Jump to content

Γέννα Microgeophagus Ramirezi


argy1

Recommended Posts

Ασχετο αλλα εχεις πολυ φιλμ και ψιλοαλγη!

Ρε φίλε, με κάθε ευκαιρία προωθείς το σκιμμεράκι της ΕΗΕΙΜ ή μου φαίνεται; Σε έχω παρακολουθήσει και σε αλλα θέματα.

Ααααχαχαχα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω..

Χαχαχα,για πες για το σκιμερ γιατι δεν το εχω δει εγω αλλου και ψαχνομουν σημερα!

Εχω και μπολικη hair algea ρε γαμωτο και δεν ξερω γιατι..

Link to comment
Share on other sites

Καλά... προς το παρόν άσε το σκίμερ... και τυχερός είσαι. "Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα" λένε... (αργύρη :kookoo::bigemo_harabe_net-163: ).

Τα ραμ... ΔΕΝ κολλάνε μπροστά σε άλλα πολύ μεγαλύτερα ψάρια... αλλά αυτά τα διαόλια που έχεις μέσα... θα τους την πέσουν από παντού.- ;)

https://www.youtube.com/watch?v=62fBGe6p-lw

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα εχεις πολυ φιλμ και ψιλοαλγη!

Ρε φίλε είσαι ο ορισμός του σπαμ!!!!!!

Χαχαχαχαχαχαχαχα!!1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου ποτε μπορω να κανω με ασφαλεια για τα μικρα και σε τι ποσοστο?

Η τελευταια ηταν την προηγουμενη Τεταρτη.Εκανα και εχθες μια πολυ μικρη,15%

Να κανω καθημερινες και μικρες ή μπορω να κανω κανονικα της εβδομαδιαιες?

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε είσαι ο ορισμός του σπαμ!!!!!!

Χαχαχαχαχαχαχαχα!!1

Γιατι σπαμ, δεν το καταλαβα;

Αλλαγες νερου ποτε μπορω να κανω με ασφαλεια για τα μικρα και σε τι ποσοστο?

Η τελευταια ηταν την προηγουμενη Τεταρτη.Εκανα και εχθες μια πολυ μικρη,15%

Να κανω καθημερινες και μικρες ή μπορω να κανω κανονικα της εβδομαδιαιες?

Αλλαγες τωρα δεν χρειαζεται! Οταν ξεκινησεις να ταιζεις τα μικρα, δηλαδη αφου αρχισουν να κολυμπανε, καθε 2 μερες, της ταξεως το 10%! Με ιδιες συνθηκες νερου!

Το ταισμα πρεπει να γινεται ανα 2-3 ωρες!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρειάζεται αλλαγές τώρα; Ταΐζω και τα υπόλοιπα ψάρια καθημερινά.Νιτρικα έχω πάντα μηδέν αλλά έχω φωσφορικά γι'αυτο έχω και μπόλικη άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν η ωρα του για αλλαγη; Αλιως δεν υπαρχει λογος να κανεις αλλαγη, σωστα; Ασε που μπορει να στρεσσαρει τα ψαρια!

Οταν τα ψαρακια αρχισουν και κολυμπανε θα καταβεις γιατι θα χρειαζεσαι τις αλλαγες καθε δυο μερες! Μπορει να μην τους φαινεται αλλα η ποσοτητα της τροφη τους επιρρεαζει απιστευτα το νερο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε,η ωρα για αλλαγη ηταν απλα επειδη φοβομουν εκανα μονο15% αντι για 30-40 που κανω συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μοιαζουν με ψαρια σιγα σιγα..

Η πρωτη αρτεμια απετυχε τα εκανα μανταρα,για την ακριβεια λυσα.Ξεκινησα σημερα ξανα,ελπιζω σωστα αυτη τη φορα και μαλλον απο αυριο θα αρχισω να ταιζω αφου θα ειναι 6 μερα και λογικα θα αρχισουν να κολυμπουν.

Καθε ποση ωρα πρεπει να ταιζω και ποση ποσοτητα?

Να ριχνω σε ολο το ενυδρειο αρτεμια?

post-59611-0-75866900-1422556583_thumb.jpg

post-59611-0-17982300-1422556591_thumb.jpg

post-59611-0-09592500-1422556599_thumb.jpg

post-59611-0-33840200-1422556608_thumb.jpg

post-59611-0-51910100-1422556615_thumb.jpg

post-59611-0-91919200-1422556624_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν εχουν και την καλυτερη αναλυση αλλα οχι και τιποτα ρε φιλε.. :P

Ολοκληρη familia ναουμε..

Ειναι μικρα ακομα αλλα φαιονται ματια,ουρες και κοιλιες.

