Jump to content

Γέννα Microgeophagus Ramirezi


argy1

Recommended Posts

Λοιπον μετα απο αμετρητες προσπαθειες και δοκιμαζοντας οτι ειναι δυνατον εχω αποτυχει μερχι στιγμης να μεγαλωσω τα μικρα.Το συμπερασμα ειναι οτι ειναι πολυ μικρα για να τραφουν αφου στην 9η ημερα τα χανω παντα και σε αυτο το μεγεθος δεν μπορουν ακομα να φανε ουτε αρτεμια,ουτε microworms αλλα ουτε και τροφη σε μορφη πουδρας.Ινφουσορια ισως αλλα αρνουμαι να πιστεψω οτι σε ενα φυτεμενο ενυδρειο με ξυλα δεν υπαρχει αρκετο ζωοπλακτον για να τραφουν για λιγες ημερες.

Κανω λαθος?

 

 

Οποια παρατηρηση,σχολιο,συμβουλη ειναι ευπροσδεκτο!

Αργύρη σε νιώθω φίλε μου! Προσπαθώ και εγώ κανένα εξάμηνο τώρα να βγάλω μωρά από τα αγγελόψαρα μου αλλά δεν λένε να εκκολαφθούν τα άτιμα!! Πάντως θα σου πω μια τροφή που είχα χρησιμοποιήσει εγώ σε γέννα από dwarf gourami με πάρα πολύ μικρές προνύμφες ψαριών...Διέλυσα λίγη σπιρουλίνα και φυλλαράκια τροφής σ ένα γουδί και τα ανέμιξα με λίγες σταγόνες νερό ενυδρείου και ένα μικρο κομματάκι από κρόκο βραστού αυγού! Τα έβαλα στην κατάψυξη και κάθε φορά που ήθελα να ταίσω άπλωνα μια μικρή ποσότητα σε μια επιφάνεια και το έβαζα μπροστά στα μικρά να τσιμπολογάν (Αυτό το έκανα για να μην επιβαρύνω το ενυδρείο μου)! Μπορείς ακόμη καλύτερα να την ταίσεις με μια σύριγγα και σωληνάκι ακριβώς εκεί που είναι τα μωρά σου (σαν υγρή τροφή χωρίς να την καταψύξεις)!  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...