Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλές γιορτές!

Νιώθω πολύ τυχερός που είμαι από τους λίγους που είδαν στο ενυδρείο τους ζωντανά την γέννηση λαρβών Amano δυο φορές μάλιστα. Εχθές στις τρεις τα χαράματα που γύρισα σπίτι και έριξα την καθιερομένη ματιά στο ενυδρείο είδα μια μικρή κίνηση στο βυθό.. που να ήθερα ότι θα προσπαθώ να φωτογραφίσω της μικρές λάρβες ενός χιλιοστού μέχρι τις 4! Όπως γνωρίζουμε, η μεταμόρφωση από λάρβα σε αναπτυγμένη γαρίδα είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί ακόμα και από έμπειρους χομπίστες. Κάποια στιγμή θα ήθελα να ασχοληθώ σοβαρά και εγώ, μιας και έχω στην κατοχή μου 3 εξαιρετικά άτομα του είδους, εδώ και τέσσερα χρόνια. Ακολουθεί σπάνιο φωτογραφικό υλικό από την χθεσινή γέννα.

Αρχίζω με την μεγάλη σταρ, μια 5 εκατοστών Amano που δεν έχει περάσει ψάρι από το ενυδρείο που να μην έχει φάει ξύλο όταν υπάρχει τροφή στην μέση! Έχει απίστευτο χαρακτήρα, που δεν θα το περίμενα ποτέ από μια...γαρίδα.

post-39178-0-51049100-1419807895_thumb.jpg

Οι λάρβες:

post-39178-0-02329100-1419807964_thumb.jpgpost-39178-0-11653600-1419807965_thumb.jpgpost-39178-0-03365000-1419807966_thumb.jpgpost-39178-0-88515800-1419807966_thumb.jpgpost-39178-0-57791100-1419807967_thumb.jpgpost-39178-0-28885700-1419807968_thumb.jpgpost-39178-0-05973800-1419807969_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε!

Εχει τα δυσαρεστα το χομπι και τις δυσκολιες του,αλλα εχει και στιγμες που σε ανταμοιβει!Εσυ προσφατα τα περασες και τα δυο και τωρα πρεπει να εισαι πολυ χαρουμενος και ευχαριστουμε για τις σπανιες φωτογραφιες.

Οποτε εχεις χρονο και δεν βαριεσαι δειξε μας κι'αλλες απο τα μικρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Όντως το χόμπι μας θέλει υπομονή και επιμονή για να πετύχεις αυτά που θέλεις. Κάτι πολύ σημαντικό που βγαίνει ως συμπέρασμα από αυτή την γέννα, αλλά και από την ηλικία των γαρίδων, είναι ότι ευδοκιμούν και σε όξινες συνθήκες, αφού έχω νερό 85% Α/Ο!! Επίσης ο μύθος που λέει οτι τα αβγά τους δεν εκκολάπτονται παρά μονό σε σκληρά νερά καταρρίπτεται και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοω αν εχεις αλλες γαριδες μεσα Βασιλη.

Μου φαινεται περιεργο οτι εβγαλες γεννα σε γλυκο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε αν δεν δω την πορεια τους δεν μπορω να το ξερω.

Προσωπικα μου φαινεται δυσκολο να ειναι απο Αμανο,μαλλον μικρα cherry ειναι,αλλ αυτο θα το δεις στην πορεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρξει πορεία Κώστα. Τα μικρα έχουν σίγουρα πεθάνει/φαγωθεί. Ειναι Amano, δες φωτογραφίες στο Ίντερνετ για το πως ειναι τα δυο ειδη στην πρώτη μέρα. Επισης τα μικρα μου κολυμπάνε με την ουρά , χαρακτηριστικό μόνο των λαρβών. Δες επισης και την ανατομία των λαρβών μου, την φορά της ουράς κτλπ. Καμια σχέση με κεράσια.

Link to comment
Share on other sites

Aπο σα εχω διαβασει τα αυγα τους εκολαπτονται κανονικα, σε γλυκο νερο , δεν ειναι μυθος.... :)

Ετσι και αλλιως, αν εχεις διαβασει, για να μεγαλωσουμε τα μικρα μεταφερουμε την γαριδα που εχει τα αυγα τις τετευταιες ημερες που ειναι να τα αφησει ,σε υφαλμηρο νερο.

Απλα για να επιβιωσουν τα μικρα θελουν υφαλμυρο-αλμυρο νερο.

Για δες λιγο την larvae ποση ειναι σε μεγεθος , γιατι σαν μεγαλωπες μου φαινονται οι δικές σου.:)

post-47325-0-58745000-1419894175_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ναι γνωρίζω οτι πανε απο γλυκό σε υφάλμυρο και μετα αλμυρό - θέλω να το επιχειρήσω στο μέλλον.

