Jump to content

Ιδανικές Συνθήκες Νερού


Recommended Posts

Εχτές παρέλαβα την Α/Ο μου και περιμένω να έρθει και ο pH controller που έχω παραγγείλει.

Έτσι θα αρχίσω σιγά σιγά να βελτιώνω τις συνθήκες νερού του ενυδρείου μου.

Οι συνθήκες τώρα είναι pH=7 GH=9-10 KH=6-7

Κάτοικοι:

Σκαλάρι, ραμιρέζι, καρντιναλ, ανσιστρους και 1 κλόουν.

Τι τιμές θα επιδιώκατε?

Σημειώνω ότι μιλάμε για full-planted ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Εχτές παρέλαβα την Α/Ο μου και περιμένω να έρθει και ο pH controller που έχω παραγγείλει.

Έτσι θα αρχίσω σιγά σιγά να βελτιώνω τις συνθήκες νερού του ενυδρείου μου.

Οι συνθήκες τώρα είναι pH=7 GH=9-10 KH=6-7

Κάτοικοι:

Σκαλάρι, ραμιρέζι, καρντιναλ, ανσιστρους και 1 κλόουν.

Τι τιμές θα επιδιώκατε?

Σημειώνω ότι μιλάμε για full-planted ενυδρείο...

αν ανατρεξεις στον γνωστο πινακα co2-KH..θα επερνες ενα παραδειγμα....

κοιταξε...οι συνθηκες που τα εχεις δεν ειναι ασχημες.....λιγο αν ριξεις την γενικη σου σκληροτητα,και την ανθρακικη αν την πας στο 5 εισαι super....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι οι συνθήκες που τα έχω δεν είναι άσχημες αλλά εγώ ρωτάω:

Αν έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε ότι συνθήκες θέλουμε, ποιες τιμές θα επιδιώκαμε ώστε τα ψάρια μας να ζουν στις καλύτερες δυνατόν συνθήκες???

Link to comment
Share on other sites

Με την ΑΟ μπορείς να δημιουργήσεις ότι ποιότητα νερού επιθυμείς είτε ανακατεύοντας το νερό της με νερό της βρύσης ή προσθέτεις στο νερό ηλεκτρολύτες ή ένα σορό σκευάσματα που κυκλοφορούνε στην αγορά ανεβάζοντας το Kh, GH όσο επιθυμούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβός την ερώτηση σου, θέλεις να μάθεις σε πιες συνθήκες ζουν τα νέον ή με ποιον τρόπο να της φτιάξης π.χ. πως να φτιάξης ένα Ph 6,6 και ένα Kh 4 έχοντας το νερό από την όσμωση και το νερό από την βρύση. Εάν είναι αυτό ανέφερε σε παρακαλώ πιες συνθήκες θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που σας ταλαιπωρώ. Προφανώς δεν είμαι σαφής.

Θέλω να μάθω συγκεκριμμένες τιμές pH, KH και GH στις οποίες ο συνδιασμός ψαριών που ανέφερα στο πρώτο πόστ να ζει όσον το δυνατόν καλύτερα.

Ξέρω δηλαδή ότι θέλουν μαλακό και όξινο νερό αλλά είναι καλύτερα πχ KH=3 ή μήπως KH=2 είναι καλύτερα και pΗ=6,9 ή μήπως pΗ=6,7 είναι λίγο καλύτερα???

Θα μου πεις ότι είναι λεπτομέρειες, αλλά αφού μπορώ γιατί να μην το κάνω???

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια με τα καρτιναλ είναι μια υπόθεση φιφτι φίφτι εάν σου ζήσουν ή όχι εγώ θα σου πρότεινα ένα Ph 6,80 ένα Kh 4.

Link to comment
Share on other sites

οτι και να κανεις μην κατεβεις στην ανθρακικη KH κατω απο 5...

