Jump to content

Γέννα Microgeophagus Ramirezi


argy1

Recommended Posts

Να σου ζησουν φιλε..ποσο καιρο τα εχεις;τα τετρα δεν πειραζουν τα μωρα;

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 230L και εχω μεσα 6 δισκους και 9καρδιναλιους ο 1ας καρδιναλλιος εχει φουσκωσει στην κοιλια αρκετα τι λετε να φταιει??

επισης ολοι μ οι δισκοι ειναι σε μια γωνια του ενυδρειου ολοι μαζι ειναι καλα κατα τα αλλα...

ευχαριστω περιμενω απαντηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν φιλε..ποσο καιρο τα εχεις;τα τετρα δεν πειραζουν τα μωρα;

Ευχαριστω,οι καρδιναλιοι ειναι μεσα πρις απο τα ραμ,3 μηνες περιπου.

Τα μωρα θα ηθελαν φανταζομαι αλλα δεν μπορουν να τα πειραξουν ακομα μιας και ο πατερας τα εχει ολα μαζεμενα.Οταν αρχισου να κολυμπουν δεν ξερω αν θα επιβιωσουν..

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα ραμ ποσο καιρο εχεις εννοουσα..σε τι θερμοκρασια εχεις το ενυδρειο?ολα αυτα τα ρωταω πληροφοριακα γτ ειχα μια συζητηση με ενα γνωστο μ ο οποιος εχει κ αππλε σαλιγκαρια μεσα.με τις ροουτινες αλλαγης νερου κανονικα;τα αυγα απο οτι διαβασα στην αμμο επανω η σκαψανε;γτ φοβαται οτι εαν οντως ειναι ζευγαρι μην φανε τα αππλε τα αυγα τν ραμ

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Τα ραμ τα εχω εναμιση μηνα περιπου.

Θερμοκρασια 26.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 230L και εχω μεσα 6 δισκους και 9καρδιναλιους ο 1ας καρδιναλλιος εχει φουσκωσει στην κοιλια αρκετα τι λετε να φταιει??

επισης ολοι μ οι δισκοι ειναι σε μια γωνια του ενυδρειου ολοι μαζι ειναι καλα κατα τα αλλα...

ευχαριστω περιμενω απαντηση ;)

Για να μη χαλάσει το θέμα του φίλου, άνοιξε ενα δικό σου θέμα στην κατηγορία "ασθένειες" και θα συζητηθεί εκει οτι θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Οχι τα ραμ ποσο καιρο εχεις εννοουσα..σε τι θερμοκρασια εχεις το ενυδρειο?ολα αυτα τα ρωταω πληροφοριακα γτ ειχα μια συζητηση με ενα γνωστο μ ο οποιος εχει κ αππλε σαλιγκαρια μεσα.με τις ροουτινες αλλαγης νερου κανονικα;τα αυγα απο οτι διαβασα στην αμμο επανω η σκαψανε;γτ φοβαται οτι εαν οντως ειναι ζευγαρι μην φανε τα αππλε τα αυγα τν ραμ

Δεν σε καταλαβαινω τι θες να πεις!

Την αμμο την σκαβουνε ετσι κι αλλιως τα ψαρια! Ειναι μερος της διαδικασιας!

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο Μιχάλη σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να δείς να μεγαλώνουν μικρά ψαράκια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαινω τι θες να πεις!

Την αμμο την σκαβουνε ετσι κι αλλιως τα ψαρια! Ειναι μερος της διαδικασιας!

ναι επειδη δεν εχω εμπειρια απο συγκεκριμενα ψαρια.απλα ρωτησα που κανουν τα αυγα τους
Link to comment
Share on other sites

με το καλο να μεγαλωσουν!

ευγε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ποιό σταθερές οι συνθήκες (αλατότητα) και φυσικά δέν έχει χλώριο και άλλα χημικά που μπορέι να "σκοτώσουν" κάποια αβγά...

1. Σε ρώτησε εσένα.. κανείς; Άντε να τα'ί'σεις... τις γλύφτρες σου. :kookoo:

2. Δηλαδή... ΑΝ χρησιμοποιήσει (αφού έχει Α.Ο.)... νερό απ' τα προφίλτρα της... θα έχει χλώριο;

3. Οι "σταθερές" συνθήκες... πόσο θα επιρρεαστούν;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι παω να ριξω μια ματια πριν φυγω και βλεπω ενα anentome helena μεσα στη φωλια...

Το εβγαλα αμεσως αλλα τα μισα αυγα και παραπανω λειπουν...

Link to comment
Share on other sites

ναι, κλασικο φαινομενο.. ειναι αυγοφαγα..

δυσκολος εχθρος για τα ψαρια..δεν μπορει να απομακρυνθει ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξενερωσει με τον εαυτο μου αλλα εχω πεισμωσει απιστευτα!

