Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Oscar


george78

Recommended Posts

καλησπερα κ απο μενα μετα απο δυο χρονια (λογω του οτι το ειχα κανει αφρικανικο)επιστρεφω παλι στα οσκαρ κ σε ενα καινουργιο ενυδρειο (ριο 400)μεγαλυτερο απο το προηγουμενο.σαββατο θα το εχω σπιτι οπως επισης τα ψαρακια(τα βρηκα απο ενα φιλο δυο οσκαρ ζευγαρι γηρω στα 25 εκ το θυλικο κ 30 το αρσενικο.θυμιστε μου σας παρακαλω τι μετρησεις πρεπει να εχω στα νερα μου.
επισης εχω αγχος με το ξεκινημα(το νερο που θα βαλω στο ενυδρειο μου ειναι υπαρχον,εκει που ζουν τα οσκαρ).εχω σκοπο ν προσθεσω backround tis juwel .επισης θα βαλω κ ενα κορμο(αγορασμενος απο πετ) που ειχα στο προηγουμενο ενυδρειο .Ηταν εκτος νερου εδω κ δυο χρονια.Πρεπει να του κανω καποια προεργασια παλι πριν το βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι όταν πάρεις τα ψάρια να πάρεις και βιολογικό υλικό από τον φίλο σου για να βάλεις μέσα στο φίλτρο, τα ψάρια είναι μεγάλα και δεν νομίζω να επαρκέσει το φίλτρο που έχει το rio καλό θα είναι να βάλεις ένα εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι όταν πάρεις τα ψάρια να πάρεις και βιολογικό υλικό από τον φίλο σου για να βάλεις μέσα στο φίλτρο, τα ψάρια είναι μεγάλα και δεν νομίζω να επαρκέσει το φίλτρο που έχει το rio καλό θα είναι να βάλεις ένα εξωτερικό.

μαζι με τα ψαρια θα παρω κ το φιλτρο τις heim professional 3
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, τα Oscar είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια, κοίτα μόνο το νερό που θα έχεις στο ενυδρείο να είναι ίδια θερμοκρασία με αυτό που έχει τώρα ο φίλος σου, εάν μπορείς ανέβασε καμιά φώτο να τα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα μετα απο δυο χρονια (λογω του οτι το ειχα κανει αφρικανικο)επιστρεφω παλι στα οσκαρ κ σε ενα καινουργιο ενυδρειο (ριο 400)μεγαλυτερο απο το προηγουμενο.σαββατο θα το εχω σπιτι οπως επισης τα ψαρακια(τα βρηκα απο ενα φιλο δυο οσκαρ ζευγαρι γηρω στα 25 εκ το θυλικο κ 30 το αρσενικο.θυμιστε μου σας παρακαλω τι μετρησεις πρεπει να εχω στα νερα μου.

επισης εχω αγχος με το ξεκινημα(το νερο που θα βαλω στο ενυδρειο μου ειναι υπαρχον,εκει που ζουν τα οσκαρ).εχω σκοπο ν προσθεσω backround tis juwel .επισης θα βαλω κ ενα κορμο(αγορασμενος απο πετ) που ειχα στο προηγουμενο ενυδρειο .Ηταν εκτος νερου εδω κ δυο χρονια.Πρεπει να του κανω καποια προεργασια παλι πριν το βαλω?

Νερο βρυσης Αθηνας ειναι μια χαρα.

Κρατα μονο σταθεροτητα στις παραμετρους.

Θερμοκρασια 20-30 ειναι μια χαρα απο χειμωνα σε καλοκαιρι.. Οχι αποτομες μεταβολες ομως.

background προτεινω να το αποφυγεις.

Τρωει και χωρο, χαλαει και συντομα.

Για το ξυλο, φτανει ενα καφτο με πιεση ντους.

Εχε υποψη σου οτι δεν μενει τιποτα ακινητο μεσα στο ενυδρειο με αυτα τα ψαρια.

Να ειναι στηριγμενο καλα.

Να μην ειναι τεραστιο και τρωει χωρο για κινηση.

Τα φιλτρα θελουν πολυ συχνη συντηρηση.

Λερωνουν πολυ τα ψαρια αυτα.

Προτεινω καθε 2 μηνες να καθαριζεις εναλλαξ το ενα απο αυτα.

Τα μηχανικα ιδιως υλικα, παρα πολυ καλα.