καραδοκει ενα πολυ ασχημο PH -crash...... συνηθως μια νορμαλ τιμη για τα περισσοτερα ψαρακια που θελουν μαλακο νερακι ειναι καπου στο πεχα 6,8-7και ανθρακικη γυρω στοπ 5-6.......

Link to comment
Share on other sites

οτι και να κανεις μην κατεβεις στην ανθρακικη KH κατω απο 5...

καραδοκει ενα πολυ ασχημο PH -crash......

Αυτό το pH crash είναι μια πονεμένη ιστορία. Επειδή πολλά λέγονται και τελικά λίγα αποδεικνύονται καλύτερα να μην το πολυχρησιμοποιούμε σαν πιθανό κίνδυνο για τα ψάρια μας. Σε πειράματα που έχουν γίνει, η απότομη αλλαγή στο pH δεν προκαλεί θανάτους. Η υπερβολική παροχή CO2 πολύ συχνά ενέχει κινδύνους και οι απότομες αλλαγές στην αγωγιμότητα (και σκληρότητα) προκαλούν οσμωτικό σοκ. Αλλά από την αλλαγή στο pH καμία επίσημη αναφορά.

Τον τελευταίο 1,5 μήνα έχω στο ενυδρείο μου μονίμως ΚΗ=0 λόγω ιδιαίτερων συνθηκών (ADA aquasoil). Με σταθερή παροχή 1 φυσ/sec και σχετικά καλή ανατάραξη στην επιφάνεια δεν υπάρχει κανένα θέμα δηλητηρίασης από CO2.

Για τα συγκεκριμένα ψάρια που αναφέρεσαι φίλε Zorba προτείνω pH:6.50 KH-GH:2-4 και αν είναι καλές οι συνθήκες πολύ πιθανόν να δεις και σύντομα ουρίτσες!

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάθει pH crash σε ενυδρείο μου με DIY co2, λόγω υπερβολικά χαμηλής ΚΗ και το αποτέλεσμα ήταν να χάσω 3 γκάππυ αμέσως και 1 πλάτυ που το πάλεψε σχεδόν 2 ημέρες. Να σας πω τι έγινε (παλιά ιστορία, πριν σχεδόν 1,5 χρόνο):

Το ενυδρείο ήταν αρκετά φυτεμένο και είχε μόνο αρσενικά ζωοτόκα που μεγάλωναν (3-4 μηνών). Αποφάσισα να του βάλω διοξείδιο γιατί είχε αρχίσει να γεμίζει ΒΒΑ και άλλα τέτοια καλούδια... Εφτιαξα λοιπόν DIY co2 αλλά δεν πρόσεξα πολύ το μείγμα και μου έγινε "τούρμπο"! Δυστυχώς είχα δουλειά και μόλις το έβαλα στο ενυδρείο, έφυγα από το σπίτι, γυρνώντας μετά από 5 ώρες περίπου. Βρήκα τα περισσότερα ψάρια στην επιφάνεια και μερικά κάτω, όλα σχεδόν ακίνητα και σε κακή κατάσταση... Τι είχε γίνει? Είχα αρκετό καιρό να πάρω μετρήσεις στο ενυδρείο (πάνω από μήνα), στο οποίο υπήρχε παράλληλα τεράστιος αριθμός από tuberculata, που τις τελευταίες εβδομάδες είχαν αυξηθεί υπερβολικά (αλλά μιλάμε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ..!). Αποτέλεσμα (που δεν είχα υπολογίσει - ούτε μου πέρασε από το μυαλό) ήταν να έχει κατέβει η ανθρακική από το 6 της τελευταίας μέτρησης, σχεδόν στο 2 (υποθέτω ότι ο κυριότερος λόγος ήταν τα σαλιγκάρια, αλλά ίσως να "έπαιξε" και τίποτα άλλο που δεν το ξέρω...). Αυτό βέβαια το είδα με τη μέτρηση που έκανα στο νερό που άλλαξα, εκ των υστέρων, μαζί με το ρΗ που μετρήθηκε στο 6,8 από 7,7 που ήταν (τελευταία μέτρηση πριν περίπου ένα μήνα είπαμε). Αντίθετα η γενική σκληρότητα δεν είχε αλλάξει καθόλου... (?). Το αποτέλεσμα σας το είπα παραπάνω... Τα υπόλοιπα ψάρια τα συνέφερα με αποσύνδεση του DIY co2 και σταδιακή αλλαγή του νερού του ενυδρείου (σχεδόν όλο, μέσα σε 3 ώρες περίπου).