Επρεπε να φυγω το πρωι και δεν ξερω τι απωλειες υπαρχουν αλλα απο καμια 150αρια αυγα ειναι ζητημα αν εμειναν 30..Ηταν σβηστα τα φωτα και δεν ξερω αρκιβως.Πηγα να δω την θερμοκρασια και μολις το ειδα μεσα αναψα φωτα το εβγαλα με μια τσιμπιδα κλαδεματος (περιτο να σας πω τι ξυλο εφαγε η τσιμπιδα) και δεν ξερω τι αλλο εχει γινει.Ακομα ομως και αν δεν επιβιωσει κανενα τελικα,μεχρι την επομενη προσπαθεια του ζευγαριου θα εχουν φυγει και οι καρδιναλιοι και τα σαλιγκαρια και οτι αλλο μπορει να τα βλαψει.

Προς το παρων προσευχομαι να εχουν μεινει εστω και λιγα,η αρτεμια εκωλαπτεται και βλεπουμε.

Μολις παω σπιτι θα σας πω περισσοτερα.

:angry02:

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω στην επιτυχια βαζω πολυ ψηλα τον πηχη!

Χαχα,αστειευομενος (ως προς εσενα) το εννοω.Θα γινει πιο species tank το ενυδρειο γιατι οπως ειπα πεισμωσα.Θα φυγουν ολα απο μεσα και θα αφησω το ζευγαρι να κανει την δουλεια του.

Προς το παρων επειδη δεν εχω χρονο να γινει οπως θελω δεν πειραζω τιποτα και τα αφηνω στην τυχη τους.Στην επομενη προσπαθεια του ζευγους ομως θα γινουν ολα σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλά κάνεις και βάζεις τον πήχη ψηλά αλλα σου λέω να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου και την αποτυχία για να μη σου κακοφανεί μετά. Τα αυγα μπορει να φαγωθεί υπό κιβαποβτους γονείς ακόμα. Εμένα σε μια γέννα τα είχε εξαφανίσει ο μπαμπάς και μου είπαν παιδιά απο εδώ οτι το κάνει για να ξαναζευγαρώσει με τη θυληκιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να φυγει και ο μπαμπας τοτε!

:P

Ναι μωρε ενταξει,αλλα αφου ειναι τοσο προστατευτικος ειναι κριμα ρε γαμωτο..

Anyway προχωραμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλεις ολα τα ψαρια για να πετυχεις αναπαραγωγη; Μαλλον το αντιθετο πρεπει να γινει! Τα σαλιγκαρια 9οπως ειπε κι ο Γιαννης ειναι ο πιο δυσκολος εχθρος!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια σχετικα καλα τα νεα!

Επεστρεψα αναψα τα φωτα και εκανα απολογισμο,πρεπει να εχουν μεινει πανω απο 60 γονοι!!Το σαλιγκαρι απομακρυνθηκε και οποιο βλεπω προς το παρων θα το βγαζω μεχρι να αρχισουν να κολυμπουν.

Πετυχα εν το μεταξυ τον αρσενικο στομα με στομα με την θυληκια η οποια εχει ξαναβρει το χρωμα της αλλα μυαλο δεν βαζει και εξακολουθει να τρωει ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι αυτα! Σε καποιες περιπτωσεις ο μπαμπας ειναι ο καλος γονιος και σε καποιες αλλες το αντιστροφο!

Link to comment
Share on other sites

Φανηκε απο την πρωτη μερα αυτο.Στην φυλαξη των αυγων αλλαζανε εναλαξ βαρδυα και οταν ερχοταν η σειρα της την εκανε,αυτος της εριχνε μια φαπα καθοταν εκεινος στα αυγα και μετα απο λιγο πηγαινε κοντα της και την σκουνταγε σαν να της ελεγε "τραβα μωρη" τιποτα αυτη,ή δεν πηγαινε ή πηγαινε για λιγο και εφευγε οποτε μολις εβλεπε την φωλια αδεια ξαναπηγαινε αυτος.Απο τοτε ομως που τα μετεφερε στην λακουβα δεν την αφηνει ουτε να πλησιασει,το εχει παρει επ'ωμου το εργο!

Συμπερασμα,αξιος πατερας,ανοικοκυρευτη μανα!

Ρε παιδια θελω να βγαλω φωτογραφιες να σας δειξω αλλα πραγματικα δεν φαινονται εκει που τα εχει κρυψει,ελπιζω πως σε κανα δυο μερες που θα κολυμπησουν θα μπορεσω να τα βγαλω φωτογραφια σε καποιο αλλο σημειο του ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να ξαναμεταφερουν τον γονο! Απλα κοιτα τα μικρα μη τυχον κι αρχισουν να κολυμπανε, ωστε να τα ταισεις!

Ε κι αν βγαλεις κανα καλο βιντεο δεν θα πουμε οχι!

Link to comment
Share on other sites

Και μερικες φωτογραφιες απο τα μικρα, τραβηξα πανω απο την γυαλινη κοντρα που δεν εχει αναταραξη το νερο.Η αναλυση ειναι αισχρη (5mp) αλλα φαινονται,αν θυμηθηω επιτελους να φερω την φωτογραφικη απο το μαγαζι θα βγαλω καλυτερες.

post-59611-0-65514900-1422462822_thumb.jpg

post-59611-0-98404600-1422462840_thumb.jpg

post-59611-0-01172500-1422463074_thumb.jpg

post-59611-0-63748100-1422463083_thumb.jpg

post-59611-0-33017100-1422463093_thumb.jpg

post-59611-0-03058900-1422463101_thumb.jpg

post-59611-0-57991600-1422463109_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...