Αν υπαρχει φωτογραφος με ορεξη και καλη φωτογραφικη κερναω καφε!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλος, αυτη η σκιά στην άμμο ειναι μωρα;;;

Ε ναι ειναι ενα ματσο μωρα. Τι ηθελες πορτραιτο;
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ειναι καλο να εχεις ενα μικρο ενυδρειο, να βαζεις τα αυγα η τα ψαρακια εκει να μην κινδυνευουν. Εχεις ενα δευτερο φιλτρο, ενα μικρο σφουγγαροφιλτρο (μαλλον το ειπα λαθος, μετεφρασα το sponge filter :lmao: ) στο κυριως ενυδρειο σου ετοιμο στρωμενο, οταν χρειαστεις βγαζεις νερο και το σφουγγαροφιλτρο και το βαζεις στο μικρο, με το ψαρι που θες να απομονωσεις. Μη φανταστεις τιποτα φοβερο, ενα 10λιτρο ειναι συνηθως υπεραρκετο, σκετο χωρις χαλικι η οτιδηποτε κατω, χωρις τιποτα, να μπορεις να ελεγχεις τα παντα. Σε ψαρια που μεγαλωνουν τα μικρα οπως οι ραμς δεν ειναι τοσο ευκολο γιατι αν τα αφαιρεσεις μπορει οι γονεις να επιτεθουν ο ενας στον αλλο (οπως και οι κριμπενσις). Παντα ενα εξτρα τετοιο μικρο ενυδρειο ειναι χρησιμο, μπορεις να το χρησιμοποιησεις και ως καραντινα, αν αρρωστησει καποιο ψαρι για να μην κολλησουν τα αλλα η αν καποιο του εχουν επιτεθει πολυ, το βαζεις να αναρρωσει.

Καλο ειναι στην περιπτωση σου που εχεις φωσφορικα και αλγη, ειναι η ιδανικη τροφη για τα μικρα στην αρχη. Η αρτεμια ειναι συνηθως μεγαλη για να την δωσεις κατευθειαν. Baby Brine Shrimp (BBS) ειναι οι "μωρα" αρτεμιες, αμεσως μολις εκκολαφθουν, και ειναι μικροτερες οποτε μπορεις να τις δωσεις και λιγο πιο νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ειναι ενα ματσο μωρα. Τι ηθελες πορτραιτο;

Ε δεν έχει καλή ανάλυση η φωτογραφία ρε παιδιά, απο χθες παλεύω να τα δω! Άντε βρε, να σου ζήσουν.....εκείνο στο κέντρο και λιιιιγο δεξιά σε γωνία 32 μοιρών, ίδιο η μάνα του!
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Μιχάλη!

Ευτυχώς έπεσαν οι "υπότιτλοι" γιατί κι εγώ νόμιζα ότι είναι βρωμιά/σκιά δεν ξέρω κι εγώ τι, αλλά εκεί γίνεται χαμός! :D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα μωρακια! Καλα ρε σεις δεν τα βλεπετε; Μεχρι και ματακια τους φαινονται!

Μιχαλη, μολις τα δεις να κολυμπανε τα ταιζεις! Ανα 2-3ωρες! Καλυτερα να ξεκινησεις με υγρη και μετα απο 2-3 μερες να πας σε αρτεμια!

Την αρτεμια αφου την φτιαξεις, την ξεπλενεις και μετα την ταιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε εσεις νομιζετε οτι βγαζω φωτογραφια την μπιχλα?

Με το πορτραιτο ελιωσα!

Οσο για σενα κυριε safarpn να λειπει η ειρωνια παρακαλω,με τον πατερα μοιαζει και δεν σηκωνω κουβεντα! Χαχαχα!

Λοιπον καθε δυο τρεις ωρες,ελπιζω να κανεις πλακα,την ημερα εχω μαγαζι ξερεις και συνηθως τα βραδυα κοιμαμαι..

Υγρη δεν εχω και μου ειπαν οτι δεν την τρωνε (τα ramirezi) οποτε πηρα Brine Shrimp Eggs της ocean nutrition.Την ξεπλενω με νερο ενυδρειου αλλα πως την ταιζω? Χυμα σε ολο το ενυδρειο και οποιος φαει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σε βοηθησει με τις αρτεμιες

http://reefkeeping.com/issues/2005-05/nftt/index.php

δεν νομιζω να μην τις φανε τα μικρα οταν βρισκονται σε καταλληλη ηλικια, και αν το βαλεις χυμα θα φανε και οι καρδιναλιοι και οτι αλλο εχεις εκει μεσα

Έγινε επεξεργασία - yannis2307
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με συριγγα οπως σου ειπε ο Βασιλης και κεντραρε κοντα στα μικρα.

φιλτρο κλειστο την ωρα που ταιζεις ...

για αλλαγες στα ειπε ο Θοδωρης..

ταισματα οσες περισσοτερες φορες μπορεις οταν βρισκεσαι στο σπιτι..

αν βρεις μοςς μπολικη , βαλε.

αντε να σου ζησουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...