Πλην αυτής της περίπτωσης, ξέρω προσωπικά άλλη μία σε ενυδρείο γνωστού μου, που έπαθε αντίστοιχο χουνέρι με μεγάλες απώλειες ψαριών (κοπάδια νέον και ροδόστομοι), όταν έβαλε αρκετά δυνατό DIY co2 σε μπιτονάκι των 4 λίτρων, έχοντας ΚΗ 3 (μαλακό ενυδρείο με τύρφη και απιονισμένο νερό, αλλά δεν ήξερε για το ενδεχόμενο του pH crash αυτός), όπου από 7,3 του έπεσε σε μιάμιση ώρα στο 6,3. (όλες οι τιμές που αναφέρω, ήταν μετρημένες με υγρά ΑΡΙ).

Αν υπάρχει άλλη εξήγηση - εκτός του pH crash - για τα δύο αυτά περιστατικά, ευχαρίστως να την ακούσω. Αλλά νομίζω ότι μάλλον εμπίπτουν σε αυτή τη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και παραπάνω:

Με σταθερή παροχή 1 φυσ/sec (ανάλογα με τα λίτρα) και σχετικά καλή ανατάραξη στην επιφάνεια δεν υπάρχει κανένα θέμα δηλητηρίασης από CO2. Το CO2 θα πρέπει να διαχέεται σωστά αλλά παράλληλα να υπάρχει καλή κυκλοφορία και επαρκής ανατάραξη.

Τα προβλήματα που προκύπτουν συνήθως από την ανεξέλεγκτη παροχή CO2 είναι τα εξής:

Στις περιπτώσεις που υπάρχει DIY CO2:

* Πολύ δυνατό μίγμα σε αναλογικά λίγα λίτρα χωρίς καλή ανατάραξη με λίγα ή πολλά ψάρια και φυτά (δηλητηρίαση από CO2)

* Το μίγμα περνάει στη στήλη και δημιουργείται έλλειψη O2 (λόγω της ζάχαρης του μίγματος)

Σε περιπτώσεις που υπάρχει εξοπλισμός CO2:

* Κόλλημα της ηλεκτρομαγνητική βαλβίδας και συνεχής παροχή CO2 (δηλητηρίαση από CO2).

* Κακή ρύθμιση της βελονοειδούς βαλβίδας και ανεξέλεγκτη παροχή CO2 (δηλητηρίαση από CO2).

* Κόλλημα του pH controller (δηλητηρίαση από CO2).

* Ξενέρισμα του φίλτρου και κακή κυκλοφορία. (δηλητηρίαση από CO2).

* Λάθος μετρήσεις στις τιμές των οργάνων ή ελαττωματικά probes.

* Κακή ή μηδαμινή ανατάραξη στην επιφάνεια. Δημιουργία φίλμ, κακή εναλλαγή αερίων με την ατμόσφαιρα υπερβολική συγκέντρωση CO2 (έλλειψη Ο2 ή και δηλητηρίαση από CO2).

* Υπερβολικός αριθμός ψαριών και ελλειπής οξυγόνωση. Συμβαίνει κυρίως το βράδυ όταν φυτά και ψάρια αποβάλλουν CO2 και καταναλώνουν O2 (έλλειψη Ο2 ή και δηλητηρίαση από CO2).