Στο eheim, να ανοιγεις το καπακι και να καθαριζεις το προφιλτρο σφουγγαρι που ειναι πανω πανω, οσο πιο συχνα μπορεις και στο εσωτερικο φιλτρο να αλλαζεις συχνα.το ασπρο που ειναι πανω πανω (βαζε filterwool στη θεση του, για πιο οικονομικο και καλο)

Και στο eheim αντι του ασπρου pad, μπορεις να βαζεις filterwool.

Το 2080 παρε. Οχι τα πιο μικρα.

Και σκουπα βυθου για τις ακαθαρσιες ή κυκλοφορητες (wave pumps) που να χτυπανε το βυθο για να τις στελνουν στα φιλτρα.

Tο ενυδρειο παντως δεν ειναι και μεγαλο για αυτα τα ψαρια.

Σε λιγο καιρο θα καταλαβεις οτι δεν φτανει.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Θα απόφευγα να βάλω ξύλο μέσα σε ενυδρείο με Oscar θα τραυματίζονται συνέχεια, πέτρες όσο μπορείς πιο λείες.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, τα Oscar είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια, κοίτα μόνο το νερό που θα έχεις στο ενυδρείο να είναι ίδια θερμοκρασία με αυτό που έχει τώρα ο φίλος σου, εάν μπορείς ανέβασε καμιά φώτο να τα δούμε.

ΘΑ ανεβασω οταν το στησω.αυριο περιμενω το επιπλο να μου φερουνε κ μετα θα ακουμπησω την γυαλα πανω.τωρα την εχω στο μπαλκονι..πιστευω τριτη τεταρτη να ειμαι ετοιμος.
Link to comment
Share on other sites

Νερο βρυσης Αθηνας ειναι μια χαρα.

Κρατα μονο σταθεροτητα στις παραμετρους.

Θερμοκρασια 20-30 ειναι μια χαρα απο χειμωνα σε καλοκαιρι.. Οχι αποτομες μεταβολες ομως.

background προτεινω να το αποφυγεις.

Τρωει και χωρο, χαλαει και συντομα.

Για το ξυλο, φτανει ενα καφτο με πιεση ντους.

Εχε υποψη σου οτι δεν μενει τιποτα ακινητο μεσα στο ενυδρειο με αυτα τα ψαρια.

Να ειναι στηριγμενο καλα.

Να μην ειναι τεραστιο και τρωει χωρο για κινηση.

Τα φιλτρα θελουν πολυ συχνη συντηρηση.

Λερωνουν πολυ τα ψαρια αυτα.

Προτεινω καθε 2 μηνες να καθαριζεις εναλλαξ το ενα απο αυτα.

Τα μηχανικα ιδιως υλικα, παρα πολυ καλα.

Στο eheim, να ανοιγεις το καπακι και να καθαριζεις το προφιλτρο σφουγγαρι που ειναι πανω πανω, οσο πιο συχνα μπορεις και στο εσωτερικο φιλτρο να αλλαζεις συχνα.το ασπρο που ειναι πανω πανω (βαζε filterwool στη θεση του, για πιο οικονομικο και καλο)

Και στο eheim αντι του ασπρου pad, μπορεις να βαζεις filterwool.

Το 2080 παρε. Οχι τα πιο μικρα.

Και σκουπα βυθου για τις ακαθαρσιες ή κυκλοφορητες (wave pumps) που να χτυπανε το βυθο για να τις στελνουν στα φιλτρα.

Tο ενυδρειο παντως δεν ειναι και μεγαλο για αυτα τα ψαρια.

Σε λιγο καιρο θα καταλαβεις οτι δεν φτανει.

την "πλατη "την εβαλα ηδη .και στο προηγουμενο ειχα βαλει αλλα δεν μοθ ειχε παθει κατι.(και την ετριβα με σφουγγαρι τακτικα ωστε να φευγει η αλγη απο πανω.τοσα λευτα κανει?λες να χαλαει τοσο ευκολα?(μονο για την πλατη εδωσα 150 ευρω.)

οσο για το φιλτρο εχω σκοπο να το αλλαζω οπως μου λες.οσο για το προφιλτρο σιγουρα θα βαζω το αλλλο γιατι το δικο του ειναι πολυ ακριβο.

