Jump to content

Danonano Reef Boyu Tl450


dano23

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις γνώμες και συμβουλές σας...αφού πάλεψα σαν λιοντάρι :P με τα λεντάκια και μετά από αλλάγες σε διάταξη και δοκιμές τελικά άφησα το ένα μωβ και πρόσθεσα λευκό και λίγο μπλε...το τελικό αποτέλεσμα αυτήν την φορά με ικανοποίησε..οι φοτό το αδικούν ως προς την ζωντάνια...είναι λίγο πιο λευκό γενικά και το μωβ απαλό όσο πρέπει στο δικό μου μάτι πάντα..

IMG_20150120_213718_zpsaf0b5fb3.jpgIMG_20150120_211755_zpsd0f2bb7a.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπόν μετά από λάθος δικό μου,την εμφάνιση κυανοβακτήριου και τις συμβουλές που πήρα αποφάσισα να αλλάξω και την βραχοσύνθεση μιας και δεν είχα σκεφτεί όταν το έφτιαξα πρώτη φορά που θα μπουν μελλοντικά κοράλλια....ευτυχώς υποχώρησε αισθητά το κυανοβακτήριο,έκανα μια γερή αλλαγή νερού και συνεχίζουμε..επίσης μιας και το goby που είχα δεν έκανε καθόλου δουλειά αποφάσισα να τον δώσω και πήρα ένα valenciennea sexguttata..στην αρχή κάτι έκανε αλλά τώρα είναι συνέχεια κρυμμένος στην φωλιά του..ελπίζω κάποια στιγμή να ξεψαρώσει και να μην γίνει πέτρα ο αραγωνίτης..τελευταίο ψαράκι ένα bicolor dotyback και τέλος ο οποίος από επιθετικότητα δεν έχω κάποιο κρούσμα μέχρι στιγμής ίσα ίσα που το sixline από την αρχή του έδειξε ποιος είναι το αφεντικό...μπόνους πριν 2 μέρες το πρώτο μου φραγκάκι... :icon_dance:

IMG_20150210_175825_zps11bdee28.jpg

IMG_20150210_175910_zps7c5f9695.jpg

IMG_20150210_183402_zps2d2b88da.jpg

IMG_20150210_190358_zpsc9951673.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή με τα κοράλια. Να γίνει τούμπανο!!!!

Σ ευχαριστώ λουκά...είναι απ τα ωραιότερα πράγματα να βλέπεις πιστεύω τα ζωντανά σου ν αναπτύσσονται σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι φίλε μου και να γεμίσει με κοράλια!!!

σ ευχαριστώ φίλε μου...

Ωωωω όμορφα πράγματα! Άντε καλή αρχή :bigemo_harabe_net-117:

ευχαριστώ γιάννη..καλή αρχή και στο δικό σου εγχείρημα μιας και το παρακολουθώ...κάθε εμπόδιο σε καλό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πόσα κομμάτια είναι ο βράχος σου?

σύνολο 7 πάνο...ενα μεγάλο μπροστά όπως το βλέπεις με 2 μικρά για βάσεις..1 αριστερά-δεξιά και 1 πίσω με άλλο 1 για βάση...διακρίνεις κάτι που πρέπει να έχω κατά νου????

Link to comment
Share on other sites

σύνολο 7 πάνο...ενα μεγάλο μπροστά όπως το βλέπεις με 2 μικρά για βάσεις..1 αριστερά-δεξιά και 1 πίσω με άλλο 1 για βάση...διακρίνεις κάτι που πρέπει να έχω κατά νου????

μου φαίνεται λίγο μπουκωμένο να σου πώ την αλήθεια.. είναι βέβαια και θέμα γούστου..

εγω να σου πώ θα έπαιζα λίγο ακόμα με τα βραχάκια. Μη ξεχνάς οτι έχει και τη πλάτη-sump που μπορείς να έχει και κεί βράχο για να έχεις ποιο "αεράτο" aquascape μπροστα ;)

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται λίγο μπουκωμένο να σου πώ την αλήθεια.. είναι βέβαια και θέμα γούστου..

εγω να σου πώ θα έπαιζα λίγο ακόμα με τα βραχάκια. Μη ξεχνάς οτι έχει και τη πλάτη-sump που μπορείς να έχει και κεί βράχο για να έχεις ποιο "αεράτο" aquascape μπροστα ;)

δυστηχώς τα κομμάτια που έχω δεν χωράνε πίσω(είναι μικρές οι τρύπες) και το να σπάσω τον βράχο δεν μου κάνει σαν ιδέα..ναι στην φωτό φαίνεται λίγο μπουκωμένο αλλά έχει παντού ανοίγματα και κρυψώνες για τα ψάρια...το μόνο σίγουρο είναι ότι σε αυτά τα λίτρα δεν γίνεται να τα έχω όλα....μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον όσο γεμίζει να μου ξινίσει και μένα..