Ποιος ορίζει ότι όλα τα παραπάνω οφείλονται στην χαμηλή ανθρακική; Όλα έχουν συμβεί και όλα συνήθως -κακώς- αποδίδονται με τον ευρύτερο χομπίστικο όρο pH crash. Πρόκειται για έννοια η οποία έχει καταντήσει να χρησιμοποιείται για πληθώρα περιπτώσεων όπως αυτές που ανέφερα παραπάνω. Σαν έννοια δεν τεκμηριώνεται επιστημονικά και υπάρχουν πάμπολα παραδείγματα που επιβεβαιώνουν ότι οι όποιες μεταβολές στο pH δεν δημιουργούν προβλήματα στα ψάρια. Δεν μιλάω για ξαφνικές μεταβολές στο pH από το 8 στο 5,50. Αν πρόκειται για απότομη αλλαγή αγωγιμότητας (σκληρότητας), τότε ναι δημιουργούνται προβλήματα στα ψάρια αλλά προφανώς δεν πρόκειται για pH crash.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείς ότι η πτώση ενός ολόκληρου βαθμού της κλίμακας του ρΗ, δεν δημιουργεί πρόβλημα στα ψάρια?

EDIT: Σε μιάμιση ώρα μέσα, από 7,3 σε 6,3.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Πλην αυτής της περίπτωσης, ξέρω προσωπικά άλλη μία σε ενυδρείο γνωστού μου, που έπαθε αντίστοιχο χουνέρι με μεγάλες απώλειες ψαριών (κοπάδια νέον και ροδόστομοι), όταν έβαλε αρκετά δυνατό DIY co2 σε μπιτονάκι των 4 λίτρων, έχοντας ΚΗ 3 (μαλακό ενυδρείο με τύρφη και απιονισμένο νερό, αλλά δεν ήξερε για το ενδεχόμενο του pH crash αυτός), όπου από 7,3 του έπεσε σε μιάμιση ώρα στο 6,3. (όλες οι τιμές που αναφέρω, ήταν μετρημένες με υγρά ΑΡΙ).

Αν αναφέρεσαι σε αυτήν την περίπτωση είναι το πιθανότερο είναι να έφταιξε το "δυνατό DIY co2 ". Δεν ξέρουμε ούτε σε πόσα λίτρα ούτε τι είδους μίγμα ήταν αυτό ούτε βέβαια πόσο ακριβείς είναι οι μετρήσεις. Με το ίδιο υγρό test το μάτι του φίλου μπορεί να βλέπει pH 7,30 και το δικό σου 7,10, ενώ το δικό μου μπορεί να δει 7,20. Το πραγματικό είναι άγνωστο πόσο είναι. Συνήθως οι λάθος παρατηρήσεις από χομπίστες παράγουν λάθος συμπεράσματα. Όταν μετά την προσθήκη CO2 βλέπεις τα ψάρια να ανεβαίνουν στην επιφάνεια είναι προφανές ότι δεν τα σπρώχνει πάνω το pH αλλά η έλλειψη οξυγόνου.

Τελευταία ότι ψάρια (λίγα) έχω ψωνίσει έρχονται από νερά μαγαζιών με pH 7,7-8,0. Στο ενυδρείο μου το pH τον τελευταίο 1,5 χρόνο είναι κάτω από 6,5 (τώρα 5,80). Με μία ώρα προσαρμογή δεν έχω χάσει κανένα ψάρι. Επίσης υπάρχει πολύς κόσμος που θέλει και κρατάει ενυδρεία με ph 6,8-7,0. Στην Αθήνα το pH στην βρύση είναι ~7,6-7,8. Μετά από μεγάλες αλλαγές νερού σύμφωνα με αυτή τη θεωρία θα πρέπει να υπάρχουν θύματα. Παρόλα αυτά ακόμα και με αλλαγές νερού της τάξεως του 50-60% κάθε εβδομάδα θύματα δεν υπάρχουν εκτός και αν συμβαίνει κάτι άλλο όπως π.χ. μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία και και μικρής ηλικίας ή αδύναμα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι έχουμε ακούσει και διαβάσει για το Ph crass πολλή λίγη όμως το έχουνε βιώσει. Βασικά στα τόσα χρόνια που έχω ενυδρεία δεν το βίωσα ποτέ αλλά και ούτε άκουσα κάποιον να το βίωση ουσιαστικόo Ph -crash.

