Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Oscar


george78

Recommended Posts

Που εχεις δει σαλαχι σε μικροτερο ενυδρειο?

Σε μαγαζί που πουλάει Ψαρια στην αθηνα ( τωρα μην με ρωτήσεις σε ποιο δεν θελω να αναφέρω ).ηταν πολυ μικρό απο οτι θυμάμαι γύρω στα 10cm διάμετρο αλλα κ η γυάλα δεν πρεπει να ήταν πανω 150 lt .Επισης μπορεί να είχε κ στο ίδιο ενυδρειο 6-7 ίδια απλα δεν ειμαι κ 100% σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί που πουλάει Ψαρια στην αθηνα ( τωρα μην με ρωτήσεις σε ποιο δεν θελω να αναφέρω ).ηταν πολυ μικρό απο οτι θυμάμαι γύρω στα 10cm διάμετρο αλλα κ η γυάλα δεν πρεπει να ήταν πανω 150 lt .Επισης μπορεί να είχε κ στο ίδιο ενυδρειο 6-7 ίδια απλα δεν ειμαι κ 100% σίγουρος

Υποθετω οτι τα ειχε για πουλημα.. οχι δε με καιει κιολας πιο.. αλλα τα ειχε για πουλημα λογικα. Τα σαλαχια θελουν λιτρα.. πολλα λιτρα και συγκατοικους πολυ μεγαλα ψαρια γιατι πολυ απλα οτι θα χωραει στο στομα τους θα το τρωνε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι μαγαζιά δε μπορούν να κάνουν αλλιώς το ότι τα έχει έτσι το Πετ δε σημάνει ότι είναι σωστό εμείς όμως σαν χομπίστες πρέπει να παρέχουμε τις καλύτερες συνθήκες στα ψάρια μας

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι μαγαζιά δε μπορούν να κάνουν αλλιώς το ότι τα έχει έτσι το Πετ δε σημάνει ότι είναι σωστό εμείς όμως σαν χομπίστες πρέπει να παρέχουμε τις καλύτερες συνθήκες στα ψάρια μας

Δεν αντιλέγω κ εγω μαζι σου .φυσικα να τους παρέχουμε τις καλύτερες συνθήκες(για αυτο κ ρωτάω εδω γιατι ξερω οτι εδω αγαπάμε αυτο που κάνουμε κ δεν το βλέπουμε ΚΑΙ επαγγελματικά !) απλα μου έκανε εντύπωση ετσι που τα είχε .

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι τα ειχε για πουλημα.. οχι δε με καιει κιολας πιο.. αλλα τα ειχε για πουλημα λογικα. Τα σαλαχια θελουν λιτρα.. πολλα λιτρα και συγκατοικους πολυ μεγαλα ψαρια γιατι πολυ απλα οτι θα χωραει στο στομα τους θα το τρωνε.

Τα σαλάχια δεν παραμένουν στον βυθό κ μονο εκει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω κ εγω μαζι σου .φυσικα να τους παρέχουμε τις καλύτερες συνθήκες(για αυτο κ ρωτάω εδω γιατι ξερω οτι εδω αγαπάμε αυτο που κάνουμε κ δεν το βλέπουμε ΚΑΙ επαγγελματικά !) απλα μου έκανε εντύπωση ετσι που τα είχε .

Εαν θυμηθεις και το μαγαζι που λογικα ξερω πιο ειναι θα σου πω και γιατι τα ειχε ετσι. :)

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς,;.???δεν μπορω να βαλω κανενα ΕΙΔΟΣ που δεν μεγαλώνει τοσο η' δεν θελει τοσο χώρο ; Αλήθεια , οταν τα πουλάνε σε καποια μαγαζιά πως αντέχουν κ βρίσκονται σε πολυ μικρότερα Ενυδρεια ;