λες οτι δεν ειναι μεγαλο αυτο το ενυδρειο για αυτα τα ψαρια?ε τι πρεπει να εχω δηλαδη?παντως το παλιο ενυδρειο το αντικατεστησα για αυτο τον λογο .Ηθελα να βαλω οσκαρ για αυτο αγορασα το ριο 400.Ελπιζω τελικα να μην ειναι κ αυτο τοσο μικρο (ενυδρειο).

Link to comment
Share on other sites

Θα απόφευγα να βάλω ξύλο μέσα σε ενυδρείο με Oscar θα τραυματίζονται συνέχεια, πέτρες όσο μπορείς πιο λείες.

λαβα(πετρες) να μην βαλω δηλαδη?ειχα σκοπο να βαλω τετοιες....
Link to comment
Share on other sites

λαβα(πετρες) να μην βαλω δηλαδη?ειχα σκοπο να βαλω τετοιες....

Ούτε τέτοιες πέτρες, βρες πέτρες τελείως λείες αλλιώς τίποτα μόνο φυτά, εάν είναι ζευγάρι και μεγάλα όπως λες δεν έχεις δει τίποτα ακόμα :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα λόγω οτι υπήρχε καποιο προβλημα υγείας πέρασε καιρός ωστε να βρω χρονο για να προσθέσω τις φωτός απο το νέο μου ενυδρειο.θα τις επισύναψω παρακάτω λοιπόν.το ενυδρειο τρέχει απο τις 27-12-14.

post-50909-0-75877000-1421081043_thumb.jpg

post-50909-0-35869500-1421081081_thumb.jpg

post-50909-0-57007000-1421081144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε καποια ιδέα ....ευπρόσδεκτη παντα !!!!.απλα μια ερώτηση θα ηθελα να κανω :(δεν ξέρω κατα ποσο "χαζή"θα την θεωρήσετε ).Μηπως θα μπορούσα να βαλω μαζι με τα δυο οσκαρ .....κ ενα σαλάχι ;.

Επισης εχω κατι ξύλα κ λέω να τα βαλω μέσα . Τι γνώμη εχετε ;(φαίνονται στην παρακάτω φωτό)

post-50909-0-89972700-1421081842_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη δεν θα έβαζα σαλάχι μέσα στο ενυδρείο θα τα άφηνα μόνο τους, είναι μεγάλα ψάρια από ότι φαίνεται, πριν βάλεις οτιδήποτε πρέπει να ξέρεις πως τα μεγάλωσε ο φίλος σου δηλαδή εάν μεγάλωσαν μόνα τους ή εάν είχαν συγκάτοικους εάν δεν είχαν συγκάτοικους δεν θα δεχθούν τίποτα μαζί τους, εάν έχουν μεγαλώσει σε κοινωνικό ενυδρείο τότε ίσως δεχθούν και κάτι άλλο, τώρα για ξύλα είναι λίγο ρίσκο μην τραυματιστούν, μια ακόμα συμβουλή θα σου έδινα να κλειδώσεις τα καπάκια του ενυδρείου με αυτά που βάζουν στα μωρά για τα ντουλάπια για να μην στα πετάξουν στον αέρα :D, καλή φίλτρανση, τακτικές και σταθερές αλλαγές νερού και καλό τάισμα και όλα θα πάνε καλά. Καμιά πέτρα στις άκρες του ενυδρείο θα μπορούσες να βάλεις και τα παρακολουθάς πως θα πηγαίνουν.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

περαστικα και σιδερενιος.

παντως τα οσκαρ αυτα νομιζω πως ειναι πολυ μεγαλα για το συγκεκριμενο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους φίλους παραπάνω για τα λίτρα σου επίσης φρόντισε να έχεις καλή κυκλοφορία στον βυθό γιατί η λευκή άμμος σε δυο μήνες θα είναι μαύρη

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρό ενυδρείο για σαλάχι δυστυχώς :)

Σοβαρά μιλάς,;.???δεν μπορω να βαλω κανενα ΕΙΔΟΣ που δεν μεγαλώνει τοσο η' δεν θελει τοσο χώρο ; Αλήθεια , οταν τα πουλάνε σε καποια μαγαζιά πως αντέχουν κ βρίσκονται σε πολυ μικρότερα Ενυδρεια ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα είδος που δεν μεγαλώνει πολύ δεν θυμάμαι το όνομά του όμως.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους φίλους παραπάνω για τα λίτρα σου επίσης φρόντισε να έχεις καλή κυκλοφορία στον βυθό γιατί η λευκή άμμος σε δυο μήνες θα είναι μαύρη

Καλη κυκλοφορία ; Πως θα την επιτύχω ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα είδος που δεν μεγαλώνει πολύ δεν θυμάμαι το όνομά του όμως.