Η πτώση του Ph από CO2 δεν είναι Ph -Crash. Το Ph -crash συνδυάζεται πάντα με την καταστροφή του Kh. Και μιλάμε για πτώσης του Ph κάτω από 5. Και οφείλετε πάντα σε δικά μας λάθη. που τα ανέφερε ο νέον πιο πάνω αν και το ενδεχόμενο να χαλάσει η βελονοειδείς βαλβίδα είναι σπάνιο. εμένα δουλεύει τώρα 15 χρόνια χωρίς πρόβλημα.

Αλλά ας κάνουμε κάποιες υποθέσεις. Έχουμε ένα ενυδρείο με Kh 4,  Ph 6,80,  CO2 18. κάποιος λοιπόν μας ανοίγει λίγο παραπάνω την παροχή του CO2 και το CO2 ανεβαίνει στα 54mg/lit. (παραπάνω δεν βάζω γιατί μετά το πρόβλημα δεν θα είναι το Ph αλλά το CO2).

Με βάση τους φυσικούς κανόνες το Ph θα πέσει με την πάροδο του χρόνού από το 6,8στο 6,3 μια διαφορά δηλαδή της τάξεως του 0,5

Εάν τώρα κάποιος μας κλήση την παροχή του CO2 και πέσει το CO2 στα 5mg/lit. Τότε πάλη με βάση τους φυσικούς κανόνες το Ph θα ανέβει από το 6,8 στο 7,35 πάλη η διαφορά είναι 0,5.

Πάμε τώρα στη περίπτωση με το ενυδρείο μας να έχει ένα Kh 7,  Ph 7,05,  CO2 18. εάν συμβούν και εδώ τα ίδια προβλήματα δηλαδή αύξηση του CO2 στα 54mg/lit. τότε το Ph θα πέσει από το 7,05 στο 6,5. Η διαφορά και εδώ είναι 0,5. Ενώ στην περίπτωση που μειωθεί το CO2 στα 5mg/lit. τότε το Ph θα ανέβει από το 7,05 στο 7,6. Πάλη έχουμε μια διαφορά περίπου 0,5.

Συμπέρασμα είτε έχουμε Kh 4 ή 7 έχουμε μια μεταβολή του Ph της τάξεως του 0,5. Την μεταβολή αυτή τα ψάρια μπορούνε άνετα να την αντιμετωπίσουν διότι δεν συμβαίνει από το ένα λεπτό στο άλλο αλλά σε κάποιο εύλογο διάστημα. Εξάλλου μεταβολές του Ph της τάξεως του 0,3 είναι άκρος φυσιολογικές.

Πόλή πιστεύουνε ότι έχουνε Ph -Crash ενώ για άλλους λόγους το Kh είχε πέσει πιο μπροστά, μετά τοποθετούνε και ένα φρέσκο DIY CO2 και φλομώνουνε το ενυδρείο με CO2 το Ph λογικά πέφτει. Τα ψάρια ψοφάνε από το CO2. Μετά έκπληκτη αρχίζουν να λένε ότι είχαν Ph -Crash και για όλα φταίει το χαμηλό Kh.

