Jump to content

Πρώτη Φορά Chiller


\/ag

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

Εχοντας ενα ξεχασμένο chiller στην ντουλάπα κ αφου δεν βλέπω να το δίνω λεω να το βαλω σε χρήση στο nano reef μου 80λ!

Πρόκειται για το τσιλερ της hailea το hl080chv..μη εχοντας χρησιμοποιησει ξανα τσιλερ κ μη έχοντας manual μιας κ το πηρα μεταχειρισμενο θα ηθελα καμια συμβουλη ως προς την χρηση κ ως προς την συδεσμολογια!

Αρχικα αποτι καταλαβαίνω κ εχω διαβάσει χρειαζομαι μια αντλια να στελνει το νερο στο chiller κ απο κει να γινεται η επιστροφή! Το συγκεκριμένο νομίζω θελει μια ροη απο 350-600l/h αν δεν κανω λάθος!

Ερωτησεις για τον προγραμματισμο του ισως εχω αποταν ξεκινησω να το δουλευω!

Συμβουλές κ tips δεκτα γιατι δεν εχω ξανασχοληθει με chiller..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ολα τα ψυχτικα θελουν καποιο χωρο οταν δουλεύουν για να αερίζονται, μονιμη ροη απο τη στιγμη που θα ειναι στη μπριζα. Καλυτερα η ροη να ειναι προς το πανω μερος των λίτρων ανα ωρα που ζηταει.

Τα παραπανω ειναι για ολα τα ψυχτικα γενικα. Τωρα για τα παραπανω που ζητας για το δικο σου, καποιο παιδι που θα το εχει μπορει να σου δωσει περισοτερες πληροφοριες.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση..

Οταν λες η ροη να ειναι προς το πανω μερος απο αυτα που ζηταει εννοεις οσο το δυνατόν πιο κοντα στα max l/h που γραφει;γιατι καπου νομίζω εχω διαβάσει οτι οσο χαμηλοτερη η ροη τοσο πιο αποτελεσματικα δουλευει..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα θερμό απαγωγής, αυτο που άκουσες δεν ισχυει. Απλα καλυτερα προς το υψηλό μερος των λίτρων, γιατι αμα πέσει η ροη για καποιο λογο και ειναι ήδη χαμηλά, μπορει να σου παγώσει το νερο μεσα στο ψυχτικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...