχω ήδη στο μυαλό μου ότι κάποια στιγμή θα γίνει η αναβάθμιση σε φακό, όμως δεν θα γίνει άμεσα, οπότε πρέπει να δω αν με βολεύει και ο 18-55 για όσο έχω μόνο εκείνο.

Για το μακρο τώρα και όλα τα σχετικά, πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να το δοκιμάσω χειροπιαστά, και αυτό θα κάνω, μιας και θα δανειστώ μία Canon 6D (δεν ξέρω με τι φακούς) και μία Nikon D3300 ώστε να δω τι μπορώ πάνω κάτω να πετύχω με μία φωτογραφική στο budget μου και με μία επαγγελματική.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Εδώ και μέρες τώρα ψάχνομαι για διαφορές μεταξύ 1200D και 100D όσον αφορά το σώμα και τον image proccessor. Η 1200D έχει τον DIGIC 4 ενώ η 100 D τον Dual DIGIC 5. Ψάχνοντας, διάβασα ότι ο DIGIC 5 είναι 6 φορές πιο γρήγορος από τον 4, και ο Dual DIGIC 5 17 φορές πιο γρήγορος από τον 4! Αλλού πάλι διάβασα πως οι διαφορές είναι ελάχιστες! Γνωρίζει κανείς να με διαφωτίσει;

:)

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με, οι διάφορες ειναι τοσο δυσδιάκριτες στο ερασιτεχνικό μας μάτι, που δεν θα τις καταλάβεις.... Απο άποψη βίντεο, καλυτερη η 100D ... Στο χέρι δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει, λόγο πολύ μικρού μεγέθους....

Η 1200d ειναι η οικονομική λύση...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πάω στην 100D, μιας και με ενδιαφέρει και το βίντεο..

Απλά επειδή θέλω να έχω ένα σεβαστό σώμα ώστε να μην χρειαστεί να το αλλάξω, θα πάω σε αυτή. Είδα πως έχει και 50€ cash back!!

:)

Edit: Πάντως η διαφορά στην τιμή του κιτ, (για IS φακό μιλώντας πάντα), είναι κάπου στα 80 ευρώ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Οπα, ΚΑΤ αρχάς αν σε ενδιαφερει το βίντεο, θα πας στην canon 100d με φακό τον canon efs 18-55 is STM, και όχι στον απλό, που σου προσφέρει αθόρυβη εστίαση (μιας και η μηχανή προσφέρει συνεχόμενη εστίαση στο βίντεο)

Κάνε ενα μια αναζήτηση στο Youtube να ακούσεις διάφορες των 2 μοτέρ...

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτόν το φακό θα πήγαινα! Αυτός με βοηθά και στη φωτογραφία εκτός του βίντεο, έτσι; Υπάρχει και κιτ με τον συγκεκριμένο, οπότε μου βγήκε μια χαρά!

Άλλος ένας λόγος που θα πάω στην 100D είναι πως έχει οθόνη αφής, που είναι πολύ βολική!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...