Link to comment
Share on other sites

Μια που μιλάμε για ιδανικές συνθήκες νερού το ph μου είναι 6.5 και μου είπανε από το pet shop να ρίξω αλάτι να το ανεβάσω λίγο μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν σκαλάρια δολάρια κλπ. Λέτε να το ανεβάσω ή να το αφήσω έτσι γιατί έτσι και αλλιώς με την αλλαγή του νερού το νερό που θα μπει θα είναι ποιο σκληρό και πιο υψηλό Ph και θα ανέβει;;;;(Τιμή Ph νερού βρύσης: 8)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, μου λέτε ότι και οι δύο περιπτώσεις που περιγράφω παραπάνω, έχουν να κάνουν περισσότερο με δηλητηρίαση από το υπερβολικό co2 και όχι με pH crash (μεγάλη πτώση του ρΗ σε σύντομο διάστημα). Οπότε εύλογα τίθεται το ερώτημα:

Γιατί έκτοτε σε πολλές περιπτώσεις νέου DIY co2 σε κάποια από τα ενυδρεία μου (δουλεύω DIY co2 σε 6 διαφορετικά ενυδρεία, με αλλαγή κάθε 3 εβδομάδες), το κάποιες φορές ισχυρό μείγμα δεν δημιουργεί τέτοιες καταστάσεις, αφού έχω φροντίσει πλέον να έχω σε όλα αυτά, ΚΗ πάνω από 7..? Η μεγαλύτερη διαφορά ρΗ που έχω μετρήσει ( με ΚΗ 8-10 ) είναι της τάξεως του 0,4 - πχ από 7,6 σε 7,2 ). Ενώ το ίδιο δυνατό μείγμα, στις περιπτώσεις που ανέφερα, με ΚΗ 2-3 έπεσε 1 ολόκληρο βαθμό...

Αυτό δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί ρH crash?

Η υψηλότερη τιμή της ΚΗ κρατάει πιο σταθερή την τιμή του ρΗ (παρά την προσθήκη ίδιου σχεδόν διοξειδίου), ενώ μόλις αυτή βρεθεί σε χαμηλά επίπεδα, η πτώση του ρΗ είναι πολύ μεγαλύτερη. Εγώ πάντως, αυτό εννοώ ρΗ crash όταν αναφέρομαι στη σχέση του με την ΚΗ...

Link to comment
Share on other sites

@ _Black_dragon_

To pH σου αν είναι όντως τόσο είναι μια χαρά για συγκεκριμένα ψάρια. Φρόντισε να το κρατήσεις σε αυτή την περιοχή. Όσο για το αλάτι ο καθένας μπορεί να λέει τα δικά του αλλά πρέπει να μπορεί να τα αιτιολογεί.

@ filoxenos

To τι συμβαίνει στο κάθε ενυδρείο το ξέρει μόνο ο χομπίστας που το συντηρεί. Η απάντηση στο ερώτημα γιατί στο ένα ενυδρείο συμβαίνει αυτό και γιατί δεν συμβαίνει στο άλλο είναι απλά "εξαρτάται". Το κάθε ενυδρείο είναι ένα μικρό οικοσύστημα και υπάρχουν εκαντοντάδες λόγοι που μπορεί να το κάνουν να λειτουργεί διαφορετικά. Απειροελάχιστες διαφορές στο στήσιμο και τη συντήρηση δύο πανομοιότυπων ενυδρείων μπορούν να έχουν σημαντικές διαφορές στη λειτουργία και στη ζωή που ζει σε αυτά.

Θα διευκρινήσω επίσης ότι τα όσα έγραψα παραπάνω ισχύουν σε ενυδρεία που κατοικούν ψάρια με χαρακτηριστικά που δικαιολογούν μαλακό νερό και όξινο περιβάλλον. Δεν έχω αντίστοιχες παρατηρήσεις για οργανισμούς που χρειάζονται ουδέτερα pH και μέτριας ή και μεγαλύτερης σκληρότητας. Η ιστορία του pH crash έχει ξεκινήσει κυρίως από τους κατόχους λιμνών με pH γύρω στο 8 όπου οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο λόγω των κλιματολογικών αλλαγών και διαφόρων άλλων παραγόντων (NH4, O2) είναι πολύ περισσότερες. Όμως η διαφορά διατήρησης ενός ενυδρείου με ψάρια όξινου νερού και μιας λίμνης με koi είναι τεράστια σε πάρα πολλούς τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο πόσο Ph είχες όταν είχες π.χ. 2 Kh;

