Jump to content

Γέννα Microgeophagus Ramirezi


argy1

Recommended Posts

ετσι ηξερα αλλα διαβαζοντας το προφιλ τους ειδα αυτο στο τελος Για παράδειγμα σε 200 λίτρα 2-3 Αρσενικά με ένα χαρεμάκι 4-6 θηλυκά.

Link to comment
Share on other sites

Και σε ξαναρωταω, αφου εχεις τοσες απορειες, γιατι δεν ανοιγεις ενα δικο σου θεμα να τα βρουμε ολα εκει;

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγουμε πολλα θεματα να υπαρχουν ολα σε ενα,απο αυτη την αποψη και για κανενα αλλο λογο

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε ενα δικο σου! Το καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο!

Link to comment
Share on other sites

Οχι Νικο δεν θα επεμβω,το εκανα την προηγουμενη φορα και το μετανιωσα,δεν ειναι ο στοχος μου αποκλειστικα να βγαλω μικρα αλλα η συμβιωση των ψαριων στο ενυδρειο σε μονιμη φαση γνωριζοντας οτι οι συνθηκες ειναι σωστες και καποια στιγμη οταν ειναι ετοιμα θα γινει, και οταν γινει δεν θα σταματαει.Νομιζω πως αν επεμβω δεν θα φτιαξει ποτε η "ιεραρχια" και θα πρεπει να το κανω σε καθε γεννα.

Απο εχθες η θηλυκια τρωει τα μικρα,εχουν μεινει καμια 20αρια και μεχρι το μεσημερι που θα γυρισω μαλλον δεν θα εχει κανενα.Ο πατερας αυτη τη φορα φαινεται πιο ηρεμος στη μανα,προστατευει βεβαια τη φωλια και καθε φορα μετα απο επιθεση μαζευει με υπομονη ξανα και ξανα οσα εχουν πεσει κατω.Ισως ο λογος που γινεται ολο αυτο ειναι για να κερδισει και η θηλυκια τον σεβασμο που πρεπει γιατι οπως σας ειπα και στην πρωτη αλλα και σε αυτη τη γεννα στην αρχη ηταν πολυ επιθετικος απεναντι της.Τα ψαρια και τα δυο φαινονται υγειη και χωρις σημαδια παρολο το κοπανιμα που εχει πεσει.Φαντασου ημουν στο υπνοδωματιο μεσα με ησυχια και ακουγα τα χτυπηματα τρια δωματια μακρυα!

Απο τα χρωματα τους νομιζω οτι θα ξαναπροσπαθησουν αμεσα αν η θερμοκρασια παραμεινει εκει που ειναι.

Μιχάλη τί έγινε τελικά? Έμεινε κανένα?

Link to comment
Share on other sites

Μπα,φαγωθηκαν μετα απο δυο μερες.Τωρα την κυνηγαει παλι αλλα αυτη δεν θελει και ειναι στρεσαρισμενη.Καθε φορα το ιδιο γινεται και μολις αρχισουν κολυμπον μαζι και να εχει η θηλυκια το χρωμα της,μετα απο τρεις μερες γεννανε.Μου κανει εντυπωση παντως που οταν δεν ειναι στα φορτε της αποφευγει τον αρσενικο που την κυνηγα συνεχεια και ειναι στρεσαρισμενη,μηπως δεν γουσταρει μονιμη σχεση? :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση παντως που οταν δεν ειναι στα φορτε της αποφευγει τον αρσενικο που την κυνηγα συνεχεια και ειναι στρεσαρισμενη,μηπως δεν γουσταρει μονιμη σχεση? :P

Αααα την ξε......ρα!!! Γυναίκες φιλε μου ακομα στα ψάρια κάνουν οτι θέλουν....

Link to comment
Share on other sites

Το παιζει δυσκολη!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε λίγο ΜΗΝ την βρεις... ανάσκελα.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει πολλες φορες Νικο αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω.Γιατι την κυνηγαει τοσο εντονα ρε γαμωτο,μονιμως ειναι στρεσαρισμενο το ψαρι..

Link to comment
Share on other sites

Αγοράκι... το μυαλό του στο "κό-κό"... γι' αυτό σε μεγάλο χώρο... κινδυνεύει λιγότερο το θηλυκό.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο περισσοτερο παρακολουθω τα ψαρια μου τοσο περισσοτερο βλεπω ποσο δικιο εχεις στο θεμα των λιτρων.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μα τυχαία νομίζεις μιλάω ή επειδή ΔΕΝ έχω άλλη δουλεία... την "βρίσκω" με το να τσακώνομαι, με τους υπόλοιπους;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι για να βρω μια απαντηση σε κατι που θελω αναγκαζομαι να ψαξω σε παλια ποστ επειδη οι περισσοτεροι της "σειρας σου" εχουν σταματησει να γραφουν και χαιρομαι που εισαι εδω και κυριως εχεις ολη την καλη διαθεση να βοηθησεις αυτους που θελουν να μαθουν κατι παραπανω.

Μου εχεις πει δυο κουβεντες και μεσα σε ενα μην εχει αλλαξει το ενυδρειο μου αλλα και ο τροπος που αντιλαμβανομαι εγω τα πραγματα.Και ακομα εχω να αλλαξω πολλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να αρχισω να προσβαλλομαι;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε!

Εννοειται οτι υπαρχουν και αλλοι που βοηθουν εδω απλα το ειπα γιατι τον Νικο πολλοι τον παρεξηγουν.

Αφου ξερεις ποιους ανθρωπους εκτιμω ρε Θοδωρη..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρηξηγηθω εκτιμω την πολυτιμη βοηθεια ολων εδω μεσα!

Απλα αναφερθηκα στον Νικο γιατι ενα διαστημα ειχε σταματησει να γραφει και επειδη εχει επανελθει και ενω εχει ολη την καλη διαθεση να βοηθησει καποιοι τον παρεξηγουν.

Εχω διαβασει καποια παλια αρθρα που ειναι διαμαντια και οι συγγραφεις δεν γραφουν πια,γι'αυτο το ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ, χαβαλε κανω! Αλλα αφου το θες, γραψε 100 φορες "Θοδωρη εισαι γαματος"!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για σενα θα φτιαξω πανο και θα το φερω στην συναντηση!

Link to comment
Share on other sites

Για σενα θα φτιαξω πανο και θα το φερω στην συναντηση!

Χααχαχααα καλα. Τερμα το σπαμ τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... για τα καλά σου λόγια.- :blush:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε παλι αυγα,το ξερω σας εχω κουρασει,απλα το αναφερω για να δουμε πως εξεληχθει το ζευφαρι αυτο.Φωτογραφια αυτη την φορα δεν μπορω να βγαλω μεχρι να μεταφερθουν σε λακουβα.Καταλαβα οτι εχουμε αυγα απο την αδεια κοιλια και τις βαρδιες των ψαριων πισω απο ενα ξυλο προς την πλατη του ενυδρειου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα,εχουν αγριεψει απικινδυνα αυτη τη φορα...

 

Μολις γυρισα απο την δουλεια και ειδα την θυληκια να στεκεται ψιλα σε μια γωνια στρεσαρισμενη.Ο αρσενικος εχει αρχισει και την κινυγαει ανελεητα απο την πρωτη μερα αυτη τη φορα.Ο Νικος σε προηγουμε ποστ εγραψε κατι για απομωνωση με πλεγμα,εχετε καμια ιδεα πως μπορει να γινει αυτο και απο τι υλικο? Πρεπει να γινει κατι αμεσα γιατι βλεπω να την ξαπλωνει στο τελος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...