Jump to content

Φωτισμος Για Fish Only.


othon

Recommended Posts

Για ενυδρειο διαστασεων 130-60-55 τι φωτισμο θα προτεινατε?

εχω στο μυαλο μου τα kessil 360w..για 2 τετια...δεν ξερω αν τα εχει δοκιμασει καπιος ομως απο ντιζαιν μου αρεσουν αρκετα....

 

Link to comment
Share on other sites

Μου το έχουν πει και άλλοι αυτό....όμως με ζωντανο βράχο όμως και όλο κ με καμια εφιλια ομως θα μου πεις δεν θα λεγεται fish only...έτερων εκατερων....μια καλη πρόταση για led??

Link to comment
Share on other sites

Η λυση led στοιχιζει λιγο παραπανω....

Μπορεις να ξεκινησεις με δυο Τ5 2Χ54W μια λευκη και μια μπλε

Στην πορεια μπορεις να ψαχτεις για καλο φωτισμο αν πας σε reef

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισε απο την αρχη τι θες νακανεις για να μην πετας χρηματα ασκοπα και μεγαλη προσοχη στην φαροσυνθεση γιατι πολυ ευκολα τακοραλακια γινοντε μεζες για τα ψαρια αν δεν επιλεξεις τα σωστα

Link to comment
Share on other sites

Οι εφυλιες γενικα δεν ειναι απαιτητικα κοραλακια και με 2X54W θα εισαι μια χαρα καλυμενος( ισως και για λίγο ποιο απαιτιτικα κοραλάκια).

όμως αν έχεις σκοπο να βάλεις μέσα "πράμα" (Πράμα = κοράλια) τοτε να ξέρεις εκ των προτέρων οτι θα τα σκάσεις γερα για το φωτιστικό. Εκτος και αν πιάνουν τα χέρια σου και φτιάξεις δικό σου με ποιο χαμηλο κόστος.

Απλα σκέψου τι θες.

(Συμβουλη: Απο την στιγμή που σε "τρωει" για καμια εφυλια να ξερεις οτι θα θες σε πολυ συντομο διάστημα να γεμήσεις τον βράχο με κοράλια, και απο Fish Only θα το κάνεις κανονικότατο Reef ;) ) :bigboss:

Link to comment
Share on other sites

Θα γινει τραμπα οι εφιλιες και κανα 2 φραγκ μοντιπορα...στο καινουριο ενυδρειο που θα φτιαχτει...συμφωνω το led κοστιζει αρκετα ομως μικροτερη καταναλωση δεν αλαζεις λαμπες καθε χρονο και αποδοση αναλογα τι θα παρεις!!!

Link to comment
Share on other sites

τα 2 που σκεφτομαιειναι το Aqualum Celio και το kessil 360w....εχει καπιος αποψη???

Για εύκολα κοραλλακια και τα 2 θα ανταπεξέλθουν σωστά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ενυδρειο διαστασεων 130-60-55 τι φωτισμο θα προτεινατε?

εχω στο μυαλο μου τα kessil 360w..για 2 τετια...δεν ξερω αν τα εχει δοκιμασει καπιος ομως απο ντιζαιν μου αρεσουν αρκετα....

180 βατ το ενα?σκετα η με το κοντρολερ?1000 ευρω πας με αυτα.Σε αυτο το υψος χρηματων (περιπου + -)εχει και αλλες επιλογες. Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

90watt το ενα....σκετα ειναι αποτι ειδα....ειναι αρκετα τα χρηματα....το ενα δεν ξερω αν καλιπτει....ομως απο θεμα ντιζαιν μου αρεσοθν πολθ...ειναι διαφορετικα απο τα αλλα φωτηστικα....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις επιλογες σε αυτα τα λεφτα που δεν ειναι να μην τις σκευτης...

Παντως και τα δυο που εχεις γραψει ειναι μια χαρα για light reef καταστασης...

Link to comment
Share on other sites

τα 2 που σκεφτομαιειναι το Aqualum Celio και το kessil 360w....εχει καπιος αποψη???

Τιμη αυτων των φωτιστικων;;;

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκε το κείμενο βάση του κανονισμού του φορουμ γράφουμε μόνο ελληνικά.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Το celio έχει 400€....και το kessil 450€ το ενα που λογικά πρεπει να φτανει για fish only...

Link to comment
Share on other sites

Καλα φωτιστικα αλλα νομιζω ειναι πολλα τα λεφτα για fish only......

Εσυ αποφασιζεις Οθων, ψαξτο ομως λιγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

Eιναι τα ατιμα ακριβα....και γενικα αυτα ειναι απο τα πιο φθηνα σχετικα με κατι Ati κτλπ.....απλα ειπα οτι σε fishonly θα γλιτωσω απο αλλου ας βαλω κατι που μου αρεσει και με χαμιλη καταναλωση και ωραιο αισθητικα...

Link to comment
Share on other sites

Eιναι τα ατιμα ακριβα....και γενικα αυτα ειναι απο τα πιο φθηνα σχετικα με κατι Ati κτλπ.....απλα ειπα οτι σε fishonly θα γλιτωσω απο αλλου ας βαλω κατι που μου αρεσει και με χαμιλη καταναλωση και ωραιο αισθητικα...

Δεν ειναι ποιο φθηνά σε σχεση με τα ATI γιατι το λες αυτο; Μα γιατι θες φως δυνατό και φωτοσυνθετικο σε ενυδρειο,μονο με ψαρια; Αν τωρα βαλεις και καποιο ευκολο κοράλι οπως λες εκει ειναι που αλλάζουν ολα..

Στις διαστασεις που έδωσες κανενα απο τα δυο φωτιστικά δεν θα σε καλύψει απο μονο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν κρατηθεις και δεν βαλεις καπιο κοραλλακι.. αρκεστης στα τοσα ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ψαρια που δεν πανε με κοραλλια , 2 τ5 και μια μπλε λεντομπαρα για νυχτα... και λαμπες επειδη θες να φενονται κ δυνατα τα χρωματα τον ψαριων μια blue kai purple plus. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ σου προτείνω πρώτα ν'αποφασίσεις αν θα κάνεις reef ή fish only :)

Link to comment
Share on other sites

Απλα επειδή έχω κάποια εύκολα Κοραλία π.χ. εφιλιες αλλα κ 3 ανεμώνες

κ θα τα βαλω στο νεο ενυδρείο αναγκάστηκαν θα ονομαστεί για μένα light reef Με πολύ μικρές απαιτήσεις

φωτισμού..δεν σκεφτομαι για αλλα κοραλι!!!Για φωτησμο κατελειξα σε kessil...

Link to comment
Share on other sites

Ε οκ τότε γιατί όπως σου είπαν κ τα παιδία πιο πάνω θα είσαι μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απλα επειδή έχω κάποια εύκολα Κοραλία π.χ. εφιλιες αλλα κ 3 ανεμώνες

κ θα τα βαλω στο νεο ενυδρείο αναγκάστηκαν θα ονομαστεί για μένα light reef Με πολύ μικρές απαιτήσεις

φωτισμού..δεν σκεφτομαι για αλλα κοραλι!!!Για φωτησμο κατελειξα σε kessil...

Οι ephylias θεωρουνται ευκολα κοραλια σε σχεση με sps, δεν ειναι ευκολα να πηγαινουν μόνα τους χωρις σωστο φωτισμο και σταθεροτητα στις τιμες του ενυδρειου.

Σκέψου καλα το ολο συστημα σου πως θα το στηρίξεις γιατι καθε επιλογη σου σε ζωντανα σου αλλαζει τα πλάνα στο τι στησιμο πρεπει να εχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...