Link to comment
Share on other sites

είχα το ίδιο ενυδρείο ;)

μη σε φοβήζει η ιδέα να σπάσεις βράχο και να τον βάλεις πίσω. Δώσε χώρο στα ψαράκια σου και για κοραλλάκια. minimal aquascape με καλες ροες θα βοηθήσει το ενυδρείο σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ας κάνουμε λοιπόν ένα μικρό update...όσο αφορά τα ψάρια dottyback και sixline πήραν τον δρόμο για άλλο ενυδρείο γιατί το πρώτο μου σκότωσε το sexguttata απ το στρες και δεν μπορούσε να φάει κ όλας...την θέση του πήρε ένα magnifica το οποίο το τραμπούκιζε ο sixline οπότε έπρεπε κ εκεί κάτι να γίνει..αποτέλεσμα να είμαι πλέον με 2 nemo,1 magnifica και 1 καινούριο sexguttata και μάλλον έτσι θα μείνω γιατί τα 4 ψάρια απ ότι κατάλαβα είναι οριακά και στα 5 υπάρχει πρόβλημα χώρου..άλλη μία σημαντική αλλαγή βραχοσύνθεση η οποία έτσι ΄πως έγινε μ αρέσει πολύ περισσότερο..τέλος πήραμε 3-4 μανιταράκια και κάτι φραγκάκια..μέχρι στιγμής όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά και ελπίζω να μείνουν έτσι..σας παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες...

 

IMG_20150312_200524_zpsqxctyjqk.jpg

IMG_20150312_200401_zps06o9q0bi.jpg

IMG_20150312_201146_zpsd5hykulf.jpg

IMG_20150312_201125_zpskjoc4exw.jpg

IMG_20150312_201105_zpsccbvid5u.jpg

IMG_20150312_200917_zpslvr8qyat.jpg

IMG_20150312_200606_zpsyjlmxxty.jpg

IMG_20150312_200507_zpslwmenfk6.jpg

IMG_20150312_200428_zpsp44ticr0.jpg

IMG_20150312_200638_zps7z9nlkuv.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φαινετε. Κανεναν κυκλοφοριτη να κοιταει προς την επιφάνεια εχεις?

σ ευχαριστώ...είχα 2 κυκλοφορητές μέσα πιο παλιά αλλά το ενυδρείο γινόταν πλυντήριο και αποφάσισα να βγάλω τον έναν...γενικά έχω αρκετή ροή πιστεύω με την αντλία και τον ένα κυκλοφορητή που χτυπάει μέση και λίγο κάτω...

Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ καλύτερο το στήσιμο και πολύ καθαρό το ενυδρείο σου φίλε μου :) μπράβο! στη πλάτη τελικά τι έχεις? απο φώσ?

Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ καλύτερο το στήσιμο και πολύ καθαρό το ενυδρείο σου φίλε μου :) μπράβο! στη πλάτη τελικά τι έχεις? απο φώσ?

ευχαριστώ πάνο...μακάρι να γίνει έστω και στο μισό όμορφο από αυτό που έχετε όλοι εσείς που ασχολείστε περισσότερο καιρό...στην πλάτη δεν έχω βάλει βράχο(ότι έσπασα μπήκε μπροστά),έχω θερμοστάτη,την αντλία του,σκιμεράκι,αντιφώσφορο και άνθρακα

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

εκμεταλεύσου λίγο το χώρο ;)

Οκ...θα το έχω στο νου μου στην επόμενη αλλαγή νερού...

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε εχεις κανει καλη δουλια εγω εχω το tl 550 και στην πλατη του εχω βαλει κοματια βραχου που σου λεει και ο πανος

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα ζωντανά σου. Πολύ όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε εχεις κανει καλη δουλια εγω εχω το tl 550 και στην πλατη του εχω βαλει κοματια βραχου που σου λεει και ο πανος

 

Το έβαλα ήδη στο πρόγραμμα...ευχαριστώ :)

 

Να σου ζήσουν τα ζωντανά σου. Πολύ όμορφα!

Σ ευχαριστώ Λουκά...

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο στησιμο με προοπτικες κατεβασε την ξενια απο το βραχο και βαλτη σε ενα βραχακι στην αμμο χωρις να ακουμπαει ακου γιατι ετσι και σου ξεφυγει εμπλεξες,μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο στησιμο με προοπτικες κατεβασε την ξενια απο το βραχο και βαλτη σε ενα βραχακι στην αμμο χωρις να ακουμπαει ακου γιατι ετσι και σου ξεφυγει εμπλεξες,μπραβο σου.

Σ ευχαριστώ φίλε μου...το έκανα ήδη γιατί μου το παν κ άλλοι και την έβαλα κάτω και άκουσα και την συμβουλή του panozzz,κουρκούλης και έβαλα βράχο στην πλάτη από τα μπροστά κομμάτια...μια γρήγορη Φότο...

IMG_20150315_110922_zpsn7968vzh.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό και οι νέοι κάτοικοι.Τώρα θα έχεις αρκετό χώρο μπροστά να χαίρεσαι την κίνηση των ψαριών!

 

Αρχίζει και ομορφαίνει όλο και πιο πολύ...μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...