Το χαλικακι που φαίνεται στις φωτο εχει διάμετρο 1-2 mm άρα σωστό ειναι το μεγεθος.

Σας λεω δεν υπαρχει αμφιβολία, Amano ήταν =D

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!

εχουν γινει αναφορες και στο παρελθον.. τα αυγα μπορουν να εκκολαθφουν σε γλυκο νερο , αλλα συμφωνα με τις αναφορες, σε λιγες ωρες πεθαινουν μιας και χρειαζονται μεταφορα σε υφαλμυρο.

επησεις υπαρχουν και οι ψευδοαμανο , οι οποιες δεν διαφερουν εμφανισιακα με τις αμανο, των οποιων οι λαρβες αναπτυσσονται κανονικα σε γλυκο νερο..

μακαρι να εισαι τυχερος και να πετυχες σε τετοιες γαριδες..

παντως εφοσων πετυχες μικρα θα αξιζε μια προσπαθεια για μεταφορα σε ενυδρειο υφαλμυρου

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να εχω ψευδοαμανο και σύμφωνα και με τα σκίτσα του Raven ψιλό μοιάζει η μούρη αλλα ... Και όλες οι άλλες αμανο της μοιάζουν!! Ειμαι σίγουρος οτι δεν εκκολάπτονται ολα τα αυγά αλλα ενα μέρος ( μην ξεχνάμε οτι εχω όξινα νερά) . Θέλω σίγουρα να το προσπαθήσω καποια στιγμη.

Σκέφτομαι οταν σαραντίσει η γαρίδα να την μεταφέρω σε 20 λίτρα με νερο βρύσης και μετα μέσα σε ενα τριήμερο απο την γεννά το νερο να γίνει αλμυρο. Η μάνα φυσικά θα φύγει πριν γίνουν αυτά. Το κακό ειναι οτι απο αλάτια δεν εχω ιδέα και δεν ξερω τι να ταΐσω.. Μαλλον για ινφουσορια το κόβω, την οποία παλι δεν εδω φτιάξει τεχνητά ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Τα γαριδακια ζουν ακομη; Δεν σε φοβαμαι εσενα, ειμαι σιγουρος οτι θα το καταφερεις κι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Τα γαριδακια ζουν ακομη; Δεν σε φοβαμαι εσενα, ειμαι σιγουρος οτι θα το καταφερεις κι αυτο!

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια!

Τα γαριδάκια όπως και κάθε φορά πεθαίνουν (τρόγωνται) σε μερικές ώρες. Ξέρεις τους κατοίκους του ενυδρείου μου, δεν μένει τίποτα. Την προηγούμενη φορά που είχαν ζήσει την νύχτα αρκετά, με το άναμα των φώτων την επόμενη μέρα τα ψάρια τρελάθηκαν, όσο όταν δίνω Grindal.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα! Ε αντε, βρηκες την επομενη σχολια σου!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου βρε Βασίλη! Αν αργότερα ασχοληθείς με την ανατροφή των λαβρών θα είσαι ένας από τους λίγους και θα παρακολουθήσουμε με πολύ ενδιαφέρον την προσπάθεια σου!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από μένα αν και δεν έχω ιδέα από γαρίδες χαίρομαι όταν βλέπω τέτοια και πάλι μπράβο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι ρε φιλε

να μπορεσεις να ασχοληθεις με τις Amano

και να καταφερεις να μεγαλωσεις τα μικρουλια

Θα σε παρακολουθω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!!

Σίγουρα θα γίνει προσπάθεια το καλοκαίρι, αν όχι πιο νωρίς!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σήμερα δυστυχώς χάσαμε την "Big Mama" , την μεγάλη θηλυκή γαρίδα που απεικονίζεται στην πρώτη σελίδα... Ήταν πάνω από 4 ετών και η αλήθεια είναι πως τις τελευταίες 2 βδομάδες φαινόταν πως έρχεται η ώρα της. Κουβαλάει απο τότε που την πήρα συνεχώς αυγά, τα οποία έσκαγαν όπως είδαμε στις φωτό. Στις 2 τελευταίες αλλαγές νερού δεν γκαστρώθηκε και σήμερα την βρήκα στον πάτο. Ήταν η μεγαλύτερη αμανο που έχω δει με μέγεθος 4.8 εκατοστά (!!!) , ενώ τα περισσότερα σάιτ δείχνουν τιμές από 3-4.

Με το θάνατο της ματαιώνεται τουλάχιστον για τώρα, η προσπάθεια που θα έκανα σε λίγους μήνες να μεγαλώσω γεννά.

Ευχαριστώ

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε φιλε!!

τοσα χρονια , μακαρι στο μελλον να ξαναδοκιμασεις

να μεγαλωσεις γεννα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...