Jump to content

Blackwater Peru


MfJones

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, σημερα θα ξεκινησω το στησιμο ενος ενυδρειου οσο πιο κοντα μπορω σε βιοτοπο Περουβιανο!! Απο το ψαξιμο και τις συζητησεις που εκανα και με τον δασκαλο επι του αμαζονιου κατεληξα σε 10 χ pterophyllum scalare sp. peruvian για κυριο ψαρι στο ενυδρειο κατι που με ενθουσιαζει γιατι σαν ψαρι ειναι τρομερο απο τα λιγα βιντεο και φωτος που εχω δει. Θα ηθελα πληροφοριες απο καποιον που μπορει, να τα εχει κρατησει, οτι μπορει ο καθενας ας φιλοδωρησει! Περαν αυτου το ενυδρειο θα ειναι blackwater με εχινοδορους ξυλα ταλαβα, ενα κοπαδακι ροδοστομα λογικα και καποιο ειδος κορυδορας, το aeneus (εαν το βρω) Που ειναι και σωστο βιοτοπικα. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε?

Διαβασε και το δικο μας προφιλ,εχει αρκετες πληροφοριες για τα ψαρια που θες.http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε?

Διαβασε και το δικο μας προφιλ,εχει αρκετες πληροφοριες για τα ψαρια που θες.http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/

Το ενυδρειο θα ειναι ενα μετρο περιπου 200 λιτρα για αρχη. Και βλεπουμε. Τα ψαρακια ειναι μωρα. Περαν αυτου σε ευχαριστω για το λινκ.. το εψαξα για να ειμαι ειλικρινης αλλα δεν το βρηκα. Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα είχα αρκετά χρόνια απίστευτα ψάρια στα 240 λίτρα είχα 5 θα τα χαρείς εάν έχεις αρκετά λίτρα, για συγκάτοικους θα σου πρότεινα και ένα κοπάδι Hatchet!!!

Και όταν γίνουν και ζευγάρια θα γεννοβολάν σαν τα κουνέλια... σχεδόν μετά από κάθε αλλαγή!!!

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα είχα αρκετά χρόνια απίστευτα ψάρια στα 240 λίτρα είχα 5 θα τα χαρείς εάν έχεις αρκετά λίτρα, για συγκάτοικους θα σου πρότεινα και ένα κοπάδι Hatchet!!!

Και όταν γίνουν και ζευγάρια θα γεννοβολάν σαν τα κουνέλια... σχεδόν μετά από κάθε αλλαγή!!!

Πιστευω ειναι ικανοποιητικα τα λιτρα για αρχη, περαν αυτου τα χατσετ δε με ενθουσιαζουν.Εχεις καποια φωτο απο το τοτε ενυδρειο σου να παρω καμια ιδεα? Ευχαριστω για τις πληροφοριες! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντιπωση πως για αρχη ειναι καλα το ενυδρειο που εχεις,ομως οταν αρχισουν και μεγαλωνουν τα ψαρια θα χρειαστεις μεγαλητερο και ειδικα για τον αριθμο ψαριων που εχεις αποφασισει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντιπωση πως για αρχη ειναι καλα το ενυδρειο που εχεις,ομως οταν αρχισουν και μεγαλωνουν τα ψαρια θα χρειαστεις μεγαλητερο και ειδικα για τον αριθμο ψαριων που εχεις αποφασισει.

Nαι ισχυει και εγω την εχω αυτη την εντυπωση! Αλλα εχει καλο υψος και μηκος για αρκετο καιρο και μιας και θα ειναι μεγαλο γκρουπ θα μετριαζεται η μαπα που θα πεφτει.

Link to comment
Share on other sites

Nαι ισχυει και εγω την εχω αυτη την εντυπωση! Αλλα εχει καλο υψος και μηκος για αρκετο καιρο και μιας και θα ειναι μεγαλο γκρουπ θα μετριαζεται η μαπα που θα πεφτει.

Είναι λίγα τα 240 λίτρα για 10 ψάρια... εγώ είχα 5 και μόλις έγιναν ζευγάρια έπεφτε το ξύλο της αρκούδας!!!!

Φώτο εδώ...

DSC02927.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το θεμα που διαλεξες αδερφε. Απιστευτα τα ψαρια αυτα! Περιμενουμε νεα και φωτο φυσικα....

Τα ψαρακια αγρια η εκτροφης;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ψαρια διαλεξες και καλως ηρθες στο Αμερικα!

Θα σου πω κι εγω πως τα λιτρα ειναι λιγα για τοσο μεγαλο κοπαδι και απο την εμπειρια μου με τα σκαλαρια θα σου ελεγα πως τα λιτρα ειναι λιγα εν γενει για τα σκαλαρια!

Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο;

Κοπαδι δεν θα εβαζα γιατι ειναι πειραμα που μπορει να κοστισει! Σε τι μεγεθος ειναι τα σκαλαρια; Τα κορυντορακια ομως ειναι καλη προσθηκη!

Απο διακοσμηση δεν θελει και πολλα. Κλαδια και πετρες!

Φωτο αν θες απο το στησιμο μου ειναι εδω!

Θα χαρω να σε βοηθησω σε οτι χρειαστεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να φτιαξεις εναν ομορφο βιοτοπο, τα ψαρια που επελεξες ειναι πανεμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή και έτσι όπως τόχεις σκεφτεί θα γίνει ένα πολύ ωραίο βιοτοπικό.

Τα 10 ακούγονται πολλά αλλά επειδή θά'ναι μικρά νομίζω μπαίνουν χωρίς πρόβλημα.Σίγουρα όμως αργότερα για να τα κρατήσεις θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο.

Καλό στήσιμο, περιμένουμε φώτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Λοιπον παμε ενα-ενα. Το ενυδρειο ειναι 1 μετρο χ 40 πλατος χ 45 υψος με στηλη νερου αυτη τη στιγμη που το γεμισα τα 43.5 εκατοστα. Περαν αυτου απο ψαξιμο και συζητησεις που εκανα ειχα αποφασισει για 6 ατομα αλλα πραγματικα λυπομουν να αφησω τα 4 που εμεναν ξεμπαρκα!! Χαχαχαχα... Αφου το σκεφτηκα παντως μπορει να μου βγει σε καλυτερο ισως, γιατι θα μετριαζεται αρκετα το ξυλο. Εκει βασιζω τη λογικη μου. Τα ψαρακια ειναι 3-4 εκατοστα το μεγαλυτερο. Τι γινεται τωρα.... εχω ενα ριο 300 στην αποθηκη αλλα πραγματικα το εχω για λυση αναγκης μιας και ειναι βαρεως χρησιμοποιημενο και πραγματικα σιχαινομαι τα πλαστικα του. Τα φαγα στη μαπα ποσα χρονια με τις αφρικανες και δυστυχως μετα το πρωτο rimless Που απεκτησα τον Σεπεμβριο δυσκολα θα γυρισω πισω. Ωστοσο και στο θεμα μας ξανα αν τα βρω σκουρα θα το επαναφερω ως μια προσωρινη λυση. Παντως πραγματικα πιστευω οτι για ενα χρονο θα ειμαι οκ. Βεβαια θα τα δουμε στη πραξη ολα αυτα. Και επειδη με ξερω καλα σε κανα 6μηνο βλεπω 450 λιτρα ριμλες ΕΥκολα ομως!!!! Χαχαχαχαχα!! Ν α στε καλα και παλι για τις απαντησεις σας!

Υ.Γ. Μολις ξεθολωσει ερχονται και φωτο!!!!!! Εννοειται! Τωρα δε φαινεται τιποτα παροτι ξεπλενα την αμμο 3 ωρες... διαολε!

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, τα 4 ξεμπαρκα αν θες τα παιρνω εγω και σε σωζω! :D

10 ατομα ειναι καλο κοπαδι αλλα δυστυχως δεν ειναι μονο θεμα ξυλου, ειναι οτι απλα θα κουτουλαει το ενα στο αλλο! Αν εχεις λιγοτερα και ξυλο να παιζουν καπου θα εχουν χωρο να τρεξουν να κρυφτουν. Αν εχεις 10, αυτο που θα τις τρωει αναγκαστικα θα πεφτει πανω σε καποι αλλο!

Βασικα ουτε στο 300αρι θα στο προτεινα! Και τα σκαλαρια με καλη τροφη και συνθηκες, σε ενα 6μηνο θα ειναι φουλ! Οποτε ετοιμασου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι... θα γινει το μεγαλο σιγουρα. Απλα εχω και το ρεεφ στο μυαλο μου και προεχει για τωρα. Αλλα soon... Μουχαχαχα... Τα σκαλαρακια δε τα δινω τωρα!! Ειναι κριμα να χωρισεις αδερφακια! :P

Link to comment
Share on other sites

Τα 10 άτομα που επέλεξες είναι καλύτερη επιλογή από 5.... σίγουρα. Ο λόγος είναι ότι... όπως είπες... τα ψάρια θα είναι μικρά.

Υπάρχει παρερμηνεία μόνιμη με το θέμα των λίτρων. Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι τα λίτρα αλλά το ότι ο χομπίστας δένεται με τα ψάρια... και όταν πρέπει να τα βοηθήσει αραιώνοντας την ομάδα (μειώνοντας παράλληλα τα προβλήματα)... ΔΕΝ θέλει να τα δώσει με αποτέλεσμα να τα ταλαιπωρεί.

