Jump to content

Γέννα Microgeophagus Ramirezi


argy1

Recommended Posts

Καλως τα δεκτικες και μακαρι να καταφερεις να δεις μικρα.

Αλλα να ρωτησω κατι?Υπαρχουν Apistogramma ramirezi?

Τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι τα ramirezi δεν ανηκουν στα apistogramma.Αλλο ψαρι το apistogramma αλλο το ramirezi. http://www.aquazone.gr/forums/topic/42356-mikrogeophagus-ramirezi-meyers-and-harry-1948/#entry385822

Edit Ακυρο,τωρα προσεξα οτι τα λενε και ετσι :P

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό φίλε μου να δείς ουρίτσες. Άντε να μεγαλώνει και η Αμερική σιγά σιγά :)

Κάνε και ένα κόπο και βάλε το βιντεο σου και σε αυτό το θέμα που είχε δημιουργήσει ο Θοδωρής για να τις γέννες των Αμερικάνικων κιχλίδων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να δεις ουρίτσες!! Αναμένουμε την συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Ετχαριστω παιδια!

Λοιπον σημερα το πρωι πηγα να παρω αρτεμια και το παιδι στο πετ μου ειπε οτι η κατεψυγμενη δεν εχει νοημα γιατι ειναι μεγαλη.Το κιτ της σερα τσαμπα λεφτα το ειδα,ουτε μπουκαλι δινει ουτε αντλια ουτε τιποτα.Δινει μια ταπα ενα λαστιχο και αλατι οποτε πηρα τα φακελακια μια αεραντλια μικρη και μου εδωσε το παλικαρι σε μια σακουλα νερο ετοιμο για να μην αγοραζω αλατι (ειχε μονο μεγαλη συσκευασια).

Μπηκε το μπουκαλι με την αεραντλια σε ενα κουβα με θερμαντηρα και ξεκινησε η διαδικασια.

Οι γονεις ειναι υπερπροστατευτικοι και τους χαιρομαι! Ειδικα ο αρσενικος δεν εχει κουνησει βημα απο την φωλια ουτε για να φαει.

Ελπιζω να πανε ολα καλα!

Δεν ειχα στοχο την γεννα και γι'αυτο υπαρχουν μεσα και οι καρδιναλιοι αλλα αφου προεκυψε γιατι να μην προσπαθησω.

Τους καρδιναλιους μου ειπε επισης το παιδι να μην τους κυνηγησω να τους βγαλω γιατι μπορει να στρεσαρω τους γονεις και να φανε τα αυγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό!!!Να μας κρατάς ενήμερους!

Σου αλλάζω τον τίτλο σε "Microgeophagus"... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλα εννοειται πως δεν βαζεις χερι τωρα μεσα να κυνηγησεις ψαρια!

Ουριτσες μπορεις να δεις;

Την αρτεμια μην την ξεκινησεις τωρα! Θα την δωσεις οταν δεις τα ψαρακια να κολυμπανε μονα τους! Οποτε θα την ξεκινησεις μια μερα πριν! Η αρτεμια δεν ζει για παντα!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, μπράβο, να σου ζήσουν :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Kαλα εννοειται πως δεν βαζεις χερι τωρα μεσα να κυνηγησεις ψαρια!

Ουριτσες μπορεις να δεις;

Την αρτεμια μην την ξεκινησεις τωρα! Θα την δωσεις οταν δεις τα ψαρακια να κολυμπανε μονα τους! Οποτε θα την ξεκινησεις μια μερα πριν! Η αρτεμια δεν ζει για παντα!

Ρε φίλος, συγνώμη κι όλας αλλα που θα ξέρει ποτε θα κολυμπήσουν μόνα τους για να την ξεκινήσει μια μέρα πριν; Σε μέντιουμ θα παει; Ααααχαχαχα.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκολαπτονται σε 40 ωρες οποτε σημερα το απογευμα προς βραδυ.Κολυμπουν μονα τους σε 5 ημερες λενε οποτε λογικα Πεμπτη θα κολυμπησουν.

Ρε γαμωτο εχουν κανει τα αυγα σε ενα σημειο που δεν μπορω να δω τιποτα!

Φαινονται τα αυγα αν αληθορισω αναμεσα απο τις βαλισνεριες και το μονο που διακρινω απο σημερα το πρωι ειναι εναν πιο ανοιχτοχρωμο πυρηνα και τα αυγα νομιζω οτι ειναι λιγο πιο σκουρα απ'οτι την πρωτη ημερα.

Αυτα ολα βεβαια με μεγαλη επιφυλαξη γιατι ηταν σβηστα τα φωτα το πρωι που εφυγα.Οταν αναψουν τα φωτα θα παρω την φωτογραφικη και θα προσπαθησω να βγαλω καμια φωτο με ζουμ να σας δειξω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλος, συγνώμη κι όλας αλλα που θα ξέρει ποτε θα κολυμπήσουν μόνα τους για να την ξεκινήσει μια μέρα πριν; Σε μέντιουμ θα παει; Ααααχαχαχα.

Ρε πηγαινε δες αν ειναι μπουκωμενες οι αφρικανες σου και ασε τα σχολια.

1. Φαινονται.

2. Αναλογα με τις ημερες που αναφερει το προφιλ πως κολυμπανε.