Δεν αντιλέγω ότι με το χαμηλό Kh το Ph είναι πιο επιρρεπή στην μεγάλη πτώση. Αλλά δεν είναι και τόσο επικίνδυνο όσο πρεσβεύεται και το αποφεύγουν όπως ο διάβολος το λιβάνι. Πιστεύω όταν αποκτήσουμε κάποιες γνώσης και με την δέουσα προσοχή μπορούμε άνετα να έχουμε χαμηλό Kh. Χρόνια τώρα έχω χαμηλό Kh και δεν έχω προβλήματα. Δεν κάνω μαγικά :bowdown: ούτε είμαι πάνω από το ενυδρείο συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Στα δύο παραδείγματα που σας ανέφερα παραπάνω, οι μετρήσεις είχαν δείξει ΚΗ=3 με ρΗ=7.3 στο ενυδρείο του φίλου μου και ΚΗ=2,5 με άγνωστο ρΗ εκείνη τη στιγμή (δεν το μέτρησα). Η τελευταία μέτρηση του πάντως πριν 1 μήνα από την ημέρα εκείνη ήταν ΚΗ=6 και ρΗ=7,7.

Εγώ πάντως από την παρατήρηση και καταγραφή που έχω κάνει στα ενυδρεία μου και στα ψάρια μου, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι μεγάλες αλλαγές του ρΗ της τάξεως του ενός βαθμού σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα, μόνο καλό δεν κάνουν στα ψάρια και ούτε φυσικά τα αφήνουν αδιάφορα ώστε να μπορούμε να τις χαρακτηρίσουμε ακίνδυνες... Και η συμπεριφορά των ψαριών είναι διαφορετική σε τέτοιες περιπτώσεις, από εκείνες της δηλητηρίασης με co2. Νομίζω ότι είμαι σε θέση να τη διακρίνω πλέον και σας λέω ότι σίγουρα δεν ήταν από το co2 αλλά από την απότομη πτώση του ρΗ. Στην οποία τα ψάρια αντέδρασαν με έντονη δυσφορία, που εκφράστηκε επίσης έντονα με τη συμπεριφορά τους. Και δυστυχώς και με το θάνατο κάποιων εξ αυτών...

Σίγουρα ένα ρΗ crash (απότομη και μεγάλη μεταβολή) δεν σημαίνει απαραίτητα και τον θάνατο όλων των ψαριών του ενυδρείου, αλλά ότι είναι υπαρκτό πρόβλημα, είναι. Τώρα, ότι μπορεί να συμμετέχουν διάφοροι παράγοντες - που δεν τους γνωρίζω - και που μπορεί να το κάνουν σαν φαινόμενο δραστικότερο ή όχι, πιο θανατηφόρο ή όχι κλπ, φυσικά και είναι πιθανό. Η χημεία του ενυδρείου είναι πολύπλοκη και σίγουρα εγώ δεν είμαι κάποιος από αυτούς που τη γνωρίζουν ακριβώς και σε όλες της τις λεπτομέρειες. Γι αυτό και συμμετέχω σε fora και συζητώ τα διάφορα θέματα, για να μαθαίνω όσο γίνεται περισσότερα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

@ _Black_dragon_

To pH σου αν είναι όντως τόσο είναι μια χαρά για συγκεκριμένα ψάρια. Φρόντισε να το κρατήσεις σε αυτή την περιοχή. Όσο για το αλάτι ο καθένας μπορεί να λέει τα δικά του αλλά πρέπει να μπορεί να τα αιτιολογεί.

Thanks φίλε... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...