Άρα " παίζει " να μπορω να το βαλω σε αυτο το " μικρό " ενυδρειο ;επισης θα ταίριαζε με τα οσκαρ; Λογικά μαλακό νερο δεν θελει; Κ η τελευταία ερώτηση με το σαλάχι θα μπορούσε κάποιος να βαλει κ καποιο αλλο ΕΙΔΟΣ ψαριού ;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη δεν θα έβαζα σαλάχι μέσα στο ενυδρείο θα τα άφηνα μόνο τους, είναι μεγάλα ψάρια από ότι φαίνεται, πριν βάλεις οτιδήποτε πρέπει να ξέρεις πως τα μεγάλωσε ο φίλος σου δηλαδή εάν μεγάλωσαν μόνα τους ή εάν είχαν συγκάτοικους εάν δεν είχαν συγκάτοικους δεν θα δεχθούν τίποτα μαζί τους, εάν έχουν μεγαλώσει σε κοινωνικό ενυδρείο τότε ίσως δεχθούν και κάτι άλλο, τώρα για ξύλα είναι λίγο ρίσκο μην τραυματιστούν, μια ακόμα συμβουλή θα σου έδινα να κλειδώσεις τα καπάκια του ενυδρείου με αυτά που βάζουν στα μωρά για τα ντουλάπια για να μην στα πετάξουν στον αέρα :D, καλή φίλτρανση, τακτικές και σταθερές αλλαγές νερού και καλό τάισμα και όλα θα πάνε καλά. Καμιά πέτρα στις άκρες του ενυδρείο θα μπορούσες να βάλεις και τα παρακολουθάς πως θα πηγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλη κυκλοφορία ; Πως θα την επιτύχω ;

παρε ένα κυκλοφοριτη και βαλτον να χτυπάει χαμηλά και προς το φίλτρο για να μαζεύει το φίλτρο τις ακαθαρσιες
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη δεν θα έβαζα σαλάχι μέσα στο ενυδρείο θα τα άφηνα μόνο τους, είναι μεγάλα ψάρια από ότι φαίνεται, πριν βάλεις οτιδήποτε πρέπει να ξέρεις πως τα μεγάλωσε ο φίλος σου δηλαδή εάν μεγάλωσαν μόνα τους ή εάν είχαν συγκάτοικους εάν δεν είχαν συγκάτοικους δεν θα δεχθούν τίποτα μαζί τους, εάν έχουν μεγαλώσει σε κοινωνικό ενυδρείο τότε ίσως δεχθούν και κάτι άλλο, τώρα για ξύλα είναι λίγο ρίσκο μην τραυματιστούν, μια ακόμα συμβουλή θα σου έδινα να κλειδώσεις τα καπάκια του ενυδρείου με αυτά που βάζουν στα μωρά για τα ντουλάπια για να μην στα πετάξουν στον αέρα :D, καλή φίλτρανση, τακτικές και σταθερές αλλαγές νερού και καλό τάισμα και όλα θα πάνε καλά. Καμιά πέτρα στις άκρες του ενυδρείο θα μπορούσες να βάλεις και τα παρακολουθάς πως θα πηγαίνουν.

Είχε ενα πλακοστομο απο οτι νομιζω (αρκετά μεγάλος κ αυτός).να υποθέσω οτι σε περιπτωση που τους βάλεις κ αλλα Ψαρια αν δεν τα δέχονται τους επιτίθενται φαντάζομαι ,σωστά;το νερο αν το αλλάζω μια φορά το μήνα ειναι αρκετό ;

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς,;.???δεν μπορω να βαλω κανενα ΕΙΔΟΣ που δεν μεγαλώνει τοσο η' δεν θελει τοσο χώρο ; Αλήθεια , οταν τα πουλάνε σε καποια μαγαζιά πως αντέχουν κ βρίσκονται σε πολυ μικρότερα Ενυδρεια ;

Που εχεις δει σαλαχι σε μικροτερο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι επειδή τα όσκαρ λερώνουν πολύ πρέπει να αλλάζεις νερό κάθε δέκα μέρες το ένα τρίτο περίπου αν και αυτό θα στο δείξουν οι μετρήσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...