Σε μαγαζί που πουλάει Ψαρια στην αθηνα ( τωρα μην με ρωτήσεις σε ποιο δεν θελω να αναφέρω ).ηταν πολυ μικρό απο οτι θυμάμαι γύρω στα 10cm διάμετρο αλλα κ η γυάλα δεν πρεπει να ήταν πανω 150 lt .Επισης μπορεί να είχε κ στο ίδιο ενυδρειο 6-7 ίδια απλα δεν ειμαι κ 100% σίγουρος

Tα μαγαζιά φέρνουν μικρά σαλάχια και σε μικρό διαστημα τα έχουν πουλήσει.Αν τα κράταγαν σε μεγάλα ενυδρεια το κόστος θα ηταν δυσβάχτο και για έκεινους και για εμάς.Εχεις δει μοτόρο ενηλικο;Θηρίο γίνεται....Και να το βάλεις σε μικρο ενυδρειο αργα ή γρηγορα θα το δώσεις γιατι θα υποφέρει.Και να πάμε και στο μικρότερο ίσως σαλάχι του γλυκού νερου,το reticulatus,γίνεται 35 πόντους σίγουρα ο δίσκος και τα σαλάχια κινούνται σε ολο το ενυδρειο ,ειδικα στην αναζήτηση τροφης,και όχι μονο στον βυθο,οπως πιστευουν πολλοι.Και βέβαια στον βυθό θέλουν πολύ χώρο για κινηση.Αν βάλεις και την ουρά σε αυτο το μικρό είδος,πως θα χωρέσει;Εκτός και αν σκοπέυεις να πας σε μεγαλύτερο.Πιστεψε με να αποχωριστείς σαλάχι πονάει πολυ...

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Είχε ενα πλακοστομο απο οτι νομιζω (αρκετά μεγάλος κ αυτός).να υποθέσω οτι σε περιπτωση που τους βάλεις κ αλλα Ψαρια αν δεν τα δέχονται τους επιτίθενται φαντάζομαι ,σωστά;το νερο αν το αλλάζω μια φορά το μήνα ειναι αρκετό ;

Εάν είναι ζευγάρι όπως λες κάτι το οποίο θα το δεις από την συμπεριφορά τους, και πάνε με το καλό σε γέννα τότε δεν θα ανεχθούν κανένα άλλο ψάρι μέσα στο ενυδρείο θα κυνηγήσουν τα πάντα με αποτέλεσμα ίσως και να το σκοτώσουν, αλλαγές νερού καλό είναι να κάνεις 1 φορά την εβδομάδα περίπου το 30% και κάθε 2 μήνες μια μεγάλη 50-60 %, εάν θέλεις να βάλεις πάντως κάποιο άλλο ψάρι θα πρέπει να μπει σύντομα, εάν περάσει ο καιρός δεν θα μπορέσει να μπει τίποτα.

Εγώ θα τα άφηνα μόνα τους.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Το νερο της Αθηνας μια χαρα ειναι,απλα ροη και φιλτρανση οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι.Για αλλο ψαρι μην βαλεις γιατι ειναι ειδη λιγος ο χωρος για αυτα τα ψαρια,εγω θα εβγαζα το εσωτερικο φιλτρο τελειως και θα εβαζα μαζι με το eheim και εναν κινεζο απο (dolphin η sunsun)και θα ηταν νομιζω καλυτερα.

Ειχα 4 πριν απο χρονια(20+)σε ενυδρειο περιπου σαν το δικο σου.Πολυ καλα και απροβληματιστα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι εχει αρχισει η πλατη του ενυδρειου κ παιρνει χρωμα καφε.(λογικα αλγη ειναι αυτη,πως μπορω να την καταπολεμησω?)επισης θα ηθελα να ρωτησω εχω τα υγρα τεστΝΗ4(jbl),pΗ(sera),ΝΟ2(sera)) κ ποια αλλα θα με συμβουλευατε να αγοραζα ,και απο ποιες εταιρειες κατα προτιμηση.(το ενυδρειο τρεχει απο τις 27-12-14 περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...