Σε καλυψα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε πηγαινε δες αν ειναι μπουκωμενες οι αφρικανες σου και ασε τα σχολια. ; Άσε, βρηκα πριν από μια εβδομάδα ενα Maingano και χθες δυο Iodotropheus μωρά......μου έφυγαν τα κακάκια!

1. Φαινονται. Πως; φοράνε μπρατσάκια;

2. Αναλογα με τις ημερες που αναφερει το προφιλ πως κολυμπανε. Πάσο

Σε καλυψα; .....έχεις και ύφος, αμερικανάκι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια φωτογραφιες δεν μπορω να βγαλω,ισα που τα βλεπω και κυριολεκτικα αληθοριζω για να δω εκει πισω.Ειναι στο ξυλο προς την πισω πλευρα του ενυδρειου και απο το πλαι εχει φυτα.

Απο οσο μπορω να διακρινω,δεν ξερω αν ειναι ουρες, αλλα φαινονται κατι μαυρες γραμουλες πολυ μικρες μεσα στα αυγα και εχω την εντυπωση οτι κουνιουνται ελαχιστα.Δεν ξερω αν ειναι ουρες,ματια ή κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το παλικαρι μου εδωσε θαλασσινο νερο αλλα μολις προσεξα οτι τα φακελακια της σερα περιεχουν την απαιτουμενη ποσοτητα αλατιου μαζι με την αρτεμια,αν εχει ανεβει πολυ η αλατοτητα υπαρχει περιπτωση να μην εκολαφθουν?

Αν ειναι να ξαναφτιαξω με νερο βρυσης παλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα με νερο Α/Ο αν έχεις αντί για βρύση.

Η συμπεριφορα που περιγράφεις παραπάνω είναι χαρακτηριστική γονιμοποιημένων αυγών έτοιμων για εκκόλαψη.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη αν μπορεις να τα δεις τα αυγα, φαινονται τα ψαρακια που εχουν καταναλωσει τον λεκιθικο σακο και ειναι ετοιμα να κολυμπησουν! Σε συνδιασμο με τον χρονο που αναφερει το προφιλ, το υπολογιζεις!

Αλλα που να τα ξερει αυτα ο αφρικανος, σαν και εχει δει ποτε αυγα! Ετοιμα ψαρια βρισκει! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη αν μπορεις να τα δεις τα αυγα, φαινονται τα ψαρακια που εχουν καταναλωσει τον λεκιθικο σακο και ειναι ετοιμα να κολυμπησουν! Σε συνδιασμο με τον χρονο που αναφερει το προφιλ, το υπολογιζεις!

Αλλα που να τα ξερει αυτα ο αφρικανος, σαν και εχει δει ποτε αυγα! Ετοιμα ψαρια βρισκει! :D

Εχεις δίκιο αμερικανάκι. Εμένα τα Apistogramma φύτρωναν στο υπόστρωμα και τα μεγάλωσα με λιπάσματα και ταμπλέτες βυθού χαχαχα.
Link to comment
Share on other sites

Που τα ειδες ρε συ τα αυγα; Μεσα στη σπηλια που κρυβοταν η θυληκια;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα με νερο Α/Ο αν έχεις αντί για βρύση.

Η συμπεριφορα που περιγράφεις παραπάνω είναι χαρακτηριστική γονιμοποιημένων αυγών έτοιμων για εκκόλαψη.

Εξηγείς και τον λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Εξηγείς και τον λόγο;

Είναι ποιό σταθερές οι συνθήκες (αλατότητα) και φυσικά δέν έχει χλώριο και άλλα χημικά που μπορέι να "σκοτώσουν" κάποια αβγά...

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρναω απο την δουλεια παω να δω τα αυγα και δεν βλεπω τιποτα!

Πρατηρω καλυτερα και βλεπω τον αρσενικο να στεκεται πανω απο μια λακουβα και εχω την εντυπωση οτι εχει μεταφερει εκει τα αυγα.Δυστυχως και αυτο το σημειο ειναι δυσπροσιτο ορατα οποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρος,βασιζομαι στην προστατευτικη συμπεριφορα του στην λακουβα.

Μπορει να εχει συμβει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ειναι και πολυ καλο σημαδι! Η διαδικασια προχωραει κανονικα! Μπραβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ουριτσες!!!

Προσπαθησα να βγαλω φωτογραφιες αλλα ειναι αδυνατον να φανουν.Αυριο θα εχω μια καλυτερη φωτογραφικη και θα προσπαθησω να βγαλω.Παντως εχουν φανει ουριτσες και κουνιουνται τα σκασμενα..Ο μπαμπας πιο προστατευτικος απο ποτε,δεν κουναει βημα απο πανω τους!

Η θυληκια εχει εμφανησει μια μαυρη οριζοντια γραμμη,γνωριζουμε τον λογο?

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η θυληκιά το κάνει αυτο με τη γραμμή οταν γεννάει (δε ξέρω πότε άλλωτε αλλα οταν γεννάει το κάνει). Φυσιολογικό ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον προσεξα οτι ειναι φουλ στρεσαρισμενη,τρωει απιστευτο ξυλο καθε φορα που πλησιαζει τα μικρα απο τον αρσενικο και αναγκαζεται να κολυμπα με τους καρδιναλιους μαζι.

Πολυ νταης μας βγηκε ο τυπος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...