Όταν είναι μικρά είναι μεγαλύτερες οι ανάγκες του για κοπάδι... και στις διαστάσεις που έχει το ενυδρείο σου... θα πρέπει να μείνει μόνο ένα ζευγάρι όταν μεγαλώσουν (κι αρχίσουν οι έντονες μάχες)... ούτε 5... ούτε 6. (και κατά την άποψη μου... κανένα άλλο ψάρι μαζί τους).

Προσωπικά θα το θεωρούσα καταλληλότερο... ΑΝ είχε περισσότερο ύψος... και ανάλογο πλάτος.-

ΚΑΛΗ τύχη.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε απόλυτα ο Νίκος.

Αν θες να κρατήσεις όλα τα αδέλφια μαζί και ενήλικα και όχι ένα ζευγάρι, θα πρέπει να πας σε αρκετά μεγαλύτερο μήκος..!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Καταρχας ευχαριστω ολο το κοσμο για τις αποψεις. Δεν εχω θεμα να αραιωσω το κοπαδι αλλα ειμαι σιγουρος οτι τη καταλληλη στιγμη θα προτιμησω απλα να το μεγαλωσω. Θα προσπαθησω αργοτερα να βαλω και καμια φωτο απο το πως εχει γινει με τα ξυλα και λογικα αρχη της επομενης εβδομαδας θα μπουν καποια ψαρακια μιας και το νερο ειναι στρωμενο απλα μονταρω ph και σκληροτητες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Καταρχας ευχαριστω ολο το κοσμο για τις αποψεις. Δεν εχω θεμα να αραιωσω το κοπαδι αλλα ειμαι σιγουρος οτι τη καταλληλη στιγμη θα προτιμησω απλα να το μεγαλωσω. Θα προσπαθησω αργοτερα να βαλω και καμια φωτο απο το πως εχει γινει με τα ξυλα και λογικα αρχη της επομενης εβδομαδας θα μπουν καποια ψαρακια μιας και το νερο ειναι στρωμενο απλα μονταρω ph και σκληροτητες.

Αδερφέ όταν έρθει η ώρα να αραιώσεις το κοπάδι να με έχεις στα υπ' όψιν :P (πωπω λυσσάξαμε).

Αστεία αστεία αν έρθει ποτέ αυτή η ώρα να μιλήσουμε μιας και έχω και εγώ 4 παρόμοια σκαλάρια https://www.google.gr/search?q=manacapuru+red+shoulder+angelfish&rlz=1C1SAVA_enGR500GR501&espv=2&biw=1366&bih=667&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Qr_AVIqbFMOwUbqtghA&ved=0CB4QsAQ.

:2guns::2guns::2guns:

Καλά μη βαράτε οι υπόλοιποι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα είχα αρκετά χρόνια απίστευτα ψάρια στα 240 λίτρα είχα 5 θα τα χαρείς εάν έχεις αρκετά λίτρα, για συγκάτοικους θα σου πρότεινα και ένα κοπάδι Hatchet!!!

Και όταν γίνουν και ζευγάρια θα γεννοβολάν σαν τα κουνέλια... σχεδόν μετά από κάθε αλλαγή!!!

Τα Hatchet δεν θα γίνουν μεζεδάκι για τα σκαλάρια;

Link to comment
Share on other sites

Τα Hatchet δεν θα γίνουν μεζεδάκι για τα σκαλάρια;

Δεν νομίζω... εμένα ούτε τους ροδόστομους μου είχαν πειράξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι ροδοστομοι γινονται γκωναρια.. τουλαχιστον καποια που εχω το ματι μου πανω :) Ληγουρια ολοι!!! Ακομα δε τα πηρα!! χαχαχαχα παω να κολλησω κανα 600αρι να ισιωσω!

Link to comment
Share on other sites

600αρι! Αρε τυχερε, που τοσος χωρος;

Πλακα πλακα και εγω που εχω ροδοστομα και καρδιναλιους μαζι με τα σκαλαρια δεν τα εχουν πειραξει προς το παρον. Βεβαια ειναι σχεδον 5εκ οι ροδοστομοι τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ όταν έρθει η ώρα να αραιώσεις το κοπάδι να με έχεις στα υπ' όψιν :P (πωπω λυσσάξαμε).

Αστεία αστεία αν έρθει ποτέ αυτή η ώρα να μιλήσουμε μιας και έχω και εγώ 4 παρόμοια σκαλάρια https://www.google.gr/search?q=manacapuru+red+shoulder+angelfish&rlz=1C1SAVA_enGR500GR501&espv=2&biw=1366&bih=667&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Qr_AVIqbFMOwUbqtghA&ved=0CB4QsAQ.

:2guns::2guns::2guns:

Καλά μη βαράτε οι υπόλοιποι

Ναι ναι, βαλε κι αλλα εσυ!

Εκτος οτι δεν ξερεις απο που προερχονται, ( αγρια ή εκτροφης ) εδω δεν χωρανε καλα καλα αυτα που εχεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...